Προς το περιεχόμενο

AMD RX 5000 Series (RDNA/Navi)


billeiros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

20 λεπτά πριν, Skrez1982 είπε

Παιδιά έχω ένα θέμα με την κάρτα γραφικών μάλλον και δεν μπορώ να καταλάβω που οφείλεται. Το σύστημα μου είναι το εξής.

Ryzen 2600x , corsair tx650m ,msi tomahawk max , arctic freezer 34 duo , 16 gb gskill ripjaws 3200, Sapphire rx5700xt pulse, ssd adata Sx8200.Οθονη της aoc cq32g1 144hz,1440p

Κουτί έχω το sharkoon puresteel rgb ,με τρεις ανεμιστήρες να βαρανε πάνω στην κάρτα γραφικών και ένα να βγάζει αέρα πίσω.

Καθώς παίζω το A Plagues tale innocence έγινε το εξής δύο τρεις φορες. Εκεί που παίζω μαυρίζει η οθόνη , γράφει display port , αλλά το pc συνεχίζει να δουλεύει. Όλοι οι ανεμιστήρες δουλεύουν κανονικά όπως και οι ανεμιστήρες της κάρτας γραφικών , και της ψυκτρας του υπολογιστή. 

Σκέφτηκα μήπως ανέβασε θερμοκρασία η κάρτα. Κατεβάζω msi afterburner για να παρακολουθήσω θερμοκρασίες,fps,cpu gpu usage κτλπ. 

Η θερμοκρασία στην κάρτα πήγαινε από 63-73 βαθμούς και το usage της ήταν 89-98%. Θερμοκρασία επεξεργαστή max 50 με usage 25-35%.

Το ίδιο μου το έκανε και με τους 19.9.2 και με τους 10.1 Να σημειώσω ότι πρέπει να κλείσω το pc από το power button πατώντας το συνεχομενα και μετά να το ξαναπατήσω για να ανοίξει και να μπει στα windows

Δες αν έχει απενεργοποιηθει το xmp profile στις μνήμες, εμένα μου συνέβη και αυτό χωρίς να ξέρω πότε έγινε και πως. Gigabyte Ax370 gaming k7 η μητρικη και ξαφνικά ήταν σα να έφαγε reset, πριν τρεις ημέρες ο μικρός μου έκανε παράπονα. Κολλούσε όλο το σύστημα η μαύριζε η οθόνη και έπρεπε να πατήσω το power button για να σβησει και να επανεκιννησω. 

Τσέκαρα drivers, wattman, θερμοκρασίες τίποτα. Τυχαία είπα να τσεκάρω το bios και ήταν σα να είχε φάει reset. Ενεργοποίησα πάλι το xmp profile και όλα εντάξει από τότε. 

Αλλιως Απεγκατασταση επανεγκατασταση οδηγών της κάρτας και αν επιμείνει clean install windows. Εγώ τουλάχιστον αυτό θα έκανα. 

Σε γενικές γραμμές πάντως δεν έχω θέμα με την κάρτα, όλα λειτουργούν καλά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για δοκιμασε το windows button+P και πατα μια δεξια και enter οταν σου ξανατυχει και πες μας ;)

 

Το RIS σας δουλευει?

Το ενεργοποιω αλλα το βρισκω απενεργοποιημενο μετα :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Skrez1982 είπε

Παιδιά έχω ένα θέμα με την κάρτα γραφικών μάλλον και δεν μπορώ να καταλάβω που οφείλεται. Το σύστημα μου είναι το εξής.

Ryzen 2600x , corsair tx650m ,msi tomahawk max , arctic freezer 34 duo , 16 gb gskill ripjaws 3200, Sapphire rx5700xt pulse, ssd adata Sx8200.Οθονη της aoc cq32g1 144hz,1440p

Κουτί έχω το sharkoon puresteel rgb ,με τρεις ανεμιστήρες να βαρανε πάνω στην κάρτα γραφικών και ένα να βγάζει αέρα πίσω.

Καθώς παίζω το A Plagues tale innocence έγινε το εξής δύο τρεις φορες. Εκεί που παίζω μαυρίζει η οθόνη , γράφει display port , αλλά το pc συνεχίζει να δουλεύει. Όλοι οι ανεμιστήρες δουλεύουν κανονικά όπως και οι ανεμιστήρες της κάρτας γραφικών , και της ψυκτρας του υπολογιστή. 

