Προς το περιεχόμενο

AMD RX 5000 Series (RDNA/Navi)


billeiros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 λεπτά πριν, johnmt2 είπε

παιδια με τις navi τα πραγματα ειναι οπως στις vega? χρειαζεται uv για να αποδωσει καλυτερα?

Ναι με uv πέφτει η θερμοκρασία της κάρτας και παίζει σε μεγαλύτερη συχνότητα το τσιπ, όπως συμβαίνει γενικά στις AMD. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

16 λεπτά πριν, johnmt2 είπε

παιδια με τις navi τα πραγματα ειναι οπως στις vega? χρειαζεται uv για να αποδωσει καλυτερα?

ναι! λόγο thermals

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα το θέλει το undervolt της. Με 1.18 1.20 που έχει default παρα είναι αρκετό. Και για θερμοκρασία και για κατανάλωση. Άνετα κρατάει 1800 1850mhz με 150watt κατανάλωση και πολύ μικρότερες θερμοκρασίες συν θόρυβο. Η χαρά του tweaker όπως ήταν και η vega. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ελα dante

Τελειως idle

Screenshot-1.png

 

Και σε 4K 60fps  video απο youtube

Screenshot-3.png

 

Και οι ρυθμισεις μου underclock/fan curve. 1750mhz/0.965voltage/fans μεχρι τους 80 στο 25% και στους 90 35%. Στο peak με αυτο το voltage ειδα μεχρι 81-82 βαθμους και 93-94 junction με 1720mhz core και 875mhz memory δεν την πειραξα καθολου αυτη ειναι stock. Power limit 0%.

Screenshot-1.png

 

Επεξ/σία από Arkin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, Arkin είπε

Ελα dante

Τελειως idle

Screenshot-1.png

Και σε 4K 60fps  video απο youtube

Screenshot-3.png

Και οι ρυθμισεις μου underclock/fan curve. 1750mhz/0.965voltage/fans μεχρι τους 80 στο 25% και στους 90 35%. Στο peak με αυτο το voltage ειδα μεχρι 81-82 βαθμους και 93-94 junction με 1720mhz core και 875mhz memory δεν την πειραξα καθολου αυτη ειναι stock. Power limit 0%.

Screenshot-1.png

blower?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, johnmt2 είπε

blower?

Ναι. Θυσιασα λίγους παραπάνω βαθμούς για απόλυτη ησυχία και χωρίς ακουστικά δεν ακούγεται καθόλου. Η AMD ανέφερε ότι η κάρτα βαράει throttle στους 110 βαθμούς junction οπότε με 93 94 είναι safe. 

Επεξ/σία από Arkin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Dantε είπε

Τοτε στανταρ κατι τρεχει με τη δικια μου καθως ακομα και μετα απο φορματ παλι τραβαει 30αρι οταν καθεται.

Ισως να φταινε οι drivers.Ποιους εχεις?

19.9.3 δεν δοκίμασα πολύ τους 19.9.2 στο καπάκι βγήκαν οι 9.3. Δεν έχω κανένα πρόβλημα με αυτούς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Dantε είπε

Τοτε στανταρ κατι τρεχει με τη δικια μου καθως ακομα και μετα απο φορματ παλι τραβαει 30αρι οταν καθεται.

Ισως να φταινε οι drivers.Ποιους εχεις?

εχεις μηπως dual monitors?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Crus είπε

εχεις μηπως dual monitors?

Ναι. Τωρα ειδα οτι τετοια καταναλωση εχουν με multi monitor. Περίεργο όμως καθως η vega με το ιδιο setup ειχε 9 watt. 

44 λεπτά πριν, Arkin είπε

Αναλυτικά οι καταναλώσεις τις nitro 

https://www.techpowerup.com/review/sapphire-radeon-rx-5700-xt-nitro/30.html

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ξενέρωμα πρώτο. Ενώ και η Vega και η RX590 έκαναν rendering μέσω AMD VCE σε ultra wide ανάλυση στο Vegas, η 5700xt δεν.  Από ότι διαβάζω παρόμοια θέματα είχαν και με το Premiere.

Άρα αν κάνετε rendering σε αυτήν την ανάλυση και χρησιμοποιείτε την υπολογιστική ισχύ της κάρτας για αυτό, μέχρι να το διορθώσει η AMD το ξεχνάτε και χρησιμοποιείτε τη CPU.

Αν μπορείς  @Arkin που παίζεις στην ίδια ανάλυση να επιβεβαιώσεις δοκιμάζοντας με ένα μικρό video.

Δοκίμασα εγκατάσταση απεγκατάσταση drivers και software αλλά δεν είδα φως.

Σε 2560x1440 και σε 1920χ1080 (φαντάζομαι και σε 4k) η κάρτα έκανε rendering και φαίνεται να λειτουργεί κανονικά.

Επεξ/σία από DsLmAnIaC
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, DsLmAnIaC είπε

Ξενέρωμα πρώτο. Ενώ και η Vega και η RX590 έκαναν rendering μέσω AMD VCE σε ultra wide ανάλυση στο Vegas, η 5700xt δεν.  Από ότι διαβάζω παρόμοια θέματα είχαν και με το Premiere.

Άρα αν κάνετε rendering σε αυτήν την ανάλυση και χρησιμοποιείτε την υπολογιστική ισχύ της κάρτας για αυτό, μέχρι να το διορθώσει η AMD το ξεχνάτε και χρησιμοποιείτε τη CPU.

Αν μπορείς  @Arkin που παίζεις στην ίδια ανάλυση να επιβεβαιώσεις δοκιμάζοντας με ένα μικρό video.

Δοκίμασα εγκατάσταση απεγκατάσταση drivers και software αλλά δεν είδα φως.

Σε 2560x1440 και σε 1920χ1080 (φαντάζομαι και σε 4k) η κάρτα έκανε rendering και φαίνεται να λειτουργεί κανονικά.

Ότι θέλεις Νίκο. Πες μου τι να τρέξω και το βράδυ θα το δοκιμάσω. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Arkin είπε

Ότι θέλεις Νίκο. Πες μου τι να τρέξω και το βράδυ θα το δοκιμάσω. 

Σε ευχαριστώ, είμαστε εντάξει το βρήκα. Αντί για το preset MAGIX AVC/AA4 MP4 χρησιμοποιείς το MAGIX HEVC/AAC MP4 και αναλαμβάνει ο HEVC encoder, οπότε με αυτόν τον τρόπο κάνεις τη δουλειά σου απροβλημάτιστα.

Ενδεικτικά, βίντεο που χρειαζόταν 3,5 ώρες στον 1700x, ολοκληρώθηκε σε 40 λεπτά περίπου.

Επεξ/σία από DsLmAnIaC
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Dantε είπε

Ναι. Τωρα ειδα οτι τετοια καταναλωση εχουν με multi monitor. Περίεργο όμως καθως η vega με το ιδιο setup ειχε 9 watt. 

μαλλον bug των Navi ειναι και λογικα θα φτιαξει σε επομενα updates. Οντως ο Βεγγος δεν εχει το ιδιο θεμα αφου εγω σε dual monitor εχω 11w καταναλωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...