Προς το περιεχόμενο

Ρυθμίσεις για Amd Κάρτες


Πέτρος

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, parsifal είπε

Ευχαριστώ για τα tips Πέτρο. Δε νομίζω να με βοηθήσει σύγκριση με Pulse, είναι πολύ διαφορετικό το σύστημα ψύξης. Παρ' όλα αυτά, θεωρείς ότι τα νούμερα που βλέπω δε δικαιολογούνται ακόμη και με το blower cooler; Αν ναι, παραδόξως αυτό θα μου έδινε ελπίδες, εννοώντας πως θα υπάρχει καλή πιθανότητα ένα λύσιμο+repaste+σφίξιμο να κάνει ορατή διαφορά.

Για τα thermal pads δε φοβάμαι, θα αλλαχθούν με Arctic τα οποία είναι στο δρόμο:

https://www.amazon.co.uk/gp/product/B00UYTTXSM/ref=ppx_yo_dt_b_asin_title_o00_s00?ie=UTF8&psc=1

Υ.Γ.: είδα το edit σου, ευχαριστώ για το screenshot και τον κόπο. Ενδιαφέρον ότι η δική μου κρατάει μεγαλύτερο average clock 😕

Έχω κάνει μερικές πρώτες προσπάθειες για UV από περιέργεια, θα συνεχίσω μετά την εγχείρηση. Είχα μείνει κάπου εδώ:

Settings set Fire Strike Overall Fire Strike Graphics Fire Strike Graphics Test 1 (fps) Fire Strike Graphics Test 2 (fps) Fire Strike Physics Fire Strike Physics Test (fps) Fire Strike Combined Fire Strike Combined Test (fps) Fire Strike Stress Test Time Spy Overall Time Spy Graphics Time Spy Graphics Test 1 (fps) Time Spy Graphics Test 2 (fps) Time Spy CPU Time Spy CPU Test (fps) Time Spy Stress Test Ambient (°C) GPU Temp Max (°C) GPU Temp Avg (°C) GPU Temp delta Avg over ambient (°C) GPU Hot Spot Temp Max (°C) GPU Hot Spot Temp Avg (°C) GPU Hot Spot Temp delta Avg over ambient (°C) GPU HBM Temp Max (°C) GPU HBM Temp Avg (°C) GPU HBM Temp delta Avg over ambient (°C) GPU VR VDDC Temp Max (°C) GPU VR VDDC Temp Avg (°C) GPU VR VDDC Temp delta Avg over ambient (°C) GPU VR MVDD Temp Max (°C) GPU VR MVDD Temp Avg (°C) GPU VR MVDD Temp delta Avg over ambient (°C) GPU Core Voltage VDDC (V) Avg GPU Fan Max (RPM) GPU Fan Avg (RPM) GPU ASIC Power Max (W) GPU ASIC Power Avg (W) GPU Clock Max (MHz) GPU Clock Avg (MHz) GPU Mem Clock Max (MHz) GPU Mem Clock Avg (MHz) GPU Mem Power Max (W) GPU Mem Power Avg (W) GPU SoC Clock Max (MHz) GPU SoC Clock Avg (MHz)
Revert to V22, test G7 1600/950 - Config: G0 852/800, G1 1000/880, G2 1100/880, G3 1200/880, G4 1300/880, G5 1400/900, G6 1500/900, G7 1600/950, M0 167/800, M1 500/800, M2 800/950, M3 1000/950, F0 30/11, F1 50/12, F2 58/25, F3 67/38, F4 75/49, Power -20%
                                                                                         
V24 19437 22500 109.36 88.49 23164 73.54 8593 39.97   7198 6888 47.78 37.50 9667 32.48   22.10 88.00 77.91 +55.81 97.00 89.41 +67.31 93.00 85.21 +63.11 69.00 62.08 +39.98 67.00 60.60 +38.50 0.89944 2861 2682 177.00 169.17 1567 1433 999 977 25.77 9.82 1106 1082

Ναι, εννοείται πως σύγκριση με Pulse (ή οποιαδήποτε AIB) στη ref δεν νοείται.

Σε αυτό που ρωτάς, ξεκάθαρα πιστεύω πως ένα καλό φρεσκάρισμα θα βοηθήσει (μη σου πω κανένα ghetto mod με ξήλωμα του shroud και 2 12δες ανεμιστήρες πάνω στην ψύκτρα).

Σε παραπέμπω στο δικό μου σεξάκι, μέχρι να καταφέρω να κάνω πάλι λειτουργική την κάρτα μου:

 

για να πάρεις μια ιδέα για το τι ενδεχομένως θα συναντήσεις. Ευτυχώς, από όσο είδα τότε, υπάρχουν αρκετοί οδηγοί για λύσιμο-δέσιμο ref.

