Προς το περιεχόμενο

Intel Coffee-Lake CPUs (Συζήτηση)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Ryzenlake είπε


Μαζι με το delid kit ετοιμαζομε για benchmarks στις 7 Ιουλιου, αν φαει παστα ο δικος μου απο τον ryzen του spartan δεν θα υπαρχει η δικαιολογια των μνημων πλεον :P 

 

Με ένα τέτοιο θα απογειωθεί ο 8700Κ που έχεις.....

 

1.jpg

2.jpg

Επεξ/σία από BabisTs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

Μάθαμε τα τσιπακια που θα βγουν ( κλασσικά μάλλον Οκτώβριο ) αν θα είναι 9series refresh  ή 10αρα σειρά;

κάτι δυνατότερο από 3900Χ ryzen δεν νομίζω να δούμε από πλευράς intel φέτος σε mainstream σειρά μιας και πιστεύω ότι θα δώσει refresh 9series.....

Επεξ/σία από BabisTs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, greg4 είπε

Τι ακριβώς εννοείς leakage? έχεις κάποιο σχετικό Link να διαβάσω;

Πάντως δεν ξέρω γιατί υποτιμάται την αγορά τον laptop.. Εκτός από οικιακούς χρήστες υπάρχει πλέον και μια τεράστια αγορά επαγγελματιών χρηστών που θέλει mobility αλλά και ισχύ μαζί. Στο δικό μου επαγγελματικό χώρο το 95% τουλάχιστον δουλεύει αποκλειστικά με laptop και αναφέρομαι σε σοβαρούς επαγγελματίες σε Ελλάδα και εξωτερικό. Στη "χειρότερη" έχουν εξωτερική οθόνη στο γραφείο. Και εγώ πιο πολύ δουλεύω σε φορητό παρά στους σταθερούς που έχω.

CMOS devices have very low static power consumption, which is the result of leakage current. This power consumption occurs when all inputs are held at some valid logic level and the circuit is not in charging states. ... Charging and discharging a capacitive output load further increases this dynamic power consumption.

΄Στα CMOS κυκλώματα όσο μειώνεται η κλίμακα ολοκλήρωσης, οι πύλες και τα transistors αρχίζουν και διαχέουν ρεύμα στα διπλανά παρόλο που είναι "κλειστά" και αυτό συμβαίνει γιατί έχει συγκεντρωθεί μεγάλη ποσότητα ενέργειας σε πολύ μικρό χώρο . Πχ στα 90nm αυτό το φαινόμενο ήταν σχεδόν ανύπαρκτο και ακόμα και στα 40nm πλέον είναι τόσο ώριμα σαν διεργασία που το βλέπεις απειροελάχιστα. Στα 10nm της intel στα 7nm της TSMC όμως αυτό θα είναι πολύ πιο έντονο και για αυτό τα chips γίνονται τέζα inefficient, όσο μεγαλώνουν τα Ghz. με λίγα λόγια γυρίζει μπούμερανγκ και η μικρότερη κλίμακα καταναλώνει τελικά περισσότερο ρεύμα από την  πιο ώριμη μεγαλύτερη (14 nm).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, BabisTs είπε

κάτι δυνατότερο από 3900Χ ryzen δεν νομίζω να δούμε από πλευράς intel φέτος σε mainstream σειρά μιας και πιστεύω ότι θα δώσει refresh 9series.....

Καλά σίγουρα δεν πρόκειται ακόμα να βγάλει κάτι τέτοιο αλλά φέτος δεν είναι να δούμε τον 10πυρηνο σε Ζ πλατφόρμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, BabisTs είπε

Με ένα τέτοιο θα απογειωθεί ο 8700Κ που έχεις.....

Εννοεις κατι συγκεκριμενο με τον 8700 που εχω? Δεν νομιζω να ειναι και τοσο καλο κομματι, αλλα θα δουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, intelrisen είπε

ο καθενας λεει οτι του κατεβει. εδω η ιντελ εχει ανακοινωσει για τους σερβερ στα 10νμ, σε καποια φαση θα ανακοινωσει και για τα desktop. ετσι  κι αλλιως τα 7νμ της tsmc αποδειχτηκαν φουμαρα και μονο 7νμ δεν ειναι. τωρα αν θα ειναι 10 ή 10+ μικρη σημασια εχει. σιγουρα δεν θα ειναι 7. εδω η ιντελ με τα 14+++++++ εχει φτασει 5ghz all cores με λιγοτερο ρευμα απο τα 7νμ της amd.

Πότε τράβηξε της AMD ryzen πάνω από 250Α; Γιατί ο 9900Κ τόσα θέλει για 5Ghz.

