Προς το περιεχόμενο

Οριο κατάθεσης μετρητών χωρίς έλεγχο


blackhill66

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οτιδηποτε δεν μπορει να τεκμηριωθεί ως...ασπρο (κατα τη κριση του ελεγκτη παντα) ειναι μαυρο 

Αν εχεις αλλη αποψη πας δικαστικα και δικαιωνεσαι το 3020

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 326
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, vagos789 είπε

Οτιδηποτε δεν μπορει να τεκμηριωθεί ως...ασπρο (κατα τη κριση του ελεγκτη παντα) ειναι μαυρο 

Αν εχεις αλλη αποψη πας δικαστικα και δικαιωνεσαι το 3020

Αδικίες, θα υπάρξουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

Όλα είναι σχετικά.

Έχεις πχ εισόδημα ΜΟΝΟ από μισθό  ή έχεις και κάποιο ενοικίο ?

Τα λεφτά στο στρώμα, ναι μεν δεν γίνονται δεκτά σαν ΒΑΣΙΚΟ ισχυρισμό, αλλά επικουρικά, ΝΑΙ. Τι εννοώ: έχεις χαρτί ΑΝΑΛΗΨΗΣ από την τράπεζα του ποσού αυτού ? (5000€) τότε μπορείς να πεις: φοβήθηκα και σήκωσα. 

Επίσης, ΚΑΘΕ περίπτωση ελέγχου είναι και διαφορετικη. Κατά αρχήν, για να ΣΤΗΡΙΞΕΙΣ το φοβήθηκα και σήκωσα, πρέπει να ισχύει, για να γίνει πιστευτό ΜΑΖΙ με άλλα πραγματικα γεγονότα.

Το εισόδημά μου προέρχεται από την εργασία μου και μόνο.

6 ώρες πριν, agnostos13 είπε

Αν έχεις πολλαπλάσιο ετήσιο εισόδημα και μπορείς να τα δικαιολογήσεις σε περίπτωση ελέγχου δεν θα έχεις πρόβλημα.

Αν όχι έχεις αρκετά μεγάλη πιθανότητα να σε φωνάξουν για διευκρινήσεις (και να καταλήξεις σε πιθανό πρόστιμο ή και κατάσχεση αν δεν είσαι αρκετά πειστικός).

Το ποιά είναι αυτή η πιθανότητα κανείς δεν το ξέρει, πάντως συναλλαγές πάνω από 2000 θεωρητικά περνάνε έλεγχο, τώρα αν ο έλεγχος θα την κρίνει ύποπτη ή φυσιολογική την συναλλαγή ο χρόνος θα το δείξει.

Ακόμα και 50 ευρώ να έβαζα στην άκρη κάθε μήνα οσον καιρό δουλεύω,θα μαζευόντουσαν πάνω από τα διπλάσια χρήματα από αυτά που θέλω να στείλω.Γι αυτό δεν καταλαβαίνω με ποια λογική θα πρέπει να αποδείξω την προελευση των χρημάτων ,αφού τα χρόνια που εργάζομαι σε συνδυασμό με το ετήσιο εισόδημά μου,δικαιολογούν την αποταμίευση τέτοιου ποσού(εκτός τραπέζης γιατί έτσι επέλεξα).

Για να επανέλθω όμως στην αρχική μου ερώτηση και αν μπορει καποιος να καταριψει το σκεπτικό μου.

Η τράπεζα,ειναι υποχρεωμένη να αναφέρει οποιαδήποτε ασυνήθιστη κίνηση στον λογαριασμό μου.Το να καταθέσω και να αποστείλω 5κ ,είναι όντως ασυνήθιστη συναλλαγη για μένα και όντως σύμφωνα με το γράμμα του νόμου η τράπεζα πρέπει να το αναφέρει.

Αν κάνω τη συναλλαγή μέσω ταχυδρομικής επιταγής στα ελτα(δυνατότητα αποστολής μέχρι 6 χιλιαδες και κόστος 10 ευρώ) τι συνέπειες μπορεί θεωρητικά να υπάρξουν με δεδομένο πως δεν είμαι πελάτης τους και αρα-σύμφωνα με το σκεπτικό μου-δεν υπάρχει ασυνήθιστη κίνηση(αφού δεν υπάρχει ιστορικό)...είναι απλά μια συναλλαγή.Είναι άραγε υποχρεωμένοι,να αναφέρουν όλες τις συναλλαγές πάνω από 1000- 2000   ευρω ας πουμε;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, anthrosinner είπε

Το εισόδημά μου προέρχεται από την εργασία μου και μόνο.

