Προς το περιεχόμενο

Star Wars Episode IX


coffeex

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάντως εγώ που είμαι μεγάλος είδα την ταινία με μικρούς που έλεγαν ότι τους άρεσε η ταινία. Σιγά οι απογοητευμένοι μην έκαναν και χαρακίρι.....

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναμεικτα τα συναισθηματα..

το ειδα χθες βραδυ, θελω λιγο χρονο να το επεξεργαστω αλλα σιγουρα μπορω να πω καλυτερη στιγμη για μενα και πιστευω γνησιο feeling Star wars ηταν

Spoiler

οταν στο τελος απογοητευμενος ο Πο ειπε συγγνωμη νομιζα οτι ειχαμε ελπιδα αλλα ειναι παρα πολλοι.. και ξαφνικα σκαει η βοηθεια απο τον κοσμο! 😭 Εκει φωναξα ναι ρε π##στη!

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 minutes ago, bloskas said:

 

  Reveal hidden contents

οταν στο τελος απογοητευμενος ο Πο ειπε συγγνωμη νομιζα οτι ειχαμε ελπιδα αλλα ειναι παρα πολλοι.. και ξαφνικα σκαει η βοηθεια απο τον κοσμο! 😭 Εκει φωναξα ναι ρε π##στη!

Theoden King stands alone? 😛

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 minutes ago, newlynx said:

Πάντως εγώ που είμαι μεγάλος είδα την ταινία με μικρούς που έλεγαν ότι τους άρεσε η ταινία. Σιγά οι απογοητευμένοι μην έκαναν και χαρακίρι.....

Οι μικροί δεν έζησαν την μαγεία των 70s, είδαν δράση και γούσταραν. Εγώ που το έζησα πιτσιρικάς, έφυγα απογοητευμένος. Αν πιστεύεις ότι αυτό το τέλος αρμόζει σε αυτό το saga τότε μάλλον κάτι δεν πάει καλα... ίσως να ξανά έβλεπες την 1η τριλογία και καπάκι να ξανά πλήρωνες να δεις το 9ο.

Επεξ/σία από SeXBOX
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, SeXBOX είπε

Εγώ που το έζησα πιτσιρικάς, έφυγα απογοητευμένος

Και εγώ το έζησα πιτσιρικάς αλλά δεν έφυγα απογοητευμένος. Προφανώς ο καθένας περιμένει κάτι διαφορετικό, γιατί η επιστημονική φαντασία προσφέρεται για διαφορετικές αναλύσεις και απαιτήσεις.
Η αρχική τριλογία έκανε το μεγάλο άλμα και εισήγαγε θεατές σε κάτι διαφορετικό, η γραμμή του storyline ποτέ δεν είχε εκτροπές και πάντοτε περίμενες περίπου τι θα συμβεί. Δεν θυμάμαι ποτέ, παρακολουθώντας Star Wars, να πάθω κάποια μεγάλη έκπληξη. Η μαγεία βρισκόταν στο ότι η σειρά σε ταξίδευε σε άλλους κόσμους, έβλεπες το διάστημα και διαφορετικές φυλές και παρακολουθούσες μια ιστορία σε έναν άξονα καλού-κακού με διαφορετικές (ανά τριλογία) εκφάνσεις. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, SeXBOX είπε

Οι μικροί δεν έζησαν την μαγεία των 70s, είδαν δράση και γούσταραν. Εγώ που το έζησα πιτσιρικάς, έφυγα απογοητευμένος. Αν πιστεύεις ότι αυτό το τέλος αρμόζει σε αυτό το saga τότε μάλλον κάτι δεν πάει καλα... ίσως να ξανά έβλεπες την 1η τριλογία και καπάκι να ξανά πλήρωνες να δεις το 9ο.

Αυτό είναι το πρόβλημα με τους παλιούς fans. Οι περισσότεροι Star War fans βλέπουν τη νέα τριλογία ως συνέχεια της παλιάς τριλογίας, αλλά στη πραγματικότητα θα έπρεπε να το βλέπουν ως ένα cash grab απο τη Disney που κότσαρε τα 7,8,9 στους τίτλους για λόγους καθαρά marketing. Ότι και να έβγαινε, δεν νομίζω να έφτανε τη μαγεία των πρώτων Star Wars. 

Είναι απλά κάποιες καλές περιπέτειες για να περνάς την ώρα σου που τυχαίνει να είναι στο Star Wars universe. Τίποτα περισσότερο, τίποτα λιγότερο.

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, SeXBOX είπε

Οι μικροί δεν έζησαν την μαγεία των 70s, είδαν δράση και γούσταραν. Εγώ που το έζησα πιτσιρικάς, έφυγα απογοητευμένος. Αν πιστεύεις ότι αυτό το τέλος αρμόζει σε αυτό το saga τότε μάλλον κάτι δεν πάει καλα... ίσως να ξανά έβλεπες την 1η τριλογία και καπάκι να ξανά πλήρωνες να δεις το 9ο.

