Προς το περιεχόμενο

[Ηλεκτρική σκούπα] Hoover TX62ALG 011 Telios Extra 133.05€ @ Kotsovolos [ΤΕΛΟΣ]


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://www.kotsovolos.gr/site/small-home-appliances/vacuum-cleaners/cylinder-vacuum-cleaners/192483-hoover-tx62alg-011-telios-extra

Η σκούπα είχε μπει από την Παρασκευή στην ήδη καλή τιμή των 152.90€. Σήμερα η συγκεκριμένη προσφορά τελείωσε και μπήκε στη γνωστή μορφή προσφοράς "Σηκώνει παζάρι" του Κωτσόβολου, ακόμα πιο φθηνά στα 133.05€ !

Σε αυτή την τιμή, για όποιον ψάχνει σκούπα αυτή την εποχή, νομίζω πως τρέχει να την προλάβει. Το κακό είναι πως στην Ελλάδα την έχει μόνο ο Κωτσόβολος, οπότε η αρχική τιμή των 219€ δεν ξέρουμε κάτά πόσο ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα. Στη Γερμανία σε Saturn και Mediamarkt τιμάται στα 206€ και σε ένα άλλο άγνωστο μαγαζάκι στα 160. Το μοντέλο μάλλον είναι νέο (αρχές 2019).

Χαμηλού θορύβου (62dB), με ενεργειακή κλάση Α+++ (μόλις 350W κατανάλωση) και συντελεστή Α σε απορροφητικότητα σε χαλί, δάπεδο και Απόδοση Φίλτρου Σκόνης ταυτόχρονα, δεν υπάρχει άλλη σκούπα απ' όσο είδα.
Γενικά θα έλεγα πως εκτός από 2 μοντέλα Hoover που έχουν κακές κριτικές στο skroutz, παρεμφερή σε specs μοντέλα (λίγο κατώτερα για την ακρίβεια) ξεκινάνε από τα 145-150 ευρώ:
https://www.skroutz.gr/c/436/hlektrikes-skoupes/f/565647_589600_815299_836529_836530_836531/toulachiston-a-chamilou-thoryvou-rythmistis-entasis-ypsili-apodosi-se-chali-ypsili-apodosi-se-patoma-chamili-epanekpompi-skonis.html?order_by=pricevat&order_dir=asc

Αυτή εδώ έχει και τηλεχειριστήριο έντασης στο χέρι, πολλά εξαρτήματα, 3.5lt κάδο, 10 μέτρα καλώδιο και σύμφωνα με το παρακάτω, δυνατότητα να δουλέψει ακόμα πιο αθόρυβα, στα 57dB!
http://www.hoover.fr/fr_FR/aspirateurs-traineaux/-/catalog/18533676/tx62alg-011
Η πιο αθόρυβη που βρήκα εγώ στο skroutz είναι στα 58dB (σε κανονικό mode λειτουργίας) και κοστίζει 154€:
https://www.skroutz.gr/s/12737921/AEG-VX8-4-OKO.html
Σε τέτοια επίπεδα θορύβου διαβάζω σε κριτικές ότι δεν ακούς καν να δουλεύει κάτι! Κάποια σκουπίζουν σε δωμάτια μωρού με αυτά να κοιμούνται μέσα!

Το μόνο "πρόβλημα" -όχι της ίδιας της σκούπας- είναι ότι δε βρίσκεις πολλά review στο διαδίκτυο, παρά μόνο 2 (αλλά θετικά) στο skroutz. Οπότε αν κάποιος την έχει ή μπορεί να βρει έξτρα κριτικές, ευπρόσδεκτος.

Spoiler

 

c10471022-1.jpgc10471022-4.jpg

SILENT MODE

image.png.43fa7c6367a30d3a3a28daf39db28f1e.png

20190103164109_10bc4aa4.jpeg

 

 

Επεξ/σία από DownUNDERground
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 65
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, gtferrari είπε

Έψαχνα για σκούπα αλλά σκεφτόμουν να πάρω κάποια χωρίς σακούλα. 

Το ίδιο έλεγε και η μάνα μου, αλλά τελικά το μετάνιωσε. Έχει βαρεθεί να καθαρίζει τα φίλτρα της κάθε τόσο (σκουπίζει κάθε μέρα το σπίτι βέβαια, μπορεί και δύο φορές). :P

Τώρα λέει, άντε να χαλάσει για να πάρει μια με σακούλα. 

Βέβαια δε θέλω να σε επηρεάσω, προσωπική άποψη  δεν έχω ...

 

Η τιμή της με το παζάρι γίνεται 133.59€ για την ακρίβεια :P

Επεξ/σία από nikos16717
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, gtferrari είπε

Έψαχνα για σκούπα αλλά σκεφτόμουν να πάρω κάποια χωρίς σακούλα.

Ποιά τα πλεονεκτήματα αν μπορείς να μας ενημερώσεις;

Οι τιμές ξεφεύγουν πάντως στις αντίστοιχα καλές. 200+ κυρίως Rowenta και Bosch βλέπω τώρα.

Επεξ/σία από DownUNDERground
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

Ποιά τα πλεονεκτήματα αν μπορείς να μας ενημερώσεις;

Το μόνο πλεονέκτημα είναι ότι δεν έχει σακούλες να αλλάζεις κάθε τόσο. Τώρα δεν το έχω ψάξει και πολύ για να μπορέσω να σου πω περισσότερα.

