Προς το περιεχόμενο

[Κουπόνια] -8$ από 50$ | -6$ από 30$ | -5$ απο 25$ |~ Aliexpress


Billator

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, carolosjk είπε

Ναι έχει το δικό του buyer's protection. Σε περίπτωση που δεν έρθει θα σου δώσουν τα λεφτα σου πίσω. Καμιά φορά το πρόβλημα είναι αν έρθει κι είναι κάτι χαλασμενό ή δεν είναι όπως το περιέγραφε ο πωλητής, γιατί εμένα προσωπικά μου έχουν ζητήσει σε 2 τέτοια περιστατικά να γυρίσω το αντικείμενο πίσω.Τη 1 φορά κατάφερα να βγάλω άκρη με τον πωλητή και μου έδωσε refund τελικά, την άλλη δεν έβγαζα άκρη και δεν ασχολήθηκα να στείλω πίσω αντικείμενο αξίας 10€ , τα μεταφορικά θα βγαίνανε πιο πολύ.

Πάντα να τραβάς βίντεο το unboxing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 102
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, ForeignOffice είπε

Πάντα να τραβάς βίντεο το unboxing

Τραβάω συνήθως, αλλά αν δεν καταφέρεις να έρθεις σε συμφωνία με τον ίδιο το πωλητή μεσολαβεί το aliexpress και εκείνοι μου άφησαν μόνο μια επιλογή. Να το επιστρέψω το αντικείμενο και να πάρω μετά τα λεφτά μου πίσω. Το ebay αντίθετα συνήθως παίρνει (σε υπερβολικό βαθμό) το μέρος του αγοραστή και δεν έχει τυχεί να μου ζητήσει ποτέ να επιστρέψω κάτι αν έφταιγε ο πωλητής.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, carolosjk είπε

Τραβάω συνήθως, αλλά αν δεν καταφέρεις να έρθεις σε συμφωνία με τον ίδιο το πωλητή μεσολαβεί το aliexpress και εκείνοι μου άφησαν μόνο μια επιλογή. Να το επιστρέψω το αντικείμενο και να πάρω μετά τα λεφτά μου πίσω. Το ebay αντίθετα συνήθως παίρνει (σε υπερβολικό βαθμό) το μέρος του αγοραστή και δεν έχει τυχεί να μου ζητήσει ποτέ να επιστρέψω κάτι αν έφταιγε ο πωλητής.

Εξαρτάται τα return policy του κάθε seller. Για το τι ισχύει κάθε φορά.

Αν κάνει είναι χαλασμένο και τους δώσεις video και αναλυτικές φωτό πάντα παίρνεις refund από το support. (κάποιες φορές δεν κάνουν Refund το κόστος των μεταφορικών αν λειτουργεί μερικώς)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το protection λειτουργεί, αλλά θέλει πολύ προσοχή να μην λήξουν οι  πολύ σύντομοι αναφερόμενοι χρόνοι, που δεν έχουν καμία σχέση με την καθυστέρηση που έχουν οι αποστολές από Κίνα. Αν χάσεις τις προθεσμίες, είσαι μόνος σου και το aliexpress δεν θα ασχοληθεί καθόλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, paganiko είπε

το protection λειτουργεί, αλλά θέλει πολύ προσοχή να μην λήξουν οι  πολύ σύντομοι αναφερόμενοι χρόνοι, που δεν έχουν καμία σχέση με την καθυστέρηση που έχουν οι αποστολές από Κίνα. Αν χάσεις τις προθεσμίες, είσαι μόνος σου και το aliexpress δεν θα ασχοληθεί καθόλου.

Αν κάποιος "φοβάται" μπορεί να κάνει από την αρχή extend το Protection όσες μέρες/μήνες θέλει.

Από την στιγμή που παραλάβεις ('η λήξει το protection και δεν το έχεις πάρει χαμπάρι)  έχεις 15 μέρες για να ανοίξεις Dispute.

Σε κάθε περίπτωση σου έρχεται email κ αν έχεις την εφαρμογή ειδοποιήσεις και από την εφαρμογή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/3/2019 στις 6:05 ΜΜ, drdedus είπε

και βέβαια μπορει να μου πει κάποιος απο εδω μεσα που γίνεται το πανηγύρι της Κίνας καθε μέρα...

Με παραγγελίες ασχολούμαστε όλοι, πολλές απο κίνα με διάφορα ποσά.

Δεν ρώτησα για πλέξιμο.

Ετσι δεν είναι?

Ειδικά σε τέτοια θέματα που υπερβαίνουν τα 24$ κολλάει, δεν είναι άσχετο.

θα παρω κάποια στιγμή στο τελωνείο

Η διαφορά είναι ότι αν εγώ σου που κάτι και το κάνεις και πληρώσεις δεν θα μπορείς να κάνεις τίποτα, ενώ αυτό που σου λένε τα ΕΛΤΑ αυτό και ισχύει, και αυτό θα ισχυριστεί στην οποιαδήποτε περίπτωση σκάσει πρόβλημα. Οπότε καλύτερα να είμαστε καλυμμένοι! :)

2 ώρες πριν, carolosjk είπε

Τραβάω συνήθως, αλλά αν δεν καταφέρεις να έρθεις σε συμφωνία με τον ίδιο το πωλητή μεσολαβεί το aliexpress και εκείνοι μου άφησαν μόνο μια επιλογή. Να το επιστρέψω το αντικείμενο και να πάρω μετά τα λεφτά μου πίσω. Το ebay αντίθετα συνήθως παίρνει (σε υπερβολικό βαθμό) το μέρος του αγοραστή και δεν έχει τυχεί να μου ζητήσει ποτέ να επιστρέψω κάτι αν έφταιγε ο πωλητής.