Σκέφτηκα μήπως ανέβασε θερμοκρασία η κάρτα. Κατεβάζω msi afterburner για να παρακολουθήσω θερμοκρασίες,fps,cpu gpu usage κτλπ. 

Η θερμοκρασία στην κάρτα πήγαινε από 63-73 βαθμούς και το usage της ήταν 89-98%. Θερμοκρασία επεξεργαστή max 50 με usage 25-35%.

Το ίδιο μου το έκανε και με τους 19.9.2 και με τους 10.1 Να σημειώσω ότι πρέπει να κλείσω το pc από το power button πατώντας το συνεχομενα και μετά να το ξαναπατήσω για να ανοίξει και να μπει στα windows

Μη το δίνεις σημασία, ψυχολογικό είναι. Για να το λες εσύ έτσι θα είναι και άλλα τέτοια ωραία μαργαριτάρια.

Πέρα από την πλάκα τα ίδια και περισσότερα προβλήματα έχω και εγώ. Έκατσα πολλές ώρες χτες στο Reddit και διάβαζα θέματα που είχαν με την κάρτα και κάποιες "λύσεις".
1)Η πρώτη και καλύτερη λύση είναι να βγάλει η AMD Drivers που να δουλεύουν σωστά.
2) Άλλαξε σε Hdmi καλώδιο, ή όταν στο κάνει αυτό το πρόβλημα πάτα windows button+ctrl+shift+B.
3)Κάνε reseat ram, cpu, gpu και όλα τα καλώδια του τροφοδοτικού.
4)DDU τους Drivers και install πάλι του τελευταίους που έβγαλε η AMD.
5) Βάλε την οθόνη σου στα 60HZ
6)Μη χρησιμοποιεις κανένα Hardware monitoring πρόγραμμα και μην μπεις καν στο wattman. 
7) Απενεργοποίησε  Hardware acceleration σε Chrome και Discord
8)Στην κάρτα πάνω να βάλεις δυο ξεχωριστά καλώδια 8pin και όχι ένα που να χωρίζεται σε 2  8pin
9) Άλλαξε μητρική, cpu , ram psu, gpu και χώρα.
10) Περίμενε την AMD να βγάλει λειτουργικούς Drivers

Αυτός είναι κάποιες από τις λύσεις που διάβασα και σε κάποιους δουλεύουν και σε κάποιους όχι. Σε μένα για παράδειγμα έχει θέμα όταν βάζω την οθόνη στα 75hz και όταν πάω να πειράξω οτιδήποτε στο wattman. Αυτό που δεν έχω δοκιμάσει είναι clean install windows.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, geo4sar είπε

Μη το δίνεις σημασία, ψυχολογικό είναι. Για να το λες εσύ έτσι θα είναι και άλλα τέτοια ωραία μαργαριτάρια.

Πέρα από την πλάκα τα ίδια και περισσότερα προβλήματα έχω και εγώ. Έκατσα πολλές ώρες χτες στο Reddit και διάβαζα θέματα που είχαν με την κάρτα και κάποιες "λύσεις".
1)Η πρώτη και καλύτερη λύση είναι να βγάλει η AMD Drivers που να δουλεύουν σωστά.
2) Άλλαξε σε Hdmi καλώδιο, ή όταν στο κάνει αυτό το πρόβλημα πάτα windows button+ctrl+shift+B.
3)Κάνε reseat ram, cpu, gpu και όλα τα καλώδια του τροφοδοτικού.
4)DDU τους Drivers και install πάλι του τελευταίους που έβγαλε η AMD.
5) Βάλε την οθόνη σου στα 60HZ
6)Μη χρησιμοποιεις κανένα Hardware monitoring πρόγραμμα και μην μπεις καν στο wattman. 
7) Απενεργοποίησε  Hardware acceleration σε Chrome και Discord
8)Στην κάρτα πάνω να βάλεις δυο ξεχωριστά καλώδια 8pin και όχι ένα που να χωρίζεται σε 2  8pin
9) Άλλαξε μητρική, cpu , ram psu, gpu και χώρα.
10) Περίμενε την AMD να βγάλει λειτουργικούς Drivers

Αυτός είναι κάποιες από τις λύσεις που διάβασα και σε κάποιους δουλεύουν και σε κάποιους όχι. Σε μένα για παράδειγμα έχει θέμα όταν βάζω την οθόνη στα 75hz και όταν πάω να πειράξω οτιδήποτε στο wattman. Αυτό που δεν έχω δοκιμάσει είναι clean install windows.

