Προς το περιεχόμενο

Ρυθμίσεις για Amd Κάρτες


Πέτρος

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

με αυτα τα timmings παίζω για την ωρα  ποια ειναι χειροτερα και ποια ειναι καλυτερα συγκριτικά 

gghghh.JPG.18fe8d4807b065ca4cad3f75e06a89ac.JPG

Επεξ/σία από ultraex2003
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 790
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Είμαι με ίδιους οδηγούς, με την RTM 2004.

Το 102 που περιγράφω, είναι με τος 24/7 ρυθμίσεις μου.

Εννοείται πως αν την έχεις σε νερό, τα κερδίζεις αυτά τα παραπάνω fps από τα παραπάνω MHz που κρατάς για περισσότερη ώρα).

Είχα ξεχάσει τα νερά σου και σοκαρίστηκα!

Με έπιασε πάλι και πειράζω subs στις μνήμες από προχτές και τα έχω κάνει ρόιδο...τώρα είμαι δουλειά, αύριο-μεθαύριο ίσως δω τι γίνεται και με subs στη VRAM.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Είμαι με ίδιους οδηγούς, με την RTM 2004.

Το 102 που περιγράφω, είναι με τος 24/7 ρυθμίσεις μου.

Εννοείται πως αν την έχεις σε νερό, τα κερδίζεις αυτά τα παραπάνω fps από τα παραπάνω MHz που κρατάς για περισσότερη ώρα).

Είχα ξεχάσει τα νερά σου και σοκαρίστηκα!

Με έπιασε πάλι και πειράζω subs στις μνήμες από προχτές και τα έχω κάνει ρόιδο...τώρα είμαι δουλειά, αύριο-μεθαύριο ίσως δω τι γίνεται και με subs στη VRAM.

Εμένα δεν είναι για 24. Με αυτά τα timmings και 1110 δεν περνάνε όλα τα test. Στα 1070 είναι οκ. Η cpu την αφήνω για 24 στα 3800  με 1.3250   για 4000 θέλει 1.4+.. Η ram είναι είναι 24/7.

11 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Είμαι με ίδιους οδηγούς, με την RTM 2004.

Το 102 που περιγράφω, είναι με τος 24/7 ρυθμίσεις μου.

Εννοείται πως αν την έχεις σε νερό, τα κερδίζεις αυτά τα παραπάνω fps από τα παραπάνω MHz που κρατάς για περισσότερη ώρα).

Είχα ξεχάσει τα νερά σου και σοκαρίστηκα!

Με έπιασε πάλι και πειράζω subs στις μνήμες από προχτές και τα έχω κάνει ρόιδο...τώρα είμαι δουλειά, αύριο-μεθαύριο ίσως δω τι γίνεται και με subs στη VRAM.

Στο superposition με το νερό είναι σταθερά στα 1638---1642.. Max temp 59

20 λεπτά πριν, ultraex2003 είπε

με αυτα τα timmings παίζω για την ωρα  ποια ειναι χειροτερα και ποια ειναι καλυτερα συγκριτικά 

gghghh.JPG.18fe8d4807b065ca4cad3f75e06a89ac.JPG

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, IoaZ είπε

Οι drivers ή Windows 

Δε μπαίνω στον κόπο να δοκιμάζω νέους drivers τώρα. Θέλω να ωριμάσουν καλά καλά οι 2020.

Πάντως με τους 19.11 και με παλιότερη έκδοση του SOTTR πήρα 1 fps με το CL=14 (από 16 πριν) που είδα από εσένα.

Από 112 --> 113 fps 😉

700026953_SOTTRMAXATTACK.jpg.68ec3e33588a54a79fb988034ba7cd3d.jpg

Με ίδιο power limit (40%) αλλά stock και πυρήνας και μνήμη βγάζει 100 fps. Άρα 13% αύξηση απόδοσης με το OC + timings η Vega 64. Καθόλου άσχημα!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Δε μπαίνω στον κόπο να δοκιμάζω νέους drivers τώρα. Θέλω να ωριμάσουν καλά καλά οι 2020.

Πάντως με τους 19.11 και με παλιότερη έκδοση του SOTTR πήρα 1 fps με το CL=14 (από 16 πριν) που είδα από εσένα.

Από 112 --> 113 fps 😉

700026953_SOTTRMAXATTACK.jpg.68ec3e33588a54a79fb988034ba7cd3d.jpg

Με ίδιο power limit (40%) αλλά stock και πυρήνας και μνήμη βγάζει 100 fps. Άρα 13% αύξηση απόδοσης με το OC + timings η Vega 64. Καθόλου άσχημα!

Έχουμε 8% διαφορά.

Εμένα είναι 56

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για κάποιο περίεργο λόγο αρνείται να μου κρατήσει ρολόγια στο 3ο μέρος του bench, με το καθημερινό  προφίλ+vram timings (το έχω αποθηκευμένο ούτε θυμάμαι από πότε).