Ισχύει, σε περίπτωση δική μου που το 1 από τις 2 smart πρίζες ήταν ελαττωματικό, πήρε το μέρος μου και αναγκάστηκε ο πωλητής να μου ξαναστείλει την παραγγελία αυτούσια δηλαδή ΚΑΙ τα 2 πριζάκια ΧΩΡΙΣ να τα στείλω πίσω ακριβώς επειδή το να τα στείλω πίσω και να μου στείλει καινούρια ήταν σχεδόν το μισό κόστος της συνολικής αρχικής μου παραγγελίας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, carolosjk είπε

Τραβάω συνήθως, αλλά αν δεν καταφέρεις να έρθεις σε συμφωνία με τον ίδιο το πωλητή μεσολαβεί το aliexpress και εκείνοι μου άφησαν μόνο μια επιλογή. Να το επιστρέψω το αντικείμενο και να πάρω μετά τα λεφτά μου πίσω. Το ebay αντίθετα συνήθως παίρνει (σε υπερβολικό βαθμό) το μέρος του αγοραστή και δεν έχει τυχεί να μου ζητήσει ποτέ να επιστρέψω κάτι αν έφταιγε ο πωλητής.

Ήθελα απλά να πω πως ποτέ δεν μου έχει ζητηθεί να επιστραφεί αντικείμενο από το Aliexpress όταν υπάρχει κάποιο πρόβλημα, μόνο βίντεο που να δείχνει καθαρά το πρόβλημα ή το προϊόν που παρέλαβα (εφόσον είναι διαφορετικό από της παραγγελίας). Αυτό σε πάνω από 100 dispute που έχω ανοίξει όσο καιρό το χρησιμοποιώ. Μόνο σε μία περίπτωση θυμάμαι να με "έριξε", που είχα παραγγείλει Χ χρώμα και το έλαβα σε Υ χρώμα, κι εκεί μου έδωσε refund 50%.

Είναι και η πάγια πολιτική τους, "refund if you do not receive the items or you receive damaged items, return & refund for items that you don't want to keep". Επιστροφή ζητούν μόνο όταν για κάποιον Χ λόγο δεν σου αρέσει το προϊόν και θέλεις να το επιστρέψεις, όχι όταν υπάρχει πρόβλημα με το προϊόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ μια φορά παρέλαβα ένα προβληματικό καλώδιο και ενώ δε  συμφωνούσε ο πωλητής για refund (αφού είχα ανεβάσει βίντεο και εικόνες που φαινόταν ξεκάθαρα ότι φταίει το καλώδιο), μου έκανε μερικό refund (16,17€) το ali επειδή επέλεξα να μην επιστρέψω πίσω το καλώδιο ως προβληματικό(αξία αντικειμένου 17€). Τελικά άνοιξα το καλώδιο κοντά στο βύσμα, και κάποια καλώδια δεν έκαναν καλή επαφή, αφού τα ξαναένωσα λειτουργούσε κανονικά.

Σε δεύτερη περίπτωση που δεν παρέλαβα καν μέσα στο χρονικό περιθώριο που είχε το ali μου έκανε full refund ο ίδιος ο πωλητής (αξία αντικειμένου 2,40€)

Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο και η αξία του αντικειμένου για το αν έχει την καλή διάθεση να σε εξυπηρετήσει ο ο ίδιος ο πωλητής, αλλά και πάλι το ali θεωρώ ότι είναι "αξιόπιστο". Και σε όσες φορές χρειάστηκε να επικοινωνήσω μαζί τους είχα άμεσες απαντήσεις

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, HackerIglo said:

για να ειστε σιγουροι για αγορες πανω απο 22 ευρω + κινητα μονο banggood με priority line και δεν θα εχεις ποτε θεμα.

Εγώ πάντως πριν μερικές μέρες παρέλαβα το Xiaomi power Bank 3 (20000mAh) με χρεώση 44€ (+5€ μεταφορικά) χωρίς να περάσει τελωνείο.

Παραγγελία από ali και δεν έβαλα κάποια ιδιαίτερη αποστολή. Ότι έδινε ο πωλητής μόνο.  

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/3/2019 στις 8:42 ΠΜ, drdedus είπε

Να ενημερώσω οτι έπαιξε ο purifier pro απο την ελληνική αντιπροσωπεία στα 199€ και τα φίλτρα πάλι απο την ελληνική αντιπροσωπεία 25€ πριν 2-3 μήνες.

(edit το διόρθωσα ο pro έπαιξε..τον max ήθελα αλλά σε Άριστη τιμή τον είχε μόνο ενα μαγαζί στην κίνα που δεν είχε αποφυγή.)

Τώρα αν θα ξαναβγεί και πότε κανεις δεν ξέρει.

 

Στις 25/3/2019 στις 9:21 ΠΜ, Billator είπε

Πολύ μεγάλος αυτός για την δουλειά που τον θέλω, αλλά όντως καλή τιμούλα. Η διαφορά με τον 2s μόνο στην παροχή αέρα δεν είναι;

Τα ανταλλακτικά παίζουν σταθερά στα 25€ από Ελλάδα εδώ και καιρο. Κάτι πολύ θετικό γιατί κάποτε έπαιζαν στο 20€ από Κίνα και τώρα έχουν ανέβει στον Θεό.

στο eshop ο pro 215€ crazy..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

aliexpress19068
aliexpress19215
aliexpress19056
aliexpress19152
aliexpress19178
aliexpress19084
aliexpress19023
aliexpress19182 

5$ off από 45$

(Ήταν για 40$ αλλά βλέπω το έκαναν 45$)

 

Επεξ/σία από Billator
  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...