Προς το περιεχόμενο

Ρυθμίσεις για Amd Κάρτες


Πέτρος

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, GeorgeSmirlis είπε

Έρχεται το bios. Δηλαδή τι θα κάνεις ακριβώς? Ανεβαίνουν τα όρια στο voltage του πυρήνα ή στα ρολόγια?

Oτι θες. Αυριο ομως για 2 λογους. 
Ενα, ειναι μια το πρωι. Δυο, ειμαι στο λαπτοπ και δεν εχω το καταληλο editor και βαριεμαι να κατεβαζω και να στηνω για τον λογο ενα :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 790
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

Oτι θες. Αυριο ομως για 2 λογους. 
Ενα, ειναι μια το πρωι. Δυο, ειμαι στο λαπτοπ και δεν εχω το καταληλο editor και βαριεμαι να κατεβαζω και να στηνω για τον λογο ενα :P

Οκ, μεσα. Αν μπορουν να ανεβουν τα ορια στο voltage του πυρηνα ναι θα το ηθελα. Πχ τωρα φτανω το πολυ 1.224v και μαφηνει να ανεβασω μονο +100mv απο το 0.

 

(Πηρες και το sub στο yt😉)

Επεξ/σία από GeorgeSmirlis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, GeorgeSmirlis είπε

Οκ, μεσα. Αν μπορουν να ανεβουν τα ορια στο voltage του πυρηνα ναι θα το ηθελα. Πχ τωρα φτανω το πολυ 1.224v και μαφηνει να ανεβασω μονο +100mv απο το 0.

(Πηρες και το sub στο yt😉)

Eπειδη οι early GCN ειναι περιεργες με τα voltage tables τους, να ξερεις οτι λογικα μονο μεσω offset θα γινει. Τι εννοω. 
Πειραγμενα VID tables. 
Ουσιαστικα το afterburner αυτο που κανει ειναι να παιρνει το καθε VID και να του βαζει ενα offset (οσο καθορισεις εσυ). Αυτο σημαινει οτι απο το Idle VID μεχρι το full load VID, ολα παιρνουν το ιδιο offset. Μεσω του BIOS λογω μαλακινσης της AMD (αν δεν εχουν αλλαξει και πολυ τα πραγματα απο την 7870XT, 7950, 7850 και 7970 που εχω ασχοληθει), δεν μπορω να αυξησω το voltage που μπορεις να δωσεις στο afterburner.

Μπορω ομως να αλλαξω τα VID tables. Δηλαδη αν στο max state η καρτα ειχε ενα VID 1.25V και επαιρνε στον πυρηνα 1.2V, εσυ μεσω του afterburner του βαζεις +100mV και επαιρνε 1.3V τελικα. Εεε, εγω θα πειραξω το max state VID, ετσι ωστε να ζηταει η καρτα απο μαμα της 1.35V (για να παιρνει 1.3V, [ειναι αναλογα τα LLC settings που εχει ο voltage controller]). Αρα εσυ αν του βαλεις offset +100mV η καρτα θα παιρνει 1.4V. Kαταλαβες τι ειπα, η τα ειπα καπως μπερδεμενα :P  ?

Προσοχη θελει μονο, μην ξεχαστεις και την τρεχεις ολη την ωρα στα +100mV και νομιζεις οτι εισαι στα 1.3 ξερω γω, ενω εισαι στα 1.4. Να κανεις το voltage monitoring μεσω HWInfo για να εισαι σιγουρος. Επισης αυτο σημαινει οτι αν θες να την τρεχεις σε λιγοτερο απο 1.3V για 24/7, πρεπει να βαλεις αρνητικο offset στο afterburner, μιας και πλεον τα 1.3V θα ειναι το στοκ της.

Τα νουμερα καταλαβαινεις φανταζομαι οτι ειναι εντελως τυχαια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατάλαβα ακριβώς τι λες. Στοκ με +0mv η κάρτα σε idle παίζει στα 984mv. Max σε full load που βλέπω από drivers ότι μπορεί να δώσει είναι 1.250v. Τίποτα παραπάνω.