Αφού την έκανα και τη 2η δοκιμή, εδώ με τα καθημερινά μου (για συγκρίσεις ως προς την αποτελεσματικότητα του uv, με 2χ power draw):

par2.png.d7d4f599fe44b530cd5fef981aaf133d.png

Με το κανονικό μου fan profile (οκ, κάνει φασαρία), υπολόγισε αρκετά πιο κάτω, παντού.

Καλή συνέχεια στην προσπάθειά σου, σε οτιδήποτε μπορώ να φανώ χρήσιμος μη διστάσεις.

*για κάποιο λόγο το πινακάκι σου με το uv φαίνεται χάλια, με τα πεδία αλλού για αλλού

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 790
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Adventures in Vegaland, pt.2

Δουλεύω ένα-ένα τα power states, ξεκινώντας από τα μικρότερα. Δηλαδή κάνω disable τα μεγαλύτερα για καλύτερο έλεγχο και enable σταδιακά. Επίσης έχω αλλάξει τις συχνότητες του καθενός σε πολλαπλάσια του 100 για να παρακολουθώ πιο εύκολα το ποσοστά βελτίωσης στα benches που τρέχω.

Παρατήρησα κάτι περίεργο όταν φτάνω στο P5 (1400MHz). Τα P2-P4 (1100/1200/1300MHz) δίνουν γραμμική σχεδόν βελτίωση και αυτό συμπίπτει με μία ανάλογη αύξηση στα average clocks σε ένα  10min Heaven run. Όταν ενεργοποιώ το P5, βλέπω ανεπαίσθητη αλλαγή στα benchmarks και regression στα average clocks. Δεν νομίζω να είναι thermal ή power throttling , από τα δεδομένα που έχω συλλέξει τουλάχιστον. Καμιά ιδέα για το τί πάει στραβά;

image.png.dd553bfdbff7b6a09e890c35a79f3a80.png

 

image.png.da777e54ce99f8b2d08b27e3b882fc26.png

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από όσο ξέρω, σημασία έχουν μόνο τα P6-P7, σε φουλ χρήση της κάρτας (αυτό, εκείνα τα χρόνια που πείραζα συνέχεια, δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι).

Πιθανότατα να ισχύει γενικά, τα 2 τελευταία μόνο ενεργά states.

Επίσης, τότε, υπήρχε ένα θέμα με το να τελειώνουν τα states σε συγκεκριμένα νούμερα (πχ Ρ7 1592, 1632, 1702 κλπ). Μπορεί να ήταν και oldwives tale, έχε το απλά κατά νου.

Καταλαβαίνω το σύστημά σου για fine tuning, αλλά πραγματικά θα πάρεις το 85+% μόνο από uv.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, parsifal είπε

Παρατήρησα κάτι περίεργο όταν φτάνω στο P5 (1400MHz). Τα P2-P4 (1100/1200/1300MHz) δίνουν γραμμική σχεδόν βελτίωση και αυτό συμπίπτει με μία ανάλογη αύξηση στα average clocks σε ένα  10min Heaven run. Όταν ενεργοποιώ το P5, βλέπω ανεπαίσθητη αλλαγή στα benchmarks και regression στα average clocks. Δεν νομίζω να είναι thermal ή power throttling , από τα δεδομένα που έχω συλλέξει τουλάχιστον. Καμιά ιδέα για το τί πάει στραβά;

Έχεις αλλάξει τις συχνότητες και δεν μπορώ να είμαι σίγουρος αλλά μάλλον στα 1400 προσπαθεις να εμπλέξεις το ανώτατο Pstate της HBM, τα 950Mhz.

Και λέω "προσπαθείς" γιατι  δεν τα καταφερνεις λόγω της πολύ χαμηλης τάσης που δίνεις στο SoC/MC. Έχω την εντύπωση ότι τα 900mV (μεσαία στηλη) που δίνεις αναγκάζουν το mem controller να δουλεύει στα 500MHz fail safe state εξου και το regression.

Θα πεις ότι και σε πιο χαμηλά συχνότητα γίνεται χρήση των 950MHz. Μαλλον κάποια ιδιοτροπια των Vega.

Γενικά δεν έχει πολύ νόημα αυτό που κάνεις.

Το fine-tuning πρέπει να το κάνεις με ένα συνδυασμό undervolting των states πάνω από 1350MHz και Power limiting.

Επισης εξερευνησε το HBM overclocking potential + HBM timings καθώς δινουν άπλετη απόδοση με ελάχιστη αύξηση κατανάλωσης.

Μονο για πολύ χαμηλές καταναλώσεις <90W μπορείς απλά να κάνεις Set Max state ενα από τα πρώτα 3 αλλα εκεί δεν μπορείς να πειράξεις καθόλου την τάση.

