Προς το περιεχόμενο

Star Wars Episode IX


coffeex

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, KilliK είπε

το Clone Wars ειναι αποδειξη οτι οι ιδεες του Lucas για το PT ηταν καλες, η κακη υλοποιηση τους απο τον ιδιο ηταν το βασικο προβλημα.

Πιστεύω ότι Attack of the Clones & Revenge of the Sith δεν θα πρέπει να μπουν στην ίδια κατηγορία με το Phantom Menace. Και το Phantom Menace είναι καλύτερο της τωρινής τριλογίας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Είδα την ταινία χθες.
Και η  αλήθεια είναι ότι η ταινία είναι αρκετά μέτρια, και ό,τι κάλο δείχνει το καταστρέφει μέσα σε δευτερόλεπτα.

Παρόλα αυτά, ήταν κάπως καλύτερη από την 8, άλλα πολύ αδύναμη για star wars οπός και όλοι η νέα τριλογία.
Και το χειρότερο που έχει αυτή η τριλογία είναι η έλλειψη καλόν κακόν



Αυτά που με χάλασαν πολύ είναι:

 

 
 
 
 
Spoiler

Για μια ακόμα φορά, κάποιοι κακοί έχουν ''΄διακοσμητικό'' ρόλο. Αυτό το είδαμε και στην πρώτη ταινία με την Plasa, αλλά και στην δεύτερη με τον Snoke.
Kαι δύστυχος συμβαίνει και στην τελευταία ταινία με τους knights of ren. Παρόλο που σύμφωνα με το σενάριο είναι τρομακτικοί, αδίστακτοι και ισχυροί πολεμιστές -που να φανταστείτε προκαλούν τρόμο ακόμα και στους στρατιώτες της αυτοκρατορίας- στην ταινία δεν έχουν κάποιο σημαντικό ρόλο, και ούτε κάποια σπουδαία σκηνή μάχης που να δείχνει της ικανότητες τους.
 


Και ένα ακόμα αρνητικό που έχει η ταινία είναι ότι ο παντοδύναμος κακός- σε αυτήν την περίπτωση ο Palpatine- χάνει για πλάκα και νικιέται χωρίς οι ήρωες να δυσκολευτούν έστω και λίγο.
Και αυτό το λάθος το έκαναν και στο ''the last jedi'' (με τον snok) και δεν φρόντισαν να το διορθώσουν στην τελευταία ταινία.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O Johnson μονο στο κομματι Star Wars δεν εχει να πει κατι ή anyway εχει κατι που δεν ειναι αυτο που ταιριαζει ουτε στο υφος του saga τωρα ουτε στο ηδη established main story του JJ.

Στο υπολοιπο κομματι της καριερας του (Brick, Looper, Knifes out, breaking bad-Ozymandias, fly κτλ) εχει να πει οσα ολοι οι σκηνοθετες του MCU combined δεν εχουν ονειρευτει καν ποτε κ ειναι σε ενα τελειως διαφορετικο επιπεδο...αλλα ηταν ατυχεστατη για τον ιδιο η συγκαταθεςη του να εμπλακει με κατι τοσο σαπιο οσο το Disney Warς κ δη να προσπαθησει -αποτυχημενα μεν αλλα τουλαχιστον συννειδητα- να δωσει ενα κανονικο SW sequel κ οχι τα rehash του γελοιου του JJ, του μεγαλυτερου βυσματος εκει εξω που δεν εχει σταλα αυθεντικοτητας κ φαιας ουσιας σε οτι κ αν κανει, πες τα Star Wars, Star Trek, Super 8 κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

6 λεπτά πριν, KilliK είπε

δυστυχως την νταρκιλα του ROTS δεν προκειται να την ξαναδουμε, ειδικα με την Disney τωρα.

