Προς το περιεχόμενο

Ρυθμίσεις για Amd Κάρτες


Πέτρος

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Πέτρος είπε

Όταν πρωτοβγήκε, διάβασα πως σε κάποιο "ραλλάκι" (για εμάς τους παλιότερους), νομίζω στο FH, βελτιώθηκε πάρα πολύ η απόκριση και η συνολική συμπεριφορά-οδήγηση.

Δεν χάνεις τίποτα να το δοκιμάσεις και να δεις τι παίζει, γίνεται on-the-fly, την ώρα που είσαι μέσα στο παιγνίδι.

Θα το τσεκάρω και βλέπουμε τοτε. Ναι είναι μαζί με το chill για άμεση ενεργοποίηση. Το γούσταρα πάρα πολύ όλο αυτό με το overlay του control panel αλλάζοντας τα πάντα εν ώρα παιχνιδιού. Και το άμεσο tweaking πολύ βολικό. Λείπει κάτι αντίστοιχο με το freestyle της Nvidia αλλά ίσως το βάλουν σε επόμενους drivers. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 790
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, Arkin είπε

Θα το τσεκάρω και βλέπουμε τοτε. Ναι είναι μαζί με το chill για άμεση ενεργοποίηση. Το γούσταρα πάρα πολύ όλο αυτό με το overlay του control panel αλλάζοντας τα πάντα εν ώρα παιχνιδιού. Και το άμεσο tweaking πολύ βολικό. Λείπει κάτι αντίστοιχο με το freestyle της Nvidia αλλά ίσως το βάλουν σε επόμενους drivers. 

Δεν μπορείς και τα δυο ταυτόχρονα. Ή το Chill θα βάζεις ή το anti-lag. Ένας από τους λόγους που βγήκε το chill είναι ότι υποτίθεται ότι μειώνει το input lag σε σχέση με το vsync και το FRTC από μόνο του. Το anti-lag βγήκε ουσιαστικά ως εναλλακτική του. Γενικά το Chill δεν λειτουργεί όπως θα έπρεπε σε πολλά παιχνίδια για αυτό και εγώ έχω σταματήσει προ πολλού να το χρησιμοποιώ... Οι περισσότεροι συνιστούν enhanced sync + FRTC στα 73-74 για 75hz οθόνες + anti-lag για όποια παιχνίδια το αξίζει (κυρίως on-line προφανώς).

Επεξ/σία από chrisde
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, chrisde είπε

Δεν μπορείς και τα δυο ταυτόχρονα. Ή το Chill θα βάζεις ή το anti-lag. Ένας από τους λόγους που βγήκε το chill είναι ότι υποτίθεται ότι μειώνει το input lag σε σχέση με το vsync και το FRTC από μόνο του. Το anti-lag βγήκε ουσιαστικά ως εναλλακτική του. Γενικά το Chill δεν λειτουργεί όπως θα έπρεπε σε πολλά παιχνίδια για αυτό και εγώ έχω σταματήσει προ πολλού να το χρησιμοποιώ... Οι περισσότεροι συνιστούν enhanced sync + FRTC στα 73-74 για 75hz οθόνες + input lag για όποια παιχνίδια το αξίζει (κυρίως on-line προφανώς).

Δεν το γνώριζα οπότε μένουμε με το chill που μέχρι στιγμής σε ότι δοκίμασα δουλεύει πολύ καλά. Το antilag σίγουρα θα βοηθήσει όσους παίζουν online και θέλουν το καλύτερο δυνατό input lag. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Arkin είπε

Δεν το γνώριζα οπότε μένουμε με το chill που μέχρι στιγμής σε ότι δοκίμασα δουλεύει πολύ καλά. Το antilag σίγουρα θα βοηθήσει όσους παίζουν online και θέλουν το καλύτερο δυνατό input lag. 

Κάνε μια δοκιμή και εσύ από περιέργεια να δεις πάντως, αν θες τη γνώμη μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, chrisde είπε

Κάνε μια δοκιμή και εσύ από περιέργεια να δεις πάντως, αν θες τη γνώμη μου.

Ναι το βραδάκι θα το δοκιμάσω κλείνοντας το chill να δω διαφορές και αναλόγως κρατάω ένα από τα 2. Χθες κάνα 2ωρο tomb raider και 4 ώρες rage 2 η κίνηση ήταν βουτυρο με το chill με τη συχνότητα να παίζει από 800mhz μέχρι 1700 όταν βαρουσε 99% η κάρτα. Ευχαριστώ πολύ Chris. 

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά θέλω να κάνω oc σε vega 56 με υδροψυξη, για 24/7 gaming, να βάλω 64ραρι bios? Με το bios της 56αρας και uv βγάζω 18000 3dmark firestrike. 

Επεξ/σία από bilythekid
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, bilythekid είπε

Παιδιά θέλω να κάνω oc σε vega 56 με υδροψυξη, για 24/7 gaming, να βάλω 64ραρι bios? Με το bios της 56αρας και uv βγάζω 18000 3dmark firestrike. 

