Προς το περιεχόμενο

AMD RX 5000 Series (RDNA/Navi)


billeiros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, Ryzenlake είπε

Ποια αρχή ρε συ η 1060 βγήκε 1.5 χρόνο πριν την 580 ξέρω γω... 

Είπα για την 580 γιατί πολλές custom RX 480 , όπως η XFX Black edition, είχαν από την αρχή τα ίδια ρολόγια με την RX 580. Στην αρχή αυτές οι κάρτες ήταν ισάξιες με την GTX1060 6GB ενώ σήμερα μια custom RX 480 8GB είναι καλύτερη από την GTX1060 6GB στην πλειοψηφία των τελευταίων games (DX-12 και Vulkan).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, noFEARgr είπε

Πουθενά δεν είπα ότι έχω χειρότερο performance .Αυτο που είπα είναι ότι σταματάει το optimization η nvidia στις παλιές τις κάρτες όταν βγαλει τις καινούργιες . Δεν είπα ότι ότι μειώνει τις επιδόσεις. 

Το ότι η Vega είναι προστα πλέον είναι ο συνδυασμός αυτών των δυο . Δεν προσφέρει παραπάνω η nvidia , δίνει αυτά που θα έπρεπε να δώσει η amd εξάρχης και φτάνει να είναι από πάνω σε νέους τίτλους . 

Δεν σταματάει το optimization, απλά δεν έχει να δώσει κάτι άλλο. Και το Turing τώρα δεν έχει να δώσει κάτι άλλο, αυτό είναι το performance. Τώρα αν πάρει ένα 5-10% σε κάποιον συγκεκριμένο τίτλο, δεν λέει κάτι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Δεν σταματάει το optimization, απλά δεν έχει να δώσει κάτι άλλο. Και το Turing τώρα δεν έχει να δώσει κάτι άλλο, αυτό είναι το performance. Τώρα αν πάρει ένα 5-10% σε κάποιον συγκεκριμένο τίτλο, δεν λέει κάτι..

Η AMD ανέκαθεν στις κάρτες της ανά κατηγορία έδινε περισσότερο performance . Πολλές φορές αυτό έμενε αναξιοποίητο στα παιχνίδια της εποχής, αλλά έκανε τις κάρτες να γερνάνε καλύτερα γιατί συνήθως όλα όσα έφερναν επάνω, ήταν χρήσιμα μελλοντικά.  Αυτός είναι και ο λόγος για τον οποίο κάρτες ετών κρατάνε και καλυτερεύουν στο διάβα του χρόνου.

Η Nvidia βασιζόταν στο optimization του κάθε παιχνιδιού της εποχής και σε συμφωνίες με τους devs να γράφονται τα πάντα επάνω της. Μόλις όμως άλλαζε αρχιτεκτονική και τα παιχνίδια της εποχής ήταν άλλα, εεε, τρώγανε ήττες οι κάρτες.

Από εκεί και πέρα ο κάθε ένας έχει τις δικές του προτιμήσεις.

Εγώ προσωπικά από την ATI EXPERT και ATI RAGE FURY PRO, είχα περάσει  στην φόλα όλων των εποχών, με την FX5500 της Nvida , οι παλαιοί θυμούνται, και πέρασα μετά στην ΑΤΙ 9600 και 9800 pro. Εεεε κάποια βιώματα μένουν αξέχαστα.  Την θολούρα που έβλεπα στην οθόνη δεν θα την ξεχάσω ποτέ....

Από τότε Nvidia κάρτα δεν έμεινε για πολύ στο σύστημά μου. Ούτε η παλέτα χρωμάτων μου κάνει, ξεπλημέ χρώματα, αλλά δεν είχα και κάποια τρομερή εμπειρία  όποτε έβαζα nvidia στο pc για να με κάνει να κολλήσω με την εταιρία τους.

 

Επεξ/σία από adtakhs
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό με τα χρώματα έχει πάψει να ισχύει από την 8800GTX και μετά..Διαφορές δεν υπάρχουν πλέον, λίγο διαφέρουν οι default ρυθμίσεις του driver και μέχρι εκεί. Επειδή υπήρχε εποχή που άλλαζα συχνά από AMD σε NV και το ανάποδο(GTX295 -> HD5870 -> GTX480 -> HD6950 etc), το τσέκαρα πάντα αυτό και δεν υπήρχαν διαφορές.

Φόλα FX5900 είχα και 'γω, χαχα. Έπεφτε άγριο ξύλο τότε από τα 9700/9800, μην ξεχνάμε ότι η 9700 Pro έχει μείνει στην ιστορία σαν την 8800GTX για το μπαμ που έκαναν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Αυτό με τα χρώματα έχει πάψει να ισχύει από την 8800GTX και μετά..Διαφορές δεν υπάρχουν πλέον, λίγο διαφέρουν οι default ρυθμίσεις του driver και μέχρι εκεί. Επειδή υπήρχε εποχή που άλλαζα συχνά από AMD σε NV και το ανάποδο(GTX295 -> HD5870 -> GTX480 -> HD6950 etc), το τσέκαρα πάντα αυτό και δεν υπήρχαν διαφορές.