Και το rise of skywalker είχε νταρκίλα έως στραβομάρα στις σκηνές με το

Spoiler

palpatine

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, KilliK είπε

ο Lucas δεν ειναι κινηματογραφικα ασχετος, ηταν καλος σκηνοθετης, μας εδωσε American Graffiti, THX1138 και φυσικα Star Wars. αλλα μετα την επιτυχια του τελευταιου, σταματησε να πειναει και εγινε τεμπελης. ενδεικτικο ηταν τα BTS videos των ταινιων, τον εβλεπες να βαριεται την ζωη του στο σετ, καθοταν συνεχεια πισω απο ενα computer monitor, και εδινε εντολες ενω επινε το καφεδακι του, ενω η μονη του εγνοια ηταν οτι "we cant beat Titanic".  δεν ηταν πλεον ο Lucas των 70ς.

βεβαια, για να ειμαστε δικαιοι, ειχε ζητησει απο αλλους σκηνοθετες/σεναριογραφους να δουλεψουν στην PT, αναμεσα τους Spielberg και Kasdan. αλλα ολοι αρνηθηκαν, οποτε στο τελος την γυρισε μονος του.

Μία διαφορά. Ο Λούκας είχε μία ιδέα για όλη την ιστορία πως θα εξελιχθεί και ως τριλογία τα EP1-3 είχαν αρχή - μέση - τέλος. 

Τώρα στα 7-8-9 είναι 3 ταινίες, χωρίς κάποια σύνδεση μεταξύ τους χωρίς να λένε κάποια ιστορία. Αν πήγαινες να δεις το Revenge of the Sith χωρίς να δεις το Attack of the Clones θα είσαι χαμένος. Αν πας να δεις το Return of the Skywalker χωρίς να δεις το TLJ δεν τρέχει τίποτα μιας και δεν είναι συνδεδεμένα. Και αν δεν έχεις δει και το ΕΡ 7, δεν τρέχει τίποτα. Είναι απλά μία κακή sci-fi ταινία που δεν έχει αυτοσκοπό, παρά είναι ένα συνοθύλευμα γεγονότων. Γιατί το EP9 δεν είναι τίποτα παραπάνω από ένα scavenging hunt (κυνήγι θυσαυρού) από μέρος σε μέρος χωρίς να είναι όλοι μαζί επίσης. 

Και το ότι η τριλογία αυτή θα ήταν άθλια, το έγραψα εδώ όταν είδα το FA τον Δεκέμβριο του 2015. Ήταν μία πολύ κακή ταινία και χειρότερη από ό,τι είχε βγει ως Star Wars μέχρι τότε. 

Γιατί δεν μπορείς να ξεκινήσεις μία τριλογία, κάνοντας μια κακή αντιγραφή του New Hope, με τον "κύριος κακό" που αντικατέστησε τον Darth Vader να κάνει σαν κακομαθημένο με ψηχολογικά προβλήματα και την άλλη να είναι Mary Sue από την 2η σκηνή. 

-----------------------

Και μία παρατήρηση προς όλους, επειδή Revenge of the Sith & Return of the Skywalker έχουν ως αρχικά ROTS μην το χρησιμοποιείτε... :D

Επεξ/σία από Apoll
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

οπως τα λες ειναι. δεν υπηρχε πλανο, δεν υπηρχε μια κεντρικη ιδεα, δεν υπηρχε οραμα. ο ιδιος ο JarJar παραδεχτηκε οτι εγραφε το σεναριο του TFA ενω γυριζε τις σκηνες. ενω γυριζε τις σκηνες. επειδη ηθελε να προλαβει το release date που ειχε υποσχεθει ο Iger στους shareholders του. Και φτασαμε στο σημερα, με μια τριλογια με καθε της μια ταινια να ειναι retcon της προηγουμενης. απιστευτα πραματα.

18 λεπτά πριν, snake_plissken2112 είπε

 

καλα και το TLJ rehash του ΤΕSB ηταν, ακριβως τα ιδια plot beats ακολουθουσε. συμφωνω oμως οτι ηταν μεγαλο λαθος του να εμπλακει με την Disney και το σκουπιδι του JarJar. βεβαια εχει και αυτος το μεριδιο ευθυνης για το χαλι της ταινιας του, αλλα η αρχη του κακου εγινε με το TFA.

Επεξ/σία από KilliK
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Apoll είπε

Και μία παρατήρηση προς όλους, επειδή Revenge of the Sith & Return of the Skywalker έχουν ως αρχικά ROTS μην το χρησιμοποιείτε... :D

The Rise of Skywalker λέγεται η ταινία!

