Προς το περιεχόμενο

Μεταφορά wifi σε απόσταση 5 km !


thachri

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στην ομάδα,

Θέλω να στείλω ίντερνετ από σπίτι φίλου σε 2 δικά μου σπίτια (χωρίζονται από μεσοτοιχία τα 2 σπίτια).

Απόσταση: 5km (οπτική επαφή & μικρή υψομετρική διαφορά)

Σύνδεση: 24mbps

Σκέφτηκα το συγκεκριμένο προιόν: https://www.ui.com/airmax/nanobeam-ac-gen2/ . Ίσως φαίνεται υπερβολικό για την απόσταση που θέλω αλλά λόγω του ότι τα σπίτια βρίσκονται στην Χαλκιδική υπάρχουν πολλές καιρέες οπότε θεώρησα πως ίσως έτσι να έχω καλύτερα αποτελέσματα χωρίς επιπλοκές.

Να ενημερώσω πως στα 2 σπίτια θα συνδέονται περίπου 10-12 συσκευές κυρίως smartphones.

Πιστεύετε πως με αυτή τη ταχύτητα θα έχω ένα καλό αποτέλεσμα; 

Επίσης ποιο θεωρείτε τον καλύτερο τρόπο για διαμοιρασμό του internet μεταξύ των σπιτιών και ποια προιόντα θα μου προτείνατε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρώ πως είναι μια χαρά η συσκευή αυτή. Παίξε αποκλειστικά στα 5Ghz, στα 2.4 γίνεται ο κακός χαμός. Στο χώρο που είναι τα 2 διαμερίσματα βάλε κι ένα ρούτερ της προκοπής αφού θα παίζουν 10+ συσκευές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, jkoukos είπε

Δύο LiteBeam AC Gen2 και ένα ασύρματο router (π.χ. Tenda AC6) ή κάποιο modem/router που έχεις εφεδρικό από κάποιον πάροχο.

Η αλήθεια ειναι πως στα nanostation μου βγαζει -50 dBm ενώ στα liteBeam -46dBm. Οπότε αν καταλαβαίνω καλά τα litebeam έχουν πιο ισχυρό σήμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που κοιτάμε για ζεύξη στις μεγάλες αποστάσεις, είναι όσο το δυνατόν (ανάλογα τον προϋπολογισμό) το μεγαλύτερο κέρδος της κεραίας.

To Litebeam εδώ κερδίζει ξεκάθαρα με +4dBi, αλλά και τον στενότερο λοβό εκπομπής (περίπου μισός) που βοηθούν πολύ. Το Nanobeam έχει μικρότερο μέγεθος που το καθιστά πιο διακριτό, με καλύτερη αεροδυναμική λόγω του radome και πλεονέκτημα η 2η θύρα LAN στην οποία μπορεί να συνδεθεί και άλλη συσκευή.

Υπόψη ότι και τα 2 δουλεύουν στην μπάντα των 5GHz και αυτή των 2,4GHz είναι μόνο για ρύθμιση των ΑΡ μέσω του UNMS (φυσικά υπάρχει και η ενσύρματη σύνδεση για ρύθμιση).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, jkoukos είπε

Αυτό που κοιτάμε για ζεύξη στις μεγάλες αποστάσεις, είναι όσο το δυνατόν (ανάλογα τον προϋπολογισμό) το μεγαλύτερο κέρδος της κεραίας.

To Litebeam εδώ κερδίζει ξεκάθαρα με +4dBi, αλλά και τον στενότερο λοβό εκπομπής (περίπου μισός) που βοηθούν πολύ. Το Nanobeam έχει μικρότερο μέγεθος που το καθιστά πιο διακριτό, με καλύτερη αεροδυναμική λόγω του radome και πλεονέκτημα η 2η θύρα LAN στην οποία μπορεί να συνδεθεί και άλλη συσκευή.

Υπόψη ότι και τα 2 δουλεύουν στην μπάντα των 5GHz και αυτή των 2,4GHz είναι μόνο για ρύθμιση των ΑΡ μέσω του UNMS (φυσικά υπάρχει και η ενσύρματη σύνδεση για ρύθμιση).

Σε ευχαριστώ πολυ. Μόλις παρήγγειλα το litebeam.Ελπίζω να τα καταφέρω και με την σύνδεσή τους. Απ'οτι είδα φαίνεται εύκολο με κάποιες γνώσεις δικτύων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/4/2019 στις 6:43 ΜΜ, jkoukos είπε

Αυτό που κοιτάμε για ζεύξη στις μεγάλες αποστάσεις, είναι όσο το δυνατόν (ανάλογα τον προϋπολογισμό) το μεγαλύτερο κέρδος της κεραίας.

To Litebeam εδώ κερδίζει ξεκάθαρα με +4dBi, αλλά και τον στενότερο λοβό εκπομπής (περίπου μισός) που βοηθούν πολύ. Το Nanobeam έχει μικρότερο μέγεθος που το καθιστά πιο διακριτό, με καλύτερη αεροδυναμική λόγω του radome και πλεονέκτημα η 2η θύρα LAN στην οποία μπορεί να συνδεθεί και άλλη συσκευή.

Υπόψη ότι και τα 2 δουλεύουν στην μπάντα των 5GHz και αυτή των 2,4GHz είναι μόνο για ρύθμιση των ΑΡ μέσω του UNMS (φυσικά υπάρχει και η ενσύρματη σύνδεση για ρύθμιση).

