Προς το περιεχόμενο

AMD RX 5000 Series (RDNA/Navi)


billeiros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
56 λεπτά πριν, Arkin είπε

Βιάστηκα το ξέρω. Τώρα τρέχω. Διάβαζα διαφορετικά πράγματα λόγω UV αλλά ο καθένας είναι σε διαφορετικές συνθήκες. 

350 την δίνω είναι οκ το παιδί να την στείλω αύριο. Η χασούρα δεν με ενοχλεί καθόλου. Είχα τόσο άχτι να παρω κάρτα Μπάμπη. 

 

54 λεπτά πριν, BabisTs είπε

δεν πρέπει να πιστεύεις τους πάντες .....για μένα πούλα την στα 350€ αφού βρήκες αγοραστή  και πήγαινε σε μία nitro με +80€.......

Πρώτον δε μπορείς να ξερεις τι παίζει με τις προσφορές.

Και τη συγκεκριμένη προσφορά όταν η κάρτα παίζει παντού από 480 και πάνω δεν υπήρχε περίπτωση να τη διανοηθείς ότι μπορεί να υπάρξει. 

Επειδή όμως αυτή η ειδική προσφορά είναι ότι καλύτερο έχει εμφανιστεί τελευταία, για αυτό και εσύ και όλοι μας είμαστε διατεθειμένοι να χάσουμε ένα εικοσάρικο για να πάρουμε την καλύτερη υλοποίηση της αγοράς στην τιμή που αγοράζεις τις φθηνότερες. 

Δε βιάστηκες, μια χαρά κινήθηκες και μια χαρά θα κινηθείς και τώρα. 

Επεξ/σία από DsLmAnIaC
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, DsLmAnIaC είπε

Πρώτον δε μπορείς να ξερεις τι παίζει με τις προσφορές.

Και τη συγκεκριμένη προσφορά όταν η κάρτα παίζει παντού από 480 και πάνω δεν υπήρχε περίπτωση να τη διανοηθείς ότι μπορεί να υπάρξει. 

Επειδή όμως αυτή η ειδική προσφορά είναι ότι καλύτερο έχει εμφανιστεί τελευταία, για αυτό και εσύ και όλοι μας είμαστε διατεθειμένο να χάσουμε ένα εικοσάρικο για να πάρουμε την καλύτερη υλοποίηση της αγοράς στην τιμή που αγοράζεις τις φθηνότερες. 

Δε βιάστηκες, μια χαρά κινήθηκες και μια χαρά θα κινηθείς και τώρα. 

Έχεις δίκιο Νίκο. Απλά είναι κρίμα γιατί μόλις χθες παρέλαβα. Μακάρι να ήξερα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Arkin είπε

Έχεις δίκιο Νίκο. Απλά είναι κρίμα γιατί μόλις χθες παρέλαβα. Μακάρι να ήξερα. 

Spoiler

Έτσι είναι η αγορά δυστυχώς.

Το Φεβρουάριο του 2017 αναζητούσα όλες τις προσφορές για ultrawide και μετά από πολύ ψάξιμο αποφάσισα οτι ήθελα να πάω στην  29um68 λόγω freesync. 

Το κόστος της όμως ήταν 300 ευρώ αντί για τα 249 της 29um58 χωρίς το freesync και το πενηντάρικο πραγματικά δε μπορούσα να το δώσω οπότε κατέληξα στη δεύτερη. 

Ε, 15 ημέρες μετά την αγορά έβγαλε σε προσφορά crazy Sundays την 29um68 το eshop στα 249 ευρώ. Καταλαβαίνεις τι έπαθα.  Ήττα. 

 

Επεξ/σία από DsLmAnIaC
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, DsLmAnIaC είπε

Πρώτον δε μπορείς να ξερεις τι παίζει με τις προσφορές.

Και τη συγκεκριμένη προσφορά όταν η κάρτα παίζει παντού από 480 και πάνω δεν υπήρχε περίπτωση να τη διανοηθείς ότι μπορεί να υπάρξει. 

Επειδή όμως αυτή η ειδική προσφορά είναι ότι καλύτερο έχει εμφανιστεί τελευταία, για αυτό και εσύ και όλοι μας είμαστε διατεθειμένο να χάσουμε ένα εικοσάρικο για να πάρουμε την καλύτερη υλοποίηση της αγοράς στην τιμή που αγοράζεις τις φθηνότερες. 

Δε βιάστηκες, μια χαρά κινήθηκες και μια χαρά θα κινηθείς και τώρα. 