Έλα δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα. Έπρεπε όντως να λειτουργούν όλα σωστά και να μην ταλαιπωρειται ο κόσμος λάλα φαίνεται εκεί στην Amd έχουν βαλθεί να εδραιωσουν την κυριαρχία της Amd στην αγορά για πολλά χρόνια, ακόμη και τώρα που για πρώτη φορά έβγαλαν άκρως ανταγωνιστικο προιον. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, DsLmAnIaC είπε

Έλα δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα. Έπρεπε όντως να λειτουργούν όλα σωστά και να μην ταλαιπωρειται ο κόσμος λάλα φαίνεται εκεί στην Amd έχουν βαλθεί να εδραιωσουν την κυριαρχία της Amd στην αγορά για πολλά χρόνια, ακόμη και τώρα που για πρώτη φορά έβγαλαν άκρως ανταγωνιστικο προιον. 

Η αληθεια ειναι οτι ειναι τοσο τραγικα τα πραγματα.

Εχω αναφερει ποσα θεματα.

Να συμπληρωσω το ris που κλεινει οποτε θελει,το overlay που ανοιγοκλεινει μονο του.

Ενταξει θα στρωσουν και στη vega στην αρχη ειχε θεματα ,οχι τοσα οσα τωρα βεβαια,αλλα τα φτιαξανε.

Αλλα ξανα μανα αναρωτιεμαι,μαιμουδες εχουν για προγραμματιστες εκει στην amd?γιατι και στις καρτες και στα cpu υπαρχουν χαζα προβληματα.

Δηλαδη day one συνδυασμος navi+zen 2 ειναι συνταγη για να μην εχεις λειτουργικο πισι :P

Και εαν οι nvidia/intel ειχαν αναλογα θεματα ε θα σου λεγα ενταξει ειναι δυσκολη δουλεια και τους δινω ενα περιθωριο beta testing στην αρχη,

Στα της καρτας τωρα,παντως παιζει στα 2+ Ghz στοκ.

Μνημη ανεβαινει καθολου?Πχ στα 900?Και εχει νοημα και να την ανεβασεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά διαβάζω όλα αυτά και λέω για κάτι άλλο θα μιλάνε δεν παίζει,

Δεν έχω τέτοια θέματα κανένα. Μήπως κάτι άλλο έχετε που παρέμβαινει? Το CRU  έχει τα θέματα του . Η κάποιο άλλο conflict.  Και έχω αλλάξει και 3 drivers  ήδη με την κάρτα και win updates κτλ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Dantε είπε

Η αληθεια ειναι οτι ειναι τοσο τραγικα τα πραγματα.

Εχω αναφερει ποσα θεματα.

Να συμπληρωσω το ris που κλεινει οποτε θελει,το overlay που ανοιγοκλεινει μονο του.

Ενταξει θα στρωσουν και στη vega στην αρχη ειχε θεματα ,οχι τοσα οσα τωρα βεβαια,αλλα τα φτιαξανε.

Αλλα ξανα μανα αναρωτιεμαι,μαιμουδες εχουν για προγραμματιστες εκει στην amd?γιατι και στις καρτες και στα cpu υπαρχουν χαζα προβληματα.

Δηλαδη day one συνδυασμος navi+zen 2 ειναι συνταγη για να μην εχεις λειτουργικο πισι :P

Και εαν οι nvidia/intel ειχαν αναλογα θεματα ε θα σου λεγα ενταξει ειναι δυσκολη δουλεια και τους δινω ενα περιθωριο beta testing στην αρχη,

Στα της καρτας τωρα,παντως παιζει στα 2+ Ghz στοκ.

Μνημη ανεβαινει καθολου?Πχ στα 900?Και εχει νοημα και να την ανεβασεις?

Και καλά οσοι ξέρουμε τι παίζεται γνωρίζουμε την κατάσταση και ας πούμε ότι την παλεύουμε.

