Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX2000/GTX16XX Series (Turing)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Acmilangr2 είπε

Άρα αλλοιώνει την ποιότητα 

Στο ACO ναι. Χαμηλώνει την ανάλυση και την ποιότητα. Αλλά ΔΕΝ ΤΗ ΧΑΜΗΛΩΝΕΙ ΤΟ ΤΑΑ. Τη χαμηλώνει η χαμηλότερη internal rendering resolution.

Για να στο κάνω λιανά, και στο AA = High των ACO υπάρχει ΤΑΑ αλλά έχει γαμώ την ποιότητα εικόνας το παιχνίδι. Τι είναι αυτό που αλλάζει μεταξύ ΑΑ=Low/Medium και High και χαμηλώνει την ποιότητα; Το reconstruction.

Δεν μπορώ να το πω πιο απλά...

10 λεπτά πριν, noFEARgr είπε

.Σε αρκετα παιχνιδια το TAA αυξανει το performance .

Όπου αυτό συμβαίνει δεν είναι σκέτο ΤΑΑ αλλά και ΤΑΑ + reconstruction (δηλαδή χαμηλότερο Internal resolution)

10 λεπτά πριν, noFEARgr είπε

Το ΤΑΑ στο ACO κατω απο very high ειναι unplayble για μενα

Αν δεν κάνω λάθος δεν έχει Very High.

Έχει Low/Medium/Adaptive/High ή Highest.

Μόνο το High ή Highest είναι στη native ανάλυση.

Παρακολουθήστε στο Digital Foundry από το 3:00 και μετά.

 

Επεξ/σία από kkatzos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

18 λεπτά πριν, noFEARgr είπε

Το ΤΑΑ στο ACO κατω απο very high ειναι unplayble για μενα . Που και παλι γινεται μια βαζελινη η εικονα .Σε αρκετα παιχνιδια το TAA αυξανει το performance . 

Το six siege ειναι αλλο παραδειγμα . 

Στο siege οντως δινει perfomance γιατι ριχνει το rendering των αντικειμενων σε μικροτερη αναλυση απο την native...το ξερω μιας και το εχω λιωσει το παιχνιδι και εχω παιξει απειρα με τις ρυθμισεις μεχρι να βρω το καλυτερο setup για competitive mode.Αν TAA ειναι ενεργοποιημενο σου δινει επιλογη να κανεις το rendering στο 100% δηλαδη στην native αναλυση και να παιξεις με το sharpness...Σε αλλη ρυθμιση απενεργοποιειτε η συγκεκριμενη επιλογη. Δες στο video μετα το 9ο λεπτο.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, icenex είπε

Στο siege οντως δινει perfomance γιατι ριχνει το rendering των αντικειμενων σε μικροτερη αναλυση απο την native...το ξερω μιας και το εχω λιωσει το παιχνιδι και εχω παιξει απειρα με τις ρυθμισεις μεχρι να βρω το καλυτερο setup για competitive mode.Αν TAA ειναι ενεργοποιημενο σου δινει επιλογη να κανεις το rendering στο 100% δηλαδη στην native αναλυση και να παιξεις με το sharpness...Σε αλλη ρυθμιση απενεργοποιειτε η συγκεκριμενη επιλογη. Δες στο video μετα το 9ο λεπτο.

Ωραια δεν φταιει το TAA , φταιει οτι γινεται rendering σε πιο χαμηλη αναλυση .

Παρακατω τι φταιει ομως και φαινεται σαν 720p ενω ηταν 1440p ; Πατηστε για full resolution. 

TAA.png

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φανταζομαι πως δεν υπαρχει στα options του παιχνιδιου να παιξεις με το rendering και sharpness? Δεν το εχω το παιχνιδι για να ξερω τα options του..Κακη λυση το ΤΑΑ στο συγκεκριμενο παιχνιδι αν δεν υπαρχουν εξτρα ρυθμισεις γιατι θα πρεπει να πας στις ρυθμισεις τις καρτας και να το κανεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, icenex είπε

Φανταζομαι πως δεν υπαρχει στα options του παιχνιδιου να παιξεις με το rendering και sharpness? Δεν το εχω το παιχνιδι για να ξερω τα options του..Κακη λυση το ΤΑΑ στο συγκεκριμενο παιχνιδι αν δεν υπαρχουν εξτρα ρυθμισεις γιατι θα πρεπει να πας στις ρυθμισεις τις καρτας και να το κανεις...

