Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX2000/GTX16XX Series (Turing)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, ilos είπε

Όλα είναι και θέμα απόστασης από το monitor. Αν έχεις 32ρα δε 8α την έχεις στους 20-30 πόντους οπού ναι εκεί έχει αξία το 4k. Αναγκάστικά θα την έχεις πιο μακριά (50-70 πόντους) για να μη κοψολαιμιαστείς και να μειώσεις το gamma shift στις άκρες αν πχ έχεις VA panel όπως εγώ. Για μένα το sweet spot είναι τα 1440p. Δεν έχεις τα "χοντροκομμένα" pixels που θα είχες στα 1080p και έχεις μικρή διαφορά στο perceptive IQ σε σχέση με 4K λόγω ακριβώς της απόστασης που κάθεσαι από το monitor.

Aυτο λεω κι εγω. Οι πιο πολλοι παιζουν το πολυ με 27αρα οθονη και η αποσταση των ματιων απο μια τετοια σε ενα desk δεν ειναι πανω απο 50-70 ποντους.

Αν εχεις ψυχολογικα και παιζεις στους 30 ποντους απο μια 32αρα οθονη, τι να πω...

Αρα με μια καλη 27αρα και full settings σε 1440p εισαι αρχηγοπουλο.

Επεξ/σία από tommy^
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, tommy^ είπε

Aυτο λεω κι εγω. Οι πιο πολλοι παιζουν το πολυ με 27αρα οθονη και η αποσταση των ματιων απο μια τετοια σε ενα desk δεν ειναι πανω απο 50-70 ποντους.

Αν εχεις ψυχολικα και παιζεις στους 30 ποντους απο μια 32αρα οθονη, τι να πω...

Αρα με μια καλη 27αρα και full settings σε 1440p εισαι αρχηγοπουλο.

resolutions-worth-it-comparison-led-scre

Σε 32 ιντσες και στο μέτρο να είσαι είναι καλά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mην πετατε ττα λεφτα σας σε 4Κ δεν προκειται να δειτε καμμια διαφορα με το 2Κ ουτε σε 40αρι 

Μεινετε  στα καλα μονιτορ 32 ιντσων σε 2κ που να υποστηριζουν gsync  , εκτος αυτου θα γλυττωσετε και ενα  καρο λεφτα απο την καρτα γραφικων

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Amstrad6128 είπε

Mην πετατε ττα λεφτα σας σε 4Κ δεν προκειται να δειτε καμμια διαφορα με το 2Κ ουτε σε 40αρι 

Μεινετε  στα καλα μονιτορ 32 ιντσων σε 2κ που να υποστηριζουν gsync  , εκτος αυτου θα γλυττωσετε και ενα  καρο λεφτα απο την καρτα γραφικων

Μπορεί εσύ να μην βλέπεις αλλά εμείς βλέπουμε. Βασικά στο 40ρι όχι απλά θα βλέπεις διαφορά, αλλά θα πιξελιαζει κιιλας. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο G-sync combatible τικαρουμε τη δευτερη επιλογη για λειτουργια παραθυρων κ πληρους οθονης; Η σκετο πληρους οθονης;

Γιατι αυτη τη στιγμη το εχω στη δευτερη επιλογη κ μολις ανοιξα το προγραμμα για τη διαχειρηση ολων των corsair hardware που εχω, το icue της corsair δηλαδη, στιγμιαια μαυρισε η οθονη για 2 δευτερα και επανηλθε. Συγκεκρινενα μαυρισε οχι οταν ανοιξα το icue αλλα μολις πηγα να μπω στη καρτελα του commander pro.

Δε το ξανακανε απο τοτε ουτε σε παιχνιδια, ουτε στο icue ουτε πουθενα. Μονο μια φορα οταν ανοιξα τη συγκεκριμενη εφαρμογη στο συγκεκριμενο σημειο. Πιο πριν ειχα εγκαταστησει κ το msi afterburner αλλα το ειχα κλεισει αν θυμαμαι. Αλλα μαζι ανοιχτα που τα δοκιμασα ολα μια χαρα.

Εχω σκαλωσει απο τι μπορει να δημιουργηθηκε αυτο το στιγμιαιο blackscreen γιατι μολις περασα καθαρη εγκατασταση windows κ αρχισα να εγκαθιστω σιγα σιγα οτι χρειαζομαι.

Επεξ/σία από Ronnie1985
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, icenex είπε

Αν θυμαμαι καλα μονο για πληρους οθονης διαλεγεις..

Πληρους οθονης ειναι η πρωτη επιλογη οπου την εχει κ ως default. Απλα ειναι πρωτη φορα που ρχομαι σε nvidia κ καποιος συμφορουμιτης εδω στο topic αυτο πριν μερες μου χε πει να βαλω τη δευτερη επιλογη που ειναι λειτουργια παραθυρων κ πληρους οθονης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
51 λεπτά πριν, Ronnie1985 είπε

Πληρους οθονης ειναι η πρωτη επιλογη οπου την εχει κ ως default. Απλα ειναι πρωτη φορα που ρχομαι σε nvidia κ καποιος συμφορουμιτης εδω στο topic αυτο πριν μερες μου χε πει να βαλω τη δευτερη επιλογη που ειναι λειτουργια παραθυρων κ πληρους οθονης. 