όταν αγοράζεις reference πρέπει να έχει στο μυαλό σου και τα αρνητικά πέρα από τα όποια θετικά βρείς....όταν λοιπόν παίρνεις μία reference και κάτι δεν σου πάει καλά (για τον οποιοδήποτε λόγο) για μένα βιάστηκες γιατί ακόμα καλά καλά δεν έχουν εδραιωθεί όλες οι custom στην ελληνική αγορά.....στο δια ταύτα για μένα μικρό το κακό αν την πουλήσει τώρα....

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Arkin είπε

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου. Χωρίς vsync είχα λίγο tearing. Το έβαλα on default από το control panel μαζι με το freesync και το chill και όλα δούλεψαν ρολόι. Το enchanted Sync δεν το δοκίμασα νομίζω είναι κάτι σαν το fast Sync της Nvidia. Και με cap στα 75fps από Riva tuner πάλι είχα μικρό tearing. Οπότε vsync και ολα κυλάνε ομαλά. 

Η λύση σου είναι freesync με όριο 1fps λιγότερο από τα hz της οθόνης σου και bottom αυτό που μπορεί να στηρίξει (δες και cru, εγώ έριξα το 45 στο 32 χωρίς κανένα θέμα και πλέον έχω και lfc) και chill on. Ούτε vsync, ούτε enhanced sync, ούτε καν uv δεν θα χρειαστείς μετά. 

Να συμπληρώσω στο παραπάνω ότι βοηθάει να κάνεις per game profile και πχ σε FPS games να έχεις το chill με 70-80 range που σε ενδιαφέρει, ενώ σε adventure κλπ να πέφτεις και 60 FPS. 

Με το συνδυασμό που σου έγραψα και buttery smooth experience εχεις αλλα και τρομερά χαμηλότερες καταναλώσεις και θερμοκρασίες. 

Στον Βέγγο με UV και τον παραπάνω συνδιασμο chill+freesync έχω δει και 50 watt λιγότερα από ότι σε Stock και θερμοκρασίες. Ως αποτέλεσμα χτυπάω και υψηλότερα peak core clocks (1650GHz) παρόλο που είμαι σε voltage 1.02-1.03v και όλα αυτά ενώ δεν έχω περάσει v64 bios. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Arkin είπε

Θα ενημερώσω για νεότερα. Λάθος μου που βιαστηκα ξεκάθαρα. Η nitro είναι σε αναμονή αντικαταβολή. Πρώτη φορά με blower κάρτα. Ο θόρυβος είναι οκ οι θερμοκρασίες δεν μου αρέσουν τα υπόλοιπα είναι κομπλέ χθες που έπαιξα. 

Επειδή τα υπόλοιπα τα έχουν ήδη αναφέρει οι προλαλήσαντες, ούτε ο θόρυβος είναι ok. Εσύ έγραψες ότι μέχρι 45% η κάρτα είναι αθόρυβη, από κει και πάνω είναι θορυβώδης.

Συγγνώμη αλλά κάρτα η οποία δεν "παίρνει" παραπάνω από 45% στους ανεμιστήρες, τη θεωρώ αποτυχημένη. Δεν λέω ότι η κάρτα θα έπρεπε να είναι αθόρυβη στο 70% ας πούμε.

Αλλά, όπως και να το κάνουμε, να βάλεις ένα 50% (αρκετά συντηρητικό fan profile) και να κάνει σαν ελικόπτερο, είναι κάπως.

Επίσης, στα είχε πει και ο @billeiros για την κάρτα και δεν τον άκουσες. Υπάρχει η ανάρτησή του στο νήμα της xt, στην ενότητα των προσφορών.

Άσε τον @jimpsar , είναι μάγος του uv/oc/tweaking και ξέρει πώς να φέρει την κάρτα στα μέτρα του.

Ή συμβουλέψου εκείνον, λοιπόν, για το uv της κάρτας ή άλλαξέ την.

Κατακλείδα: καλό θα ήταν να μην εκθειάζουμε μέτριες κάρτες ή features τύπου ris κ.τ.λ., όταν από θόρυβο και θερμοκρασίες δεν πάμε καλά.

Συγγνώμη αλλά τι να τα κάνω τα fps/ris/dlss και δεν συμμαζεύεται, αν είναι η κάρτα να ζεματάει και μόλις πάω ν' ανεβάσω τους ανεμιστήρες να νομίζω ότι προσγειώνεται το ελικόπτερο του Tom Cruise στις "Επικίνδυνες Αποστολές".

