Προς το περιεχόμενο

Intel Coffee-Lake CPUs (Συζήτηση)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, noFEARgr είπε

Κανενα θεμα στα 8k. 5% ο cpu , 80% η gpu αλλα τρεχει ομαλοτατα .Με καποιο τροπο εχεις απενεργοποιησει το hardware accelaration και του εχεις γυρισει σε software. 

Ναι ξερω οτι ειναι αυτο αλλα δεν μπορω να βρω απο που αλλαζει. Πριν το update στη 1903 εκδοση δουλευε οπως γραφεις. Στο control panel εχω την 1070ti. Αν γνωριζεις κατι παραπανω.

 

Screenshot_1.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, noFEARgr είπε

Κανενα θεμα στα 8k. 5% ο cpu , 80% η gpu αλλα τρεχει ομαλοτατα .Με καποιο τροπο εχεις απενεργοποιησει το hardware accelaration και του εχεις γυρισει σε software. 

Ετσι 3-4%  CPU 70% GPU Ομαλατοτα παει. Υπεροχο το βιντεο παντως  :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Arkin είπε

Ναι ξερω οτι ειναι αυτο αλλα δεν μπορω να βρω απο που αλλαζει. Πριν το update στη 1903 εκδοση δουλευε οπως γραφεις. Στο control panel εχω την 1070ti. Αν γνωριζεις κατι παραπανω.

Screenshot_1.png

πηγαινε στις ρυθμισεις στον chrome και δες αν εχεις ενεργοποιημενο το hardware acceleration 

screenshot.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Μόλις τώρα, noFEARgr είπε

πηγαινε στις ρυθμισεις στον chrome και δες αν εχεις ενεργοποιημενο το hardware acceleration 

screenshot.png

Ενεργο ειναι ναι

 

Screenshot_2.png

Επεξ/σία από Arkin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Arkin είπε

Ενεργο ειναι ναι

Screenshot_2.png

Δεν ξερω τοτε τι παιζει 😕 Ψαξε στις ρυθμισεις στα windows να δεις αν εχει αλλαξει . Κανε ενα reinstall τον chrome επισης ποτε δεν ξερεις . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, noFEARgr είπε

Δεν ξερω τοτε τι παιζει 😕 Ψαξε στις ρυθμισεις στα windows να δεις αν εχει αλλαξει . Κανε ενα reinstall τον chrome επισης ποτε δεν ξερεις . 

Εβαλα και opera το μεσημερι ακριβως τα ιδια και εκει. 100% cpu usage η καρτα κοιματε. Ισως κανω ενα ddu και περασω ξανα gpu drivers μπας και σκαλωσε τιποτα εκει. 1.5 χρονο δεν ειχα θεμα. Αλλη λυση δεν εχω βρει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, Arkin είπε

Μετα το windows update εχω ενα θεματακι. Βαζω στο youtube 8K60P video και ο 8700k βαραει 100% και με κανει πολλα drops και κανει stuttering το βιντεο. Η gpu καθετε στο 20%. Στο control panel της nvidia εχω ολα να γινονται με την gpu. Πιο πριν πηγαινε νερακι. Μπορει καποιος να  τρεξει το παρακατω βιντεο σε 8K60P να δει cpu/gpu usage γιατι λογικα προσπαθει να το τρεξει με το cpu και βαραει κοφτες. 

Κοιταξτε εδω

Screenshot-1.png

Τα ίδια και εγώ, σχεδόν.

CPU 30-40%, GPU 40-50% αλλά σπασίματα, καρέ, κολλήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Τα ίδια και εγώ, σχεδόν.

CPU 30-40%, GPU 40-50% αλλά σπασίματα, καρέ, κολλήματα.