Και εγώ βγήκα από την αίθουσα και αναρωτιόμουν τι είδα μόλις πριν από λίγο... δεν βγάζει νόημα, η ιστορία είναι για τα μπάζα. Κρίμα πολύ κρίμα... η Disney έκανε μεγάλη πατάτα... άντε τώρα R2-D2 παρέα με Pluto.

2 λεπτά πριν, thomasG4 είπε

Αυτό είναι το πρόβλημα με τους παλιούς fans. Οι περισσότεροι Star War fans βλέπουν τη νέα τριλογία ως συνέχεια της παλιάς τριλογίας, αλλά στη πραγματικότητα θα έπρεπε να το βλέπουν ως ένα cash grab απο τη Disney που κότσαρε τα 7,8,9 στους τίτλους για λόγους καθαρά marketing. Ότι και να έβγαινε, δεν νομίζω να έφτανε τη μαγεία των πρώτων Star Wars. 

Είναι απλά κάποιες καλές περιπέτειες για να περνάς την ώρα σου που τυχαίνει να είναι στο Star Wars universe. Τίποτα περισσότερο, τίποτα λιγότερο.

Ένα έπος αξίζει ένα επικό finale και οι παλιοί σου έδωσαν να καταλάβεις το πόση δυσαρέσκιά υπήρχε.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που δεν καταλαβαινουν οι περισσοτεροι haters εδω μεσα ειναι γιατι οι 3 τριλογιες βγηκαν με τοση διαφορα χρονικα μεταξυ τους.

προσπαθησαν να το επικοινωνησουν στο προμοσοον του επ 9 λεγοντας πως καθε γεννια εχει το θρυλο της, αλλα καποιοι ειναι αρκετα στενομυαλοι για να το πιασουν ακομα κι αν τους το πουν.

το star wars δεν ειναι ο Luke. Καθε Τριλογια ειχε τον ηρωα της. Αφτοι που ειδαν την 1 τριλογια στο σινεμα, πριν δεν ειχαν ξαναδει κατι παρομοιο (ισως το σταρ τρεκ) και ειναι λογικο να εμεινε σαν η απολυτη παιδικη αναμνηση στο μυαλο τους.

αλλα δεν εμεινε για το στορυ μονο, εμεινε γιατι τεχνικα ηταν state of the art και τους μυησε σε εναν κοσμο πολυ μεγαλυτερο απο οτι ηξεραν Μεχρι τοτε.  αλλα δεν καταλαβαινω οως απο τη μια θελουμε κατι κοντα στα παλια, απο την αλλη χτυπαμε οτι η ταινια εκανε οτι θελαν οι φανς, και το εριξε στη νοσταλγια κλπ κλπ.

το ιντερνετ που στο συνολο του καταδικαζει την ταινια, για εμενα φασκει και αντιφασκει, δεν ξερει τι θελει, ξερει μονο τι δεν θελει

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Confused 3
  • Sad 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 minutes ago, bahamut_zero said:

Αυτο που δεν καταλαβαινουν οι περισσοτεροι haters εδω μεσα ειναι γιατι οι 3 τριλογιες βγηκαν με τοση διαφορα χρονικα μεταξυ τους.

προσπαθησαν να το επικοινωνησουν στο προμοσοον του επ 9 λεγοντας πως καθε γεννια εχει το θρυλο της, αλλα καποιοι ειναι αρκετα στενομυαλοι για να το πιασουν ακομα κι αν τους το πουν.

το star wars δεν ειναι ο Luke. Καθε Τριλογια ειχε τον ηρωα της. Αφτοι που ειδαν την 1 τριλογια στο σινεμα, πριν δεν ειχαν ξαναδει κατι παρομοιο (ισως το σταρ τρεκ) και ειναι λογικο να εμεινε σαν η απολυτη παιδικη αναμνηση στο μυαλο τους.

αλλα δεν εμεινε για το στορυ μονο, εμεινε γιατι τεχνικα ηταν state of the art και τους μυησε σε εναν κοσμο πολυ μεγαλυτερο απο οτι ηξεραν Μεχρι τοτε.  αλλα δεν καταλαβαινω οως απο τη μια θελουμε κατι κοντα στα παλια, απο την αλλη χτυπαμε οτι η ταινια εκανε οτι θελαν οι φανς, και το εριξε στη νοσταλγια κλπ κλπ.

το ιντερνετ που στο συνολο του καταδικαζει την ταινια, για εμενα φασκει και αντιφασκει, δεν ξερει τι θελει, ξερει μονο τι δεν θελει

Γι' αυτό και ο Mark Hamill αναρωτήθηκε γιατί ο χαρακτήρας του πρέπει να ειναι μέσα σε αυτή την τριλογία καθώς δεν βγάζει νόημα. Ούτως η άλλος η Rey φαίνεται αυτό-εκπαιδευόμενη Jedi, τι να κανε τον Luke... απλα ο Mark θα εφερνε τα λεφτά στην Disney.

