Προς το περιεχόμενο

Star Wars Episode IX


coffeex

Προτεινόμενες αναρτήσεις

σωστα τα λες, εχει φτιαξει αυτη την κουλτουρα στην εταιρεια η ΚΚ , η οποια θα εξακολουθει να υπαρχει και μετα την αποχωρηση της. παντως την υπευθυνη της ομαδας, την μεταθεσανε σε αλλο τμημα πριν λιγο καιρο. δεν χρειαζεται να απολυσουν κοσμο, αρκει να βαλουν τα σωστα ατομα στις σωστες θεσεις. αν ειναι καν αυτο εφικτο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Raptorex είπε

 

Μου θύμισες   https://www.digitalspy.com/movies/a617321/natalie-portman-star-wars-nearly-ruined-my-career/

Αν και η Daisy Ridley είναι παλτό σε σύγκριση με τη Portman

Ναι. 

Μιας και μιλάμε για Portman, έχεις δει τα rap βίντεο της που σατιρίζει όλα αυτά ακόμα και την παρουσία της στο Star Wars; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλα, και η Winslet απαξιωνει τον Τιτανικο, αλλα χωρις αυτη την ταινια δεν θα γινοταν ευρυτερα γνωστη στο κοινο και δεν θα εκανε το μεγαλο αλμα στο Ηollywood.

ασε που η Portman ειχε ηδη καριερα πριν τα SW, ενω ειχε παιξει και σε δυο καλες ταινιες πριν το Closer. ως συνηθως αυτες οι σταρ τα παραλενε, γιατι ξαφνικα γινανε "καλλιτέχνιδες", και θελουν να αποσυνδεσουν το ονομα τους απο το "ρηχο" mainstream που τις ανεδειξε.

βεβαια, δεν ηθελε να εχει καμια σχεση και με το το Θωρ, αλλα επεστρεψε σε αυτο τωρα που της σκασανε το παραδακι.

το χα πει και για τον Ηamill, μην το παιζεις υπερανω, οταν 

xzo47Xw.jpg

υγ. ξεχασα οτι και η Winslet θαναι στο Avatar. 

Επεξ/σία από KilliK
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, mike299 είπε

Τα οποία βέβαια φροντίζει το TROS να αναιρέσει και να καταλήξουν να είναι ασήμαντα και άσχετα με την πλοκή.

Πιθανών να είναι υπερβολικός ο @Apoll αλλά έχει δίκαιο στο ότι το όποιο character development της  Rey από το TLJ είναι πρακτικά άχρηστο. Θα μπορούσες άνετα να πάς από το 7 στο 9 χωρίς να χάσεις τίποτα για τον χαρακτήρα της (πιθανών να ήταν και καλύτερος έτσι)

Δεν καταλαβαίνω. Πώς θα γίνει αυτό; Στο Last Jedi ξεκινάει η σύνδεση ανάμεσα σε αυτήν και τον Kylo Ren, που είναι το πιο σημαντικό κομμάτι της τριλογίας και δεν γίνεται να λείψει. Εισάγεται η φιλοσοφία όπου μαθαίνουμε ότι το κακό και το καλό λειτουργούν σαν πόλοι, όπου δεν γίνεται να γιγαντωθεί το ένα, χωρίς να δημιουργηθεί και η άλλη πλευρά (ουσιαστικά είναι ο λόγος που η σκοτεινή πλευρά δεν γίνεται να νικήσει, και ακριβώς αυτό προσπαθούσε να ανατρέψει ο Snoke) και ότι η αφετηρία που γεννάει την μια ή την άλλη πλευρά μπορεί να είναι οποιαδήποτε (που, χωρίς να σποϊλεριάσω, σίγουρα δεν αναιρέθηκε στο 9 κάτι τέτοιο, αντιθέτως ενισχύθηκε η ιδέα), εδώ μάλιστα είναι δύο χαρακτήρες με παρόμοιο παρελθόν . Η Rey εγκαταλείφθηκε από τους γονείς της, ο Kylo εγκαταλείφθηκε από τον δάσκαλό του. Αυτά δεν υπάρχουν στο 7, πώς θα πάμε στο 9 χωρίς αυτά; Η Rey ξεκινάει το ταξίδι της στο 7 έχοντας συγκεκριμένα πράγματα στο μυαλό της, που ανατρέπονται στο 8 και έτσι έρχονται αυτά που γίνονται στο 9. Η Rey του 7 προφανώς θα έκανε άλλα πράγματα στο 9 (βασικά θα έκανε ακριβώς αυτά που έκανε στο 7, δεν θα είχε αλλάξει και θα είχαμε ακριβώς την ίδια ταινία). Δε συνέβη αυτό, όμως.

