Προς το περιεχόμενο

AMD RX 5000 Series (RDNA/Navi)


billeiros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 11/6/2019 στις 2:31 ΠΜ, radeon9700 είπε

Εάν έχετε κανένα σοβαρό επιχείρημα να το συζητήσουμε 😛 αλλιώς τι να σας κάνω ξυδάκη. Και υπόψιν εγώ  navi 8α παρω

Καλή τυχη με το Φουρνάκι Vega 64 295 Watt TDP. Την έβαλε φίλος και μεχρι τον αυγουστο θα γυρίσει το δωμάτιο του σε καντίνα να ψήνει λουκάνικα.... Που δλδ να μην ειχε και HBM Μνήμες Ram. Θα ηταν ανέφικτη η δημιουργία της κάρτας μιας και στην AMD χαμηλώνουν την συχνότητα λειτουργίας για να αυξήσουν το ευρος μνημης απο τα 256bit στα 4096bit και απο τα 7000Mhz στα 800Μhz .... Και για του λόγου του αληθές η κατανάλωση της συγκεκριμενης κάρτας εφτασε στα 570 Watt. Δλδ εκει που παιζεις μια πίστα απο το αγαπημένο σου παιχνίδι, ψήνεις και το κοτοπουλακι σου , τρωει μια οικογενια τριων ατόμων και σου μένουν και 200fps για φαγητό το βράδυ...

 

Επεξ/σία από blueakamah
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας κρατησουμε μικρο καλαθι...ολα κινουνται υπερ των καταναλωτων φετος στο τομεα των επεξεργαστων και καρτων γραφικων.

https://wccftech.com/exclusive-nvidias-super-gpus-unleashing-monsters/

Εχουμε ανοδο και ανταγωνισμο τοσο στο πρασινο οσο και στο κοκκινο στρατοπεδο.

ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΑΠΑΝΤΑΕΙ ΤΟΣΟ ΣΥΝΤΟΜΑ Η NVIDIA ΣΤΗΝ AMD ΜΕ ΤΟΣΟ ΠΛΟΥΣΙΟΠΑΡΟΧΟ REFRESH ΠΛΑΝΟ

ΓΙΑ ΤΙΣ RTX ΠΟΥ ΠΑΤΩΣΑΝ ΕΜΠΟΡΙΚΑ ΛΟΓΩ ΤΩΝ ΑΠΙΣΤΕΥΤΩΝ ΤΙΜΩΝ. (-12% ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΝΑ ΚΑΛΠΑΖΕΙ Η ΜΕΤΟΧΗ)

Γενικότερα παντως οι τιμες για WAFER τοσο μικρα 7nm ειναι απαραδεκτες αλλα θα περιμενουμε μειωση σταδιακα οταν βγουν RX 5800 και RX 5900 μεχρι τα Χριστουγεννα.

Ευτυχως ριχνει τιμες κοντα στα 250€ για την 2060 η NVidia καθως θα βγει η 2060 SUPER οποτε το Mid-Range περνει φωτια.

Συντομα θα απαντησει και η AMD...οποτε σε δουλεια να βρισκομαστε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, nikos5800 είπε

τρελο value for money στα 240 ευρω η vega 56, η μονη καρτα που αξιζει αυτην την στιγμη μεχρι και το τελευταιο ευρω!

https://www.skroutz.gr/s/17878055/MSI-Radeon-RX-Vega-56-8GB-V368-005R.html

η αυτο μετα δυο fan στα 280

https://www.skroutz.gr/s/14428266/Sapphire-Radeon-RX-Vega-56-8GB-Pulse-11276-02.html

Η Pulse θα είναι υποφερτή τώρα καλοκαίρι...Για τη reference ούτε λόγος

Πάντως περίμενα μεγαλύτερη πτώση κατανάλωσης στις Navi για να μπορώ να δικαιολογήσω την αναβάθμιση από 56αρα

Επεξ/σία από Inler
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, Azerothakis είπε

ΓΙΑ ΤΙΣ RTX ΠΟΥ ΠΑΤΩΣΑΝ ΕΜΠΟΡΙΚΑ ΛΟΓΩ ΤΩΝ ΑΠΙΣΤΕΥΤΩΝ ΤΙΜΩΝ.

Δεν νομιζω οτι πολυ ισχυει το ''πατωσαν εμπορικα'' οταν δεν εχουν κλεισει καν 1χρονο.

Τι να πουμε δηλαδη και για τις vega που αν και πεσαν οι τιμες δεν φαινεται να τις αγοραζει κανενας.

https://store.steampowered.com/hwsurvey/Steam-Hardware-Software-Survey-Welcome-to-Steam

Νομιζω η εκπληξη ειναι το υψηλο ποσοστο των 1080ti και οτι απο RTX καρτες φαινεται η 2070 τελικα να ειναι η πιο δημοφιλης και οχι η 2060.

Και οπως βλεπεις το ποσοστο RTX 2080 ειναι μεγαλυτερο απο το ποσοστο των rx 480.

Απο Amd μερια περαν απο 480/580,το χαος.