Στο 1ο και στο 2ο, πάει σφαίρα...είδα core 1635-1645 και να το κρατάει σχεδόν σε όλη τη διάρκεια (ενδεικτικά, 1615-1635 σε BFV), αλλά στο 3ο μέρος πέφτει <1600 στο μεγαλύτερο μέρος, με gpu usage 75-85%, χωρίς να έχει ανεβάσει θερμοκρασία ή οτιδήποτε.

Ακολουθούν δοκιμές...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Πέτρος είπε

Για κάποιο περίεργο λόγο αρνείται να μου κρατήσει ρολόγια στο 3ο μέρος του bench, με το καθημερινό  προφίλ+vram timings (το έχω αποθηκευμένο ούτε θυμάμαι από πότε).

Στο 1ο και στο 2ο, πάει σφαίρα...είδα core 1635-1645 και να το κρατάει σχεδόν σε όλη τη διάρκεια (ενδεικτικά, 1615-1635 σε BFV), αλλά στο 3ο μέρος πέφτει <1600 στο μεγαλύτερο μέρος, με gpu usage 75-85%, χωρίς να έχει ανεβάσει θερμοκρασία ή οτιδήποτε.

Ακολουθούν δοκιμές...

CPU/RAM Bottleneck.

Συγκεκριμένα το 3ο μέρος είναι το πιο CPU demanding

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, kkatzos είπε

CPU/RAM Bottleneck.

Συγκεκριμένα το 3ο μέρος είναι το πιο CPU demanding

Βρε ναι, αλλά το μόνο που άλλαξα από subs στις μνήμες από την τελευταία φορά που το έτρεξα και έπιασα 102 (όλα πήγαν τέρμα, δηλαδή), ήταν το tWR το οποίο δοκιμάζω από 12 στο 10 (ΤΜ5 σταθερό).

Τώρα επανέφερα εκείνο το προφίλ, να δω αν επανήλθε στα ίσια του (κι άντε βγάλε άκρη με το  RAM tuning...).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Πέτρος είπε

Βρε ναι, αλλά το μόνο που άλλαξα από subs στις μνήμες από την τελευταία φορά που το έτρεξα και έπιασα 102 (όλα πήγαν τέρμα, δηλαδή), ήταν το tWR το οποίο δοκιμάζω από 12 στο 10 (ΤΜ5 σταθερό).

Τώρα επανέφερα εκείνο το προφίλ, να δω αν επανήλθε στα ίσια του (κι άντε βγάλε άκρη με το  RAM tuning...).

Με τι drivers τότε;

Το GPU usage % στα στατιστικά είναι ίδιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
55 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Με τι drivers τότε;

Το GPU usage % στα στατιστικά είναι ίδιο;

Ακριβώς ίδιοι οδηγοί (chipset, gpu), ακριβώς τα πάντα-όλα ίδια με παραπροχτές (πότε ήταν η τελευταία φορά πριν ξεκινήσω τα πειράματα).

CPU δεν πήγε ποτέ πάνω από 55% (και πολύ βάζω, στιγμιαία αυτό).

Επανέφερα τα 24/7 μου, παντού (cpu, ram, vram, gpu κλπ), τα ίδια.

Για κάποιο λόγο, πλέον τρώει κάποιο σκάλωμα όταν ξεκινάει το 3ο μέρος του bench (για να καταλάβεις, κανονικά το ξεκινάει η κάρτα στα 158-161fps και τώρα είναι κάπου 123-125) με χρήση gpu 80-85%, κάτω από 1600MHz κλπ ενώ δεν ξεπερνάω τους 55ο ποτέ στο τεστ, και δεν επανέρχεται σε φυσιολογιή χρήση κλπ παρά προς το τέλος, κάπου 15-20'' πριν λήξει.

Μόλις έπαιξα 40' BFV, και δεν είχα θέμα ή οτιδήποτε.

Έβαλα να κάνει ένα verify game files, μήπως γίνει κάτι.

Σιχτίρ, του Σατανά μηχανάκια!

edit: Παπάγια...τα ίδια ακριβώς. Σε οτιδήποτε άλλο, έχω την αναμενόμενη συμπεριφορά, τα αναμενόμενα scores κλπ. Κάτι το καβάλησε.

Επεξ/σία από Πέτρος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Ακριβώς ίδιοι οδηγοί (chipset, gpu), ακριβώς τα πάντα-όλα ίδια με παραπροχτές (πότε ήταν η τελευταία φορά πριν ξεκινήσω τα πειράματα).

CPU δεν πήγε ποτέ πάνω από 55% (και πολύ βάζω, στιγμιαία αυτό).

Επανέφερα τα 24/7 μου, παντού (cpu, ram, vram, gpu κλπ), τα ίδια.

