Προς το περιεχόμενο

Borderlands 3


xtrmsnpr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπον μιας και τελειωσα και τα 3 dlc(αλλο 1 μενει ακομα που θα βγει στους επομενους μηνες),ας γραψω γενικες εντυπωσεις απο το παιχνιδι μιας και απο οτι βλεπω δεν εχει γραψει και κανεις για τα 3 dlc ως τωρα.

Τι μου αρεσε

+Art direction

+Μουσικη(αν και δυσκολα την ακους με τοσο πιστολιδι)/voice acting

+Παρα πολυ κυριολεκτικα loot και απειρα οπλα

+Gameplay και συγκεκριμενα Gunplay στα καλυτερα του(ο κυριος λογος για να παιξει καποιος το παιχνιδι αυτο

+ωραια side missions

+κλασσικα το co op

Τι δεν μαρεσε

-η ιστορια και οι κεντρικοι κακοι. Ξεκαθαρα κατωτερο απο το 2 και ο λογος που εχει φαει κραξιμο

Παλιοι χαρακτηρες οπως Tina,Mordekai,Maya κλπ επιστρεφουν μεν,αλλα δεν περνας πολυ χρονο μαζι τους/πολυ λιγα quests μαυτους. Σε αντιθεση με την Ava που αν και ειναι με το μερος σου,σου σπαει τα νευρα περισσοτερο απο τον Claptrap και τους 2 κακους. Τα δε Vaults που υποτιθεται οτι κυνηγας,πολυ underwhelming σαν rewards.

Το χειροτερο γενικα συναισθημα που δεν μαρεσει στο 3(βεβαια υπηρχε και στα προηγουμενα),ειναι οτι γενικα ο κεντρικος χαρακτηρας σου ειναι τερμα στο περιθωριο σε φαση εισαι το παιδι για ολες τις δουλειες,αλλα στο τελος σε εχουν ολοι γραμμενο ενα πραγμα.

-το damage των οπλων δεν κανει αναλογο scale με το level,με αποτελεσμα τα περισσοτερα οπλα(ακομα και epics/legendaries)να πηγαινει στα σκουπιδια. 

-στο τεχνικο κομματι,το performance του παιχνιδιου ειναι ετσι και ετσι. Καποιες φορες ειναι καλο,αλλες παλι εχεις drops στον πατο,μικρο θεματα με υποτιτλους που δεν εμφανιζονται σωστα,και καποιοι β λεπω λενε και για crash.

Γενικα σαν παιχνιδι το βρηκα σε gameplay/gunplay,το καλυτερο της σειρας μεν,αλλα σαν ιστορια/χαρακτηρες απο τα χειροτερα της σειρας.

Ενα 7-7.5/10 απο μενα.

Τωρα για τα 3 dlc το προσωπικο μου αγαπημενο ειναι το πρωτο της moxxis Jackpot μιας και φερνει πιο πολυ σε Borderlands 2 και τα κεντρικα quest ειναι ωραια γενικα(τα side quest οχι και τοσο).

Το πιο αδυναμο βρηκα το τελευταιο στην αγρια δυση λογω της μικρης του διαρκειας και του οτι γενικα το κεντρικο story/χαρακτηρες που μπηκαν με την Rose,ηταν ψιλο αδιαφορο.

Το δευτερο μου αρεσε και αυτο γενικα,αν και με κουρασε λιγο οσον αφορα την επαναληψη στους εχθρους(παντου cultists)και στα bosses που ειναι bullet sponge.

Αυτο που με χαλασε απο τα 3dlc ειναι οτι δεν εχουν αμεση σχεση/συνεχεια με το κεντρικο παιχνιδι.

Αρα με λιγα λογια οποιος θελει μπορει απλα να αγορασει το κεντρικο παιχνιδι και να προσπερασει τα dlc.

Γενικα τα Dlc και το κανονικο παιχνιδι προτεινονται κυριως σε εκπτωση(ειδικα τα dlc/season pass).

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 223
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ξεχασα να αναφερω για οσους τους ενδιαφερει,οτι το παιχνιδι σαν μεγεθος θελει παρακαλω πανω απο 100GB διαθεσιμα χωρις να εχει βγει ακομα το τελευταιο DLC.

Τεραστιο fail για τιτλο με τετοιο οπτικο τομεα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To τελειωσα πριν λιγες μερες ( το ειχε δωσει η amd μαζι με την 5700xt) . Tελειως απογοητευτικο το main story οπως και οι χαρακτηρες. Το humor επισης απαραδεκτο και τελειως cringy ,καμια σχεση με τα προηγουμενα.(Καλα με το tales from borderlands ηταν η μερα με την νυχτα)

Επισης ενω το gunplay ηταν απολαυστικο , το progression ηταν πολυ ασχημο , τα οπλα αν και χιλιαδες σε ποσοτητα απο stats ηταν τελειως random. Πολλες φορες τα ''μπλε'' ηταν καλυτερα απο τα legendary. Γενικα το ζητημα με το rarity δεν ειχε κανενα νοημα στο συγκεκριμενο παιχνιδι. 

Γενικα αν και ειχε fun gameplay σε ολα τα αλλα ηταν πολυ χειροτερο απο το 2. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλά πόσο μεγάλο είναι;

Κατεβαίνει τώρα από epic και είναι στο 10% μετά από μισή ώρα σχεδόν (50άρα VDSL).

Update μεταμεσονύχτιο : Εχω μέλλον ακόμα.Στο 60% είναι το download.