Φαντάσου τώρα πρώην χρήστη nvidia η νέο χρήστη με το πρώτο του pc να εμπιστεύεται την AMD και να βλέπει αυτά τα θέματα. Nvidia μουτζαχεντιν θα γίνει και με το δίκιο του δηλαδή. :D

Επεξ/σία από DsLmAnIaC
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας .. επίσης για μένα δεν υπάρχουν καθόλου προβλήματα με τους οδηγούς .. όλα λειτουργούν τέλεια .. και πριν με  vega 64 δεν είχα κανένα πρόβλημα το τελευταίο έτος (μόνο εκείνο το ροζ μοβ πράγμα με την εγκατάσταση του οδηγού) ..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ilos είπε

Τις μνήμες τις έχεις με custom timings?

Όχι με xmp στα 3200

2 ώρες πριν, DsLmAnIaC είπε

Δες αν έχει απενεργοποιηθει το xmp profile στις μνήμες, εμένα μου συνέβη και αυτό χωρίς να ξέρω πότε έγινε και πως. Gigabyte Ax370 gaming k7 η μητρικη και ξαφνικά ήταν σα να έφαγε reset, πριν τρεις ημέρες ο μικρός μου έκανε παράπονα. Κολλούσε όλο το σύστημα η μαύριζε η οθόνη και έπρεπε να πατήσω το power button για να σβησει και να επανεκιννησω. 

Τσέκαρα drivers, wattman, θερμοκρασίες τίποτα. Τυχαία είπα να τσεκάρω το bios και ήταν σα να είχε φάει reset. Ενεργοποίησα πάλι το xmp profile και όλα εντάξει από τότε. 

Αλλιως Απεγκατασταση επανεγκατασταση οδηγών της κάρτας και αν επιμείνει clean install windows. Εγώ τουλάχιστον αυτό θα έκανα. 

Σε γενικές γραμμές πάντως δεν έχω θέμα με την κάρτα, όλα λειτουργούν καλά. 

Στο bios είναι στα 3200 δεν έχει χάσει τις ρυθμίσεις. Όπως τις πέρασα πρώτη φορά πριν μια εβδομάδα που το εστησα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, enable_your_mind είπε

Γεια σας .. επίσης για μένα δεν υπάρχουν καθόλου προβλήματα με τους οδηγούς .. όλα λειτουργούν τέλεια .. και πριν με  vega 64 δεν είχα κανένα πρόβλημα το τελευταίο έτος (μόνο εκείνο το ροζ μοβ πράγμα με την εγκατάσταση του οδηγού) ..

Το ροζουλι το είχα δει κι εγώ σε επανεγκατασταση. Μπορεί να ήταν υπονοούμενο από τους devs για το τι πρόκειται να επακολουθησει μετά την εγκατάσταση. :D

Πάει χάλασαν εντελώς εκεί στην Amd. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, DsLmAnIaC είπε

Και καλά οσοι ξέρουμε τι παίζεται γνωρίζουμε την κατάσταση και ας πούμε ότι την παλεύουμε.

Φαντάσου τώρα πρώην χρήστη nvidia η νέο χρήστη με το πρώτο του pc να εμπιστεύεται την AMD και να βλέπει αυτά τα θέματα. Nvidia μουτζαχεντιν θα γίνει και με το δίκιο του δηλαδή. :D

Υποθέτω λοιπόν ότι θα έπρεπε να αισθάνομαι σαν ένας ξένος ταξιδιώτης ufo στο χρόνο που δεν είχα κανένα πρόβλημα με 3700x μου και πριν vega 64 και τώρα  με 5700xt. .. 

Επεξ/σία από enable_your_mind
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, enable_your_mind είπε

Υποθέτω λοιπόν ότι θα έπρεπε να αισθάνομαι σαν ένας ξένος ταξιδιώτης ufo στο χρόνο που δεν είχα κανένα πρόβλημα με 3700x μου και πριν vega 64 και τώρα το 5700xt. .. 

Δεν είχα σοβαρό θέμα ποτέ ούτε με τη vega 64 nitro ούτε με την 5700xt, εκτός από αυτό στο οποίο αναφέρθηκα. Άκρως ευχαριστημένος. 