Για κάποιο λόγο, πλέον τρώει κάποιο σκάλωμα όταν ξεκινάει το 3ο μέρος του bench (για να καταλάβεις, κανονικά το ξεκινάει η κάρτα στα 158-161fps και τώρα είναι κάπου 123-125) με χρήση gpu 80-85%, κάτω από 1600MHz κλπ ενώ δεν ξεπερνάω τους 55ο ποτέ στο τεστ, και δεν επανέρχεται σε φυσιολογιή χρήση κλπ παρά προς το τέλος, κάπου 15-20'' πριν λήξει.

Μόλις έπαιξα 40' BFV, και δεν είχα θέμα ή οτιδήποτε.

Έβαλα να κάνει ένα verify game files, μήπως γίνει κάτι.

Σιχτίρ, του Σατανά μηχανάκια!

edit: Παπάγια...τα ίδια ακριβώς. Σε οτιδήποτε άλλο, έχω την αναμενόμενη συμπεριφορά, τα αναμενόμενα scores κλπ. Κάτι το καβάλησε.

Κάνε μία δοκιμή με task manager ανοιχτο και μία με task manager κλειστό . άμα έχεις διαφορά υπέρ του ανοιχτού  έχεις κολλήσει ιο 

Μπορείς να παρακολουθήσεις  με το MSI afterburner όταν το pc δεν κάνει τπτ 

ps : φαντάζομαι ότι έχουμε την ίδια έκδοση του SOTTR 

1 ώρα πριν, Πέτρος είπε

 

Για κάποιο λόγο, πλέον τρώει κάποιο σκάλωμα όταν ξεκινάει το 3ο μέρος του bench (για να καταλάβεις, κανονικά το ξεκινάει η κάρτα στα 158-161fps και τώρα είναι κάπου 123-125) με χρήση gpu 80-85%, κάτω από 1600MHz κλπ ενώ δεν ξεπερνάω τους 55ο ποτέ στο τεστ, και δεν επανέρχεται σε φυσιολογιή χρήση κλπ παρά προς το τέλος, κάπου 15-20'' πριν λήξει.

 

Σε μένα ξεκινάει στα 179 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, IoaZ είπε

Κάνε μία δοκιμή με task manager ανοιχτο και μία με task manager κλειστό . άμα έχεις διαφορά υπέρ του ανοιχτού  έχεις κολλήσει ιο 

Μπορείς να παρακολουθήσεις  με το MSI afterburner όταν το pc δεν κάνει τπτ 

ps : φαντάζομαι ότι έχουμε την ίδια έκδοση του SOTTR 

Σε μένα ξεκινάει στα 179 

Καλή η ιδέα με τον task manager, αν και με το cpu mon. του Adrenaline ο υπολογιστής όταν κάθεται, κάθεται.

Θα το δοκιμάσω και αυτό, βέβαια.

Δεν έχουμε την ίδια έκδοση, έχω την trial του Steam (505.κάτι).

Δεν έχει σημασία, στο προκείμενο (παρά μόνο για τη μεταξύ μας σύγκριση).

Κυριολεκτικά πριν από 3 μέρες έτρεξα ένα πέρασμα πριν ξαναπιάσω το σκάλισμα μνημών (το έχω σαν base πριν αρχίσω να πειράζω οτιδήποτε στον υπολογιστή), και είχα 102fps με τα 24/7 μου, και τα κανονικά νούμερα που αναφέρω στο 3ο μέρος του bench.

Αυτή τη στιγμή, είμαι παντού στις ίδιες ακριβώς ρυθμίσεις με τότε, αλλά για κάποιο λόγο σε εκείνο το σημείο "κλωτσάει" (και καταλήγω στα 92-93). Σε εκείνο το σημείο και μόνο. Αυτό, ψιλοαποκλείει και την περίπτωση ιού...θα είχα τέτοια πτώση (κάτω από 85%, κάτω από 1600ΜΗz κλπ) και σε άλλα σημεία του bench (έκανα και ολόκληρο πέρασμα με το OSD των οδηγών, για να παρακολουθώ την εξέλιξη), δε μπορεί.

Μπορεί και με ένα βγάλε-βάλε των οδηγών να στρώσει, αλλά ειλικρινά βαριέμαι.

Περιμένω τους WDDM2.7, για να μπω στη διαδικασία (DDU κλπ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2700x pbo /x10 scalar

ram 16 giga @ 3533 cas 14

vega 56 @ 1680 /970 ( εσφιξα οσο μπορουσα timmings αλλα μου πεσαν hynix μνημες  οπότε 970 max)

dsfdfcg.JPG.5230593366862e59cdfe15e3adbcc272.JPG

drivers 20.4.1

win 10 insider /build 19613

SOTTR_2020_04_28_01_05_45_569.jpg.645eb3ab91d85f09806a64d33fe11e5d.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατέβασα αυτό το tweaker έτσι από περιέργεια, και μου έχει ξεμείνει το watermark "test mode".. Πώς φεύγει; 😁

Δεν ασχολήθηκα, μία που το άνοιξα και μία που το έκλεισα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...