Φόλα FX5900 είχα και 'γω, χαχα. Έπεφτε άγριο ξύλο τότε από τα 9700/9800, μην ξεχνάμε ότι η 9700 Pro έχει μείνει στην ιστορία σαν την 8800GTX για το μπαμ που έκαναν.

Μπα ... και 8800 είχα και 9600 είχα και 260 είχα και η τελευταί κάρτα που πέρασε από τα χέρια μου ήταν μια 970. Την χρωματική παλέτα της ATI (όχι AMD) δεν την έχει και δεν την είχε ποτέ.

Σίγουρα όμως έχει καλυτερέψει πολύ. Τις εποχές που ανέφερα παραπάνω, δεν βλεπόταν  και δεν μπορώ να καταλάβω πως έκανε τότε όνομα. ... Πρέπει να είναι ο ορισμός του Marketing ... του τύπου, αν τα βλέπετε θολά, επισκεφτείτε  τον  οφθαλμίατρο σας ... χαχαχαχ

Επεξ/σία από adtakhs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
57 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Αν υπήρχαν διαφορές στο IQ θα είχαν βουίξει οι reviewers, ειδικά οι RTG lovers. Ανήκουν σε άλλες εποχές αυτά.

είχε γίνει σούσουρο και πριν από δύο - τρια χρόνια για το color compression της NV.

Τώρα μπορεί να το έχουν λύσει δεν ξέρω.

Επεξ/σία από The__Blade
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, The__Blade είπε

είχε γίνει σούσουρο και πριν από δύο - τρια χρόνια για το color compression της NV.

Τώρα μπορεί να το έχουν λύσει δεν ξέρω.

https://www.reddit.com/r/hardware/comments/4mtfxh/myth_or_truth_nvidias_color_compression_causing/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το 10bit σε OpenGL είχε κομμένο στις GeForce το οποίο ξεκλείδωσε με τους τελευταίους studio drivers. Το μόνο πρόβλημα που υπάρχει τώρα είναι ότι δεν δίνουν την επιλογή dithering στα Windows(Στα Linux την δίνουν) μέσα στο driver για να μην έχεις color banding με 8bit panels και πρέπει να πειράξεις εσύ ο ίδιος την registry για να επιβάλλεις dithering το οποίο δεν ξέρω αν δουλεύει με την 1903.

15 λεπτά πριν, Arkin είπε

Θυμάμαι πριν κάνα 2 χρόνια υπήρχε ένα bug που με HDMI(Με DVI ή DP δεν είχε θέμα) σε κλείδωνε σε limited αντί για full RGB και είχες ξεπλυμμένα χρώματα, έπρεπε να τρέξεις ένα patch για να επανέλθει. Μάλλον πολλοί το αντιμετώπισαν αυτό και δεν ήξεραν ότι πρόκειται για bug και μιλάνε για ξεπλυμμένα χρώματα.

Επεξ/σία από Psycho_Warhead
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, adtakhs είπε

Από τότε Nvidia κάρτα δεν έμεινε για πολύ στο σύστημά μου. Ούτε η παλέτα χρωμάτων μου κάνει, ξεπλημέ χρώματα, αλλά δεν είχα και κάποια τρομερή εμπειρία  όποτε έβαζα nvidia στο pc για να με κάνει να κολλήσω με την εταιρία τους.

 

2 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Αυτό με τα χρώματα έχει πάψει να ισχύει από την 8800GTX και μετά..Διαφορές δεν υπάρχουν πλέον, λίγο διαφέρουν οι default ρυθμίσεις του driver και μέχρι εκεί. Επειδή υπήρχε εποχή που άλλαζα συχνά από AMD σε NV και το ανάποδο(GTX295 -> HD5870 -> GTX480 -> HD6950 etc), το τσέκαρα πάντα αυτό και δεν υπήρχαν διαφορές.

Φόλα FX5900 είχα και 'γω, χαχα. Έπεφτε άγριο ξύλο τότε από τα 9700/9800, μην ξεχνάμε ότι η 9700 Pro έχει μείνει στην ιστορία σαν την 8800GTX για το μπαμ που έκαναν.

Αναφέρεσαι σε αυτό; ακόμα και σήμερα το default είναι limited  16-235

image.png.0087baac009304d3a2d5c4583b607955.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

Εγώ πάντως είχα Sapphire ΑΤΙ X1600 PRO 512 MB και έπαιζα Call of Duty 2 :P

Εγώ είχα μια ati x1650 256mb έπαιζα το medal of Honor pacific assault 😀

Επεξ/σία από nikos5800
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...