Προς το περιεχόμενο

AMD RX 5000 Series (RDNA/Navi)


billeiros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Ναι γιατί η κάθε αρχιτεκτονική της NVIDIA είναι μόνο για το σήμερα, δεν έχει βάθος.

Δε νομίζω να είναι θέμα αρχιτεκτονικής, απλά η AMD δίνει το 85-90% ας πούμε των επιδόσεων από day 1 και πρέπει να δουλέψει αρκετά τους οδηγούς για το υπόλοιπο 10-15%. NV παίρνει η πλειοψηφία γιατί βγάζει τις κάρτες πολύ πιο νωρίς από την AMD, ειδικά τελευταία..Πότε βγήκαν οι 1070/1080 και πότε οι V56/V64..Πότε η 1080Ti και πότε η VII/5700XT με παρόμοιο performance.

Καλά για το high-end δεν το συζητάμε, είναι ανύπαρκτη εδώ και πολύ καιρό. Πρέπει να επανέλθει η κατάσταση στα επίπεπδα 7970 vs 680 για να προτιμήσει κάποιος AMD, εφόσον αλλάζει τακτικά GPUs όπως εγώ π.χ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μεχρι τα 400 ευρω η amd εχει  καλυτερερες gpu σε καθε κατηγορια τιμης . 

570 >>1650

580>> 1060

vega56 >> 1660/ti

5700>>2060

5700xt>>2060super

Επισης η nvidia μολις βγαλει επομενη γενια σταματαει το optimization στις προηγουμενες με αποτελεσμα η 1080 μου να εχει μεινει πισω σχεδον σε ολα τα καινουργια τα παιχνιδια απο την vega64. 

Επεξ/σία από noFEARgr
  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Δε νομίζω να είναι θέμα αρχιτεκτονικής, απλά η AMD δίνει το 85-90% ας πούμε των επιδόσεων από day 1 και πρέπει να δουλέψει αρκετά τους οδηγούς για το υπόλοιπο 10-15%. NV παίρνει η πλειοψηφία γιατί βγάζει τις κάρτες πολύ πιο νωρίς από την AMD, ειδικά τελευταία..Πότε βγήκαν οι 1070/1080 και πότε οι V56/V64..Πότε η 1080Ti και πότε η VII/5700XT με παρόμοιο performance.

Καλά για το high-end δεν το συζητάμε, είναι ανύπαρκτη εδώ και πολύ καιρό. Πρέπει να επανέλθει η κατάσταση στα επίπεπδα 7970 vs 680 για να προτιμήσει κάποιος AMD, εφόσον αλλάζει τακτικά GPUs όπως εγώ π.χ.

Θέμα αρχιτεκτονικής είναι, η GCN είναι φτιαγμένη για DX-12 και Vulkan. Χρειαστήκαν 3 γενιές από NVIDIA για να φτάσουν τα επίπεδα των AMD σε DX-12. Και τώρα βλέπουμε το ίδιο σε Vulkan , με τις Pascal να μένουν αισθητά πίσω όπως έγινε με τις Maxwell και το DX-12.

To High End που λες εννοείς μόνο το Top Model, εκεί ναι η AMD δεν βγάζει κάρτες σε αυτήν την κατηγορία τα τελευταία χρόνια λόγο περιορισμένου budget.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το GCN είναι για compute κυρίως, γι' αυτό και θα το κρατήσουν. Δεν είναι ότι είναι φτιαγμένη για DX12/Vulkan, απλά η AMD έχει θέμα με το DX11 overhead και βιάζεται(Έβγαλε το Mantle για να πιέσει την M$) να χρησιμοποιούν όλα τα παιχνίδια low-level API για να γλυτώσει το bottleneck.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.overclockersclub.com/reviews/powercolor_red_devil_rx_5700/18.htm

 

Εδω λεει οτι η red devil εφτανε μεχρι 1775 ρολογια με power target max.

Εδω οι στοκ πιανουν 1990 -2000 σταθερα benching & gaming...

Τι γινεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, The__Blade είπε

https://www.overclockersclub.com/reviews/powercolor_red_devil_rx_5700/18.htm

Εδω λεει οτι η red devil εφτανε μεχρι 1775 ρολογια με power target max.

Εδω οι στοκ πιανουν 1990 -2000 σταθερα benching & gaming...

Τι γινεται;

Αυτή είναι η απλή 5700.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Aten-Ra είπε

Δεν κατάλαβες, στην αρχή έχουν παρεμφερείς επιδόσεις με τις αντίστοιχες κάρτες της NVIDIA αλλά μετά από κάποιο χρονικό διάστημα οι κάρτες τις AMD βγαίνουν μπροστά.

Ποια αρχή ρε συ η 1060 βγήκε 1.5 χρόνο πριν την 580 ξέρω γω... Εγώ που είχα αγοράσει 1060 μέχρι να βγει η 580 είχα ήδη αλλάξει κάρτα. Δεν αγοράζεις midrange να την εχεις 2-3 χρόνια, την παίρνεις να την χαρείς Day one

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Ryzenlake είπε

Ποια αρχή ρε συ η 1060 βγήκε 1.5 χρόνο πριν την 580 ξέρω γω... Εγώ που είχα αγοράσει 1060 μέχρι να βγει η 580 είχα ήδη αλλάξει κάρτα. Δεν αγοράζεις midrange να την εχεις 2-3 χρόνια, την παίρνεις να την χαρείς Day one

Υπήρχε η rx480. Μια χαρά ισάξια της 1060 ήταν

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, azazil1190 είπε

Με oc η 480 ήταν πιο δυνατή από oc 1060

Τα ξέρω bro ,δύο strix ειχα σε CF  :D

Απλά εδώ καταντήσαμε να μιλάμε μαζεμένα μην μας βαφτίσουνε φανμπόιζζ..

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, mcrae13 είπε

Τα ξέρω bro ,δύο strix ειχα σε CF  :D

Απλά εδώ καταντήσαμε να μιλάμε μαζεμένα μην μας βαφτίσουνε φανμπόιζζ..

Είχα νίτρο c.f:D

Φαν μποι είμαι σε όποια μου κάνει τα κέφια.

Με τα χρώματα δεν είμαι.;)

Επεξ/σία από azazil1190
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Psycho_Warhead είπε

Προδότες της αριστεράς :D

Είχα και 1080 στριξ παράλληλα στο άλλο pc.

Καμμένος φάση.

Δεξιός αλλά συνεργασία με την αριστερά για μια καλύτερη Ελλάδα:D

Ιδού τα αποτελέσματα.

Όλοι με rtx βρίσκονται σιγά σιγά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 αντικειμενικοί λόγοι υπάρχουν για να πας σε nvidia . Θες την πιο ισχυρή κάρτα που κυκλοφορεί άσχετους κόστους (aka 2080ti) , η παίζεις αποκλειστικά pubg, fornite που εκεί έχει ξεκάθαρο προβάδισμα η nvidia . Σε οποιοδήποτε άλλη περίπτωση η amd προσφέρει καλύτερο performance per dollar .( Αν και αυτή θα  μπορούσε καλύτερα ) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...