Προς το περιεχόμενο

AMD RX 5000 Series (RDNA/Navi)


billeiros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Πιο unoptimized πέθαινε το Pacific Assault απ' ότι θυμάμαι..

Να σου πω την αλήθεια δεν έχω ιδέα 😀 τότε δεν ήξερα απολύτως τίποτα για το optimizations απλά ήθελα να παίζω παιχνίδια !

Ήταν το πρώτο μου σοβαρό fps που είχα παίξει και μου έχει μείνει ,μου άρεσε πολύ !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Το limited είναι για παλιές TV(Plasma π.χ.). Πλέον παντού full RGB βάζεις.

Σημασία έχει ότι το default είναι limited, όταν βάλεις την καινούρια σου κάρτα -μέχρι και την σειρά 1000 το ξέρω σίγουρα- τότε το default είναι limited, δεν σε ρωτάει απλά το βάζει, θα πρέπει να το ξέρεις/ψάξεις για να το αλλάξεις σε full.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Havik είπε

Σημασία έχει ότι το default είναι limited, όταν βάλεις την καινούρια σου κάρτα -μέχρι και την σειρά 1000 το ξέρω σίγουρα- τότε το default είναι limited, δεν σε ρωτάει απλά το βάζει, θα πρέπει να το ξέρεις/ψάξεις για να το αλλάξεις σε full.

Μόνο σε ανάλυση 1920x1080 νομίζω συμβαίνει αυτό. Έχω monitor 1920x1200 και ήταν OK τα χρώματα και κάποια στιγμή κάποια εφαρμογή (παιχνίδι νομίζω) άλλαξε την ανάλυση σε 1920x1080 και εκεί είδα τα "ξεπλυμένα" χρώματα. Ψάχνοντας μετά βρήκα πως η αυτόματη ρύθμιση επέλεγε το Limited για 1920x1080 ανάλυση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/8/2019 στις 11:37 ΠΜ, Aten-Ra είπε

Θέμα αρχιτεκτονικής είναι, η GCN είναι φτιαγμένη για DX-12 και Vulkan. Χρειαστήκαν 3 γενιές από NVIDIA για να φτάσουν τα επίπεδα των AMD σε DX-12. Και τώρα βλέπουμε το ίδιο σε Vulkan , με τις Pascal να μένουν αισθητά πίσω όπως έγινε με τις Maxwell και το DX-12.

To High End που λες εννοείς μόνο το Top Model, εκεί ναι η AMD δεν βγάζει κάρτες σε αυτήν την κατηγορία τα τελευταία χρόνια λόγο περιορισμένου budget.

Έτσι όπως είναι τώρα η 5700χτ αν πετούσε αλλά 3g  ram πανω η amd δν ξέρω τι θα βλέπαμε και αν θα γινόταν αυτή η συζήτηση με τον τρόπο που γίνετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Nemo1776 είπε

ελπίζω να θυμάστε ότι η 5700χτ είναι η μεσαία κατηγορία ακόμα έχουμε την 5800,5900,5900xt με hbm2,όπως και χαμηλότερη 5600 το μέλλων είναι ενδιαφέρων

Καποιοι λενε για Οκτωμβριο καποιοι για 2020. Η Lisa το αφησε στο φλου λεγοντας ετοιμαζονται νεες navi τα επομενα quarters. Το Navi 12 θα ειναι το μεγαλο και το navi 14 πιο κατω απο 5700. Το Navi 20 παει σιγουρα για του χρονου. Η amd δεν χρειαζεται να χτυπησει το perf μιας 2080ti ειδικα αν μιλαμε για msrp στα 900 και 1000 δολλαρια. Μια 5800xt με 48-52CU στα 599msrp με επιδοσεις 2080super θα δωσει ποιοτικο ανταγωνισμο. Το να δωσει μια navi με 60cu και επιδοσεις 2080ti στα 999msrp δεν θα ευνοησει κανεναν. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Nemo1776 είπε

ελπίζω να θυμάστε ότι η 5700χτ είναι η μεσαία κατηγορία ακόμα έχουμε την 5800,5900,5900xt με hbm2,όπως και χαμηλότερη 5600 το μέλλων είναι ενδιαφέρων

Με τις θερμοκρασίες που έχει η 5700XT έχουν πολύ δουλειά μέχρι να βγάλουν προϊόν που να είναι στα ίσα με το TU102 με αποδεκτά temps. Όταν βέβαια το πετύχουν(Του χρόνου δηλαδή), θα έρθει η 7nm GeForce και θα της πάρει το σκάλπ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ πάντως δεν έχω δει πουθενά να λένε ότι η nvidia ασχολείται με τα 7 νανομετρα απλά το λένε πολύ γιατί τους φαίνεται λογικό

Επεξ/σία από Nemo1776
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Με τις θερμοκρασίες που έχει η 5700XT έχουν πολύ δουλειά μέχρι να βγάλουν προϊόν που να είναι στα ίσα με το TU102 με αποδεκτά temps. Όταν βέβαια το πετύχουν(Του χρόνου δηλαδή), θα έρθει η 7nm GeForce και θα της πάρει το σκάλπ.

Μιλάς για εταιρεία η οποία έχει ήδη βγάλει στην αγορά τρις κάρτες γραφικών αλλά και επεξεργαστές στα 7nm και νομίζεις ότι το πρόβλημα για να βγάλουν ανταγωνιστή της TU102 είναι οι θερμοκρασίες ?? get serious 😉

 Όχι μόνο αυτό, πετάς και ένα ΘΑ (ΠΑΣΟΚ) έρθει στα 7nm η GeForce να πάρει σκαλπ. Να δούμε πότε θα μπορέσουν να βγάλουν κάρτα στα 7nm και μετά βλέπουμε τι σκαλπ θα πάρουν , γιατί αν πάνε στην Samsung τους βλέπω να μένουν λίγο πίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Nemo1776 είπε

Εγώ πάντως δεν έχω δει πουθενά να λένε ότι η nvidia ασχολείται με τα 7 νανομετρα απλά το λένε πολύ γιατί τους φαίνεται λογικό

Δεν βιάζεται, προς το πάρον παίρνει σκάλπ και με 12(16 πραγματικά)nm. Το comeback της AMD στο high-end θα έρθει μόλις πάρει κάποιο σοβαρό ποσοστό στα datacenters με τους EPYC το οποίο δεν θα γίνει απ' την μια μέρα στην άλλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Arkin είπε

Όπως λέει και στο άθρο θα έχουν τα πρώτα samples στο τέλος του 2019. Από τα πρώτα sample μέχρι να έχουμε τελικό προϊόν στο ράφι θέλουμε περίπου ένα χρόνο, άρα μιλάμε για τέλος του 2020.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...