Προς το περιεχόμενο

Μεταφορά wifi σε απόσταση 5 km !


thachri

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η 2η θύρα του ΑΡ είναι για να συνδεθεί τοπικά μία ακόμη διακτυακή συσκευή (κάμερα, υπολογστής, ΑΡ κλπ). Δεν είναι για να δεχθεί και άλλη σύνδεση δικτύου.

Επειδή δεν κατάλαβα ακριβώς τι εννοείς. Έχεις 2 διαφορετικές συνδέσεις στο διαδίκτυο και θέλεις να τις ενώσεις σε μία κοινή για όλες τις συσκευές ή κάτι άλλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, jkoukos είπε

Η 2η θύρα του ΑΡ είναι για να συνδεθεί τοπικά μία ακόμη διακτυακή συσκευή (κάμερα, υπολογστής, ΑΡ κλπ). Δεν είναι για να δεχθεί και άλλη σύνδεση δικτύου.

Επειδή δεν κατάλαβα ακριβώς τι εννοείς. Έχεις 2 διαφορετικές συνδέσεις στο διαδίκτυο και θέλεις να τις ενώσεις σε μία κοινή για όλες τις συσκευές ή κάτι άλλο;

Θέλω να ενώσω τις ταχύτητες. Πχ 4+4= 8 mbps ταχύτητα. Να τις κάνω δλδ μία για όλες τις συσκευές. 

Επεξ/σία από Realakias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν σου κάνει το switch, τουναντίον θα υπάρξει πρόβλημα. Θέλεις ένα router με πολλαπλές WAN θύρες που να παίζει ως Load Balancer ή/και Failover. Ο ευκολότερος τρόπος είναι με ένα TP-LINK TL-R470T+.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, jkoukos είπε

Δεν σου κάνει το switch, τουναντίον θα υπάρξει πρόβλημα. Θέλεις ένα router με πολλαπλές WAN θύρες που να παίζει ως Load Balancer ή/και Failover. Ο ευκολότερος τρόπος είναι με ένα TP-LINK TL-R470T+.

Ευχαριστώ. Είναι και σε καλή τιμή. Θα κανονίσω τις δουλειές μου και θα καθίσω να το στήσω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, M@dB0x είπε

Bonding θα εχεις μονο σε πολλαπλα sockets ομως, οπως τορρεντς κ.λ.π., για ολα τα αλλα θα παιζει με τη μια γραμμη μονο ως load balancer.

Άρα δεν κάνει για την δουλειά που θέλω? Δεν με νοιαζουν τα τορρεντ στη  συγκεκριμένη περίπτωση. Άρα τι κάνω? Να μείνω έτσι? Θενκς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, jkoukos είπε

Γράψε τι σκοπεύεις να πετύχεις για να σου προτείνουμε επιλογές. Υπό προϋποθέσεις μπορεί να έχεις το σύνολο του bandwidth και των δύο συνδέσεων.

Απλή χρήση social media. Θέλουμε να συνδυασουμε την 24αρα (13 πιάνουμε) στην Χαλκιδική (από άλλο ποστ) μαζί με δύο 4αρες που έχουν τα ξαδέρφια ακριβώς δίπλα. Από το μηχάνημα που θα δώσετε θα κατεβαίνει ως ένα όλο το σύστημα των γραμμών στο κάτω κτήμα με κεραία ap κτλ.

Επεξ/σία από Realakias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τότε δεν υπάρχει θέμα. Ο κάθε χρήστης θα βγαίνει από μία σύνδεση, αλλά η συσκευή θα τους μοιράζει, ανάλογα το διαθέσιμο bandwidth, σε όλες τις συνδέσεις. Αυτό είναι το load balancing, δηλαδή οι χρήστες μοιράζονται το συνολικό bandwidth όλων των συνδέσεων.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 χρόνια αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 7/4/2019 στις 3:25 ΜΜ, chios είπε

Θέλω να στείλω το ίντερνετ στα 2 χλμ σε ένα χωράφι που έχω, υπάρχει οπτική επαφή. Θα χρειαστώ 2 κεραίες σωστά;  Στο χωράφι θα μπορώ να μπαίνω στο ίντερνετ κανονικά μέσω κινητού κ να βάλω κ μια WiFi camera? Ή θα πρέπει να την συνδέσω σε ρούτερ ή σε WiFi repeater?

Επεξ/σία από mpampis81
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 hours ago, mpampis81 said:

Θέλω να στείλω το ίντερνετ στα 2 χλμ σε ένα χωράφι που έχω, υπάρχει οπτική επαφή. Θα χρειαστώ 2 κεραίες σωστά;  Στο χωράφι θα μπορώ να μπαίνω στο ίντερνετ κανονικά μέσω κινητού κ να βάλω κ μια WiFi camera? Ή θα πρέπει να την συνδέσω σε ρούτερ ή σε WiFi repeater?

έχω κατι παρόμοιο...2 κεραίες ubiquiti και ένα switch 6 θεσεων εχω βαλει με 3 καμερες οταν θελω wifi βαλω συνδεω ενα παλιο ρουτερ στο switch....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την πρώτη κεραία την συνδέω στο ρούτερ.Την 2η κεραία (δέκτης) μπορώ να την συνδέσω με ρούτερ κ από εκεί να δίνω WiFi για να συνδέσω κινητό, κάμερες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 hours ago, mpampis81 said:

Την πρώτη κεραία την συνδέω στο ρούτερ.Την 2η κεραία (δέκτης) μπορώ να την συνδέσω με ρούτερ κ από εκεί να δίνω WiFi για να συνδέσω κινητό, κάμερες;

μπορεις ......το switch είναι ποιο απλό και εύκολο όταν βάλεις κάμερες με καλώδιο.......αφού θέλεις να έχεις και wifi θα βαλεις ρουτερ......η θα εχεις switch και ρουτερ

εγώ το ρούτερ το έχω έκτος και όταν πάω το συνδέω στο switch αν θέλω wifi στο τηλέφωνο.......προτιμησε το καλωδιο για καμερες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...