Προς το περιεχόμενο

Σπασιμο συμβολαιου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για πείτε τι επιλογές έχω για την παρακάτω περίπτωση:

Έχει λήξει το διετές συμβόλαιο στην Cosmote (VDSL50) εδώ και 4 μήνες, και δεν έκανα ανανέωση επειδή μετακομίζω.

Από 41-42€/μήνα μ' έχουν ανεβάσει στα 45-45.50€/μήνα.

Βλέπω όμως ότι τρέχει προσφορά για το ίδιο ακριβώς πακέτο στα 35.50€/μήνα.

- Επειδή μετακομίζω, τι μπορώ να κάνω; Να ζητήσω μεταφορά γραμμής; Αν ναι, τι συνεπάγεται αυτό; Ότι θα συνεχίσω να πληρώνω ~45€/μήνα;

- Να αιτηθώ λήξη συμβολαίου περιμένοντας μήπως μου κάνουν καμιά προσφορά; Αλλά κι έτσι να γίνει, πώς θα συνδυαστεί με τη νέα γραμμή;

- Να αιτηθώ λήξη συμβολαίου και ταυτόχρονα έναρξη νέου στα 35.50€/μήνα στο νέο σπίτι;

- Υπάρχει άλλη επιλογή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, phanispal είπε

Για πείτε τι επιλογές έχω για την παρακάτω περίπτωση:

Έχει λήξει το διετές συμβόλαιο στην Cosmote (VDSL50) εδώ και 4 μήνες, και δεν έκανα ανανέωση επειδή μετακομίζω.

Από 41-42€/μήνα μ' έχουν ανεβάσει στα 45-45.50€/μήνα.

Βλέπω όμως ότι τρέχει προσφορά για το ίδιο ακριβώς πακέτο στα 35.50€/μήνα.

- Επειδή μετακομίζω, τι μπορώ να κάνω; Να ζητήσω μεταφορά γραμμής; Αν ναι, τι συνεπάγεται αυτό; Ότι θα συνεχίσω να πληρώνω ~45€/μήνα;

- Να αιτηθώ λήξη συμβολαίου περιμένοντας μήπως μου κάνουν καμιά προσφορά; Αλλά κι έτσι να γίνει, πώς θα συνδυαστεί με τη νέα γραμμή;

- Να αιτηθώ λήξη συμβολαίου και ταυτόχρονα έναρξη νέου στα 35.50€/μήνα στο νέο σπίτι;

- Υπάρχει άλλη επιλογή;

Αφου μετακομιζεις (αρα θα ζητησεις μεταφορα γραμμης) εγω θα σου προτεινα να ζητησεις απλα διακοπη και αν ρωτησουν γιατι πες για οικονομικους λογους και περιμενε να ακουσεις προσφορα...Αν η προσφορα που θα σου κανουν (προσθετοντας τα εξοδα μεταφορας της γραμμης) σε συμφερει σε σχεση με τα 35.5euro/μηνα (+τα εξοδα νεας γραμμης) μενεις και απλα κανεις μεταφορα...Ελπιζω στη νεα τοποθεσια να υπαρχει η δυνατοτητα για VDSL και γενικα για νεα γραμμη...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/4/2019 στις 10:40 ΜΜ, kgliat είπε

Μήπως παίζει ρόλο το ότι ανανέωσα τηλεφωνικά και πως δεν έχω τους όρους του συμβολαίου; 

Οχι.

Ο μόνος τρόπος αν θέλεις να φύγεις είναι να πληρώσεις το πέναλτι ή εάν προκύψει κάποια αναπροσαρμογή στο κόστος του συμβολαίου σου οπότε μπορείς να φύγεις αζημίως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Just now, prometheas said:

Οχι.

Ο μόνος τρόπος αν θέλεις να φύγεις είναι να πληρώσεις το πέναλτι ή εάν προκύψει κάποια αναπροσαρμογή στο κόστος του συμβολαίου σου οπότε μπορείς να φύγεις αζημίως

Η οποία δεν προβλέπεται πλέον από τον κανονισμό της ΕΕΤΤ, την κάνουν μόνο σε αορίστου χρόνου που έτσι κι αλλιώς μπορείς να σπάσεις χωρίς ρήτρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, skoulas είπε

Αφου μετακομιζεις (αρα θα ζητησεις μεταφορα γραμμης) εγω θα σου προτεινα να ζητησεις απλα διακοπη και αν ρωτησουν γιατι πες για οικονομικους λογους και περιμενε να ακουσεις προσφορα...Αν η προσφορα που θα σου κανουν (προσθετοντας τα εξοδα μεταφορας της γραμμης) σε συμφερει σε σχεση με τα 35.5euro/μηνα (+τα εξοδα νεας γραμμης) μενεις και απλα κανεις μεταφορα...Ελπιζω στη νεα τοποθεσια να υπαρχει η δυνατοτητα για VDSL και γενικα για νεα γραμμη...

Πόσα είναι τα έξοδα μεταφοράς; Δεν ψήνομαι να πληρώσω και τέτοια καπέλα.

Αν κάνω νέα σύνδεση πάλι πρέπει να πληρώσω;

Ο ιδιοκτήτης που θα μου νοικιάσει το σπίτι έχει ήδη Cosmote VDSL. Τώρα αν υπάρχει διαθέσιμη νέα γραμμή, δεν το γνωρίζω, πάντως στον έλεγχο διαθεσιμότητας μου βγάζει θετικό αποτέλεσμα, ακόμα και για 100άρι, ίσως και για 200άρι, δε θυμάμαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κόστος είτε της μεταφοράς είτε της ενεργοποίησης νέου αριθμού και σύνδεσης, είναι παρόμοιο στα ~36€, εκτός κι αν κάνουν προσφορές κατά καιρούς (πάρε τηλέφωνο ή ρώτα σε ένα κατάστημα). Παλαιότερα κατά την μεταφορά γινόταν ανανέωση του συμβολαίου. Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει αυτό.

Πριν από 2 μήνες ανανέωσα το DP50L με προσφορά στα 32,20€ (αντί 35,50€ που είναι online).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, phanispal είπε

Πόσα είναι τα έξοδα μεταφοράς; Δεν ψήνομαι να πληρώσω και τέτοια καπέλα.

Αν κάνω νέα σύνδεση πάλι πρέπει να πληρώσω;

Ο ιδιοκτήτης που θα μου νοικιάσει το σπίτι έχει ήδη Cosmote VDSL. Τώρα αν υπάρχει διαθέσιμη νέα γραμμή, δεν το γνωρίζω, πάντως στον έλεγχο διαθεσιμότητας μου βγάζει θετικό αποτέλεσμα, ακόμα και για 100άρι, ίσως και για 200άρι, δε θυμάμαι.

Με λιγο ψαξιμο ειδα οτι εχει ιδιο κοστος η μεταφορα με την νεα γραμμη (35euro)...Η πιθανοτητα να υπαρχει ενεργη γραμμη σε ξενοικιαστο σπιτι ειναι μικρη (εως ανυπαρκτη) αλλα σε αυτη την περιπτωση η ενεργοποιηση καποιου πακετου ADSL/VDSL ειναι δωρεαν...Προσωπικη αποψη αν δεν σε ενδιαφερει ο αριθμος του σταθερου που εχεις κανε αιτηση διακοπης και αν σου κανουν προσφορα πολυ κατω απο 35euro να την δεχτεις αν σου το πανε στα 32-33 παιξτο λιγο δυσκολος και πες τους και για την μεταφορα μηπως σου την κανουν δωρο...προσπαθησε να οφεληθεις οσο πιο πολυ γινεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...