Ακόμα και 50 ευρώ να έβαζα στην άκρη κάθε μήνα οσον καιρό δουλεύω,θα μαζευόντουσαν πάνω από τα διπλάσια χρήματα από αυτά που θέλω να στείλω.Γι αυτό δεν καταλαβαίνω με ποια λογική θα πρέπει να αποδείξω την προελευση των χρημάτων ,αφού τα χρόνια που εργάζομαι σε συνδυασμό με το ετήσιο εισόδημά μου,δικαιολογούν την αποταμίευση τέτοιου ποσού(εκτός τραπέζης γιατί έτσι επέλεξα).

Για να επανέλθω όμως στην αρχική μου ερώτηση και αν μπορει καποιος να καταριψει το σκεπτικό μου.

Η τράπεζα,ειναι υποχρεωμένη να αναφέρει οποιαδήποτε ασυνήθιστη κίνηση στον λογαριασμό μου.Το να καταθέσω και να αποστείλω 5κ ,είναι όντως ασυνήθιστη συναλλαγη για μένα και όντως σύμφωνα με το γράμμα του νόμου η τράπεζα πρέπει να το αναφέρει.

Αν κάνω τη συναλλαγή μέσω ταχυδρομικής επιταγής στα ελτα(δυνατότητα αποστολής μέχρι 6 χιλιαδες και κόστος 10 ευρώ) τι συνέπειες μπορεί θεωρητικά να υπάρξουν με δεδομένο πως δεν είμαι πελάτης τους και αρα-σύμφωνα με το σκεπτικό μου-δεν υπάρχει ασυνήθιστη κίνηση(αφού δεν υπάρχει ιστορικό)...είναι απλά μια συναλλαγή.Είναι άραγε υποχρεωμένοι,να αναφέρουν όλες τις συναλλαγές πάνω από 1000- 2000   ευρω ας πουμε;

Θεώρησε defacto οτί η τράπεζα θα ενημερώσει την εφορία για τη συναλλαγή και η εφορία θα κρίνει αν είναι ύποπτη ή όχι και όχι η ίδια η τράπεζα.

Στα ΕΛΤΑ δεν ξέρω αν υπάρχει οδηγία για να ενημερώνουν την εφορία για τις ταχυδρομικές επιταγές όμως και εκεί θα σου ζητήσουν στοιχεία για να την εκδόσουν.

Τώρα αν έβαζες 50 ευρώ στην άκρη κάθε μήνα τα τελευταία 9 χρόνια δεν έχεις παρά να επιδείξεις τα σχετικά αποδεικτικά αν σου γίνει έλεγχος!

 

 

Επεξ/σία από agnostos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, agnostos13 είπε

Θεώρησε defacto οτί η τράπεζα θα ενημερώσει την εφορία για τη συναλλαγή και η εφορία θα κρίνει αν είναι ύποπτη ή όχι και όχι η ίδια η τράπεζα.

Στα ΕΛΤΑ δεν ξέρω αν υπάρχει οδηγία για να ενημερώνουν την εφορία για τις ταχυδρομικές επιταγές όμως και εκεί θα σου ζητήσουν στοιχεία για να την εκδόσουν.

Τώρα αν έβαζες 50 ευρώ στην άκρη κάθε μήνα τα τελευταία 9 χρόνια δεν έχεις παρά να επιδείξεις τα σχετικά αποδεικτικά αν σου γίνει έλεγχος!

Προφανώς και θα μου ζητήσουν στοιχεία για να εκδώσουν την επιταγή.Το ερώτημα είναι αυτο που λες -και το οποίο έθεσα κι εγώ-..θα ενημερωθεί η εφορία για την συναλλαγή;

Τι αποδεικτικά να προσκομίσω για τα 50 ευρώ που αποταμίευα κάθε μήνα στον κουμπαρά που έχω σπίτι μου;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, anthrosinner είπε

Προφανώς και θα μου ζητήσουν στοιχεία για να εκδώσουν την επιταγή.Το ερώτημα είναι αυτο που λες -και το οποίο έθεσα κι εγώ-..θα ενημερωθεί η εφορία για την συναλλαγή;

Δεν το γνωρίζω, υπέθεσε καλύτερα οτι ενημερώνεται να είσαι μέσα...