Προς γνώση και συμμόρφωση....

  • Like 7
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Crus είπε

Η λύση σου είναι freesync με όριο 1fps λιγότερο από τα hz της οθόνης σου και bottom αυτό που μπορεί να στηρίξει (δες και cru, εγώ έριξα το 45 στο 32 χωρίς κανένα θέμα και πλέον έχω και lfc) και chill on. Ούτε vsync, ούτε enhanced sync, ούτε καν uv δεν θα χρειαστείς μετά. 

Να συμπληρώσω στο παραπάνω ότι βοηθάει να κάνεις per game profile και πχ σε FPS games να έχεις το chill με 70-80 range που σε ενδιαφέρει, ενώ σε adventure κλπ να πέφτεις και 60 FPS. 

Με το συνδυασμό που σου έγραψα και buttery smooth experience εχεις αλλα και τρομερά χαμηλότερες καταναλώσεις και θερμοκρασίες. 

Στον Βέγγο με UV και τον παραπάνω συνδιασμο chill+freesync έχω δει και 50 watt λιγότερα από ότι σε Stock και θερμοκρασίες. Ως αποτέλεσμα χτυπάω και υψηλότερα peak core clocks (1650GHz) παρόλο που είμαι σε voltage 1.02-1.03v και όλα αυτά ενώ δεν έχω περάσει v64 bios. 

Ναι εκει επαιξα χθες και εννοειται για την οθονη μου η καρτα ειναι αθορυβη. Θα φτιαξω και per game profile. Σε benchmarks τα οποια δεν θα ξανα τρεξω δεν πειραζουν οι μεγαλυτερες θερμοκρασιες. Χθες στο tomb raider ηταν πολυ καλυτερα τα πραγματα και δουλευε στο 85% η καρτα. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Arkin είπε

Ναι εκει επαιξα χθες και εννοειται για την οθονη μου η καρτα ειναι αθορυβη. Θα φτιαξω και per game profile. Σε benchmarks τα οποια δεν θα ξανα τρεξω δεν πειραζουν οι μεγαλυτερες θερμοκρασιες. Χθες στο tomb raider ηταν πολυ καλυτερα τα πραγματα και δουλευε στο 85% η καρτα. 

Ρε zelo μην τον κανεις quote. Τον εχω block και απο adblock και απο το forum και εχει ησυχασει το κεφαλι μου 2-3 μηνες τωρα. Ουτε καν φαινεται που γραφει. Μονο τα quote φαινονται. 

Ιντριγκες..🐍🐍🐍

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παντως επειδη αγορασε την XT φιλος απο την προσφορα του Πλασιου και την ακουσα πως δουλευε σε full load, σε σχεση με την Vega Reference που ειχα, αν θεωρειτε αυτη την καρτα θορυβωδης τοτε σιγουρα δεν εχετε ακουσει θορυβωδης καρτα... Στο 30% δεν ακουγεται τιποτα. Στο 50% καταλαβαινεις τον ηχο αλλα οχι παραπανω απο καποιο case fan. Εκει που καταλαβαινεις οτι ειναι blower fan ειναι απο 60% και αυτο γιατι λογω του μικρου ανεμιστηρα ο θορυβος ειναι αρκετα high pinched. Στο 100% χωρις ακουστικα δεν αντεχεται, αλλα ειλικρινα δεν υπαρχει λογος να την εχεις τοσο ψηλα εκτος απο stress testing σεναρια.

Ειλικρινα καμια σχεση με Vega blower/reference, για να μην μιλησω για την 290x γνωστη και ως leaf blower ή ακομα παλιοτερα την GTX 480 της Nvidia... Καταλαβαινω την προκαταληψη του κοσμου με τις blower fan cards, αλλα ειλικρινα δεν εχει σχεση με αυτα που εχουν ζησει στο παρελθον.

Επεξ/σία από Crus
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Crus είπε

Παντως επειδη αγορασε την XT φιλος απο την προσφορα του Πλασιου και την ακουσα πως δουλευε σε full load, σε σχεση με την Vega Reference που ειχα αν αυτη την θεωρειται θορυβωδης τοτε σιγουρα δεν εχετε ακουσει θορυβωδης καρτα... Στο 30% δεν ακουγεται τιποτα. Στο 50% καταλαβαινεις τον ηχο αλλα οχι παραπανω απο καποιο case fan. Εκει που καταλαβαινεις οτι ειναι blower fan ειναι απο 60% και αυτο γιατι λογω του μικρου ανεμιστηρα ο θορυβος ειναι αρκετα high pinched. Στο 100% χωρις ακουστικα δεν αντεχεται ο θορυβος, αλλα δεν υπαρχει λογος να την εχεις τοσο ψηλα.

