Προς το περιεχόμενο

AMD RX 5000 Series (RDNA/Navi)


billeiros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, @topos είπε

Δεν καταλαβαίνω γιατί η ίδια η amd την συγκρίνει με την "νεκρή" rx480 κ όχι με κάποια από τις 560/570/580..?

Όντως αυτό παρατήρησα κ γω. Μου φάνηκε λίγο κάπως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν εχει 150-160 ευρω η 4αρα (170-180 ευρω η 8αρα) και επιδοσεις μεταξυ RX580 και GTX1660 με καταναλωση RX570 η καρτα θα ειναι VFM. Οχι απλα θα πουλησει, θα θερισει.

Το θεμα ειναι οτι υπαρχει και το απο πανω bracket, δηλαδη η κλιμακα τιμων 200-300 ευρω (1660 - 1660ti - RX Vega) που εκει βρισκεται ολο το μελε και αυτη την στιγμη το παιρνει ολο η Nvidia. Ειδικα απο την στιγμη που οι Vega εξαφανιστηκαν, πλεον η AMD παιζει μονο μεχρι 180 ευρω και απο 340 και πανω.

Για μενα πρωτα επρεπε να βγουν οι RX5600/XT και μολις φυγει το στοκ των Polaris να βγαλει τις RX5500 series. Δυστυχως μετα το Λιζακι το χαος στο βασιλειο των κοκκινων.

 

Επεξ/σία από Crus
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Crus είπε

 

Το θεμα ειναι οτι υπαρχει και το απο πανω bracket, δηλαδη η κλιμακα τιμων 200-300 ευρω (1660 - 1660ti - RX Vega)

Ο άλλος βλέπει το skroutz στον ύπνο του - χωρίς το skroutz, όμως...😋

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/10/2019 στις 9:36 ΠΜ, Dantε είπε

Ναι. Τωρα ειδα οτι τετοια καταναλωση εχουν με multi monitor. Περίεργο όμως καθως η vega με το ιδιο setup ειχε 9 watt. 

Στις Navi η AMD δεν έχει προσέξει ιδιαίτερα την idle/low load κατανάλωση.

Ο Arkin έλεγε ότι σε idle/browsing του είναι γύρω στα 8-9W ενώ π.χ. η Vega παίζει 3-4W.

https://drive.google.com/open?id=1um6P67YVNDt_bjNY_AoY1ntDN1BRT9Rw

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγω πάντως παρέλαβα σήμερα την Nitro. Μέχρι στιγμής δεν παρατήρησα κανένα θέμα σε μόνιτορ 2k 75h ips ούτε σε Tn 108p 144hz. Μόνο λίγο ανεβασμένο θόρυβο σε gaming κατάσταση. Με λίγο uv και ένα custom fan curve θα είναι ακόμα καλύτερα. Μεγίστη θερμοκρασία 68c.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω μολις εγκατεστησα την Nitro+.

Μιας και ειναι η πρωτη μου AMD καρτα, υπαρχει τιποτα που πρεπει να πειραξω στα Radeon settings η τα αφηνω ολα default?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, starmanwarz είπε

Και εγω μολις εγκατεστησα την Nitro+.

Μιας και ειναι η πρωτη μου AMD καρτα, υπαρχει τιποτα που πρεπει να πειραξω στα Radeon settings η τα αφηνω ολα default?

Υπάρχουν πολλά που μπορείς να πειράξεις άλλα προς το παρόν άστο όπως είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γενικα ειναι μεγαλο ρισκο η αγορα Navi απο τωρα, εχουν πολλα θεματα και bugs σε πολυ μεγαλο αριθμο χρηστων απο οσο το εχω ψαξει αυτες τις μερες, ειναι και amd, δεν ειναι nvidia που οτι και να παρεις απλα δουλευει, επιπλεον ειναι καινουριο τσιπ και πρεπει να περασει αρκετος καιρος για να βγει καθαρο συμπερασμα. Tο οτι δεν εχει βγαλει προβληματα σε ολους δε σημαινει οτι δε θα βγαλει μετα.

Με τη κυκλοφορια 5800 και 5900 θα καθαρισει περισοτερο το τοπιο.

Επεξ/σία από giorgosmcmc
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...