Προς το περιεχόμενο

AMD RX 5000 Series (RDNA/Navi)


billeiros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

πολύ κράξιμο για τις τιμές πάντως και από τις δύο εταιρείες ( και δικαιολογημένα κιόλας).....η καλύτερη πάντως αντιδραση δεν είναι το κράξιμο (εντάξει τον πρώτο καιρό κομπλέ) .........η λύση είναι η μή αγοράς μιας κάρτας υπερκοστολογημένης .....

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

18 λεπτά πριν, Ryzenlake είπε

Αυτο που λες ειναι αυτονοητο. Το θεμα ειναι οτι η 5700 θα επρεπε να ειναι entry level αυτη τη στιγμη και οχι η 570 / 580. Η 470/480 ηταν entry level πριν 3 χρονια και κατι μηνες. 

Δυστυχώς δεν το καθορίζουμε εμείς αυτό. 

Εφόσον μπορεί και σου πουλάει ακόμα, φθηνότερες κάρτες από την 5700, αυτομάτως καθορίζει και το tier. 

Στο μεταξύ οι 480/580 δεν ήταν ποτέ enry level κάρτες, μην σου πω ούτε καν οι 470/570

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, DsLmAnIaC είπε

Άσε τους χαρακτηρισμούς καπιτάλα ουγκ. Ο Fulgore το ξεκίνησε το θέμα που την έπεσε στο παλικάρι επειδή τόλμησε να πει ότι θεωρεί ότι οι κάρτες έπρεπε να  παίζουν στα 250 ευρώ. Πάρε μετοχές, χάνεσαι.

Aν εγω ειμαι το παλικαρι ,  ειπα 300Ε για κοστομ Ναβι 5700 ας πουμε σαν αντικαταστατη της 590 

περα απο την αναμενόμενη αύξηση τον επιδόσεων δεν βλεπω ουτε θεαματική πτώση κατανάλωσης- θερμοκρασίας  ουτε και OC σηκωνει οποτε δεν μπορω να δικαιολογήσω τα παραπάνω λεφτα που θελει  σε σχεσει με την προηγούμενη γενιά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, mcrae13 είπε

Δυστυχώς δεν το καθορίζουμε εμείς αυτό. 

Εφόσον μπορεί και σου πουλάει ακόμα, φθηνότερες κάρτες από την 5700, αυτομάτως καθορίζει και το tier. 

Στο μεταξύ οι 480/580 δεν ήταν ποτέ enry level κάρτες, μην σου πω ούτε καν οι 470/570

Σωστά, αλλά όλη αυτή η διαδικασία δεν έγινε σε μία νύχτα ακριβώς. Πήρε λίγο χρόνο, στην ουσία οι entry level κάρτες θα έπρεπε να είναι για να μπορεί και ο μη έχων να παίζει αξιοπρεπώς και όχι κάτι 1030 και 1050.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Fulgore είπε

Γνωριζεις εσυ πολλες mid range καρτες γραφικων οι οποιες να περνανε τις ναυαρχιδες της ιδιας της εταιρειας?

Το οτι η 5700 xt των 7nm παντα που αποδιδει τα διπλασια απο την 590  σε 1440p κιολας και ειναι πανω μεχρι και απο την Radeon 7 των 800ευρω,κοστιζει χωρις λογο ακριβοτερα.

Εχεις απολυτο δικιο.Οχι 250ευρω,κατω απο 200ευρω επρεπε να πωλειται η 5700xt day one.

Οπως ελεγε και ο Psycho παλιοτερα,οταν δεν υπαρχει ενεργο moderation στο forum,ο καθενας οτι του ερθει γραφει.

684210436_.jpg.042162d6daab7e2a7a43a0ad0f6f0b5f.jpgimage.png.921d90f7ba136d5bfe0c2843b7483581.png

Ρε συ, σε έχω για σοβαρό αλλά με αυτά που γράφεις πλέον απορώ. Μα χαίρω πόλυ, οταν σου λέμε οτι οι τιμές των καρτών είναι ψηλά σημένει ΟΛΩΝ των καρτών. Οπότε προφανώς χαίρω πολύ χαιρόπουλος, σε σχέση με την 590 η οποία είναι ακριβή ναι, η 5700xt έχει "σωστή" τιμή. Με την ίδια λογική γιατί στο launch των turing παραπονιόσουν για τις τιμες? Αφού 800 έιχε η 1080ti, άρα πολύ λογικά τα 1300 της 2080ti. Τώρα τι φάση, άλλαξες γνώμη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, DsLmAnIaC είπε

Σωστά, αλλά όλη αυτή η διαδικασία δεν έγινε σε μία νύχτα ακριβώς. Πήρε λίγο χρόνο, στην ουσία οι entry level κάρτες θα έπρεπε να είναι για να μπορεί και ο μη έχων να παίζει αξιοπρεπώς και όχι κάτι 1030 και 1050.