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, Aten-Ra είπε

Φίλε η τιμή των 8Core Ryzen 3 είναι χειρότερη από των Ryzen 2. Σε σχέση με τον 2700Χ πήρες ένα 15% IPC και παραπάνω ρολόγια αλλά ακριβότερα 1.5 χρόνο μετά($329 R7 2700X vs $389 R7 3800X). Ο μόνος που αξίζει είναι ο 3600 αλλά και πάλι αν δεν έχεις GPU να τον αξιοποιήσεις γιατί να δόσεις 500-600+ ευρώ για CPU + Mobo + Memory ??

Όσο για τον 3900Χ, στοίχημα ότι με τον 3600 στα ίδια ρολόγια θα έχουν ίδιες επιδόσεις (+- 5%) σε Gaming. $499 CPU σε Mainstream Platform είναι για γέλια, μέχρι τα $300 καλά ήμασταν.

 

Νομίζω πως είσαι λίγο άδικος. 

Τα 8-πύρηνα , τα 12-πύρηνα και τα 16-πύρηνα της AMD στο μεσαίο Socket  δεν ήρθαν για να καλύψουν μόνο μεσαίας δυναμικής χρήστες στην αγορά. 

Ήρθαν να καλύψουν κάθε απαίτηση πλην memory intensive σεναρίων και χρήσης πολλαπλών καρτών, nvmes κ.λ.π.

 

Αν δούμε όλη την λίστα επεξεργαστών της AMD από τα RYZEN 1 και μετά θα δούμε

 

 

AMD 1800X (499€)  -> Δεν αντικαταστάθηκε -> AMD 3800Χ (399€)

AMD 1700X (399€) -------->AMD 2700X (329€)  ------> AMD 3700X (329€)

AMD 1700 (329€)  ------------> AMD 2700 (299€) --------> Δεν υπάρχει αντικαταστάτης

AMD 1600X (249€)----------> AMD 2600X (229€) ------> AMD 3600X (249€)

AMD 1600 (219€)  ---------- > AMD 2600 (199€) ---------> AMD 3600 (199€)

Οι RYZEN 3900X (499€) ίδια τιμή με τον 1800Χ αλλά με +4C/8T και 7nm, pci-e v4 κ.λ.π. 

και RYZEN 3950X (729€)  είναι επέκταση προς τα επάνω της κατηγορίας του Socket. 

 

Βλέπουμε λοιπόν πως στις τιμές των μεγάλων υπάρχει μια πτώση τιμής της τάξης των 100 περίπου €€€.

Στους μικρότερους παραμένει η τιμή στα ίδια με την γενιά 2000 .

Το socket λόγω πληρότητας Lanes και νέων χαρακτηριστικών χτυπάει την πόρτα των HEDT , οπότε παρουσιάζονται και επεξεργαστές τέτοιας κατηγορίας συμβατοί με αυτό, σε τιμές όμως χαμηλότερες από HDET .

1920X ( 799€) -------> 2920Χ (649€) ------> 3900Χ (499€)

1950Χ (999€) ------> 2950Χ (899€) -------> 3950Χ (729€)

 

Στους Ryzen 4000 που θα είναι μια ανανέωση στην ίδια ώριμη λιθογραφία, νομίζω πως θα δούμε ξανά πτώση τιμων.

Δεν το λες πως χαρίζει, αλλά δεν το λες πως σε κλέβει κιόλας. 

 

 

Επεξ/σία από adtakhs
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Fulgore είπε

Δεν νομιζω οτι πολυ ισχυει το ''πατωσαν εμπορικα'' οταν δεν εχουν κλεισει καν 1χρονο.

Τι να πουμε δηλαδη και για τις vega που αν και πεσαν οι τιμες δεν φαινεται να τις αγοραζει κανενας.

https://store.steampowered.com/hwsurvey/Steam-Hardware-Software-Survey-Welcome-to-Steam

Νομιζω η εκπληξη ειναι το υψηλο ποσοστο των 1080ti και οτι απο RTX καρτες φαινεται η 2070 τελικα να ειναι η πιο δημοφιλης και οχι η 2060.

Και οπως βλεπεις το ποσοστο RTX 2080 ειναι μεγαλυτερο απο το ποσοστο των rx 480.

Απο Amd μερια περαν απο 480/580,το χαος.

Μην παρεξηγηθω φιλε μου...επειδη παρακολουθω το επιχειρηματικο πλανο των εταιριων...το πατωσαν το λεω σαν πλανο.

Τι κερδη, τι στοχους, τι αποτελεσματα ειχε η γενια RTX στην Nvidia εναν παγκοσμιο κολοσο.

Οι πιεσεις των μετοχων την εβαλαν στο τραπεζι για να βγαλει "γρηγορα" την GTX 1660-1650 για να ρευστοποιησουν την μεγαλη επενδυση που εγινε για τις RTX.

Ο κοσμος εννοειται καλα εκανε και δεν αγορασε DAY 1 και το πληρωσε πολυ ακριβα η Nvidia.