Επεξ/σία από SeXBOX
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
5 minutes ago, bahamut_zero said:

 

το ιντερνετ που στο συνολο του καταδικαζει την ταινια, για εμενα φασκει και αντιφασκει, δεν ξερει τι θελει, ξερει μονο τι δεν θελει

Προσωπικά σιχάθηκα το TLJ και μου άρεσε σε πολύ ειδικές γραμμές το TRoS. Ωστόσο, δεν ξέρω από ποιούς συνίσταται το "internet", πάντως ρίχνω γκρίνια γιατί υπάρχουν πάρα πολλά που ξέρω ότι θα ήθελα να δω και δεν περιορίζονται στην OT. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, bahamut_zero είπε

Αυτο που δεν καταλαβαινουν οι περισσοτεροι haters εδω μεσα ειναι γιατι οι 3 τριλογιες βγηκαν με τοση διαφορα χρονικα μεταξυ τους.

προσπαθησαν να το επικοινωνησουν στο προμοσοον του επ 9 λεγοντας πως καθε γεννια εχει το θρυλο της, αλλα καποιοι ειναι αρκετα στενομυαλοι για να το πιασουν ακομα κι αν τους το πουν.

το star wars δεν ειναι ο Luke. Καθε Τριλογια ειχε τον ηρωα της. Αφτοι που ειδαν την 1 τριλογια στο σινεμα, πριν δεν ειχαν ξαναδει κατι παρομοιο (ισως το σταρ τρεκ) και ειναι λογικο να εμεινε σαν η απολυτη παιδικη αναμνηση στο μυαλο τους.

αλλα δεν εμεινε για το στορυ μονο, εμεινε γιατι τεχνικα ηταν state of the art και τους μυησε σε εναν κοσμο πολυ μεγαλυτερο απο οτι ηξεραν Μεχρι τοτε.  αλλα δεν καταλαβαινω οως απο τη μια θελουμε κατι κοντα στα παλια, απο την αλλη χτυπαμε οτι η ταινια εκανε οτι θελαν οι φανς, και το εριξε στη νοσταλγια κλπ κλπ.

το ιντερνετ που στο συνολο του καταδικαζει την ταινια, για εμενα φασκει και αντιφασκει, δεν ξερει τι θελει, ξερει μονο τι δεν θελει

Κάθε γενιά έχει τον θρύλο της αλλά 40 χρόνια τώρα με το σόι του Skywalker ασχολούμαστε λολ...

Spoiler

και αισίως και του Palpatine... :P

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μωρέ αναρωτήθηκε ο Μάρκος ο Χάμιλ γιατί τον ξαναγύρισαν στην τριλογία και ας μην είχε νόημα...

Τα 12 μύρια ντόλλαρς όμως που πήρε δεν τον χάλασαν βεβαίως βεβαίως, ούτε θα αναρωτήθηκε τι και πως 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Από την μία θέλω να απαντήσω, από την άλλη, 1) είμαστε σε forum οπότε ξέρουμε πώς δεν αλλάζει η γνώμη του άλλου, με τίποτα και θα πάμε σελίδες και 2) παρ' όλο που είμαι Star Wars fan και συνέχεια ασχολούμαι αλλά δεν μου αρέσει πώς πήγε η νέα τριλογία να τσουβαλιάζομαι σε "hater", λέω να μην ασχοληθώ.

Τα έχουμε γράψει και ξαναγράψει και ξαναγράψει. Σελίδες επί σελίδων στο TLJ topic. 

Απλά και περιληπτικά. Θες νέα τριλογία; Ωραία.
Αν δεν θες "haters" (σοβαρά, το τσουβάλιασμα, είναι πολύ εκνευριστικό) :

  • Bάλε την σε τελείως άλλο time setting.
  • Mην φτύνεις τους παλιούς ήρωες για να εξυμνήσεις τους νέους. Επίσης βάλε τους παλιούς να είναι μαζί όλοι, έστω για λίγο...
  • Μην σβήνεις βασικά πράγματα του Star Wars Universe (Force training? Meh).
  • Μην πηγαίνεις με διαφορετικό σχέδιο σε κάθε ταινία και σβήνεις την προηγούμενη. (Kαλά το είδα κάπου, Duel of the Director Fates).
  • Mην αντιγράφεις σεναριακά τις προηγούμενες. (Αλλού που είδα "A little fan service in your story is good. A little story in your fanservice is not").

Α, και ναι, το κινηματογραφικό Star Wars, δεν είναι η ιστορία του Luke. Eίναι η ιστορία του Anakin (που δεν θα πω ψέματα, ήταν εκνευριστικός στις ταινίες, δείτε Clone Wars).
Τον Luke, τον ξεφτίλισαν, τον Anakin...τον "ξέχασαν"

εκτός της ατάκας περί του "bring the balance to the Force like I once did", αλλά αν ο Emperor δεν πέθανε, τότε ποιο balance έφερε και ήταν ο Chosen One;

Πάντως εντάξει, πρέπει να λέμε κι ευχαριστώ που τελειώσαμε με το ΙΧ και

πέθανε όλο το σόι και μια Palpatine, παίρνει το όνομα Skywalker. 


Skywalker Saga, my ass.



Καλύτερα να παίζω τα videogames. Oh wait, δεν γίνεται, είμαι Star Wars "hater". Δεν μου άρεσε τι κάνει η Disney, άρα μισώ όλο το Star Wars.
  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...