Εσύ καλά τα λες αλλά οι βιομηχανία του hardware έχει άλλη άποψη, με μοναδικό σκοπό το κέρδος. 

Επίσης κάτι πιο σημαντικό, μιας και αναφέρεις τους έχοντες και τους μη έχοντες. 

Ο μη έχον Έλληνας μπορεί να δυσκολεύεται να πάρει μια mid range κάρτα, αλλά υπάρχουν πολύ περισσότερες και μεγαλύτερες οικονομίες στον πλανήτη, που εκεί οι "μη έχοντες" δεν δυσκολεύονται καθόλου. 

Είναι πολύ θεωρητική η συζήτηση αυτή, και καταλήγει σε εντελώς off topic posts.. 

Πρέπει όμως να παραδεχτούμε όλοι πως μιλάμε για ένα χόμπι που εξαρτάται από μερικές εταιρείες κολοσσούς... Μην περιμένετε να μας λυπηθουν, μας μαδανε 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, yiannis1991 είπε

Και τις RX τι θα τις έκαναν; 50 ευρώ;

Τι ερώτηση είναι αυτή τώρα? Ξέρω γω, τις 1070 τι τις κάνανε? Τις 980ti? Τις 970? Τις 770? 

3 χρόνια περάσανε απο το launch τους που είχαν 250 msrp. Κάποτε στην τριετία είχες 2 γενιές καρτών γραφικών που ανα price point σου έδινε διπλασιασμό κοντά επιδόσεων. Aπτην 960 ας πούμε στην 1060 έχεις 70-80% παραπάνω επιδόσεις στα ίδια χρήματα. Οπότε που διάολο είναι το περίεργο να κάνει η 5700xt όσο είχε η 480 πριν 3 χρόνια? 

Ρε παιδιά, επειδή θα με τρελάνετε, ας πούμε έδωσα 300€ το 2016 να πάρω κάρτα. Σε πόσα χρόνια θεωρείται φυσιολογικό να μπορώ να δώσω τα ίδια χρήματα και να πάρω κάτι αρκετά καλύτερο (ας πούμε, 70+% πάνω)? Εγώ σύμφωνα με την προιστορία από τότε που ασχολούμε με PC 3 έτη και ήδη είναι πολλά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, mcrae13 είπε

Εσύ καλά τα λες αλλά οι βιομηχανία του hardware έχει άλλη άποψη, με μοναδικό σκοπό το κέρδος. 

Επίσης κάτι πιο σημαντικό, μιας και αναφέρεις τους έχοντες και τους μη έχοντες. 

Ο μη έχον Έλληνας μπορεί να δυσκολεύεται να πάρει μια mid range κάρτα, αλλά υπάρχουν πολύ περισσότερες και μεγαλύτερες οικονομίες στον πλανήτη, που εκεί οι "μη έχοντες" δεν δυσκολεύονται καθόλου. 

Είναι πολύ θεωρητική η συζήτηση αυτή, και καταλήγει σε εντελώς off topic posts.. 

Πρέπει όμως να παραδεχτούμε όλοι πως μιλάμε για ένα χόμπι που εξαρτάται από μερικές εταιρείες κολοσσούς... Μην περιμένετε να μας λυπηθουν, μας μαδανε 

Δεν υπάρχουν μόνο Έλληνες μη έχοντες. Όλοι στο ίδιο καζάνι βράζουν. Αν δεις σχόλια στο youtube και στο internet katalaba;ineiw.

1 λεπτό πριν, Ryzenlake είπε

Τι ερώτηση είναι αυτή τώρα? Ξέρω γω, τις 1070 τι τις κάνανε? Τις 980ti? Τις 970? Τις 770? 

3 χρόνια περάσανε απο το launch τους που είχαν 250 msrp. Κάποτε στην τριετία είχες 2 γενιές καρτών γραφικών που ανα price point σου έδινε διπλασιασμό κοντά επιδόσεων. Aπτην 960 ας πούμε στην 1060 έχεις 70-80% παραπάνω επιδόσεις στα ίδια χρήματα. Οπότε που διάολο είναι το περίεργο να κάνει η 5700xt όσο είχε η 480 πριν 3 χρόνια? 

Ρε παιδιά, επειδή θα με τρελάνετε, ας πούμε έδωσα 300€ το 2016 να πάρω κάρτα. Σε πόσα χρόνια θεωρείται φυσιολογικό να μπορώ να δώσω τα ίδια χρήματα και να πάρω κάτι αρκετά καλύτερο (ας πούμε, 70+% πάνω)? Εγώ σύμφωνα με την προιστορία από τότε που ασχολούμε με PC 3 έτη και ήδη είναι πολλά. 

