Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX2000/GTX16XX Series (Turing)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Θέλω πραγματικά να βγάλεις μια σύνθεση υπολογιστή  - μόνο πύργο (καινουργια) με 350 Ευρω μαζί με Windows 10 που να παίζει το RDR2 σε 4Κ 30fps. Περιμένω να δω πως βγαίνει ότι δεν έχουν καλύτερη απόδοση/τιμή από τους Υπολογιστές.

Γιατι? Που αποσκοπει αυτο? Ο PC gamer εχει ηδη PC γιαυτο και λεγεται PC gamer. Αυτο ακριβως ειναι το πλεονεκτημα που κανει φτηνο το PC gaming, το οτι δεν πετας ολοκληρο το PC απτο παραθυρο. Εσυ μου λες δεν πειραζει, πετα ολο το PC που εχεις απτο παραθυρο (μαζι με τα windows) και χτισε καινουργιο για να μου βγει το επιχειρημα οτι το console gaming ειναι φτηνοτερο. Ε σορρυ, δεν θα παρω.

Θα κρατησω το PC που εχω απο εποχη ps3 με εναν i5 750, και οταν ο console gamer αγορασει PS4 θα παρω μια 7870. Και οταν αγορασει και ps4 pro / xbox one x θα αγορασω και μια 580. Συνολικα εχω δωσει λιγοτερα. Αμα βαλουμε και τις συνδρομες στη μεση, σβηνουν τα φωτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ε ναι βρε guys. Μόλις βγουν οι καινούργιες κονσόλες αγοράζεις ένα PC με ίδια specs. Στην αρχή θα σου βγει πιο ακριβά αλλά τουλάχιστον δεν θα έχεις συνδρομές. Αργότερα όταν βγει updated κονσόλα, δεν πετάς το PC, απλά πουλάς την gpu και αγοράζεις την ισάξια με την updated κονσόλα που θα σου βγουν λιγότερα απ' το να αγοράσεις καινούργια κονσόλα.

Υποθετικό σχήμα αλλά έτσι γίνεται ισότιμα η σύγκριση αφού μιλάμε για μηχάνημα με ίδια specs..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Ryzenlake είπε

Γιατι? Που αποσκοπει αυτο? Ο PC gamer εχει ηδη PC γιαυτο και λεγεται PC gamer. Αυτο ακριβως ειναι το πλεονεκτημα που κανει φτηνο το PC gaming, το οτι δεν πετας ολοκληρο το PC απτο παραθυρο. Εσυ μου λες δεν πειραζει, πετα ολο το PC που εχεις απτο παραθυρο (μαζι με τα windows) και χτισε καινουργιο για να μου βγει το επιχειρημα οτι το console gaming ειναι φτηνοτερο. Ε σορρυ, δεν θα παρω.

Θα κρατησω το PC που εχω απο εποχη ps3 με εναν i5 750, και οταν ο console gamer αγορασει PS4 θα παρω μια 7870. Και οταν αγορασει και ps4 pro / xbox one x θα αγορασω και μια 580. Συνολικα εχω δωσει λιγοτερα. Αμα βαλουμε και τις συνδρομες στη μεση, σβηνουν τα φωτα.

Γιατί το PC που έχεις δεν κόστισε τίποτα ??? τσάμπα το πήρες ??  🙄

Πάμε πάλη, βγάλε μου με 350 Ευρώ Υπολογιστή με Windows 10 (καινούργιο πύργο) να παίζει RDR2 σε 4Κ όπως το ΧΒΟΧ 1Χ και με παιχνίδι όπως το Gears 5/Metro Exodus κλπ κλπ.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Ryzenlake είπε

Γιατι το xbox δεν ειναι κονσολα? Εκει τι φαση, ισχουν αλλοι κανονες? Δηλαδη συμφωνουμε οτι το base xbox ειναι φλομπα? Αν ναι, okay, να πιασουμε και το one x. Αλλα πες πρωτα οτι εχω δικιο για το base xbox για να εχει νοημα και η συζητηση. 

Αντε να σου κανω με το xbox 1x. Αποδιδει οσο ενα CPU του 2009 με μια mid range καρτα γραφικων του 2016 (rx 480). Damn son. To 4k 30 δεν μου λεει κατι απο μονο του. Σε τι settings? Γιατι οπως βλεπω στο RDR2 εχει settings κατω απο το very low του PC....Δηλαδη ουσιαστικα στο PC που ειχα το 2009 (που το πουλησα καπου 140€ αμα βαλω μια RX 480 των 200€ εχω xbox one x. Ουαο :P 

Γιατι πατε να κανετε το ασπρο μαυρο δεν καταλαβαινω αληθεια. Αφου εχει αποδειχθει πολλακις χαρι στο DF οτι οι κονσολες για τον εναν η τον αλλον  λογο ΔΕΝ αποδιδουν παραπανω απο οτι κοστιζουν σε σχεση με ενα PC. Συνεχως επαναλαμβανεται αυτη η ασκοπη κουβεντα και ενω βγαινετε λαθος ξαναμανα τα ιδια. 

Ποιο 3 εως 5% ρε φιλε, 25 φορες (ΕΙΚΟΣΙΠΕΝΤΕ) καλυτερα αποδιδει μια 2080ti απο το xbox. Τι δεν καταλαβαινεις αληθεια? Απλα μαθηματικα ειναι. Δηλαδη για ονομα του θεου, αυτο το πραμα που πατε κοντρα στην πραγματικοτητα δεν την κατανοω. Παμε αλλη μια.

XBOX = 720p / 30pfs / low settings

2080ti = 4k / 66fps / low settings. 

