Προς το περιεχόμενο

AMD RX 5000 Series (RDNA/Navi)


billeiros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, enable_your_mind είπε

Εγω με την sapphire nitro 5700 xt  ειμαι ετσι και δεν εχω κανενα προβλημα πουθενα.. ολα παιζουν σουπερ χωρις να εχω κανενα θεμα

image.png.c8ba715310cc9aaa7c9ee5d147c323ef.png

Άρα το πρόβλημα μπορεί να βρίσκεται στο wattman, όποτε ότι πείραγμα είναι να κάνουμε καλύτερα να γίνεται με κάποιο άλλο πρόγραμμα όπως το msi afterburner.
Να φανταστώ στο wattman τα έχεις αφήσει όλα default? Έχεις ενεργοποιήσεις το enhanced sync?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 λεπτά πριν, enable_your_mind είπε

Εγω με την sapphire nitro 5700 xt  ειμαι ετσι και δεν εχω κανενα προβλημα πουθενα.. ολα παιζουν σουπερ χωρις να εχω κανενα θεμα

image.png.c8ba715310cc9aaa7c9ee5d147c323ef.png

36 βαθμους μονο??? Εγω γιατι εχω 55?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, starmanwarz είπε

36 βαθμους μονο??? Εγω γιατι εχω 55?

Ίσως έχεις ενεργοποιημένο το Zero Rpm(που είναι ON by default), Νομίζω περίπου σε αυτούς τους βαθμούς ενεργοποιούνται τα fans.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, geo4sar είπε

Ίσως έχεις ενεργοποιημένο το Zero Rpm(που είναι ON by default), Νομίζω περίπου σε αυτούς τους βαθμούς ενεργοποιούνται τα fans.

Ναι το εχω ενεργοποιημενο, ειναι καλυτερα να δουλευουν συνεχεια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, geo4sar είπε

Άρα το πρόβλημα μπορεί να βρίσκεται στο wattman, όποτε ότι πείραγμα είναι να κάνουμε καλύτερα να γίνεται με κάποιο άλλο πρόγραμμα όπως το msi afterburner.
Να φανταστώ στο wattman τα έχεις αφήσει όλα default? Έχεις ενεργοποιήσεις το enhanced sync?

watman δεν εχω αλλαξει κατι σε default παιζει...

6 λεπτά πριν, starmanwarz είπε

Ναι το εχω ενεργοποιημενο, ειναι καλυτερα να δουλευουν συνεχεια?

Και εμενα ενεργοποιημενο ειναι αλλα παιζει ρολο κουτι ποσα ανεμιστηρακια εχεις κλπ.. Η καρτα  ειναι απλα απιστευτη .. και απο αποδοση και θερμοκρασια και αθορυβη

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το afterburner εχει και αυτο τα θεματα του γιατι κανει conflict με το wattman. 

Παντως σε τρελα beta κατασταση η φαση. 

Εν τω μεταξυ με τους 10.1 βαλανε και υπολογιζει μονο του sweet spot σε mv/mhz. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Τα προβλήματα που έχετε είναι σε Default settings ??

Προς το παρον στο wattman μονο power limit δινω. 

Στους 10.1 κρασαρε το συμπαν. 1 ωρα τους κρατησα και εφαγα ενα bsod και οταν ανοιξα game κολλησαν τα πάντα και αναγκαστικα ρεσετ. Ε εφαγαν ποδι. 

Με τους 9.2 αλλαξει τα settings μονο του,με ρεσταρτ επανερχονται και διαφορα τετοια κουλα. 

Και το συστημα ειναι απο φορματ κιολας και παντα με ddu κάνω δουλειά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dantε είπε

Το afterburner εχει και αυτο τα θεματα του γιατι κανει conflict με το wattman. 

Παντως σε τρελα beta κατασταση η φαση. 

Εν τω μεταξυ με τους 10.1 βαλανε και υπολογιζει μονο του sweet spot σε mv/mhz. 

Διαφωνω τελειως φιλε μου.Λειτουργουν ολα αψογα και την εχω την καρτα σχεδον 1 μηνα πλεον.

Eγω δεν παιζω με wattman , και οχι δεν χανει settings μετα απο restart δες πιο πισω για το fast boot που αναφερε συμφορουμιτης,

με aburner ειμαι με fixed curve γιατι ειχα flickering στις αρχες το οποιο δοκιμασα χθες και δειχνει να εχει διορθωθει κι αυτο.

Το daily profile μου ειναι 2040mhz  --  1,138 volt  --  10% p.limit  --   42%fans ,  Minimal θορυβος πολυ καλες επιδοσεις και temps , αν και με 

Reference Που ειμαι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1. Για να πειραματιστώ λιγάκι το βραδάκι με UnderVolt, από ότι διαβάζω το μόνο που χρειάζεται είναι να χαμηλώνω λίγο λίγο μόνο το Voltage, σωστά; Δεν χρειάζεται να χαμηλώνω συνδυαστικά κάτι άλλο ;

2. Επειδή χθες έβαλα το Trixx για να αλλάξω τα χρώματα της Nitro+, παρατήρησα παίζοντας APEX Legends ότι ανέβασε λίγο θερμοκρασία και κατανάλωση σε σχέση με προχθές που έπαιζα πάλι το ίδιο παιχνίδι με τις ίδιες ρυθμίσεις. Παίζει να άλλαξε κάτι από μόνο του;

Επεξ/σία από panosp1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, jimpsar είπε

Διαφωνω τελειως φιλε μου.Λειτουργουν ολα αψογα και την εχω την καρτα σχεδον 1 μηνα πλεον.