Ούτως ή άλλως αντικαταστάτης των Polaris είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο steam η πλειοψηφία με 1060 1050ti 1050 είναι. Οι 3 πρώτες κάρτες σε ποσοστό. Η πλειοψηφία δηλαδή πάει σε low mid range κάρτες. Εκεί ενώ η AMD παίζει μόνη της όλοι προτιμάνε Nvidia. Για πιο λόγο δεν ξέρω. Η 5700 με 36cu δείχνει να είναι όντως ο αντικαταστατης της 580 που επίσης έχει 36cu. Αλλά εφόσον παράγονται ακόμα polaris η τιμή της δύσκολα θα πέσει κάτω από 300. Πρέπει να φύγουν αυτές και μετά. 

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Arkin είπε

Στο steam η πλειοψηφία με 1060 1050ti 1050 είναι. Οι 3 πρώτες κάρτες σε ποσοστό. Η πλειοψηφία δηλαδή πάει σε low mid range κάρτες. Εκεί ενώ η AMD παίζει μόνη της όλοι προτιμάνε Nvidia. Για πιο λόγο δεν ξέρω. Η 5700 με 36cu δείχνει να είναι όντως ο αντικαταστατης της 580 που επίσης έχει 36cu. Αλλά εφόσον παράγονται ακόμα polaris η τιμή της δύσκολα θα πέσει κάτω από 300. Πρέπει να φύγουν αυτές και μετά. 

Κατά 99.9% τα navi θα γίνουν τα νέα polaris με το που βγουν τα Αμπέρ πλέον. Ζήσε Μάη μου να φας τριφύλλι δηλαδή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, Arkin είπε

Ειναι απο οποια οπτικη το δεις. Αν συγκρινεις με τις αντιστοιχες nvidia τις λες και vfm. Αν συγκρινεις με τις 3.5 χρονια pascal 1080 με το 20-25% παραπανω που δινει μια 5700xt στα 450-500 ευρω τοτε ναι ειναι πολυ ακριβες. Η nvidia/amd απο το mining και μετα πηραν τα μυαλα τους αερα μιας και εκεινη την περιοδο εβγαλαν τα λεφτα της ζωης τους με ακομα και 100% πανω τιμες και τωρα αρνουνται πεισματικα να συμμορφωθουν στα δεδομενα των gamers που ως μη miners αρνουνται να αγορασουν mid range καρτες σε high end τιμες. 

Το συγκεκριμενο βιντεο τα λεει οσο καλυτερα γινεται

 

 

 

Ετσι ειναι αγορα και ζητηση σαν τις γκομενες.

Οσο τις ταιζεις θελουν περισσοτερα .

Θεωρω οτι η πτωση των καρτων σε δυο χρονια θα ειναι θεαματικη με την κυκλοφορια των νεων κονσολων εφοσον συντρεξουν καποιες προυποθεσεις.

Για παραδειγμα αν το xbox η το playstation ξεκινησουν με τιμες γυρω  στο 600 θα διαλυσουν κυριολεκτικα τον ανταγωνισμο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, Ryzenlake είπε

Ρε συ, σε έχω για σοβαρό αλλά με αυτά που γράφεις πλέον απορώ. Μα χαίρω πόλυ, οταν σου λέμε οτι οι τιμές των καρτών είναι ψηλά σημένει ΟΛΩΝ των καρτών. 

Το οτι η 5700xt ειναι πανω απο την Radeon 7 βλεπω το περασες στα κουτουρου. Και εγω σου λεω οτι η αγορα αλλαξε πλεον και δεν ειναι οπως παλια

Αρα αυτα ειναι καλως ή κακως αναμενομενο να συμβουν,οπως βλεπουμε και στους επεξεργαστες πλεον στην mainstream πλατφορμα να κυκλοφορουν 500+ευρω επεξεργαστες.

Τις τιμες των navi τις γνωριζαμε εδω και μηνες απο την τοτε παρουσιαση και ειχαμε παρει και μια γευση με την τιμη της Radeon 7 απο τις αρχες του χρονου.

Και εγω δεν συμφωνησα με την αρχικη τιμη της 2080ti,γιαυτο και δεν την αγορασα ουτε day one,ουτε μετα που επεσε η τιμη της.

Σε 5700xt ομως απο Amd μερια καλως ή κακως δεν υπαρχει κατι καλυτερο αυτη την στιγμη στα 400ευρω(εχουν ψιλο τελειωσει και οι Vega64 που παιζανε λιγο πιο κατω).

Το ποσο θα θελαμε να κοστιζει,δεν προκειται να το αλλαξει αυτο μεχρι να βγουν και οι αλλες Navi ή νεες καρτες της nvidia του χρονου.