Ειλικρινα καμια σχεση με Vega blower/reference, για να μην μιλησω για την 290x γνωστη και ως leaf blower ή ακομα παλιοτερα την GTX 480 της Nvidia...

Καταλαβαινω την προκαταληψη του κοσμου με τις blower fan card, αλλα ειλικρινα δεν εχει σχεση με αυτα που εχουν ζησει στο παρελθον.

Φιλε μου στο 45% ειναι απολυτα playable και δεν ξεπερναει τους 75core και 90junction. Σε benchmark με τοσο χαμηλο ανεμιστηρα ειναι λογικο να βαρεσει κοκκινο. Καποτε ειχα ακουσει 290x εκεινη ηταν αεροπλανο. Πανω απο 60% οντως ακουγετε σαν σεσουάρ μαλλιων. Και η strix που ειχα πανω απο 60% ακουγοταν πολυ στο 100% ετρεμε το γραφειο. Και η 480 δουλευε μονιμα στους 90+ χωρις θεμα. Απλα το γαμωτο ηταν οτι βγηκε η nitro γρηγορα αλλα δεν μπορουσα να ξερω. Γλιτωσα το 60αρι το οποιο θα παει σε ssd να γεμισω παιχνιδια. Σε idle κατεβασα το morepowertool που ειναι για navi και εβαλα 0 zero rpm mode. Στα υπολοιπα chill+freesync και παει βουτυρο. Μολις δοκιμασα και rage 2 η καρτα κοιματε με 25% ανεμιστηρες. Σε 1440PUW που θελω να παω του χρονου θα παω και για αλλη καρτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Crus είπε

Παντως επειδη αγορασε την XT φιλος απο την προσφορα του Πλασιου και την ακουσα πως δουλευε σε full load, σε σχεση με την Vega Reference που ειχα, αν θεωρειτε αυτη την καρτα θορυβωδης τοτε σιγουρα δεν εχετε ακουσει θορυβωδης καρτα... Στο 30% δεν ακουγεται τιποτα. Στο 50% καταλαβαινεις τον ηχο αλλα οχι παραπανω απο καποιο case fan. Εκει που καταλαβαινεις οτι ειναι blower fan ειναι απο 60% και αυτο γιατι λογω του μικρου ανεμιστηρα ο θορυβος ειναι αρκετα high pinched. Στο 100% χωρις ακουστικα δεν αντεχεται, αλλα ειλικρινα δεν υπαρχει λογος να την εχεις τοσο ψηλα εκτος απο stress testing σεναρια.

Ειλικρινα καμια σχεση με Vega blower/reference, για να μην μιλησω για την 290x γνωστη και ως leaf blower ή ακομα παλιοτερα την GTX 480 της Nvidia... Καταλαβαινω την προκαταληψη του κοσμου με τις blower fan cards, αλλα ειλικρινα δεν εχει σχεση με αυτα που εχουν ζησει στο παρελθον.

Συμφωνω απολυτως στα παραπανω. 

Επισης παραθετω screenshot μεσα απο Fstrike bench

Εδω ειναι με ανεμιστηρες στους 90% οι οποιοι ειναι σαν αεροπλανο αλλα δεν ξερω και πολλες καρτες γραφικων με 90% fans που να μην ειναι αρκετα ενοχλητικες και ειχα και αρκετες τα τελευταια χρονια στα χερια μου ;) 

Eπισης δειτε και ενα σκορακι καλο .

 

https://www.3dmark.com/3dm/39861512

 

εικόνα_Viber_2019-10-01_20-31-37.jpg

Επεξ/σία από jimpsar
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, jimpsar είπε

Συμφωνω απολυτως στα παραπανω. 

Βασικα για τον θορυβο δεν ανεφερα τιποτα. Ειναι σε απολυτα αποδεκτα νουμερα και με ακουστικα δεν ακουω τιποτα οπως πριν στην strix. Οι θερμοκρασιες ειναι ανεβασμενες αλλα οταν διαβαζεις το παρακατω

https://www.tomshardware.com/news/amd-rx-5700-graphics-card-thermal-management,40144.html

τοτε εισαι και χαλαρος. Η εγγυηση εδω ειναι οτι παθει RMA και τελος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...