Επεξ/σία από kkatzos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Και λέω "προσπαθείς" γιατι  δεν τα καταφερνεις λόγω της πολύ χαμηλης τάσης που δίνεις στο SoC/MC. Έχω την εντύπωση ότι τα 900mV (μεσαία στηλη) που δίνεις αναγκάζουν το mem controller να δουλεύει στα 500MHz fail safe state εξου και το regression.

Πρόσεξε τις τελευταίες δύο στήλες του spreadsheet screenshot. Η μνήμη παίζει κολλημένη σχεδόν στα 950MHz, τόσο στο P5 όσο και στα χαμηλότερα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, parsifal είπε

Πρόσεξε τις τελευταίες δύο στήλες του spreadsheet screenshot. Η μνήμη παίζει κολλημένη σχεδόν στα 950MHz, τόσο στο P5 όσο και στα χαμηλότερα.

Δεν ειναι κολλημένη.

Οπως βλέπεις στην τελευταία γραμμη, σε AVG είσαι κάτω από την προηγούμενη συχνότητα. Και σε GPU και σε HBM clock. Αυτό σημαίνει ότι για κάποια sec έπεσες GPU και HBM state. Έπιανες καποιο limit.

Κανε το ίδιο τεστ με ελαφρως ανεβασμένη ταση στο SOC/MC

Επεξ/σία από kkatzos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν με θορυβεί ιδιαίτερα η μικρή απόκλιση στο average HBM clock, το ίδιο συνέβη και στο row 40 με πολύ χαμηλότερο power draw και temps, με γραμμική αύξηση επιδόσεων παρ'ολα αυτά από το προηγούμενο row. Η διαφορά είναι μικρή, πιθανότατα αλλαγές σκηνής στο Heaven. Η διαφορά στο average GPU clock είναι ανησυχητική, εξ ου και το post.

Αυτό που υποπτεύομαι είναι ότι το P5 στα 1400MHz είναι voltage starved και αντί να κρασάρει ο πυρήνας, ρίχνει ρολόγια. Θα δοκιμάσω είτε να χαμηλώνω σταδιακά το clock target μέχρι να δω το avg κοντά στο max είτε λίγο παραπάνω voltage.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, parsifal είπε

Αυτό που υποπτεύομαι είναι ότι το P5 στα 1400MHz είναι voltage starved και αντί να κρασάρει ο πυρήνας

Αυτό ισχύει. Γενικά πρώτα ρίχνει συχνότητες και μετά κρασάρει η Vega. 

Παρόλα αυτά από 1337 σε 1270 είναι μεγάλη διαφορά. Πέφτεις σε χαμηλότερο state το οποίο είναι bound με χαμηλότερο HBM state.

Δοκίμασε λίγο πιο ψηλό Vcore με ή χωρίς ψηλότερο Vsoc να δούμε.

Το starvation είναι το command = 1400 , actual =1337. Τα χαμηλότερο state προκύπτει από άλλη αιτία.

Επεξ/σία από kkatzos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα συμφορουμίτες.

Μια χαρά πήγε το «φρεσκάρισμα» της V56 νομίζω, έμεινα ικανοποιημένος από το αποτέλεσμα. Σύγκριση thermals/fan speeds κλπ σε 20λεπτο Heaven run stock settings, πριν και μετά:

vega-56-02-after-repasting-stats.png.11463ea6da03cd39d4708709c92c935a.png

Το μόνο που βλέπω λίγο off είναι μια μικρή αύξηση στις θερμοκρασίες των VRM. Δύο πιθανές εξηγήσεις έχω

1. bad scenario: δεν πατάνε καλά τα νέα thermal pads

2. good scenario: επειδή η GPU είναι πιο κρύα, ζητάει περισσότερο ρεύμα από τα VRM για περισσότερο boost, τα αναγκάζει να δουλεύουν παραπάνω και λόγω και της χαμηλότερης μέσης ταχύτητας fan ανεβάζουν λίγο παραπάνω θερμοκρασία

Ποιο είναι το πιο πιθανό σενάριο κατά τη γνώμη σας; Με άλλα λόγια, λύνω ξανά την κάρτα ή την αφήνω στην ησυχία της και πιάνω πάλι το undervolting;

Ευχαριστώ πολύ όσους έχουν βοηθήσει μέχρι τώρα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, parsifal είπε

Καλησπέρα συμφορουμίτες.