Το πιο δύσκολο μάθημα ως Jedi είναι να μπορέσεις να καταλάβεις τι σε οδηγεί να παλέψεις και ότι αυτό δεν πρέπει να είναι το μίσος σου για τη σκοτεινή πλευρά. Αυτό δεν το ξέρει η Rey του 7, είναι κάτι που μαθαίνει κατά τη διάρκεια του 8 και γι' αυτό αλλάζει ο τρόπος που διαχειρίζεται την κατάσταση στο 9.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 hours ago, Manuel said:

Εισάγεται η φιλοσοφία όπου μαθαίνουμε ότι το κακό και το καλό λειτουργούν σαν πόλοι...

Δεν ξέρω αν το έγραψες εκ παραδρομής, αλλά δεν υπάρχει καλό και κακό στο σύμπαν του SW. Υπάρχει Light και Dark Side, που είναι κάτι εντελώς διαφορετικό.

Είναι γνωστή η παρανόηση και ο Lucas προσπάθησε -με ελλιπή τρόπο- να μας δώσει να το καταλάβουμε στα prequels. Αν υπήρξε ένα πράγμα που συμπάθησα στα sequels ήταν ακριβώς αυτό, ότι δικαιώθηκαν τα prequels σε αυτό το κομμάτι: ο Luke στο TLJ κατανόησε ότι η παλιά Jedi Order ήταν ένα μάτσο φασισταριά του κερατά, ισάξια του Palpatine (βέβαια, και στο EU κάτι αντίστοιχο έκανε, έχτισε την New Order με νέα δεδομένα, αφήνοντας πίσω το παρελθόν). 

Το ότι οι Jedi ήταν κατακάθια και δεν είχαν καμία σχέση με το καλό, γίνεται πλήρως κατανοητό στα δύο KotOR. Και μόνο που θυμάμαι στην loading screen να γράφει "The Jedi do not kill their prisoners" ανατριχιάζω.

Επεξ/σία από Malthador
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδα κι εγώ με τη σειρά μου την ταινία.

Χωρίς να είμαι fan των SW δεν καταλαβαίνω τόσο κράξιμο και αρνητικές κριτικές. Νομίζω η τριλογία έκλεισε αρκετά καλά - μάλλον το TLJ είχε πιο ενδιαφέρον σαν ταινία (ειδικά σεναριακά).

Ως προς τον καλό-κακό δεν έχω καταλάβει ακριβώς τι θέλετε να πείτε. Για εξηγείστε το λίγο.

Στα Prequels δεν μου φάνηκαν κατακάθια/φασισταριά οι Jedi αλλά ότι προφανώς είχαν δυσλειτουργίες και όχι ιδιαίτερη δημοκρατία μεταξύ τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, john1987 είπε

Χωρίς να είμαι fan των SW δεν καταλαβαίνω τόσο κράξιμο και αρνητικές κριτικές.

In a nutshell, η sequel τριλογία:

  • Κατακρεουργεί και κρατά χωριστά αγαπημένους χαρακτήρες.
  • Σερβίρει επανειλημμένα  ξαναζεσταμένο φαγητό.
  • Πολλά πράγματα δε βγάζουν νόημα.
  • Ακύρωσε το EU (αν και αντλεί κατά το δοκούν από αυτό)

Και.. Και.. Και..

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 minutes ago, Malthador said:

Το ότι οι Jedi ήταν κατακάθια και δεν είχαν καμία σχέση με το καλό, γίνεται πλήρως κατανοητό στα δύο KotOR. Και μόνο που θυμάμαι στην loading screen να γράφει "The Jedi do not kill their prisoners" ανατριχιάζω.

Εκεί είχες και επιλογή τουλάχιστον... Jedi ή Sith... ήταν ξεκάθαρο με την Kreia να σε καθοδηγει εκεί που θα καταλήξεις... και μην ξεχνάμε μόνο τις άχολες Jedi αλλά και Sith (Korriban). Αν απολύσουν JJ και την ξινή και αναλάβουν σοβαρά άτομα.... μονό από τα παιχνιδια βγάζουν απίστευτα stories.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Malthador είπε

Δεν ξέρω αν το έγραψες εκ παραδρομής, αλλά δεν υπάρχει καλό και κακό στο σύμπαν του SW. Υπάρχει Light και Dark Side, που είναι κάτι εντελώς διαφορετικό.

