Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX2000/GTX16XX Series (Turing)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 5,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Γενικοτερα οι κονσόλες με αυτή την τιμολογιακή πολιτική και τους 2 ίσως τους βγάλει ταμείο ανεργίας (σχήμα λόγου). Τουλάχιστον η 5700ΧΤ έχει μια ανεκτή τιμή για αυτά που δινει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μην προτρεχετε μάγκες μέχρι τέλη 2020 που βγαίνουν οι κονσόλες έχουμε πολύ χρόνο ακόμα , ο πετσινος έχει αποδείξει στο παρελθόν ότι άμα θέλει δίνει επιδόσεις σε καλές τιμές ,μέχρι τότε θα έχουν βγει οι ampere όπου εκεί θα πέσει πολύ κλάμα στην μεριά της amd 

32 λεπτά πριν, thetiesthatbind είπε

Γενικοτερα οι κονσόλες με αυτή την τιμολογιακή πολιτική και τους 2 ίσως τους βγάλει ταμείο ανεργίας (σχήμα λόγου). Τουλάχιστον η 5700ΧΤ έχει μια ανεκτή τιμή για αυτά που δινει. 

Ναι αλλά πληρώνεις 400 ευρώ για 250mm(7nm) die size πολλά τα λεφτά ,στην αντίπερα πληρώνεις 500 ευρώ για 545mm(12nm) die size με περισσότερα features !κοινώς ότι πληρώνεις περνεις για να μαστε δίκαιοι 😀

Επεξ/σία από nikos5800
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι εντάξει απλά αν κάποιος θέλει να παίξει ένα παιχνίδι απλά θα σκάει 400-500 στην κονσόλα και καθάρισε. Από το να δώσει 1000€ για ένα συνολικό. Εξάλλου πλέον μπαίνει και πληκτρολόγιο - ποντικι στις κονσόλες που είναι ένα +. 

Εγω το PC Gaming δε θα το αλλάζω προσωπικά .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, nikos5800 είπε

Μην προτρεχετε μάγκες μέχρι τέλη 2020 που βγαίνουν οι κονσόλες έχουμε πολύ χρόνο ακόμα , ο πετσινος έχει αποδείξει στο παρελθόν ότι άμα θέλει δίνει επιδόσεις σε καλές τιμές ,μέχρι τότε θα έχουν βγει οι ampere όπου εκεί θα πέσει πολύ κλάμα στην μεριά της amd 

 

Μέσα στο 2020 βγαίνει RDNA 2

10 ώρες πριν, nikos5800 είπε

 

Ναι αλλά πληρώνεις 400 ευρώ για 250mm(7nm) die size πολλά τα λεφτά ,στην αντίπερα πληρώνεις 500 ευρώ για 545mm(12nm) die size με περισσότερα features !κοινώς ότι πληρώνεις περνεις για να μαστε δίκαιοι 😀

Σύγκριση σε mm2 κάνουμε ΜΟΝΟ όταν έχουμε ίδια μέθοδο κατασκευής, άλλη τιμή έχουν τα 7nm άλλη τιμή κοστίζουν τα Wafer στα 12nm. Όταν δεν έχουμε την ίδια μέθοδο κατασκευής βλέπουμε τα Transistors, το NAVI 10 είναι στην ίδια κατηγορία με το TU106 (RTX2060/Super).

RX5700XT = 10.3B transistors

RTX2060 Super = 10.8B transistors

RTX2070 Super = 13.6B transistors

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να δω από που θα βγουν τα 12 TFLOPs στις νέες κονσόλες και με τι κατανάλωση, η 5700XT έχει 9.8 TFLOPs με 225W TDP. Μου φαίνεται θα είναι κάτω από το αναμενόμενο τα πράγματα και θα πέσει κλάμα. Όσο για τα 7nm, δεν τα έχουμε δει ακόμα, όταν βγουν οι Ampere θα δούμε true 7nm :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ilos είπε

Το κλασικό έχει συμβεί που θα βγει μετά ο Spencer και θα πει όταν έλεγα 12 tf εννοούσα αν ήταν αντίστοιχη gpu σε gcn πάλι. Μεσαίο RDNA2 θα έχουν με max 8-9 tflops και πολύ λέω.

Κανένας? 😂

Τι να σου πω, ίσως  έχει να κάνει και με την προσωπική εμπειρία του καθένα σε κάποια πράγματα. 