Εγω οταν πηρα την οθονη μου στις αρχες που ειχε βγει το gsync επρεπε να πας να το επιλεξεις δεν ηταν ενεργοποιημενο η τουλαχιστον δεν ητανε την πρωτη φορα που εβαλα την οθονη στον υπολογιστη μετα οταν εκανα φορματ καθε φορα που παω και κοιταζω εχει default το πληρους οθονης.Μια φορα δοκιμασα το borderless και εβλεπα τον κερσορα να κολαει και γενικα δεν δουλευει σωστα στο borderless..Καποιο θεμα υπαρχει εκει με τα frames νομιζω maxaroun σε χαμηλα καρε και φαινεται στην οθονη οτι κολαει.Παιζει να διαβαζει 30 καρε και ας εχεις ενεργοποιημενα περισσοτερα καρε.Τουλαχιστον αυτο εκανε σε μενα και οταν το ειχα ψαξει καποιοι ειχαν το ιδιο προβλημα καποιοι οχι.Γνωμη μου παντως το gsync χρειαζεται πιο πολυ σε κινουμενες εικονες με πολλα καρε ενω στην επιφανεια εργασιας δεν το χρειαζεσαι γιατι ταινιες κτλ παιζουν σε λιγα καρε εκτος αν παιζεις τα παιχνιδια σου borderless.

Επεξ/σία από icenex
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Το V-Sync δουλεύει μόνο αν βρεθείς εκτός G-Sync range, δηλαδή αν πέσεις κάτω από 40FPS.

Εγω αισθανομουν κατι αργο και ημουν στα 50 fps.

Εχουμε το ιδιο μονιτορ, πολυ καλο! Διαυγές dot! Δυνατα χρωματα... χαλια η βαση! Στα 280 ευρω που το αγορασα απο YOU.GR! BEST BUY αγορα! 

Οχι smooth dot σαν τα σαπακια AHVA της AUO. 😂

Αλλα θα ηθελα 5000-6000 αντιθεση απο το VA. 

Το 4Κ εχει την maximum απολαυση στις 40-43 ιντσες. 

 

Επεξ/σία από ROG-X
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα το επιλεξω κ εγω μονο πληρες οθονη, γιατι παρατηρω ωρες ωρες κατι περιεργα στο κερσορα οταν κινητε σα να κανει εντονο ghosting.

Τωρα σχετικα με το vsync μουωειχαν προτεινει τα παιδια εδω να το εχω ενεργο. Στις γενικες ρυθμισεις στο nvidia control panel.

Οποτε θα εχω G-sync σε πληρες οθονη μονο + vsync ενεργοποιημενο μονο στα global settings. 

Ειμαι σωστος η να κανω καποια αλλαγη;

Μονιτορ εχω το LG34GL750 το οποιο βρισκεται στη G-sync combatible λιστα της nvidia.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Ronnie1985 είπε

Θα το επιλεξω κ εγω μονο πληρες οθονη, γιατι παρατηρω ωρες ωρες κατι περιεργα στο κερσορα οταν κινητε σα να κανει εντονο ghosting.

Τωρα σχετικα με το vsync μουωειχαν προτεινει τα παιδια εδω να το εχω ενεργο. Στις γενικες ρυθμισεις στο nvidia control panel.

Οποτε θα εχω G-sync σε πληρες οθονη μονο + vsync ενεργοποιημενο μονο στα global settings. 

Ειμαι σωστος η να κανω καποια αλλαγη;

Μονιτορ εχω το LG34GL750 το οποιο βρισκεται στη G-sync combatible λιστα της nvidia.

Ειναι αυτο που λεμε περι ορεξεως....προσωπικα το vsync το εχω off στα global αν χρειαστει το βαζω στα ingame options.Γιατι υπαρχουν παιχνιδια που παιζω competitive και το vsync προσθετει latency.Γενικα προτιμω να βαζω frame cap σε οποιο παιχνιδι το υποστηριζει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Aκόμα και οι βαμμένοι amd ανακάλυψαν την Αμερική ότι το DLSS δεν είναι μ@λ@κι@ sorry δλδ. απάτη όπως έκραζαν 1,5 χρόνο κοντά τώρα, τελικά υπάρχουν τα tensor cores και λειτουργούν και επιπλέον δεν προκαλούν αηδία στον όποιο κάτοχο rx 580 me 1080 οθόνη και πονοκέφαλο αφού βλέπουν θολούρα σε στατική εικόνα με 4Χ μεγάθυνση, τώρα έφτιαξε και αυτό....

Οταν έγραφα οτι η ποιότητα της εικόνας είναι μια χαρά ΟΟΟΟΟΧΙ δεν βλέπεις καλά και ξέρει μόνο το gamer nexus

  • Like 4
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...