TROS  ROTS :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Apoll είπε

Και το ότι η τριλογία αυτή θα ήταν άθλια, το έγραψα εδώ όταν είδα το FA τον Δεκέμβριο του 2015. Ήταν μία πολύ κακή ταινία και χειρότερη από ό,τι είχε βγει ως Star Wars μέχρι τότε. 

Γιατί δεν μπορείς να ξεκινήσεις μία τριλογία, κάνοντας μια κακή αντιγραφή του New Hope, με τον "κύριος κακό" που αντικατέστησε τον Darth Vader να κάνει σαν κακομαθημένο με ψηχολογικά προβλήματα και την άλλη να είναι Mary Sue από την 2η σκηνή. 

 

κλασικος JJ καλος για να πεταξει τα μυστηρια στην αρχη (βλεπε και πιλοτο LOST) αλλα μετα για να τα εξηγησει υπαρχει ενα θεμα

συμφωνω και για τα πρικουελ, εχουν λαθη και αδυναμιες αλλα κατι εδωσαν και απο χαρακτηρες και απο σκηνες

 

τελειωσε η καινουρια τριλογια και απο πλευρας νεων χαρακτηρων ειναι ψιλοδραμα 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, bahamut_zero είπε

 

Οι κριτικοι οι οποιοι την ψιλο εθαψαν την ταινια σε σχεση με τις προηγουμενες,και αυτοι ξαφνικα εγιναν haters?

Εαν μπεις στο metacritic τωρα λεει στην συνοψη

 It's better than Cats. You'll probably see it again and again. (But, really, it's the worst Star Wars film in 20 years.)

Εσεις που ξετρελαθηκατε με την ταινια γιατι δεν γραφετε 2-3λογια για αυτην,για να δειξετε και στους αλλους που δεν την εχουν δει την ταινια γιατι ισως να τους αρεσει?

Παλι τα ιδια Παντελακη μου τα ιδια Παντελη μου,με αυτους που τους αρεσε η ταινια και δεν γραφουν τιποτα για αυτη,παρα μονο σχολιαζουν αυτα που γραφουν οι αλλοι.

 

Επεξ/σία από Fulgore
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάντως για να κάνω το δικηγόρο του διαβόλου, όποια μυστήρια πέταξε στην αρχή ο JJ (Snoke, Rey's parents, Luke's exile και ούτω καθεξής) φρόντισε ο Rian να τα εξηγήσει με τον δικό του τρόπο. Και δεν είναι δα ότι η δεύτερη ταινία άφησε και πολλά περιθώρια να εξηγηθούν αυτά τα μυστήρια περαιτέρω (Snoke νεκρός και άνευ σημασίας, οι γονείς της Rey άνευ σημασίας, η εξορία του Luke λόγω πικροχολίασης και απώλειας ελπίδας και λοιπά).

Επεξ/σία από FCastor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 snoke και rey's parents φροντισε να τα "καθαρισει" εννοεις :P

εδω ειναι ενα μεγαλο θεμα τι ακριβως ειπαν disney με τον Rian , jj και τον επομενο; πως σχεδιασαν την τριλογια;

ο JJ βαζει τα μυστηρια, ο 2ος τα ξεπεταξε και μετα τι εμεινε για τον 3ο;

και μετα διωχνουμε τον 3ο και ξαναφερνουμε τον JJ γιατι αρεσε στους κριτικους η ταινια του και εκοψε πολλα εισιτηρια μπας και το σωσει

και βγηκε σαλατα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Οι κριτικοι οι οποιοι την ψιλο εθαψαν την ταινια σε σχεση με τις προηγουμενες,και αυτοι ξαφνικα εγιναν haters?

Εαν μπεις στο metacritic τωρα λεει στην συνοψη

 It's better than Cats. You'll probably see it again and again. (But, really, it's the worst Star Wars film in 20 years.)

Εσεις που ξετρελαθηκατε με την ταινια γιατι δεν γραφετε 2-3λογια για αυτην,για να δειξετε και στους αλλους που δεν την εχουν δει την ταινια γιατι ισως να τους αρεσει?