Ουσιαστικά τα 1.250 τα παίρνω αν έχω στο afterburner +100mv. Αλλιώς αν το έχω στο 0 έχω max κάπου στα 1.12v αν δεν κάνω λάθος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, GeorgeSmirlis είπε

Κατάλαβα ακριβώς τι λες. Στοκ με +0mv η κάρτα σε idle παίζει στα 984mv. Max σε full load που βλέπω από drivers ότι μπορεί να δώσει είναι 1.250v. Τίποτα παραπάνω.

Ουσιαστικά τα 1.250 τα παίρνω αν έχω στο afterburner +100mv. Αλλιώς αν το έχω στο 0 έχω max κάπου στα 1.12v αν δεν κάνω λάθος

Τα διαδικαστικα θα τα δω αυριο, αυτα ειναι τα ευκολα. Το δυσκολο ερχεται μετα, γιατι θα χρειαστει να πατσαρεις τους drivers πιθανως, αλλα μην ανησυχεις θα σου στειλω λινκ με προγραμματακι και μαλλον θα το κανεις αρκετες φορες.

Το δυσκολο δεν ειναι να τους πατσαρεις. Το δυσκολο ειναι το καλιμπραρισμα που θα πρεπει να κανω καθε φορα, γιατι πρεπει ουσιαστικα να μαντεψω τα LLC settings, οποτε μεχρι να σχηματισω μια καλη ιδεα για το τι αντισταση τρεχει (το LLC επιτυγχανεται μεσα απο μια αντισταση στον Voltage controller) και να κανω τις απαραιτητες αλλαγες, ετσι ωστε να παιρνεις οντως αυτο που ζητας. Που σημαινει οτι θα δοκιμαζεις καθε BIOS και θα μου λες τι παιρνεις και τι δινεις. 

Οποτε υπολογιζε το final BIOS version να ειναι ενα v4.0. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον, οριστε το BIOS file (το στελνω εδω μηπως θελει και καποιος αλλος να το βαλει). Αλλαξα το τελευταιο VID σε 1.3V που σημαινει οτι σε full load η καρτα out of the box πρεπει να παιρνει ~1.284V στον πυρηνα. Επισης ανεβασα TDC στα 250A και TDP οπως και power limit ανεβηκαν στα 300W αντιστοιχα για να μην υπαρχει θεμα με throttling, σε περιπτωση που θες να την εχεις στοκ σε 24/7.

Περαν αυτου εδωσα 25mV στο VDDCI (memory controller), μιας και μπορει να σε βοηθησει να παρεις λιγο παραπανω mem clock. Φλασαρετε με atiwinflash, τελευταιο version, run as admin. Δεν εχω καμια ευθυνη αμα παει στραβα το φλασαρισμα, γιατι υπαρχει μια πιθανοτητα να γινει και αυτο. Απλως πετας μια αλλη καρτα πανω (η βαζεις την οθονη στην ενσωματωμενη), ενω εχεις την 290 στο PC ακομα και την ξαναφλασαρεις. Αν εχεις dual bios (με BIOS switch, απλως μετακινεις το switch.

Δεν ανεβαζω insomnia γιατι αλλαζει το file name και ειναι σπαστικο να πρεπει να κανεις rename κτλ. 

BIOS Download

Ισως να παρατηρησεις οτι ο driver δεν βλεπει την καρτα σου οταν την φλασαρεις. Κατεβαζεις το atimkdag patcher και πατσαρεις τους drivers, restart και εισαι ετοιμος. 

atimkdag patcher

Aν προκυψει κατι αλλο, ειμαι εδω και θα ειμαι και online, οποτε μπορω να σε βοηθησω αμεσα.

  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

R9 290 1150/1300 +100mv Stock BIOS. Παω για φλασαρισμα και ανεβαινουμε!

r9 290 1150-1300 stock bios.PNG

Φλασαριστηκε το v1 modded bios. ΛΕΤΣ ΓΚΟΟΟΟΥ

Δεν ειχα διαφορά με το καινουριο bios παρα μονο +5mv οταν ηταν full load. Τα σκορ ιδια και τα temps ολοιδια. Δοκιμασα να την ανεβασω αλλα γινεται ασταθης, δεν παει παραπανω ο πυρηνας ουτε 20mhz

290.PNG

Επεξ/σία από GeorgeSmirlis
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

Δοκιμασε με αυτο εδω. Πειραξα και τα limit tables που ειχε και το εκανα hardcode για 1.3V 

Φλασαρω και ενημερωνω

Αληθεια δεν φαινεται να αλλαξε τιποτα, αλλα το MAX volt που φτανουν ειναι 1,288 στον πυρηνα. Ουσιαστικα ανεβηκε απο το 1,281

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω αλλαξει και τα κλοκια σε στοκ ελαφρως στα 1020MHz για να δεις αν γινεται apply το update.