Τι αποδεικτικά να προσκομίσω για τα 50 ευρώ που αποταμίευα κάθε μήνα στον κουμπαρά που έχω σπίτι μου;

Ότι αποδεικνύει πως έφτασαν στα χέρια σου τα χρήματα...

 

Επεξ/σία από agnostos13
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, anthrosinner είπε

Προφανώς και θα μου ζητήσουν στοιχεία για να εκδώσουν την επιταγή.Το ερώτημα είναι αυτο που λες -και το οποίο έθεσα κι εγώ-..θα ενημερωθεί η εφορία για την συναλλαγή;

Τι αποδεικτικά να προσκομίσω για τα 50 ευρώ που αποταμίευα κάθε μήνα στον κουμπαρά που έχω σπίτι μου;

Δεν είμαστε εφορία, αλλά τα 5000€ μαζεύτηκαν με αυτόν τον τρόπο ??

Δηλαδη 50€ κάθε μήνα ?

ΕΣΥ, θα το πιστευες για κάποιον ΑΛΛΟ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για κάτι που δεν είναι επαναλαμβανόμενο τότε δεν θα σου πει κανένας τίποτα. Θα μπορούσες να κερδίζεις στο ΚΙΝΟ κάθε μέρα από 100 ευρώ. Ο ΟΠΑΠ δεν ζητάει κανένα στοιχείο για να σου δώσει 100 ευρώ κέρδη . Πέρα από αυτό η Ελλάδα ζούσε χρόνια με το μαύρο χρήμα , κάθε οικογένεια μπορεί να έχει και 100χιλιαρικα κάτω από το κρεβάτι . Θα ρωτήσουν τι και πως μόνο αν κάνει κατάθεση κανείς 3 χιλιάρικα κάθε βδομάδα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, GREGORYMO είπε

Δεν είμαστε εφορία, αλλά τα 5000€ μαζεύτηκαν με αυτόν τον τρόπο ??

Δηλαδη 50€ κάθε μήνα ?

ΕΣΥ, θα το πιστευες για κάποιον ΑΛΛΟ ?

Μπορεί κάποιος να αποταμιεύσει κάποια δώρα Χριστουγέννων,Πάσχα,να μην πάει καλοκαιρινές διακοπές και να αποταμιεύσει το επιδομα κτλ.Εναν μέσο όρο έβαλα,ενδεικτικά.Σε κάθε περίπτωση,δεν βρίσκω παράλογο κάποιος που δουλεύει διψήφιο αριθμό χρόνων και παίρνει μισθό αρκετά πάνω από το βασικό,να έχει στην κατοχή του 5 χιλιάδες.Δηλαδή αν ελεγχθώ,το όποιο αποτέλεσμα θα προκύψει με βάση το τι θα πιστέψει  ο ελεγκτής και όχι με το τι είναι εφικτό ή όχι;

51 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Eγώ τόσα λεφτά θα τα έδινα στο χέρι .

Κι εγώ,αν υπήρχε η δυνατότητα.

35 λεπτά πριν, cazanova είπε

Για κάτι που δεν είναι επαναλαμβανόμενο τότε δεν θα σου πει κανένας τίποτα. Θα μπορούσες να κερδίζεις στο ΚΙΝΟ κάθε μέρα από 100 ευρώ. Ο ΟΠΑΠ δεν ζητάει κανένα στοιχείο για να σου δώσει 100 ευρώ κέρδη . Πέρα από αυτό η Ελλάδα ζούσε χρόνια με το μαύρο χρήμα , κάθε οικογένεια μπορεί να έχει και 100χιλιαρικα κάτω από το κρεβάτι . Θα ρωτήσουν τι και πως μόνο αν κάνει κατάθεση κανείς 3 χιλιάρικα κάθε βδομάδα 

Αυτό λεει και η δική μου λογική αλλά προφανώς η μόνη λογική που έχει σημασία,είναι αυτή του ελεγκτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, anthrosinner είπε

Μπορεί κάποιος να αποταμιεύσει κάποια δώρα Χριστουγέννων,Πάσχα,να μην πάει καλοκαιρινές διακοπές και να αποταμιεύσει το επιδομα κτλ.Εναν μέσο όρο έβαλα,ενδεικτικά.Σε κάθε περίπτωση,δεν βρίσκω παράλογο κάποιος που δουλεύει διψήφιο αριθμό χρόνων και παίρνει μισθό αρκετά πάνω από το βασικό,να έχει στην κατοχή του 5 χιλιάδες.Δηλαδή αν ελεγχθώ,το όποιο αποτέλεσμα θα προκύψει με βάση το τι θα πιστέψει  ο ελεγκτής και όχι με το τι είναι εφικτό ή όχι;

Κι εγώ,αν υπήρχε η δυνατότητα.