Και αφού παρέλαβα τις δύο κεραίες προκύπτουν οι παρακάτω ερωτήσεις:

1. Θα χρειαστώ το surge protector της ubiquiti ώστε να σωθούν απο κεραυνό;

2. Το ρούτερ που θα λαμβάνει το σήμα απο την καιρέα θα βρίσκεται στην σοφίτα. Από εκεί ποιός είναι ο καλύτερος τρόπος ώστε να μεταφέρω το σήμα στα δύο σπίτια από 3 ορόφους το κάθε ένα; (Σημείωση: στην σοφίτα έχουν πρόσβαση και τα δύο σπίτια).

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Αν στην περιοχή δεν είναι συχνό το φαινόμενο των κεραυνών, δεν έχουν παρατηρηθεί προβλήματα σε άλλους και ταυτόχρονα δεν είναι το ψηλότερο κτίριο στην περιοχή, δεν θα έχεις θέμα. Αλλά αυτό είναι απόφαση του καθενός.

2. Με καλώδιο δικτύου. Αλλά με τους 3 ορόφους που αναφέρεις τώρα πρέπει να κάνεις δοκιμές ώστε να δεις σε ποιο σημείο θα τοποθετήσεις το εσωτερικό ΑΡ για να έχεις την καλύτερη κάλυψη και ίσως χρειαστούν περισσότερες συσκευές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jkoukos είπε

1. Αν στην περιοχή δεν είναι συχνό το φαινόμενο των κεραυνών, δεν έχουν παρατηρηθεί προβλήματα σε άλλους και ταυτόχρονα δεν είναι το ψηλότερο κτίριο στην περιοχή, δεν θα έχεις θέμα. Αλλά αυτό είναι απόφαση του καθενός.

2. Με καλώδιο δικτύου. Αλλά με τους 3 ορόφους που αναφέρεις τώρα πρέπει να κάνεις δοκιμές ώστε να δεις σε ποιο σημείο θα τοποθετήσεις το εσωτερικό ΑΡ για να έχεις την καλύτερη κάλυψη και ίσως χρειαστούν περισσότερες συσκευές.

Καλύτερα να μεταφέρω παντού καλώδια και AP ή με wifi extenders θα είμαι εντάξει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απέφυγε τα wifi extenders repeaters etc. Όλο προβλήματα είναι. Αν μπορείς να τραβήξεις καλώδια καντο. Τα aircube της ubuiquiti στα 30 ευρώ είναι πολύ καλή περίπτωση access point πάντως.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θέλεις να δουλεύει αξιόπιστα και απροβλημάτιστα, πέρνα καλώδιο παντού. Αλλιώς για ευκολία βάλε αναμεταδότες και μετά εδώ είμαστε για να αναφέρεις προβλήματα και να ζητάς λύσεις. 😁

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, M@dB0x είπε

Για ευκολια μπορεις απο το δευτερο litebeam να πας το καλωδιο σε switch................ και μετα κανεις οτι θες. Τραβας οσες γραμμες θες για οπουδηποτε.

Η αλήθεια είναι οτι αυτό θα μου έλυνε λίγο τα χέρια ώστε να μην βάλω τζάμπα ρουτερ στην σοφίτα! Σε ευχαριστώ :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 7/4/2019 στις 6:43 ΜΜ, jkoukos είπε

Αυτό που κοιτάμε για ζεύξη στις μεγάλες αποστάσεις, είναι όσο το δυνατόν (ανάλογα τον προϋπολογισμό) το μεγαλύτερο κέρδος της κεραίας.

To Litebeam εδώ κερδίζει ξεκάθαρα με +4dBi, αλλά και τον στενότερο λοβό εκπομπής (περίπου μισός) που βοηθούν πολύ. Το Nanobeam έχει μικρότερο μέγεθος που το καθιστά πιο διακριτό, με καλύτερη αεροδυναμική λόγω του radome και πλεονέκτημα η 2η θύρα LAN στην οποία μπορεί να συνδεθεί και άλλη συσκευή.

Υπόψη ότι και τα 2 δουλεύουν στην μπάντα των 5GHz και αυτή των 2,4GHz είναι μόνο για ρύθμιση των ΑΡ μέσω του UNMS (φυσικά υπάρχει και η ενσύρματη σύνδεση για ρύθμιση).

Ξεθάβω το θέμα για μια ερώτηση. Μπορώ να συνδέσω στην δεύτερη θύρα lan μια δεύτερη γραμμή ίντερνετ από δευτερο ρουτερ από το σπίτι (πιστεύω όχι) ή πρέπει αναγκαστικά να συνδέσω τις δύο γραμμές σε ένα switch και μετά με ένα καλώδιο στην μία από τις δύο θύρες? Αν και μόνο switch τότε θα χρειαστώ κάποιο ειδικό switch ή ένα απλό θα κάνει? Αν έχεις ιδέες (λόγω πολύ περισσότερης εμπειρίας στο χώρο) στείλε πλιζ κάνα λινκ από κάποιο switch (δεν ξέρω τι είδους αναζήτηση να κάνω για το συγκεκριμένο switch). Θενκς 😁

Επεξ/σία από Realakias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...