Tί μνήμη έχει η κάρτα σου, το βασικότερο. Αν έχεις Hynix, δεν πολυαξίζει η αλλαγή BIOS.

Για αρχή, βρες τα όρια του uv (manual, όχι το auto που έχει), μετά τα όρια της μνήμης, και ξεκίνα τελευταίο core oc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Tί μνήμη έχει η κάρτα σου, το βασικότερο. Αν έχεις Hynix, δεν πολυαξίζει η αλλαγή BIOS.

Για αρχή, βρες τα όρια του uv (manual, όχι το auto που έχει), μετά τα όρια της μνήμης, και ξεκίνα τελευταίο core oc.

samsung

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, bilythekid είπε

samsung

Ωραία, καλό αυτό.

Πριν το oc, για κάνε τα προηγούμενα βήματα που περιγράφω.

Για τη μνήμη, δώσε μια φορά 900 και μετά 950. Κατά 99% αυτά τα έχει η κάρτα σου και χωρίς να πειράξεις τίποτα.

Δοκίμασε με Firestrike ή με Superposition 4K να βλέπεις αν είσαι σταθερός (δεν είναι απόλυτο ότι θα βρουν κάθε αστάθεια, αλλά είναι γρήγορα).

Το βασικότερο είναι να βρεις τα ότια του Undervolt που σηκώνει ο πυρήνας σου σε Ρ6-Ρ7. Ακόμα και στο νερό που την έχεις, θα δώσει μια καλή εικόνα για το τι μπορεί να πάρει η κάρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
59 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Ωραία, καλό αυτό.

Πριν το oc, για κάνε τα προηγούμενα βήματα που περιγράφω.

Για τη μνήμη, δώσε μια φορά 900 και μετά 950. Κατά 99% αυτά τα έχει η κάρτα σου και χωρίς να πειράξεις τίποτα.

Δοκίμασε με Firestrike ή με Superposition 4K να βλέπεις αν είσαι σταθερός (δεν είναι απόλυτο ότι θα βρουν κάθε αστάθεια, αλλά είναι γρήγορα).

Το βασικότερο είναι να βρεις τα ότια του Undervolt που σηκώνει ο πυρήνας σου σε Ρ6-Ρ7. Ακόμα και στο νερό που την έχεις, θα δώσει μια καλή εικόνα για το τι μπορεί να πάρει η κάρτα.

https://www.3dmark.com/3dm/39968637

αν ανεβω κι άλλο κολλαει το pc.με uv 1100 64αρι bios +50 power limit.

Επεξ/σία από bilythekid
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία, έπιασες ταβάνι στη μνήμη (1100 είναι μια χαρά, πάει κι άλλο με λίγο σκάλισμα αλλά οι διαφορές είναι πολύ μικρές).

Δες τι γίνεται με uv τώρα. Βρες το χαμηλότερο όριο χωρίς να δώσεις oc πυρήνα.

Διάβασε, αν θες, τις οδηγίες στο 1ο post.

Εγώ είμαι με PL+20%. Με +25% έχω ούτε 0.5% παραπάνω επιδόσεις, με παραπάνω Pl χάνω κιόλας.

Κάνε κι εκεί τις δοκιμές σου.

Τί θερμοκρασίες κρατά η κάρτα (core, hbm, hotspot)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Ωραία, έπιασες ταβάνι στη μνήμη (1100 είναι μια χαρά, πάει κι άλλο με λίγο σκάλισμα αλλά οι διαφορές είναι πολύ μικρές).

Δες τι γίνεται με uv τώρα. Βρες το χαμηλότερο όριο χωρίς να δώσεις oc πυρήνα.

Διάβασε, αν θες, τις οδηγίες στο 1ο post.

Εγώ είμαι με PL+20%. Με +25% έχω ούτε 0.5% παραπάνω επιδόσεις, με παραπάνω Pl χάνω κιόλας.

Κάνε κι εκεί τις δοκιμές σου.

Τί θερμοκρασίες κρατά η κάρτα (core, hbm, hotspot)?

core-hbm-50

hotspot-73

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Vega 64, υποθέτω.

Καλούτσικα φαίνεται (αν και έχεις περιθώριοα για ψάξιμο, πάντα).

Ανέβασε λίγο το Ρ6, στα 1630-1640 και δες διαφορές, με την ίδια τάση.

Η μνήμη, αν δεν πιάνει 1050 ή 1100 ή 1150 με τα 1000 που την έχεις, βάλε τη στα 1000 και δες μήπως την κόψεις από τάση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Πέτρος είπε

Vega 64, υποθέτω.

Καλούτσικα φαίνεται (αν και έχεις περιθώριοα για ψάξιμο, πάντα).

Ανέβασε λίγο το Ρ6, στα 1630-1640 και δες διαφορές, με την ίδια τάση.

Η μνήμη, αν δεν πιάνει 1050 ή 1100 ή 1150 με τα 1000 που την έχεις, βάλε τη στα 1000 και δες μήπως την κόψεις από τάση.

Ναι η nitro+ ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...