Παλι τα ιδια Παντελακη μου τα ιδια Παντελη μου,με αυτους που τους αρεσε η ταινια και δεν γραφουν τιποτα για αυτη,παρα μονο σχολιαζουν αυτα που γραφουν οι αλλοι.

Η ενσταση μου ειναι στο οτι την ταινια την κραζουν οι γνωστοι αγνωστοι που κραζουν καθε ταινια star wars,αλλα πραλληλα δηλωνουν φανς.

 
προσωπικα την βρηκα εξαιρετικη την ταινια, με ενα τελος που αρμοζε σε αυτο το τεραστιo επος.

πιστευω πως σεβαστηκε απολυτα τους χαρακτηρες και την ιστορια τους. Θεωρω πως ειχε εξαιρετικη σκηνοθεσια, οι σκηνες με το force projection ηταν εξαιρετικες, οι μαχες συγκλονιστικες, η ατμοσφαιρα γυρω απο τον palpatine σου εκοβε την ανασα.

οι χαρακτηρες εμειναν πιστοι στο δρομο που τους χαραξαν (με εξαιρεση την κοιλια που εκανε στο 8 ο Luke) η οποια ομωες εδεσε πολυ αρμονικα με το 9 και την διδασκαλια που θελησε να περασει.

μου αρεσαν πολυ ολες οι μικρες ή μεγαλες αναφορες σε ολες τις προηγουμενες ταινιες.

απο το πιο μικρο, το κρανος του λουκ στην εκπαιδευση του με κλειστα τα ματια, μεχρι το μεταλλειο που δωσαν επιτελους στον τσουμπακα, μου αρεσε ο φορος τιμης στους τζενται που περασαν, μου αρεσε οτι ειδαμε σε ταινια 1 φορα ναο σιθ, μου αρεσε πως τιμησαν τον 3po, μου αρεσε η μαχη αναμεσα στην rey και την dark rey, η αντιστοιχη μαχη μεσα στον ren, ο τροπος που δεσαν το lore με την ιστορια του darth plagues και την δυνατοτητα του να δινει ζωη, πως αυτη περασε στην rey και εφτασε μεχρι τον μπεν, μου αρεσε ακομα και η 1 επισης αναφορα σε ταινια σε inquisitor.

Μου αρεσαν ολα. Δεν με χαλασε που ο luke δεν θα ηταν ο chosen one, αυτο το ξεραμε απο την στιγμη που ανακοινωθηκαν τα 7-8-9, ενω πραλληλα παντα ξεραμε οτι μετα το a new hope o lukas αποφασισε πως η ιστορια θα ειναι 9 ταινιες.

μου αρεσαν τα παντα, την ταινια την λατρεψα και την εβαλα στην ιδια θεση που εχω το revenge of the sith.

Μπορω να συνεχισω να στο αναλυω για ωρες αλλα δεν εχει νοημα, εχω εφυγα αισθανοντας δεος απο το σινεμα, ενω οι περισσοτεροι απο εσας (απο οτι καταλαβαινω) φυγατε με την ιδια διαθεση που πηγατε, προεξοφλωντας οτι δεν θα σας αρεσει η ταινια. Και πεσατε μεσα δεν σας αρεσε.

αλλα δεν με νοιαζει ιδιαιτερα, οπως δεν νοιαζει εσας αν αρεσε σε εμας.

απλα μην το παιζουν μερικοι φανς, αυτο με χαλα και γι αυτο μπηκα να γραψω (δεν μιλαω για εσενα προσωπικα)

 

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Pitzimpitzidis

 

Έχω την εντύπωση ότι ένα μεγάλο λάθος της τριλογίας είναι ότι ουσιαστικά δεν σχεδιάστηκε ή τουλάχιστον όχι στον βαθμό που θα έπρεπε. Επίσης έχω την υποψία ότι αυτή η έλλειψη σχεδιασμού είχε και σαν αποτέλεσμα η δεύτερη ταινία να κλείσει κυριολεκτικά όλα τα ερωτήματα πριν καν βγει η τρίτη. Με αποτέλεσμα; Όποιος και να σκηνοθετούσε την τρίτη να έπρεπε να αντιμετωπίσει αυτό το πρόβλημα με κάποιο τρόπο. Τώρα ποιος ευθύνεται για την ασυνεννοησία γενικά (καθώς και ειδικότερα για το ότι δεν φτιάχτηκε το TLJ ώστε να απαντά μεν κάποια πράγματα αλλά να αφήνει και την δυνατότητα στο TRoS να είναι η τρίτη και τελική ταινία μιας καλά δομημένης τριλογίας) δεν το ξέρω. Υποθέτω πάντως ότι ήταν... team effort. :P

