Προς το περιεχόμενο

Intel Coffee-Lake CPUs (Συζήτηση)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 3/11/2019 στις 7:22 ΜΜ, adtakhs είπε

Το  IPC την τελευταία 10ετία έχει ανέβει (άσχετα με τον κατασκευαστή) περίπου 20%  σε καθαρά νούμερα.

Πιο πολύ επιτυγχάνουν αύξηση επιδόσεων με νέα σετ εντολών, παρά με καθαρή αύξηση του IPC στα υπάρχοντα Set.

Κάθε γενιά είχαμε λίγο καλύτερη υποστήριξη των νέων σετ, βάζαμε και λίγο boost στο ρολόι, ανεβάζαμε και κάποια threads και έτσι κύλησε ο χρόνος.

Αν πιστεύει κανείς πως μπορεί να βγει καλά η ανάπτυξη των υπολογιστών στηριζόμενη σε μια μελλοντική αύξηση 20-30% του IPC, είναι γελασμένος ....

Στην δεκαετία που πέρασε μπορεί εμείς να ψάχναμε το IPC, αλλά η ανάπτυξη δεν στηρίχτηκε σε αυτό. Στηρίχθηκε στην ταυτόχρονη υποστήριξη των περισσότερων πυρήνων, πηγαίνοντας από τους 2 στους 4-6 και πλέον στους 8 + .. Αθόρυβα χωρίς να το πολυκαταλαβαίνουμε.

Το PCI-E V4.0 είναι απαραίτητο feature ΟΧΙ για τις κάρτες γραφικών ΑΛΛΑ για τους SSD/NVME .

Την προηγούμενη 5ετία ψάχναμε το SATA III απέναντι στο SATA II. Πόσοι σπάστηκαν που έβλεπαν μισές επιδόσεις από τον SSD τους λόγω SATA II ? Πολλοί.

Το ίδιο θα γίνει και τώρα με τους NVME και το πλήθως των NVME που μπορεί κανείς να φορτώσει στο σύστημα.

το ipc apo νεηαλεμ και μετα εχει ανεβει πανω απο 50% μετρημενο με spec. τωρα το πως μεταρς εσυ και τα βγαζεις απο το κεφαλι σου δε ξερω.....:lol: επισης το σωστο isa παιζει μεγαλο ρολο στο ipc.:P οι περισσοτεροι πυρηνες βγηκαν ξεκαθαρα για την βιομηχανια για να μη στηνουν πολλα συστηματα, ελαχιστα χρειαζοντουσαν στα παιχνιδια εκεινη την εποχη. οι nvme ελαχιστα μπορουν να φανουν χρησιμη στα παιχνιδια σε κανενα install μονο, στις περισσοτερες καθημερινες εφαρμογες δε πιανουν την ταχυτητα. το pci-4 μπηκε για να υποστηριχθει η διαμεταγωγη δεδομενων μεταξυ των δυο τσιπ, αφου πανω σε αυτο παταγε και εκλεβε το μισο bw και να υποστηριχθουν και οι καρτες φυσικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό το κράξιμο για το 4core σαπακι σε ένα BAD PORT...αλλά για τα ryzen που δεν το ανοίγουν η crasharoun δεν είδα κάτι....:P

Μου έρχονται πολλά meme για Ryzen +αυτό το game...Καλά αν έχει κ 5700xt έδεσε το γλυκό...Beta testing ftw....:lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Shadows είπε

Ποιος ασχολείται με τα τετραπυρηνα.Ο 9700k πέφτει πολύ χαμηλά και είναι περίεργος.

Τα red boys προφανώς για να την πουν στα blue boys...:lol:

Το ότι δεν παίζει η crasharei σε μερικά combo ryzen το προσπερνάνε φυσικά...

To game είναι unoptimised as f@ck..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, BabisTs είπε

καλά κρατάει ο 8700Κ αν και stock.....

9900k-9700k-8700k αν παίξουν στα ίδια clocks δεν νομίζω να υπάρχει διάφορα στα games...

Ας αφησω κ εδω αυτο :

https://medium.com/performance-at-intel/core-scaling-and-gaming-performance-how-many-cores-do-you-need-8b45c0f3e4a3

core scaling σε games

9900k με απενεργοποιημενα coresct.png.740d86b59dec6ed6fe2e6264ce308b8c.png

9980xe το ιδιο

ct2.png.974f0f263e64299b2f30dd77d28d08ec.png

Θα ήθελα να δω έναν 4c/8t μέσα...

Επεξ/σία από ShooterX
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, ShooterX είπε

Καλό το κράξιμο για το 4core σαπακι σε ένα BAD PORT...αλλά για τα ryzen που δεν το ανοίγουν η crasharoun δεν είδα κάτι....:P

Μου έρχονται πολλά meme για Ryzen +αυτό το game...Καλά αν έχει κ 5700xt έδεσε το γλυκό...Beta testing ftw....:lol:

Τα crashing issues δεν υπάρχουν σε intel δηλαδή?

Τι άλλο θα ακούσουμε. Τέσπα τα περισσότερα crashing issues είναι λόγω antivirus κλπ. Στο video σε μια συγκεκριμένη mobo με συγκεκριμένα agesa υπήρχε το issue. Σε άλλη΄που κάναν μετά τα tests  δεν υπήρχε. Παίρνεις όρκο ότι σε intel δε θα συμβεί ποτέ αυτό το πράγμα με τέτοιο rushed port?

Όπως και να έχει καλά κρατά το 4 core σαπάκι. Ευτυχώς που αποτρέψατε χρήστες να πάνε σε ρύζια εκείνη τη περίοδο. Τώρα είναι άρχοντες που θα σκάσουν 1000ρικό πάλι για το RDR2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

3 λεπτά πριν, ShooterX είπε

9900k-9700k-8700k αν παίξουν στα ίδια clocks δεν νομίζω να υπάρχει διάφορα στα games...

 

εγώ το έγραψα γιατί ο 8700Κ μπουστάρει στα 4,7ghz και όχι σε όλα τα cores του.....

Επεξ/σία από BabisTs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και για να μη παρεξηγηθώ το game έχει engine bug με τους 9600k/9700k. Σε 1440p που ανεβαίνει το gpu load τα spikes σχεδόν εκμηδενίζονται (αλλά υπάρχουν και πάλι αραιά και που).

Κάτι 7600k είναι χειρότεροι στο RDR2 και από τον 920. Enough said.

Επεξ/σία από ilos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 minutes ago, ilos said:

Τα crashing issues δεν υπάρχουν σε intel δηλαδή?

Τι άλλο θα ακούσουμε. Τέσπα τα περισσότερα crashing issues είναι λόγω antivirus κλπ. Στο video σε μια συγκεκριμένη mobo με συγκεκριμένα agesa υπήρχε το issue. Σε άλλη΄που κάναν μετά τα tests  δεν υπήρχε. Παίρνεις όρκο ότι σε intel δε θα συμβεί ποτέ αυτό το πράγμα με τέτοιο rushed port?

Όπως και να έχει καλά κρατά το 4 core σαπάκι. Ευτυχώς που αποτρέψατε χρήστες να πάνε σε ρύζια εκείνη τη περίοδο. Τώρα είναι άρχοντες που θα σκάσουν 1000ρικό πάλι για το RDR2.

Δεν το λέω εγώ...Εγώ τυχαία στο twitter του GN το είδα..αλλά το λέει κ στο βίντεο του..Δεν το άκουσες...??

4core/4t βρες μου ένα post μου που πρότεινα...Άντε το κάνατε καραμέλα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...