Είναι γνωστή η παρανόηση και ο Lucas προσπάθησε -με ελλιπή τρόπο- να μας δώσει να το καταλάβουμε στα prequels. Αν υπήρξε ένα πράγμα που συμπάθησα στα sequels ήταν ακριβώς αυτό, ότι δικαιώθηκαν τα prequels σε αυτό το κομμάτι: ο Luke στο TLJ κατανόησε ότι η παλιά Jedi Order ήταν ένα μάτσο φασισταριά του κερατά, ισάξια του Palpatine (βέβαια, και στο EU κάτι αντίστοιχο έκανε, έχτισε την New Order με νέα δεδομένα, αφήνοντας πίσω το παρελθόν). 

Το ότι οι Jedi ήταν κατακάθια και δεν είχαν καμία σχέση με το καλό, γίνεται πλήρως κατανοητό στα δύο KotOR. Και μόνο που θυμάμαι στην loading screen να γράφει "The Jedi do not kill their prisoners" ανατριχιάζω.

Η αρχική φιλοσοφική ιδέα πράγματι δεν έχει καλό και κακό, επειδή προέρχεται από ανατολική φιλοσοφία. Το Star Wars "χριστιανοποίησε" αυτήν την φιλοσοφία (αφού ο Lucas δεν μπορούσε να την κατανοήσει καλύτερα) και έχει σαφέστατα καλούς και κακούς. Η σκοτεινή πλευρά παρουσιάζεται να φέρνει πάντα την καταστροφή, ποτέ δεν υπάρχει κάτι σε αυτήν που να αλλάζει τον κόσμο προς το καλύτερο.

Αυτά που γράφεις για κατακάθια κτλ είναι απλά τα επιχειρήματα που παρασέρνουν έναν jedi στην σκοτεινή πλευρά. Υποτίθεται ότι είναι ο τρόπος που ΔΕΝ πρέπει να ερμηνεύει τo Force (και τον κόσμο) ένας Jedi, είναι ακριβώς αυτή η μάχη που συμβαίνει σε κάθε άνθρωπο που έρχεται σε επαφή με το Force: θα αφήσω τη δύναμη αυτή να ρέει από μέσα μου και θα γίνω το όργανό της, που θα καλυτερεύσει τον κόσμο ή θα προσπαθήσω να την ελέγξω και να την καθοδηγήσω; Το KOTOR μάλιστα το δείχνει πάρα πολύ ωραία αυτό, βάζοντάς σε να παίξεις και τις δύο πλευρές. Οι Jedi φαίνονται ως κατακάθια και ως σκλάβοι (αφού ουσιαστικά έχουν αφήσει στην άκρη τον εγωισμό τους και αφήνουν το Force να τους διαχειρίζεται), μόνο όταν παίζεις το παιχνίδι από τη σκοτεινή πλευρά. Αυτό δε σημαίνει ότι το παιχνίδι της δίνει δίκιο, φαίνεται άλλωστε και από τα δύο διαφορετικά φινάλε. Γενικότερα η φιλοσοφία "όλοι ίδιοι είναι, οι jedi προσπαθούν να ελέγξουν την κατάσταση, ακριβώς όπως και οι sith, άρα είναι το ίδιο πράγμα, άρα γιατί να μην είμαι sith και να ελέγχω την κατάσταση", είναι ακριβώς το μοτίβο κάθε ανθρώπου που παρασύρθηκε από τη σκοτεινή πλευρά. Ο κλέφτης κλέβει, επειδή πιστεύει ότι και οι γύρω του είναι κλέφτες. Ο δολοφόνος σκοτώνει, επειδή πιστεύει ότι και οι γύρω του είναι δολοφόνοι κτλ. Είναι η θεωρία των δύο άκρων, που αγνοεί όλη την εξέλιξη της ιστορίας του ανθρώπου, το πως δηλαδή ξεκινήσαμε ανίκανοι να ζήσουμε παραπάνω από 30 άνθρωποι μαζί, επειδή σκοτωνόμασταν (από φόβο και μίσος) με τους απέναντι 30 ανθρώπους και στην πορεία καταφέραμε να κάνουμε φυλές, πόλεις, κράτη, αυτοκρατορίες και τελικά φτάσαμε να ζούμε σήμερα εκατοντάδες εκατομμύρια άνθρωποι μαζί. Ιδανικά; Όχι ακόμη, αλλά σαφέστατα υπάρχει κατεύθυνση και βλέπουμε ότι οι άνθρωποι δεν είναι πάντα ίδιοι και δεν αλλάζουν ποτέ και όποτε βρεθούν σε επαφή με το Force, θα προσπαθήσουν ανεξαιρέτως να την ελέγξουν κτλ. Έχουμε καταφέρει ιστορικά να αφήσουμε πάρα πολύ φως να περάσει.