Το βιντεο προσπαθει να κανει κανει software decoding για αυτο στρεσσαρει την cpu. Κανονικα θα επρεπε η cpu να κοιματε και η gpu να τρωει ολο το ζορι. Σπασιματα κυριως υπαρχουν οταν το hardware βαραει 100% οπως στην προκειμενη περιπτωση η οταν δεν το υποστηριζει. Επανερχομαι κανω ddu ελπιζω να λυθει το θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, Arkin είπε

Μετα το windows update εχω ενα θεματακι. Βαζω στο youtube 8K60P video και ο 8700k βαραει 100% και με κανει πολλα drops και κανει stuttering το βιντεο. Η gpu καθετε στο 20%. Στο control panel της nvidia εχω ολα να γινονται με την gpu. Πιο πριν πηγαινε νερακι. Μπορει καποιος να  τρεξει το παρακατω βιντεο σε 8K60P να δει cpu/gpu usage γιατι λογικα προσπαθει να το τρεξει με το cpu και βαραει κοφτες. 

Κοιταξτε εδω

Hw acceleration 

Εμενα το CPU ειναι 10% και η καρτα 80

Επεξ/σία από Ryzenlake
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εκανα και ddu και reinstall τους drivers τα ιδια. 100% ο cpu 15-20 η gpu. Δεν εβγαλα ακρη. Να φταιει κανενα ultrawide add on που εχω στον chrome? 

Εδω σε 4K φαινεται παλι να χρησιμοποιει την cpu απλα δεν ειναι τοσο βαρυ και παει smooth. Η gpu κοιματε σε ολες τις περιπτωσεις στο youtube. 

 

Screenshot-1.png

 

Επεξ/σία από Arkin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Arkin said:

Εκανα και ddu και reinstall τους drivers τα ιδια. 100% ο cpu 15-20 η gpu. Δεν εβγαλα ακρη. Να φταιει κανενα ultrawide add on που εχω στον chrome? 

Δοκίμασε, clear τα πάντα στον chrome (cookies κτλ). Κλείσε τον και ξανάνοιξε τον. Μέτα κάνε off το "Use hardware acceleration when available". Κλείσε το Chrome και ξανάνοιξε το. Ενεργοποίησε το "Use hardware acceleration when available" - ON. Κλείσε ξανά τον Chrome και ξανά άνοιγε τον.  Τέλος τρέξε αυτό που σου κάνει πρόβλημα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, renaxan είπε

Δοκίμασε, clear τα πάντα στον chrome (cookies κτλ). Κλείσε τον και ξανάνοιξε τον. Μέτα κάνε off το "Use hardware acceleration when available". Κλείσε το Chrome και ξανάνοιξε το. Ενεργοποίησε το "Use hardware acceleration when available" - ON. Κλείσε ξανά τον Chrome και ξανά άνοιγε τον.  Τέλος τρέξε αυτό που σου κάνει πρόβλημα. 

Λοιπον. Εκανα ccleaner τα παντα στον chrome. Εκλεισα HA και ετρεξα το βιντεο. Ο cpu 100% η καρτα στο 5% και το κολλημα απιστευτο. Ξανα ανοιξα το HA εκανα relaunch και η καρτα παλι στο 20% και η cpu στο 100% με λιγοτερα κολληματα απο πριν αλλα και παλι χανει πολλα frames. Δεν βγαζω ακρη δοκιμασα και opera τα ιδια και εκει. Πριν ετρεχα κανονικα 8k60p video με 50%+ gpu usage και πηγαινε smooth χωρις να χανει κανενα frame.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το κάνει και σε μένα Arkin. 

100%cpu κολληματάκια

gpu: rx 570

HW Acc. On

Version 74.0.3729.169 (Official Build) (64-bit)

winver: 1809

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις το έτρεξα και εγώ. Απίστευτο video btw.. 10-15% η CPU και 10% η GPU.

Το σίγουρο είναι ότι δεν έπρεπε να στο κάνει. Άρχισε να κλείνεις addons. 

Windows δεν μπορώ να αναβαθμίσω ακόμα. Είμαι με LTSC και δεν μου έχει update ακόμα. Νέα έκδοση (windows)  έχω βάλει στο 1 φορητό μόνο.

12313.JPG.9889108e092a89ab9490d407246b3c76.JPG

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...