Επεξ/σία από FCastor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, bahamut_zero είπε

Η ενσταση μου ειναι στο οτι την ταινια την κραζουν οι γνωστοι αγνωστοι που κραζουν καθε ταινια star wars,αλλα πραλληλα δηλωνουν φανς.

 προσωπικα την βρηκα εξαιρετικη την ταινια, με ενα τελος που αρμοζε σε αυτο το τεραστιo επος.

πιστευω πως σεβαστηκε απολυτα τους χαρακτηρες και την ιστορια τους.

Μα αυτος ο οποιος τελος παντων ασχολειται περισσοτερο με τα Star wars ειναι αυτος ο οποιος θα δεις περισσοτερο τις οποιες ατελειες ειχε η ταινια.

Ο μικρος σε ηλικια ή οι αλλοι που πανε απλα γιατι ειναι η πιο δημοφιλης ταινια των γιορτων/γιατι θυμουνται αυτο το ονομα απο πιο παλια ,δεν θα κατσουν να ασχοληθουν,ουτε με τον κεντρικο κακο,ουτε με το Force,ουτε με τιποτα γενικα.

Θα δουν μερικα εφε,καποια περιεργα πλασματα και την οποια δραση και τελος.

Περαν τουτου αν και σεβαστη η αποψη σου,δεν μπορω να καταλαβω πως ακριβως αυτο το τελος της ταινιας αρμοζε σε ενα επος.

Το οτι φεραμε ενα κακο απο το πουθενα μονο και μονο για να κλεισει η τριλογια(παλι καλα που ειχε και κρυμμενο και ενα γιγαντιο στολο because....reasons),δωσαμε στην αλλη ενα οτι να ναι επιθετο απλα γιατι ειχαμε ξεχασει τοσο καιρο να της δωσουμε ενα,και φυσικα ακομα και ο ιδιος ο τιτλος της ταινιας ο οποιος δεν βγαζει κανενα απολυτως νοημα και δεν κολλαει πουθενα με βαση και το ιδιο το τελος,αυτα ειναι τα δειγματα σεβασμου?

Εκτος αν εσενα σου φαινεται λογικο να αρχισει ο καθενας να δηλωνει οτι επιθετο γουσταρει.Αντε στην επομενη ταινια να δωσουν επιθετο στον Chewbacca Solo ή Skywalker μιας και ηταν τοσο κολλητος με αυτους αρα ας παρει το επιθετο τους γιατι ετσι...τι οχι????

Και σε περιπτωση που δεν το προσεξες ακομα,ακομα και οι κριτικοι την εθαψαν την εν λογω ταινια.

Ε δεν μπορει να ειναι ολα τοσο γαλανα/τελεια,οταν συμβαινει κατι τετοιο.

1 ώρα πριν, FCastor είπε

η δεύτερη ταινία να κλείσει κυριολεκτικά όλα τα ερωτήματα πριν καν βγει η τρίτη. Με αποτέλεσμα; Όποιος και να σκηνοθετούσε την τρίτη να έπρεπε να αντιμετωπίσει αυτό το πρόβλημα με κάποιο τρόπο.

Εννοειται αυτο.Ξεμειναν απο πραγματικο κεντρικο κακο μιας και ο Snoke οπως ηρθε εφυγε,τους τελειωσε και ο τεραστιος στολος,αλλα επρεπε οπως και δηποτε να βγει αλλη μια ταινια.

Ε δεν υπαρχει θεμα,ξεθαβουμε ενα παλιο κακο με ενα νεο στολο που δημιουργηθηκε απο το πουθενα και ειμαστε ετοιμοι για την 3η ταινια. Star Wars ειναι θα πουλησει,και ασε τους fans να κραζουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...