Εκτός αν εννοείς τάση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Ryzenlake είπε

Εννοεις κατι συγκεκριμενο με τον 8700 που εχω? Δεν νομιζω να ειναι και τοσο καλο κομματι, αλλα θα δουμε

εσύ αναφέρεις ότι ζεματιέται έτσι όπως είναι.....με delid απλά θα απογειωθεί θερμοκρασιακά ο 8700Κ!

22 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

Καλά σίγουρα δεν πρόκειται ακόμα να βγάλει κάτι τέτοιο αλλά φέτος δεν είναι να δούμε τον 10πυρηνο σε Ζ πλατφόρμα;

θα εκπλαγώ αν δω 10core/20t σε Ζ390......

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, BabisTs είπε

εσύ αναφέρεις ότι ζεματιέται έτσι όπως είναι.....με delid απλά θα απογειωθεί θερμοκρασιακά ο 8700Κ!

Nαι, νομιζα οτι ελεγες οτι ειναι καλο chipaki που πιανει 4,7 με UV. Παρανοηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, BabisTs είπε

εσύ αναφέρεις ότι ζεματιέται έτσι όπως είναι.....με delid απλά θα απογειωθεί θερμοκρασιακά ο 8700Κ!

θα εκπλαγώ αν δω 10core/20t σε Ζ390......

Όχι δεν θα μπει σε Ζ390 αυτό είναι σίγουρο σε ΖΧΧ0 επόμενης φουρνιάς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Ryzenlake είπε

Nαι, νομιζα οτι ελεγες οτι ειναι καλο chipaki που πιανει 4,7 με UV. Παρανοηση.

4.7ghz με 1,14v stable μια χαρά είναι....τα 5,0ghz γύρω στα 1,28-1,29v θα τα έχεις πιστεύω stable....

1 λεπτό πριν, 7nisiotis είπε

Όχι δεν θα μπει σε Ζ390 αυτό είναι σίγουρο σε ΖΧΧ0 επόμενης φουρνιάς

πιστεύω αν αλλάξει socket θα είναι 10series και όχι refresh......εγώ για φέτος refresh βλέπω να δίνουν οι μπλέ.......θα δείξει bro!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετα το windows update εχω ενα θεματακι. Βαζω στο youtube 8K60P video και ο 8700k βαραει 100% και με κανει πολλα drops και κανει stuttering το βιντεο. Η gpu καθετε στο 20%. Στο control panel της nvidia εχω ολα να γινονται με την gpu. Πιο πριν πηγαινε νερακι. Μπορει καποιος να  τρεξει το παρακατω βιντεο σε 8K60P να δει cpu/gpu usage γιατι λογικα προσπαθει να το τρεξει με το cpu και βαραει κοφτες. 

 

Κοιταξτε εδω

Screenshot-1.png

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, 7nisiotis είπε

Μάθαμε τα τσιπακια που θα βγουν ( κλασσικά μάλλον Οκτώβριο ) αν θα είναι 9series refresh  ή 10αρα σειρά;

Δεν θα υπαρχουν καινουριοι αυτο το q4. Aυτος που θα κυκλοφορήσει ειναι ο 9900ks που ανακοινώσανε χτες link

Αναφορά σε κείμενο

As part of his Computex keynote, Gregory Bryant has confirmed that the processor is launching in Q4 of this year. Pricing and TDP will presumably be announced much closer to the actual launch.

H intel θα κυκλοφορήσει άλλη μία σειρα -s (τελευταια στα 14nm++++) με το 10core μοντελο το 2020 (με την ιδια skylake refresh αρχιτεκτονικη με max single core 5.2-5,5ghz που πιθανοτατα θα ναι και η ψηλοτερη για την επομενη 5ετια)

Ηδη απο τους whiskey lake στα 14nm που φτάνουν στα 4,8ghz (i7 8665u) η intel έπεσε στα 4.1ghz max στους νέους ice lake στα 10nm και αυτο σε 4 core τσιπακια. Προφανως στα desktop που η καταναλωση δεν ειναι τοσο σημαντικη δεν την παιρνει να χει τέτοια πτώση στα ghz.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, Arkin είπε

Μετα το windows update εχω ενα θεματακι. Βαζω στο youtube 8K60P video και ο 8700k βαραει 100% και με κανει πολλα drops και κανει stuttering το βιντεο. Η gpu καθετε στο 20%. Στο control panel της nvidia εχω ολα να γινονται με την gpu. Πιο πριν πηγαινε νερακι. Μπορει καποιος να  τρεξει το παρακατω βιντεο σε 8K60P να δει cpu/gpu usage γιατι λογικα προσπαθει να το τρεξει με το cpu και βαραει κοφτες. 

Κοιταξτε εδω

 Screenshot-1.png

Κανενα θεμα στα 8k. 5% ο cpu , 80% η gpu αλλα τρεχει ομαλοτατα .Με καποιο τροπο εχεις απενεργοποιησει το hardware accelaration και το εχεις γυρισει σε software. 

Επεξ/σία από noFEARgr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...