Αυτό λεει και η δική μου λογική αλλά προφανώς η μόνη λογική που έχει σημασία,είναι αυτή του ελεγκτή.

Μα, δεν συζητάμε για το ποσό της αποταμίευσης ! Παρά είναι λογικό, ένας που δουλεύει χρονια, να έχει μαζέψει 5000€ !

Συζητάμε, αν στεκει, στο δικό σου μυαλό πρώτα, τα μάζευα στο στρώμα 50€, 50€ και τώρα τα εμφανισα.

Αν σηκώνεις μια ημέρα 5000€ από την τράπεζα, ΔΕΝ θα συζητούσαμε.

ΥΓ. Πάντως η ιδέα με τα ΕΛΤΑ, μου φαίνεται πολύ καλή.

Επεξ/σία από GREGORYMO
Συμπληρώμα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Μα, δεν συζητάμε για το ποσό της αποταμίευσης ! Παρά είναι λογικό, ένας που δουλεύει χρονια, να έχει μαζέψει 5000€ !

Συζητάμε, αν στεκει, στο δικό σου μυαλό πρώτα, τα μάζευα στο στρώμα 50€, 50€ και τώρα τα εμφανισα.

Αν σηκώνεις μια ημέρα 5000€ από την τράπεζα, ΔΕΝ θα συζητούσαμε.

ΥΓ. Πάντως η ιδέα με τα ΕΛΤΑ, μου φαίνεται πολύ καλή.

Μα ούτε κι εγώ μιλάω για το ποσό.Λέω πως απλά,είναι δικαίωμά σου,δικαιώμα μου να αποταμιεύσω ένα -λογικό για το εισόδημα μου-ποσό,με οποιον τρόπο θέλω εγώ , να το έχω στο σπίτι μου και να το καταθέσω κάποια στιγμή.

Κι εγώ καταλήγω πως τα ΕΛΤΑ είναι ίσως η λιγότερο ριψοκίνδυνη επιλογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ετήσιο εισόδημα - τεκμαρτό εισόδημα = νόμιμο ποσό για ότι θές

πχ ετήσιο εισόδημα 12000, τεκμαρτό 7000, έχεις 5000 το χρόνο που κάνεις ότι θες, πχ σε 3 χρόνια κάνεις κατάθεση 15000 ή αγοράζεις κάτι

Θέλει μόνο προσοχή γιατι αν οι αγορές σου (κάρτες κλπ) είναι παραπάνω από το τεκμαρτό τότε ετήσιο εισόδημα - αγορές = νόμιμο ποσό για ότι θες

Επεξ/σία από YPhot
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, agnostos13 είπε

Αν έχεις πολλαπλάσιο ετήσιο εισόδημα και μπορείς να τα δικαιολογήσεις σε περίπτωση ελέγχου δεν θα έχεις πρόβλημα.

Αν όχι έχεις αρκετά μεγάλη πιθανότητα να σε φωνάξουν για διευκρινήσεις (και να καταλήξεις σε πιθανό πρόστιμο ή και κατάσχεση αν δεν είσαι αρκετά πειστικός).

Το ποιά είναι αυτή η πιθανότητα κανείς δεν το ξέρει, πάντως συναλλαγές πάνω από 2000 θεωρητικά περνάνε έλεγχο, τώρα αν ο έλεγχος θα την κρίνει ύποπτη ή φυσιολογική την συναλλαγή ο χρόνος θα το δείξει.

Αν εχεις μηδενικο εισοδημα φετος, αλλα ειχες πολλαπλασιο τις προηγουμενες χρονιες?

Θα σε φωναξουν για διευκρινισεις για 5000?? και θα σου βαλουν προστιμο/κατασχεση κιολας επειδη αποταμιευσες αντι να σπαταλησεις?

Θα ξερουμε τη πιθανοτητα αν ξερουμε παρομοιες περιπτωσεις, εχει συμβει μεχρι στιγμης κατι τετοιο?

Που αναφερεται το οριο των 2 χιλιαδων? 

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...