Το 4k ειναι 10 φορες περισσοτερα pixel απο το 720p, με 2.3 φορες πανω τα frames. 2.3 * 10 = 23= 2300%. Δηλαδη 2300% καλυτερα αποδιδει η 2080ti απο το xbox. Νισαφι πια, αληθεια.

Δεν παει η ferrari στο χωματοδρομο οποτε ενα 4x4 (την κοντραρει στα ισια) τοσο  δυσκολο να το  καταλαβεις αυτο;

Βγειτε απο τον fantasy κοσμο των benchmarks και των specs  και προσγειωθειτε στη πραγματικοτητα του gaming.

Ο λογος που πουλουσαν οι καρτες τοσο ακριβα ηταν το 60αρι που εξασφαλιζαν στα παιχνιδια εναντι των κονσολων , η επομενη γενεια το εξαλειφει μια καλη το  προβλημα και σηκωνει πολυ υψηλα τον πηχη του ανταγωνισμου..

Η θα ριξουν τις τιμες στις καρτες γραφικων και θα προσαρμοστουν στις νεες απαιτησεις της αγορας  η θα κλαψουν μανουλες κοιινως την μοιρα της intel θα ακουλουθησουν.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Amstrad6128 είπε

Δεν παει η ferrari στο χωματοδρομο οποτε ενα 4x4 (την κοντραρει στα ισια) τοσο  δυσκολο να το  καταλαβεις αυτο;

Βγειτε απο τον fantasy κοσμο των benchmarks και των specs  και προσγειωθειτε στη πραγματικοτητα του gaming.

Ο λογος που πουλουσαν οι καρτες τοσο ακριβα ηταν το 60αρι που εξασφαλιζαν στα παιχνιδια εναντι των κονσολων , η επομενη γενεια το εξαλειφει μια καλη το  προβλημα και σηκωνει πολυ υψηλα τον πηχη του ανταγωνισμου..

Η θα ριξουν τις τιμες στις καρτες γραφικων και θα προσαρμοστουν στις νεες απαιτησεις της αγορας  η θα κλαψουν μανουλες κοιινως την μοιρα της intel θα ακουλουθησουν.

Ρε αγορι μου γλυκο, αν δεν θες να εχεις 25 φορες καλυτερες επιδοσεις απο το xbox τοτε μην δωσεις 1000€ να παριες 2080ti. Δεν σου πε κανεις να την παριες με το ζορι. Τι δεν καταλαβαινεις την τρελα μου μεσα. 25 φορες καλυτερα αποδιδει η μαμημενη η 2080ti του xbox. Ποσο θες να στη δωσουνε και γιατι? Δεν σου κανουν οι 25 φορες καλυτερες επιδοσεις? Μην παρεις. Κομπλε. Αυτο δεν σημαινει οτι δεν ειναι καλο value σε σχεση με μια κονσολα. Ποσο πιο απλα να το πω ρε φιλε, απλα μαθηματικα ειναι πραγματικα. Αντιλαμβανεασι ποσο ειναι το 25 φορες πανω η οχι? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Trol-άρισμα στη μάπα είναι αυτό, σε φάση καλά τα CPU σας αλλά τα GPU σας είναι garbage :D

980Ti(28nm) -> 1080Ti(16nm). Η μετάβαση στα 7nm θα φέρει σοβαρό boost σε FP32.

100 / 54 * 100 = 85% boost σε 4Κ.

Spoiler

perfrel_3840_2160.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

 

980Ti(28nm) -> 1080Ti(16nm). Η μετάβαση στα 7nm θα φέρει σοβαρό boost σε FP32.

100 / 54 * 100 = 85% boost σε 4Κ.

  Απόκρυψη περιεχομένων

perfrel_3840_2160.png

Αυτό γινόταν όταν όλο το budget των τρανζίστορ πήγαινε σε FP32, με το που βάλουμε το Tensor/RT μέσα στην εξίσωση αλλάζουν δραματικά οι επιδόσεις που παίρνεις σε FP32 σε σχέση με την αύξηση του αριθμού των τρανζίστορ.

Και για να το δούμε και με αριθμούς,

GTX980Ti = 8B transistors στα 28nm

GTX1080Ti = 11,8B transistors στα 16nm

47,5% παραπάνω τρανζίστορ όλοι για FP32 , αποτέλεσμα να πάρεις αυτό το 85% στα 4Κ.

GTX1080Ti = 11,8B transistors στα 16nm

RTX2080Ti = 18,6B transistors στα 12nm

57,6% παραπάνω τρανζίστορ που το μεγαλύτερο ποσοστό πήγαν σε Tensor και RT Cores , αποτέλεσμα να πάρεις μόνο 39% στα 4K.

Τώρα στην επόμενη γενιά πιστεύω ότι θα διπλασιάσουν τα Tensor και RT Cores με αποτέλεσμα για ακόμα μια φορά η επιδόσεις σε FP32 να μην ανέβουν πάλι παραπάνω από ένα 30% (avg).

spacer.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, xavier είπε

εμεις που ειμαστε ακομα στα 60 τι να πουμε...

Τα οποια φυσικα απευθυνονται κυριως στα ατομα που παρουσιαζει και το video τα οποια παγκοσμιως ειναι λιγοτερο απο το 0.5%,κοινως απευθενεται απο λιγους σε λιγους.

Διολου τυχαια και η επιλογη του Counter Strike,γιατι ποσα αλλα παιχνιδια θα μπορουν να βγαλουν τοσα fps..

Επεξ/σία από Fulgore
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
3 minutes ago, Psycho_Warhead said:

Ε για τους περισσότερους τα 120/144Hz είναι υπεραρκετά, τα παραπάνω είναι για pro players καθαρά.

Επειδή το "pro" παρεξηγείται,  e-sport players θα έλεγα. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...