Απλα γίνεται ένας μικρός χαμός στο Internet και δε θέλει και πολύ να το πάρουν τα trolls και να λένε μην πάρεις Amd έχουν θέματα με drivers, bsod, επανεκκινησεις κτλ κτλ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο σοβαρό πρόβλημα των navi υποτίθεται ήταν αυτό με τα 75 hz και διορθώθηκε στους τελευταίους drivers. Όσο αφορά τους zen 2 είναι 1000 φορές πιο stable από ότι ήταν οι 1st gen zen τουλάχιστον τους πρώτους μήνες. Συγκρίνω τα 1.0.0.3 agesa για zen 2 με τα προ 1.0.6.0 agesa για τους zen οπού οι hynix δεν έπιαναν καν τα 2933 χωρίς να φτύσεις αίμα. Το κυρίως θέμα τους αυτή τη στιγμή είναι τα temp/fan spikes σε idle που μαζεύεται αν αλλάξεις λίγο το cpu fan curve στο bios.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, geo4sar είπε

Μη το δίνεις σημασία, ψυχολογικό είναι. Για να το λες εσύ έτσι θα είναι και άλλα τέτοια ωραία μαργαριτάρια.

Πέρα από την πλάκα τα ίδια και περισσότερα προβλήματα έχω και εγώ. Έκατσα πολλές ώρες χτες στο Reddit και διάβαζα θέματα που είχαν με την κάρτα και κάποιες "λύσεις".
1)Η πρώτη και καλύτερη λύση είναι να βγάλει η AMD Drivers που να δουλεύουν σωστά.
2) Άλλαξε σε Hdmi καλώδιο, ή όταν στο κάνει αυτό το πρόβλημα πάτα windows button+ctrl+shift+B.
3)Κάνε reseat ram, cpu, gpu και όλα τα καλώδια του τροφοδοτικού.
4)DDU τους Drivers και install πάλι του τελευταίους που έβγαλε η AMD.
5) Βάλε την οθόνη σου στα 60HZ
6)Μη χρησιμοποιεις κανένα Hardware monitoring πρόγραμμα και μην μπεις καν στο wattman. 
7) Απενεργοποίησε  Hardware acceleration σε Chrome και Discord
8)Στην κάρτα πάνω να βάλεις δυο ξεχωριστά καλώδια 8pin και όχι ένα που να χωρίζεται σε 2  8pin
9) Άλλαξε μητρική, cpu , ram psu, gpu και χώρα.
10) Περίμενε την AMD να βγάλει λειτουργικούς Drivers

Αυτός είναι κάποιες από τις λύσεις που διάβασα και σε κάποιους δουλεύουν και σε κάποιους όχι. Σε μένα για παράδειγμα έχει θέμα όταν βάζω την οθόνη στα 75hz και όταν πάω να πειράξω οτιδήποτε στο wattman. Αυτό που δεν έχω δοκιμάσει είναι clean install windows.

2. Μου το έχει κάνει και σε hdmi.

3. Θα το δοκιμάσω.

4. Το έκανα όταν πέρασα τους 10.1

5. Θα το δοκιμάσω αλλά και στην τηλεόραση 60hz που είχα συνδέσει αρχικά το tower όταν το είχα πρωτοστησει και έβαλα το rize of tomb raider μου το έκανε δύο φορές.

6. Αρχικά μου το έκανε χωρίς κανένα πρόγραμμα μονιτορινκ. Όταν είχα το afterburner δεν μου το έκανε. Είχα αφήσει το pc χωρίς το τζάμι να δω τι γίνεται βέβαια , και δεν το παρουσίασε.

7. Θα το κάνω

8. Το έχω συνδεδεμένο με ένα καλώδιο που βγάζει δύο οκταπινα . Θα το αλλάξω και αυτό

 

 

 

Να ρωτήσω κάτι άλλο? Αυτό που μου κάνει είναι το bsod ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βάζοντας την οθόνη στα 75hz το memory clock της κάρτα είναι μόνιμα στα 1750Mhz όπως δείχνει το gpu-z  και 875Mhz μέσα από το wattman και power draw 30-32W

 

Spoiler

gpu75hz 2.PNG

 

 

Spoiler

gpu75hz.PNG

 

Και στα 60hz η οθόνη. 200Mhz και 10w

 

 

Spoiler

1080p gpu memory usage by wattman.PNG

 

 

Spoiler

1080p gpu memory usage.PNG

 

Επεξ/σία από geo4sar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...