Βέβαια και ο nikos16717 λέει ότι θέλει συνέχεια καθάρισμα τα φίλτρα. Για ένα σπίτι όμως που δεν καθαρίζει κάθε μέρα ίσως δεν είναι τόσο ταλαιπωρία τα φίλτρα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

Ποιά τα πλεονεκτήματα αν μπορείς να μας ενημερώσεις;

Απ'όσο ξέρω μόνο το αναλώσιμο της σακούλας γλιτώνεις.

Από εκεί και πέρα όταν γεμίζει η σακούλα τη βγάζεις και την πετάς όπως είναι, ενώ όταν πας να αδειάσεις τον κάδο είναι πολύ εύκολο να γεμίσει σκόνη εκεί γύρω ..

Ας  μας διαφωτίσει καλύτερα και κάποιος με προσωπική εμπειρία βέβαια

Επεξ/σία από nikos16717
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την έχω πάρει πριν κανα 2μηνο στα 149  απο κοτσο .Πραγματικά αθόρυβη με πολλά εξαρτήματα για αυτούς που τα χρειάζονται ,το πλαστικό με το οποίο είναι φτιαγμένα τα εξαρτήματα είναι επιεικώς απαράδεκτο σε αντίθεση με την κύρια σκούπα που είναι αρκετά στιβαρή σαν κατασκευή.Τα χειριστήρια στο κοντάρι βολέυουν απίστευτα ,2 μήνες τώρα δεν έχω χρησιμοποιήσει ούτε μια φορά αυτά που είναι πάνω στο κυρίως σώμα.Σακούλες παίρνει H81 κόστος από 8-12 ευρώ η 4αδα .

 

Το βασικότερο απο δύναμη σε χαλί τύπου shaggy έχει την ίδια απόδοση με την προηγούμενη που είχα siemens(1500watt) σε σκληρό πάτωμα είναι καλύτερη γιατί δεν "βεντουζάρει "σχεδόν ποτέ

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, solton57010 είπε

Το βασικότερο απο δύναμη σε χαλί τύπου shaggy έχει την ίδια απόδοση με την προηγούμενη που είχα siemens(1500watt) σε σκληρό πάτωμα είναι καλύτερη γιατί δεν "βεντουζάρει "σχεδόν ποτέ

Με αφορμή το σχόλιό σου πάντως (για το οποίο σε ευχαριστούμε), διάβαζα σε κριτικές άλλων μοντέλων, μερικούς να γκρινιάζουν επίσης για βεντουζάρισμα και άλλους να τους απαντάνε ότι φταίει η λάθος τεχνική τους και ότι το πέλμα της σκούπας θέλει υπό γωνία (κάτι τέτοιο αν θυμάμαι καλά), ειδικά στις νέες τις οικολογικές. Επίσης ότι δε χρειάζεται αναγκαστικά να τις έχεις στην πιο μεγάλη ένταση για να κάνουν δουλειά (οπού εκεί θα βεντουζάρουν ακόμα χειρότερα προφανώς).
Αυτό σα γενική πληροφορία προς όλους μας. Προσωπικά δε δηλώνω γνώστης για να επιβεβαιώσω, αλλά θεώρησα χρήσιμο να αναφερθεί.😀

Επεξ/σία από DownUNDERground
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ παίρνω σκούπες μόνο με κάδο, έχω πάρει 3 ως τώρα(δεν έχουν χαλάσει απλά τις παίρνω λόγο δουλειάς) και από θέμα χρηστικότητας είμαι πολύ ευχαριστημένος. Ανάλογα την χρήση θέλει και άδειασμα που δεν είναι τίποτα, απλά ανοίγεις τον κάδο και πετάς το περιεχόμενο στα σκουπίδια. Που και που πλένω και τα φίλτρα, αλλά σπάνια. Πιστεύω οτι είναι πιο οικονομικές και πιο εύχρηστες οι σκούπες με κάδο σε βάθος χρόνου. Να προσθέσω επίσης, οτι γενικά δώστε κάτι παραπάνω για μια ηλεκτρική σκούπα(πχ πανω από 80€), γιατί δεν χαλάνε εύκολα οπότε αν αρχίζει να βγάζει προβλήματα πχ εμένα μου χάλασε ο μηχανισμός του καλωδίου και σε μια άλλη έσπασε το χερούλι που την κουβαλάω λόγο κακής ποιότητας κατασκευής, οπότε την λυπάσαι να την αλλάξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πάνω που έψαχνα να αλλάξω μία Miele που μου χάλασε.

Υπάρχουν μαϊμού σακούλες για αυτή του θέματος;  Τις Miele έβγαιναν 50 λεπτά η μία.

Έχω επίσης 2 σκούπες χωρίς σακούλα και δεν θα ξαναέπερνα.  Μεγάλος μπελάς το άδειασμα του κάδου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, papars είπε

Υπάρχουν μαϊμού σακούλες για αυτή του θέματος; Τις Miele έβγαιναν 50 λεπτά η μία.

Καλή ερώτηση. Ίσως ξέρεις να μας πεις @solton57010;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, papars είπε

Και πάνω που έψαχνα να αλλάξω μία Miele που μου χάλασε.

Υπάρχουν μαϊμού σακούλες για αυτή του θέματος;  Τις Miele έβγαιναν 50 λεπτά η μία.

Έχω επίσης 2 σκούπες χωρίς σακούλα και δεν θα ξαναέπερνα.  Μεγάλος μπελάς το άδειασμα του κάδου.

Γιατί είναι μπελάς το άδειασμα του κάδου; Από αυτές που έχω ένα ξεκούμπωμα του κάδου, άνοιγμα το καπάκι και άδειασμα στα σκουπίδια είναι... Εγώ έχω aeg, juro pro και Rowenta και οι 3 περίπου την ίδια ευκολία έχουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...