Μια χαρά πήγε το «φρεσκάρισμα» της V56 νομίζω, έμεινα ικανοποιημένος από το αποτέλεσμα. Σύγκριση thermals/fan speeds κλπ σε 20λεπτο Heaven run stock settings, πριν και μετά:

vega-56-02-after-repasting-stats.png.11463ea6da03cd39d4708709c92c935a.png

Το μόνο που βλέπω λίγο off είναι μια μικρή αύξηση στις θερμοκρασίες των VRM. Δύο πιθανές εξηγήσεις έχω

1. bad scenario: δεν πατάνε καλά τα νέα thermal pads

2. good scenario: επειδή η GPU είναι πιο κρύα, ζητάει περισσότερο ρεύμα από τα VRM για περισσότερο boost, τα αναγκάζει να δουλεύουν παραπάνω και λόγω και της χαμηλότερης μέσης ταχύτητας fan ανεβάζουν λίγο παραπάνω θερμοκρασία

Ποιο είναι το πιο πιθανό σενάριο κατά τη γνώμη σας; Με άλλα λόγια, λύνω ξανά την κάρτα ή την αφήνω στην ησυχία της και πιάνω πάλι το undervolting;

Ευχαριστώ πολύ όσους έχουν βοηθήσει μέχρι τώρα!

Ωραία τα νούμερα, γενικά. Εμφανέστατη η βελτίωση εκεί που μετράει (gpu core temp max/av, clocks).

Παραμένει πάρα πολύ υψηλή η θερμοκρασία της μνήμης. Από όσο ξέρω, συστήνεται να παραμένει κάτω από τους 75 (72, ίσως), για να μην έχει θέματα (stuttering κλπ). Με δεδομένο ότι έχεις κοινό block που την ψύχει, πρέπει να πέσει κι άλλο και η θερμοκρασία πυρήνα (uv), καθώς και να αυξηθεί  ο ρυθμός απαγωγής θερμότητας (fanspeed/αλλαγή ανεμιστήρων).

Η θερμοκρασία στα VRMs, είναι "αστεία"...έχουν αρκετά παραπάνω αντοχές. Πιθανότατα να ισχύει και το "καλό" ενδεχόμενο που περιγράφεις. Αν δεν πατούσε καλά η ψύκτρα με τα pads, έχω την εντύπωση πως θα είχες πολύ πιο δραματική εμπειρία.

Το Heaven, πάντως, δεν νομίζω πως πλέον θεωρείται επαρκές για ζόρισμα της κάρτας. Αν μπορείς, δες τι κάνεις σε Firestrike/TimeSpy/Superposition. Θα έχεις πιο αντιπροσωπευτική εικόνα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 03/11/2020 at 23:43, parsifal said:

Καλησπέρα συμφορουμίτες.

Μια χαρά πήγε το «φρεσκάρισμα» της V56 νομίζω, έμεινα ικανοποιημένος από το αποτέλεσμα. Σύγκριση thermals/fan speeds κλπ σε 20λεπτο Heaven run stock settings, πριν και μετά:

vega-56-02-after-repasting-stats.png.11463ea6da03cd39d4708709c92c935a.png

Το μόνο που βλέπω λίγο off είναι μια μικρή αύξηση στις θερμοκρασίες των VRM. Δύο πιθανές εξηγήσεις έχω

1. bad scenario: δεν πατάνε καλά τα νέα thermal pads

2. good scenario: επειδή η GPU είναι πιο κρύα, ζητάει περισσότερο ρεύμα από τα VRM για περισσότερο boost, τα αναγκάζει να δουλεύουν παραπάνω και λόγω και της χαμηλότερης μέσης ταχύτητας fan ανεβάζουν λίγο παραπάνω θερμοκρασία

Ποιο είναι το πιο πιθανό σενάριο κατά τη γνώμη σας; Με άλλα λόγια, λύνω ξανά την κάρτα ή την αφήνω στην ησυχία της και πιάνω πάλι το undervolting;

Ευχαριστώ πολύ όσους έχουν βοηθήσει μέχρι τώρα!

Μάλλον το 2ο σενάριο θα έλεγα, όπως είπε και ο συμφορουμίτης απο πάνω αν δεν πατάγανε καλά τα pads θα κάνανε overheat, είσαι 150 mhz παραπάνω οπότε τα VRMs θα δουλέψουνε παραπάνω, τίποτα ανησυχητικό πάντως. Αν θυμάμαι καλά τα συγκεκριμένα VRM αντέχουνε 105c μπορεί και παραπάνω

10 βαθμούς κάτω πάντως μετά απο αλλαγή πάστας είναι τρομερό αποτέλεσμα, υποθέτω η άλλη είχε κάψει φλάτζες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
2 ώρες πριν, parsifal είπε

Εμένα εννοείς φίλτατε;

Βεβαίως.

Είχες ξεκινήσει πολύ συστηματική δουλειά, και είμαι περίεργος για το αποτέλεσμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...