Επεξ/σία από skiabox
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Ρε παιδιά έχει ξενερώσει κανείς άλλος με το υποτιθέμενο "Ultra Hard mode" (Mayhem mode); Δεν με δυσκολεύει ιδιαίτερα και νομίζω ότι φταίει ο Zane που διάλεξα. Ξεκίνησα τα DLC αυτόν τον καιρό έφτασα στο level cap 65. Έκανα build με full Shield + SNTNL και ο τύπος είναι κυριολεκτικά άτρωτος όταν ανοίγω και τα 2 skills. Άσε που όσο είσαι στην μάχη και σκοτώνεις εχθρούς επεκτείνεται ο χρόνος των skills που σημαίνει ότι έχεις Shield + SNTNL σε όλη την μάχη χωρίς να λήξουν. Έχει παρατηρήσει κανείς άλλος σε άλλους χαρακτήρες να είναι "άτρωτοι";

Επίσης σαν "δυσκολία" το mayhem mode δεν μου λέει πολλά. Είμαι τώρα στο επίπεδο mayhem 6 και το μόνο δύσκολο που παρατηρώ όσο το ανεβάζω το επίπεδο είναι η ζωή των εχθρών που ανεβαίνει και κάτι modifiers που πιο πολύ σου κάνουν την ζωή πιο ενοχλητική πάρα δύσκολη. Νομίζω ότι το damage των εχθρών δεν ανεβαίνει καθόλου με το επίπεδο και για αυτό έχουμε άτρωτους χαρακτήρες. Θυμάμαι στο Bordrelands 2 στο Ultimate Valt hunder mode πέθαινες πάντα με 3-4 hit και ήσουν πάντα καλυμμένος ή έτρεχες να σωθείς ενώ πυροβολούσες. Εδώ τώρα όχι μόνο δεν πεθαίνεις εύκολα αλλά αντί να καλύπτεσαι από τους εχθρούς, τρέχεις κατά πάνω τους γιατί πολύ απλά είσαι άτρωτος.

Πχ έπαιζα το moxis Heist και με πετυχαίνει ένας RPG Loader με τον πύραυλο και απλά έχασα 60% shield. Στο Borderlands 2 αν σε είχε πετύχει πύραυλος είχες πεθάνει ακαριαία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, mutexlock είπε

Ρε παιδιά έχει ξενερώσει κανείς άλλος με το υποτιθέμενο "Ultra Hard mode" (Mayhem mode); Δεν με δυσκολεύει ιδιαίτερα και νομίζω ότι φταίει ο Zane που διάλεξα. Ξεκίνησα τα DLC αυτόν τον καιρό έφτασα στο level cap 65. Έκανα build με full Shield + SNTNL και ο τύπος είναι κυριολεκτικά άτρωτος όταν ανοίγω και τα 2 skills. Άσε που όσο είσαι στην μάχη και σκοτώνεις εχθρούς επεκτείνεται ο χρόνος των skills που σημαίνει ότι έχεις Shield + SNTNL σε όλη την μάχη χωρίς να λήξουν. Έχει παρατηρήσει κανείς άλλος σε άλλους χαρακτήρες να είναι "άτρωτοι";

Επίσης σαν "δυσκολία" το mayhem mode δεν μου λέει πολλά. Είμαι τώρα στο επίπεδο mayhem 6 και το μόνο δύσκολο που παρατηρώ όσο το ανεβάζω το επίπεδο είναι η ζωή των εχθρών που ανεβαίνει και κάτι modifiers που πιο πολύ σου κάνουν την ζωή πιο ενοχλητική πάρα δύσκολη. Νομίζω ότι το damage των εχθρών δεν ανεβαίνει καθόλου με το επίπεδο και για αυτό έχουμε άτρωτους χαρακτήρες. Θυμάμαι στο Bordrelands 2 στο Ultimate Valt hunder mode πέθαινες πάντα με 3-4 hit και ήσουν πάντα καλυμμένος ή έτρεχες να σωθείς ενώ πυροβολούσες. Εδώ τώρα όχι μόνο δεν πεθαίνεις εύκολα αλλά αντί να καλύπτεσαι από τους εχθρούς, τρέχεις κατά πάνω τους γιατί πολύ απλά είσαι άτρωτος.

Πχ έπαιζα το moxis Heist και με πετυχαίνει ένας RPG Loader με τον πύραυλο και απλά έχασα 60% shield. Στο Borderlands 2 αν σε είχε πετύχει πύραυλος είχες πεθάνει ακαριαία.

Συγκρινεις το BL2 με ολα τα αλλα ? Ιεροσυλια 😛

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Να ρωτησω κατι γιατι δεν καταλαβαινω. Εχει στο store season pass και season pass 2. To 1o 49€ , το 2ο 29€. Καπου διάβασα οτι το 2ο περιεχει καποια νεα πραγματα ΚΑΙ οτι περιεχει το 1ο. 

Ειναι ετσι ή δεν καταλαβαινω εγω?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το season pass 2 ειναι ανουσιο σαν αγορα ξεχωριστα,γιαυτο και τρωει κραξιμο

https://store.steampowered.com/app/1396474/Borderlands_3_Season_Pass_2/

Δεν περιλαμβανει τιποτα αλλο,μονο κατι προσθηκες.

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, skiabox είπε

Το συγκεκριμένο game για να παιχθεί αξιοπρεπώς σε 32αρι 4K monitor τι σύστημα θέλει;

Εαν τα θελεις ολα στα ultra θες μια rtx 3080 η μια 3070 αλλα θα πρεπει να κοψεις το volumetric fog και να πας σε high preset...

To αξιοπρεπες για εμενα ειναι τα 60 fps σταθερα,εσυ μπορει να το ερμηνευεις διαφορετικα ομως.

Επεξ/σία από optimus prime
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...