Ταινία χωρίς καλό και κακό είναι πχ το Hero, το κινέζικο, όπου αυτό που παρουσιάζεται ως σκοτεινή πλευρά στην ταινία, ήταν αυτό που ιστορικά έκανε τον κόσμο καλύτερο (κάτι που δείχνει η ταινία). Ωραία θα ήταν να είχαμε και ένα τέτοιο Star Wars, αλλά σε ένα χριστιανικό δυτικό κόσμο δε νομίζω ότι θα το πάρουμε ποτέ. Πάντα θα υπάρχει ένας Palpatine, που θα είναι απλώς κακός και ότι κάνει θα φέρνει μόνο καταστροφή. Η μόνη ταινία Star Wars που δείχνει κάποιον τρόπο με τον οποίο η σκοτεινή πλευρά έχει κάποιον θετικό αντίκτυπο, είναι το Last Jedi, όπου "the light rises to meet the dark". Κάτι είναι κι αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Το είδα κι εγώ (βρήκα παρέα που ήθελε να πάμε να γελάσουμε με μισή τιμή φυσικά :P ). Εντάξει, καιρό είχα να δουλέψω ταινία τόσο.

Είχα δει τα spoilers και τις βασικές σκηνές, αλλά όταν βλέπεις τον αχταρμά σερί, τότε μπορείς να δεις τι επική ___ία είναι.

Μπράβο ρε Disney. Τώρα μπορούμε ελεύθερα να ξεχάσουμε την τριλογία. ^_^

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/1/2020 στις 12:45 ΜΜ, Manuel είπε

Πάντως και για εμένα που μου άρεσε πολύ η ταινία, βγάζει μάτι ότι είναι γρήγορο και ατσούμπαλο το editing, ιδιαίτερα στην αρχή της ταινίας. Είναι κρίμα, επειδή ήταν σίγουρα εύκολο να διορθωθεί. Στο μοντάζ δημιουργήθηκε.

Προφανώς έγινε για να μην βγει τεράστια η ταινία, καθώς τα παιδιά δεν αντέχουν τόσο πολύ, που το καταλαβαίνω σαν απόφαση, έστω και στουντιακή. Αλλά δυστυχώς το υλικό απαιτούσε περισσότερη ώρα.

Μάλλον η καλύτερη λύση ήταν πράγματι να το κόψουν σε δυο ταινίες. Βέβαια μετά ποιος μάζευε τους γκρινιάρηδες (η Disney ξεζουμίζει, δε σέβεται το «όραμα» της τριλογίας, χαχα κτλ), όποτε μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα.

Συμφωνώ απόλυτα. 

Το γρήγορο μονταζ δε σε αφήνει να πάρεις ανάσα και να κάτσουν λίγο μέσα σου οι χαρακτήρες και η εξέλιξη της ιστορίας.

Ως προς τον "κακό" της ταινίας μου φάνηκε λίγο εύκολη λύση σεναριακά και μια από τα ίδια.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
2 λεπτά πριν, john1987 είπε

Το γρήγορο μονταζ δε σε αφήνει να πάρεις ανάσα και να κάτσουν λίγο μέσα σου οι χαρακτήρες και η εξέλιξη της ιστορίας.

Ούτε οι ίδιοι δεν κάθισαν να ηρεμήσουν λίγο πριν ξεκινήσει καινούργιο κυνήγι και πανικός. Μέχρι να εμπεδώσεις λίγο το ένα plot point (και να δεις αν στέκει), "φύγαμε για το επόμενο, woohoo!".
Όπως καλά έχουν πει πολύ, σαν videogame / rollercoaster πήγαινε. Ειδικά στην αρχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, john1987 είπε

Συμφωνώ απόλυτα. 

Το γρήγορο μονταζ δε σε αφήνει να πάρεις ανάσα και να κάτσουν λίγο μέσα σου οι χαρακτήρες και η εξέλιξη της ιστορίας.

Ως προς τον "κακό" της ταινίας μου φάνηκε λίγο εύκολη λύση σεναριακά και μια από τα ίδια.

Ο "κακός" της ταινίας, μπήκε μετά το 2ο reshoot, αφαιρωντάς ολοκληρωτικά τον Matt Smith που είχε γυρίσει ήδη την ταινία ως τον κεντρικό αντίπαλο. 

Επεξ/σία από Apoll
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...