Εγώ μιας και 30ρισα  να σου πω την αλήθεια ότι αν και από παιδί pcακιας με τα χρόνια κατέληξα το pc να το έχω μόνο για τα moba τα mmo και τα fps και σιγά σιγά καθώς σταματάνε να μου τραβαν το ενδιαφέρον κι αυτά και ασχολούμαι σχεδόν μόνο με single player μου φαίνεται πιο απολαυστική η εμπειρία καναπές tv απλά παίζει... ready to play που λένε στο χωριό μου! 

Αλλά όπως και να χει εμένα σε single player gamesπλεον  που λίγο είναι τα cinematic λίγο που σε τραβάει το story, λίγο που δεν χρειάζονται τα fps του κόσμου για να τα απολαύσεις μου φαίνεται καλύτερη η εμπειρία στην κονσόλα και στην tv από οτι σε ένα pc που κοντεύει να κλείσει 10ετια! 

Εκτός και αν λόγο Χριστουγέννων μου κάνετε δώρο ένα pc με 3κ budget.... Τότε ανακαλώ ότι είπα! 😂😂

Καλά Χριστούγεννα! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Να δω από που θα βγουν τα 12 TFLOPs στις νέες κονσόλες και με τι κατανάλωση, η 5700XT έχει 9.8 TFLOPs με 225W TDP. Μου φαίνεται θα είναι κάτω από το αναμενόμενο τα πράγματα και θα πέσει κλάμα. Όσο για τα 7nm, δεν τα έχουμε δει ακόμα, όταν βγουν οι Ampere θα δούμε true 7nm :P

Τα 7nm μια χαρά τα είδαμε και σε CPU και σε GPU to 2019, το 2020 ότι καινούργιο θα βγει από TSMC (ZEN 3, RDNA2, Ampere) θα είναι σε 7nm+ (EUV).

 

spacer.png

spacer.png

spacer.png

Επεξ/σία από Aten-Ra
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 7nm της AMD στις GPUs είναι ντροπή. Στα CPUs πάει περίφημα. GPUs σοβαρές στα 7nm θα φέρει ο  πέτσινος του χρόνου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Psycho_Warhead είπε

Τα 7nm της AMD στις GPUs είναι ντροπή. Στα CPUs πάει περίφημα. GPUs σοβαρές στα 7nm θα φέρει ο  πέτσινος του χρόνου.

Χρόνια πολλά Χρήστο 

Επεξ/σία από Acmilangr2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/12/2019 στις 10:02 ΠΜ, Aten-Ra είπε

Μέσα στο 2020 βγαίνει RDNA 2

Σύγκριση σε mm2 κάνουμε ΜΟΝΟ όταν έχουμε ίδια μέθοδο κατασκευής, άλλη τιμή έχουν τα 7nm άλλη τιμή κοστίζουν τα Wafer στα 12nm. Όταν δεν έχουμε την ίδια μέθοδο κατασκευής βλέπουμε τα Transistors, το NAVI 10 είναι στην ίδια κατηγορία με το TU106 (RTX2060/Super).

RX5700XT = 10.3B transistors

RTX2060 Super = 10.8B transistors

RTX2070 Super = 13.6B transistors

Άρα? Η τιμολόγηση της Nvidia είναι σωστή?😀

Πέρα από αυτό η ρτχ2060 σούπερ και ρχ5700χτ έπρεπε να είχαν MSRP 270 ευρώ ούτε ένα cents παραπάνω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέφτει πολύ ξύλο στο RDR 2 σε 4Κ. Θα αργήσουμε να δούμε GPU να κρατάει σταθερό 60άρι σε Ultra settings ακόμα και χωρίς MSAA. Και στο High καλό είναι πάντως και δεν χάνεις και πολλά σε σχέση με Ultra, δεν είναι καλό port σαν το GTA V δυστυχώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Πέφτει πολύ ξύλο στο RDR 2 σε 4Κ. Θα αργήσουμε να δούμε GPU να κρατάει σταθερό 60άρι σε Ultra settings ακόμα και χωρίς MSAA. Και στο High καλό είναι πάντως και δεν χάνεις και πολλά σε σχέση με Ultra, δεν είναι καλό port σαν το GTA V δυστυχώς.

 

Όσο βγαίνουν τέτοια σκατοπαίχνιδα (όσον αφορά το optimization) και RTX 3080 Ti να έχεις πάλι θα έχεις drops κοκ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως είναι στην παρούσα φάση, θες κάρτα 100% πιο γρήγορη από την 2080Ti(Αφού έχει σημεία που αυτή πέφτει στα 30-32FPS) για σταθερό 60άρι για ultra settings χωρίς MSAA.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...