Αν εχετε παραπονο με τις τιμες στο οτιδηποτε που αφορα το hobby των υπολογιστων και του ιδιου του gaming,vote with your wallet και οχι συνεχομενη μουρμουρα σε forum που δεν οδηγει πουθενα.

Οσο πιο γρηγορα το εμπεδώσετε ορισμενοι,τοσο το καλυτερο.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Το οτι η 5700xt ειναι πανω απο την Radeon 7 βλεπω το περασες στα κουτουρου. Και εγω σου λεω οτι η αγορα αλλαξε πλεον και δεν ειναι οπως παλια

Αρα αυτα ειναι καλως ή κακως αναμενομενο να συμβουν,οπως βλεπουμε και στους επεξεργαστες πλεον στην mainstream πλατφορμα να κυκλοφορουν 500+ευρω επεξεργαστες.

Τις τιμες των navi τις γνωριζαμε εδω και μηνες απο την τοτε παρουσιαση και ειχαμε παρει και μια γευση με την τιμη της Radeon 7 απο τις αρχες του χρονου.

Και εγω δεν συμφωνησα με την αρχικη τιμη της 2080ti,γιαυτο και δεν την αγορασα ουτε day one,ουτε μετα που επεσε η τιμη της.

Σε 5700xt ομως απο Amd μερια καλως ή κακως δεν υπαρχει κατι καλυτερο αυτη την στιγμη στα 400ευρω(εχουν ψιλο τελειωσει και οι Vega64 που παιζανε λιγο πιο κατω).

Το ποσο θα θελαμε να κοστιζει,δεν προκειται να το αλλαξει αυτο μεχρι να βγουν και οι αλλες Navi ή νεες καρτες της nvidia του χρονου.

Αν εχετε παραπονο με τις τιμες στο οτιδηποτε που αφορα το hobby των υπολογιστων και του ιδιου του gaming,vote with your wallet και οχι συνεχομενη μουρμουρα σε forum που δεν οδηγει πουθενα.

Οσο πιο γρηγορα το εμπεδώσετε ορισμενοι,τοσο το καλυτερο.

Εγώ ούτε μουρμούρα ούτε παράπονα κάνω. Δεν με απασχολεί στο ελάχιστο πόσο κάνουν οι κάρτες γραφικών. Απλά διαφωνώ με τις συγκρίσεις που κάνεις, οτι και καλά αφού η 590 εχει Χ τότε καλώς η 5700 κοστίζει 2Χ, το οποίο είναι πέρα για πέρα λάθος γιατί εξαρχής η 590 είναι υπερκοστολογημένη. 

Στη τελική μια 1080ti είχα πάρει κάποτε και βγήκε χρυσή αγορά. Στην ανάλυση που παίζω έτσι και αλλιώς θα τραβάει για 2-3 γενιές ακόμα, οπότε θα περιμένω αν και όποτε βάλουν μυαλό nvidia και amd. 

Στους επεξεργάστες που λες δεν συμβαίνει αυτό. Ναι μεν βγαίνουν πιο ακρίβα προίοντα αλλά αυτά απλά δημιουργούν μια κατηγόρια πάνω από τα high end. Δηλαδή ο 3700x ας πούμε παραμένει high end, απλά θα βγεί και ο 3950x που είναι deluxe / hyper end ή οτι σκατά θες πεστο. Όμως οι από κάτω κατηγορίες μια χάρα κινούντε. Αν κάνεις αντίστοιχη σύγκριση, πριν 3 χρόνια έπαιρνες κλειδωμένο τετραπύρηνο με 200-250€ και τώρα παίρνεις 12 threads με IPC που προκαλεί ίλιγγo. Αντίστοιχα την κατηγόρια των 100€ παίρνεις r5 1600 αντί ουτέ και γω ξέρω τι έπαιρνες το '16 με 100€. 

Ακόμα και gen to gen να το πάς η Intel διπλασίασε πυρήνες και έριξε τον 6c στα 140€. Αντίστοιχα η AMD δίνει 15-20% επιδόσεις ανα γενιά. 

Επεξ/σία από Ryzenlake
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα γραφηματα εχουν μεσα και αλλες ακριβοτερες καρτες ομως. Κανε συγκριση και με τις υπολοιπες καρτες οπως τις vega ή την Radeon 7 και πες μου τελικα ποσο υπερ κοστολογημενη ειναι η 5700xt.Μαλιστα το ιδιο το video λεει ολως τυχαιως στον τιτλο του

Την 590 την ανεφερα για τον αυτονοητο λογο οτι αυτην ειχε βαλει ο τυπας στο γραφημα κατω κατω. Αλλα και την 580 να ειχε λιγο πιο κατω,το αποτελεσμα ειναι το ιδιο.

 

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...