Eγω δεν παιζω με wattman , και οχι δεν χανει settings μετα απο restart δες πιο πισω για το fast boot που αναφερε συμφορουμιτης,

με aburner ειμαι με fixed curve γιατι ειχα flickering στις αρχες το οποιο δοκιμασα χθες και δειχνει να εχει διορθωθει κι αυτο.

Το daily profile μου ειναι 2040mhz  --  1,138 volt  --  10% p.limit  --   42%fans ,  Minimal θορυβος πολυ καλες επιδοσεις και temps , αν και με 

Reference Που ειμαι.

Προφανως αν εμφανιζε σε ολους το θέμα με stable κιολας οδηγους,τοτε βραστα. 

Το οτι δε τα εχουν καποιοι,δε σημαινει οτι δεν υπάρχουν προφανως. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με τους 19.9.3, ήμουν 10 μέρες σταθερός, σταθερότατος σε ότι έκανα.

Χτες, γμήθηκε ο Δίας. Έπαιζα 5' BFV, ctd. Το Wattman απείραχτο (οπότε δεν ήταν κόλλημα σχετιζόμενο με την κάρτα). Θεώρησα πως απλά κάτι καβάλησε το BFV, δεν είναι ούτε η πρώτη, ούτε η τελευταία φορά.

Πήγα στον υπολογιστή του αδερφού μου (8350+290, stock με uv μόνο) να κάνω το μηνιαίο "service" και πειραματίστηκα με το VSR λίγο. Έχει οθόνη 1680*1050...έβαλα 2560*1600 και σε BF1 από ασταθή fps (40-59) είχε καρφωτά 59, πλέον (μόνο με ΑΑ κομμένο). Το μόνο θέμα ήταν ότι σε DX12 που τον είχα, με το που γινόταν το αρχικό spawn, κολλούσε και win. Του άλλαξα οδηγούς, τα ίδια. Με τα πολλά, τον γύρισα σε DX11 και δεν είχε το παραμικρό πρόβλημα.

Γύρισα στο δικό μου σύστημα, έβαλα DX11, κανένα πρόβλημα αντίστοιχα. Έβαλα τους 10.1, ίδια συμπεριφορά (άντε βγάλε άκρη, δηλαδή).

Υπάρχει η μικρή περίπτωση κάτι-κάπου να αναβάθμισαν τα Win "σιωπηρά" και να απαύτωσαν τα πάντα.

Για τους κατόχους 5700(ΧΤ), πάντως, θεωρητικά οι 10.1 διόρθωσαν σχεδόν τα πάντα (όσο διαβάζω "όξω") από τα προβλήματα που αναφέρετε. Κάτι-κάπου, βρωμάει πάλι.

Επεξ/σία από Πέτρος
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Με τους 19.9.3, ήμουν 10 μέρες σταθερός, σταθερότατος σε ότι έκανα.

Χτες, γμήθηκε ο Δίας. Έπαιζα 5' BFV, ctd. Το Wattman απείραχτο (οπότε δεν ήταν κόλλημα σχετιζόμενο με την κάρτα). Θεώρησα πως απλά κάτι καβάλησε το BFV, δεν είναι ούτε η πρώτη, ούτε η τελευταία φορά.

Πήγα στον υπολογιστή του αδερφού μου (8350+290, stock με uv μόνο) να κάνω το μηνιαίο "service" και πειραματίστηκα με το VSR λίγο. Έχει οθόνη 1680*1050...έβαλα 2560*1600 και σε BF1 από ασταθή fps (40-59) είχε καρφωτά 59, πλέον (μόνο με ΑΑ κομμένο). Το μόνο θέμα ήταν ότι σε DX12 που τον είχα, με το που γινόταν το αρχικό spawn, κολλούσε και win. Του άλλαξα οδηγούς, τα ίδια. Με τα πολλά, τον γύρισα σε DX11 και δεν είχε το παραμικρό πρόβλημα.

Γύρισα στο δικό μου σύστημα, έβαλα DX11, κανένα πρόβλημα αντίστοιχα. Έβαλα τους 10.1, ίδια συμπεριφορά (άντε βγάλε άκρη, δηλαδή).

Υπάρχει η μικρή περίπτωση κάτι-κάπου να αναβάθμισαν τα Win "σιωπηρά" και να απαύτωσαν τα πάντα.

Για τους κατόχους 5700(ΧΤ), πάντως, θεωρητικά οι 10.1 διόρθωσαν σχεδόν τα πάντα (όσο διαβάζω "όξω") από τα προβλήματα που αναφέρετε. Κάτι-κάπου, βρωμάει πάλι.

 

τους drivers του περνατε automatic install απο επανω?

εγω παντα παταω custom install και clean . Mεχρι στιγμης κατι περιεργο δεν εχω παρατηρησει.

Μονο παλαιοτερα με Vega 64, που αλλαζε χρωμα τυπου negative οταν ολοκληρωνοταν το Install το οποιο ειχαν αρκετοι απο οτι ειχα δει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jimpsar είπε

τους drivers του περνατε automatic install απο επανω?

εγω παντα παταω custom install και clean . Mεχρι στιγμης κατι περιεργο δεν εχω παρατηρησει.

Μονο παλαιοτερα με Vega 64, που αλλαζε χρωμα τυπου negative οταν ολοκληρωνοταν το Install το οποιο ειχαν αρκετοι απο οτι ειχα δει.

Συνήθως με DDU, και εννοείται custom.

Στον αδεφό μου, DDU χτες. Σε εμένα, update/overwrite.

Δεν έχει να κάνει...άμα καβαλήσει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...