Προς το περιεχόμενο

Intel Coffee-Lake CPUs (Συζήτηση)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 ώρες πριν, pirmen56 είπε

Ο imc "ψήνεται" αν τρέχεις καθημερινά, έστω και σε μέτρια χρήση(π.χ games), τις μνήμες πάνω από τα 3800Mhz περίπου γιατί απλά κανένα σύγχρονο cpu δεν μπορεί να είναι stable χωρίς αρκετό overvoltage πάνω σε αυτά που λες.

Οι μνήμες που πιάνουν τα 4000Mhz+ είναι ποιοτικά τεμάχια. Δηλαδή, αν τις τρέξεις χαμηλότερα στα 3200 π.χ. μπορείς να σφίξεις timings πολύ περισσότερο από φθηνές μνήμες των 3200. Πόσω μάλλον αυτές που έβγαιναν πριν 3 χρόνια. Γιατί και η ποιότητα των dimms βελτιώνεται διαχρονικά λόγω βελτιώσεων στο process. Αν δοκίμαζες να τρέξεις τις δικές σου λ.χ. στα 3800 που τα κρατάει με λίγο ζόρι ένας imc θα έβλεπες πιθανότατα καλύτερο latency. Τουλάχιστον σε μένα αυτό συνέβη όταν δοκίμασα στα 3.000 Mhz με τα σφικτοτερα δυνατά timings, αντί για 3200 που είναι το επίσημο.

Και γω που νομιζα οτι τα Intel δουλευουν με 2133, κοιτα να δεις να ουμε.

Μια υποσημειωση, checkares τα timings που εχεις αφησει στο auto αν / τι τιμες παιρνουνε? Γιατι απο οσο εχω δει εγω στην g7 μου, οσο ανεβαζω / κατεβαζω ρολογια αλλαζουν και τα auto timings. Και μιλαω για τα subs προφανως. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, intelrisen είπε

ακομα δεν εμαθες οτι smt/ht ειναι το ιδιο πραγμα και μιλας για hw? :lol:

Spoiler

ξεβρακωθηκες η ακομα? εχω στειλει φωτογραφο στο συνταγμα και περιμενει... παλι την κοτα θα κανεις ξερω...

 

 

1 ώρα πριν, Αμπλαουμπλας είπε

Και γω που νομιζα οτι τα Intel δουλευουν με 2133, κοιτα να δεις να ουμε.

Μια υποσημειωση, checkares τα timings που εχεις αφησει στο auto αν / τι τιμες παιρνουνε? Γιατι απο οσο εχω δει εγω στην g7 μου, οσο ανεβαζω / κατεβαζω ρολογια αλλαζουν και τα auto timings. Και μιλαω για τα subs προφανως. 

αν δεν ανεβασεις συχνοτητα δεν αλλαζουν τα subs ,o pirmen απο οτι καταλαβα απλα κατεβασε τα αρχικα με λιγη αυξηση στην ταση

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, akoinonitos είπε
  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

ξεβρακωθηκες η ακομα? εχω στειλει φωτογραφο στο συνταγμα και περιμενει... παλι την κοτα θα κανεις ξερω...

 

αυτο το ανεβασες τωρα για να σε παρουμε στα σοβαρα? σκουπιδι ειναι μπροστα στις μετρησεις που ανεβασα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, intelrisen είπε

αυτο το ανεβασες τωρα για να σε παρουμε στα σοβαρα? σκουπιδι ειναι μπροστα στις μετρησεις που ανεβασα.

Spoiler

 

Ποιες μετρήσεις ανέβασες για βάλε κάνα λινκ 

Aν εννοείς τον κατάλογο από σούπερ μάρκετ που έβαλες πιο πίσω κάτσε βρες μου την ίδια cpu με διαφορετική συχνότητα και τα ίδια settings στις μνήμες να μου αποδείξεις αυτό που λες. Αν καταλαβαίνεις γτ μιλάμε (αν και από ότι βλέπω δεν έχεις ιδέα γτ πράγμα μιλαμε)

 

 

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, STORM1978 είπε

Η MSI Z370-A PRO ή η ASUS Prime Z370-P II , είναι ΟΚ για έναν 8700Κ χωρίς oc?

Asus bro,  μιας και έχει 9 Power phases έναντι της Msi που έχει μόνο 6 Power phases! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, akoinonitos είπε

Intel Announces 5.0 GHz Core i9-9900KS, Unveils 10nm Ice Lake Benchmarks

https://www.tomshardware.com/news/intel-core-i9-9900ks-10nm-ice-lake,39442.html

 

Αναφορά σε κείμενο

Intel bakes the Special Edition Core i9-9900KS with the same 14nm++ process and Coffee Lake architecture as the standard Core i9-9900K, meaning they are essentially the same processor. However, the KS model comes armed with a higher 4.0 GHz base frequency and an all-core 5.0 GHz boost frequency, meaning it represents the highest-binned silicon of Intel's flagship mainstream desktop chip.

Δηλαδή (αυτά καταλαβαίνω) μιλάμε για "i7 8086Κ" version 2!  Ένας 9900Κ με λίγο ψηλότερα ρολόγια και (μάλλον) σε premium τιμή!

Επίσης το να κερδίσει κάποιος στο silicon lottery έναν 9900Κ στα 5.0Ghz θα είναι πλέον "όνειρο θερινής νυκτός"!

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, TopCLR είπε

Δηλαδή (αυτά καταλαβαίνω) μιλάμε για "i7 8086Κ" version 2!  Ένας 9900Κ με λίγο ψηλότερα ρολόγια και (μάλλον) σε premium τιμή!

Επίσης το να κερδίσει κάποιος στο silicon lottery έναν 9900Κ στα 5.0Ghz θα είναι πλέον "όνειρο θερινής νυκτός"!

Δεν σχολιάζω γτ θα με πούνε fan boy ,απλά μετέφερα την είδηση για όποιον ενδιαφέρεται.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, BabisTs είπε

όλα silicon lottery είναι.......9900KS/9900KF/9900K......σιγά μην κάνει διάλεγμα η intel......

Μπάμπη τι έκανες τελικά με τις μνημουλες :D

δε σε ρώτησα, και καταλάθος έχω διαγράψει και όλο το inbox μου στο προφιλ :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, 7nisiotis είπε

Μπάμπη τι έκανες τελικά με τις μνημουλες :D

δε σε ρώτησα, και καταλάθος έχω διαγράψει και όλο το inbox μου στο προφιλ :(

αυτά προς το παρών

https://www.insomnia.gr/forums/topic/704093-intel-coffee-lake-cpus-συζήτηση/?do=findComment&comment=57211759

αυτήν την βδομάδα θα έχω stability test για  ελαφρώς πιο πιεσμένες στα 4133mhz όπως είναι τώρα αλλά με cl16 όμως....

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...