Οχι δεν εχει . Δυστυχως το ΤΑΑ ετσι ειναι σχεδον παντου . Το αποφευγω οπου μπορω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 λεπτά πριν, noFEARgr είπε

Ωραια δεν φταιει το TAA , φταιει οτι γινεται rendering σε πιο χαμηλη αναλυση .

Παρακατω τι φταιει ομως και φαινεται σαν 720p ενω ηταν 1440p ; Πατηστε για full resolution. 

TAA.png

Σε λίγο θα μας δείξεις και το τραγικά soft RE2.

Το SOTTR είναι λίγο στο soft side. Χρειάζεται λίγο παραπάνω sharpening. Γι αυτό υπάρχουν και οι drivers.

8 λεπτά πριν, noFEARgr είπε

Οχι δεν εχει . Δυστυχως το ΤΑΑ ετσι ειναι σχεδον παντου . Το αποφευγω οπου μπορω. 

Δεν είναι σχεδόν παντού έτσι.

Το ACO στο AA=High έχει ΤΑΑ.

Το Division 2 έχει ΤΑΑ.

Το SW Fallen Order έχει ΤΑΑ.

Το Outer Worlds έχει ΤΑΑ.

Gears 5 TAA

(Βασικά όλα τα Unreal Engine 4 έχουν πολύ καλή υλοποίηση ΤΑΑ)

Δε σου αρέσουν τα παραπάνω;

Γενικά, όπου δεις καλό ΑΑ είναι ΤΑΑ (και τα συναφή)

 

Επεξ/σία από kkatzos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kkatzos είπε

Σε λίγο θα μας δείξεις και το τραγικά soft RE2.

Το SOTTR είναι λίγο στο soft side. Χρειάζεται λίγο παραπάνω sharpening. Γι αυτό υπάρχουν και οι drivers.

Δεν είναι σχεδόν παντού έτσι.

Το ACO στο AA=High έχει ΤΑΑ.

Το Division 2 έχει ΤΑΑ.

Το SW Fallen Order έχει ΤΑΑ.

Το Outer Worlds έχει ΤΑΑ.

Gears 5 TAA

(Βασικά όλα τα Unreal Engine 4 έχουν πολύ καλή υλοποίηση ΤΑΑ)

Δε σου αρέσουν τα παραπάνω;

Γενικά, όπου δεις καλό ΑΑ είναι είτε ΤΑΑ (και τα συναφή) είτε DLSS με τα παρελκόμενα του.

Απο τα παραπανω μονο στο fallen order και gears 5 ειδα καλο ΤΑΑ(οσο καλο μπορει να ειναι ) .Στα υπολοιπα ειναι πολυ blurry για τα γουστα μου . Καποιος αλλος μπορει να μην εχει θεμα. 

Το SOTTR εχει πολυ καλα textures , το ΤΑΑ ειναι που τα κανει τοσο soft. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Sharpening είναι σχεδόν πάντα must, το ΤΑΑ κάνει πολύ καλή δουλειά στα jaggies αλλά κάνει και αρκετά soft την εικόνα, αν βάλεις sharpening πετυχαίνεις το sweet spot ας πούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πανωλεθρία στο Μιλάνο το νέο DLC του Metro..

qPnt5mK.png

Ακόμα και με DLSS δεν σώνεται η κατάσταση..Το 4Κ φωνάζει για νέες GPUs επειγόντως. Προσωπικά το παίζω με ultra αντί για extreme + DLSS και έχω συνήθως ~50FPS που με G-Sync είναι μια χαρά.

EzVQ2nY.png

Επεξ/σία από Psycho_Warhead
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Πανωλεθρία στο Μιλάνο το νέο DLC του Metro..

qPnt5mK.png

Ακόμα και με DLSS δεν σώνεται η κατάσταση..Το 4Κ φωνάζει για νέες GPUs επειγόντως. Προσωπικά το παίζω με ultra αντί για extreme + DLSS και έχω συνήθως ~50FPS που με G-Sync είναι μια χαρά.

EzVQ2nY.png

Και που θα πάνε τα νούμερα με τις νέες gpu; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα πάρουμε μόνο +30% από τη νέα γενιά την λαμήσαμε μ' αυτά τα νούμερα..Δεν είναι το RTX που το κάνει τόσο βαρύ πάντως, και σε DX11 πέφτει ξύλο.

jmuZp4I.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...