Επισης σε περιπτωση που απλως εχει τερμα μαλακισμενα LLC settigns και μου εκτασε το 1,3 να ειναι ακριβως το VID, εβαλα 1.35V. 

Αν παιρνει οντως 1.35V ψυχραιμια, δεν θα παθει τιποτα και ωρες να το αφησεις (δεν ξερω τα safe voltages). Απλως μην το κρατησεις για 24/7.

Spoiler

image.png.a5264ec5828cc2d7a96a134eedce2fa3.png


Τελος για σημερα επισης γιατι θα φυγω απο το σπιτι :P

https://www.mediafire.com/file/5z486fnp8zdn133/HawaiimodV3.rom/file

Επεξ/σία από kostas_anes
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, kostas_anes είπε

Τελευταιο για σημερα γιατι δεν ξανακουμπαω PC. Εχω αλλαξει και τα κλοκια σε στοκ ελαφρως στα 1020MHz για να δεις αν γινεται apply το update.

Επισης σε περιπτωση που απλως εχει τερμα μαλακισμενα LLC settigns και μου εκτασε το 1,3 να ειναι ακριβως το VID, εβαλα 1.35V. 

Αν παιρνει οντως 1.35V ψυχραιμια, δεν θα παθει τιποτα και ωρες να το αφησεις (δεν ξερω τα safe voltages). Απλως μην το κρατησεις για 24/7.
image.png.a5264ec5828cc2d7a96a134eedce2fa3.png
Τελος για σημερα επισης γιατι θα φυγω απο το σπιτι :P

https://www.mediafire.com/file/5z486fnp8zdn133/HawaiimodV3.rom/file

Ωραιος. Ευχαριστω για την ωρα που αφιερωνεις! Θα το δοκιμασω και αυτο😎

Στο v3 ειχα θεμα στο φλασαρισμα, κατα την διαδικασια γραψιματος του bios πεταξε blue screen με την δικαιολογια thread gpu driver. Φυσικα το φλασαρισμα απετυχε. Ετυχε?

Την επανεφερα με τον διπλο διακοπτη και ξαναπερασα το στοκ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, GeorgeSmirlis είπε

Ωραιος. Ευχαριστω για την ωρα που αφιερωνεις! Θα το δοκιμασω και αυτο😎

Στο v3 ειχα θεμα στο φλασαρισμα, κατα την διαδικασια γραψιματος του bios πεταξε blue screen με την δικαιολογια thread gpu driver. Φυσικα το φλασαρισμα απετυχε. Ετυχε?

Την επανεφερα με τον διπλο διακοπτη και ξαναπερασα το στοκ.

Ε ξανα κάνε το άλλη μια τότε για να σιγουρευτεις για το αν έτυχε ή οχι.. Αφου έχεις το 2πλο bios, δεν φοβάσαι τίποτα..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, 50EuroUser είπε

Μέχρι πόσο είναι Safe το Vcore στις Polaris ;

1.25V, προσωπικα πανω απο 1.225 δεν θα πηγαινα γιατι δεν παιρνεις κατι.

Για benches εχω τρεξει κατι 1.375V για 1620MHz, χωρις degrade μεχρι ωρας. Ασφαλες για benching θα ελεγα το 1.4V, αλλα η καρτα να ξερεις στα ~1.35V αρχιζει και τραβαει 300W.
Μαξ την εχω φτασει στα 368W καταναλωση. 

Οποτε λιγο προσοχη στο VRM σου αλλα και στο τροφοδοτικο σου. Για την τροφοδοσια της καρτας χρησιμοποιω 16g καλωδιο, μιας και ολο το ρευμα για τον πυρηνα το παιρνει απο το 8πινο η δικια μου και με 18g μπορει να ειχα θεμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...