Και σαν μην εφτανε αυτο σε 9-10 μηνες βγαζει και νεα γενια REFRESH RTX καθως πιεζεται εμπορικα απο την AMD.

ΕΙΝΑΙ ΚΤΗΝΗ ΑΝ ΟΝΤΩΣ ΕΠΑΛΗΘΕΥΤΟΥΝ ΟΙ RTX SUPER !!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνωμη αλλα απο το παραπανω γραφημα εσυ βλεπεις να πιεζεται πολυ η nvidia?Η μηπως πιστευεις οτι και η ιδια περιμενε τις τρελες πωλησεις απο τις RTX καρτες?

Δεν βγαζει νοημα αυτο που γραφεις,οχι γιατι το λεω εγω,αλλα γιατι το λενε τα νουμερα.

Μονο στις φθηνοτερες καρτες πιεζεται πραγματικα,που και παλι πουλαει πολυ περισσοτερο.

Δεν ειδες και απο την Radeon 7 τι ''πιεση''που ενιωσε....

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Ryzenlake είπε

Ίσα ίσα, το mid range έχει γίνει φτηνότερο από ποτέ. Να θυμίσω...

Οι mid range καρτες γραφικών 5 - 6 χρόνια πριν που κόστιζαν 250-300€ (760 / 280x) με το ζόρι βγάζαν 60 frames σε 1080p σε αρκετά games της εποχής. H 2060 που είναι ακριβότερη το 1080p / 60 το έχει για πρωινό.

 

για βρες μου που η 760 εκανε 250-300?  πλαισιο ε?

ξεκαθαρα γραφεις οτι να ναι φιλε μου.

 

και με το σκεπτικο σας με τις επιδοσεις που το ιδιο εγραψε κι ο billeiros, σε μια 6ετια η 5080ti που θα ειναι 4πλασια απο την 2080ti  και θα πιανει ανετα 4κ θα αξιζει ανετα 2500-3000, ισως και παραπανω σωστα?

 

Επεξ/σία από rofl
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, rofl είπε

για βρες μου που η 760 εκανε 250-300? 

αλλα μ αυτα που γραφεις γενικοτερα γυρω  στα  15-16 εισαι που να θυμασαι τι γινοταν πριν 5-6 χρονια:P

To πόσο είμαι δεν έχει σημασία. Ας πούμε πως είμαι 12, αλλάζει αυτά που γράφω? 

Γιατί πόσο έκανε η 760? 250 είναι launch price, τώρα στα Ελληνικά μαγαζιά μπορεί να είχε και παραπάνω, δεν θυμάμαι. 370€ είχα πάρει τότε την 770, η οποία πάντως ήταν χειρότερη στα τότε games από ότι είναι η 2060 στα σημερίνα. 

Αν αυτά είναι τα επιχειρήματα σου πάνω σε αυτα που έγραψα μάλλον οτι έχω δίκιο επιβεβαιώνεις. Μια ζωή mid range κάρτες είχα, πέρασα από 6870 σε 7870 και λοιπά και λοιπά. Καμμία σχέση το τότε mid range με το σήμερα. Η 2060 είναι κατά πολύ ανώτερη από το παλιό mid range, το οποίο σε πολλά games έχανε τα 60αρια για πλάκα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nikos5800 είπε

τρελο value for money στα 240 ευρω η vega 56, η μονη καρτα που αξιζει αυτην την στιγμη μεχρι και το τελευταιο ευρω!

https://www.skroutz.gr/s/17878055/MSI-Radeon-RX-Vega-56-8GB-V368-005R.html

η αυτο μετα δυο fan στα 280

https://www.skroutz.gr/s/14428266/Sapphire-Radeon-RX-Vega-56-8GB-Pulse-11276-02.html

Kουρτινα 2...

Στην 1 βγαινει το ζονκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, Ryzenlake είπε

To πόσο είμαι δεν έχει σημασία. Ας πούμε πως είμαι 12, αλλάζει αυτά που γράφω? 

Γιατί πόσο έκανε η 760? 250 είναι launch price, τώρα στα Ελληνικά μαγαζιά μπορεί να είχε και παραπάνω, δεν θυμάμαι. 370€ είχα πάρει τότε την 770, η οποία πάντως ήταν χειρότερη στα τότε games από ότι είναι η 2060 στα σημερίνα. 

Αν αυτά είναι τα επιχειρήματα σου πάνω σε αυτα που έγραψα μάλλον οτι έχω δίκιο επιβεβαιώνεις. Μια ζωή mid range κάρτες είχα, πέρασα από 6870 σε 7870 και λοιπά και λοιπά. Καμμία σχέση το τότε mid range με το σήμερα. Η 2060 είναι κατά πολύ ανώτερη από το παλιό mid range, το οποίο σε πολλά games έχανε τα 60αρια για πλάκα. 

εκανα εντιτ παραπαραπανω... τα επιχειρηματα αυτα ειναι αστεια... η 780 ti ειχε  7 κατοσταρικα και η 760 βρισκονταν ευκολα στο 200αρι...

 

5 λεπτά πριν, rofl είπε

για βρες μου που η 760 εκανε 250-300?  πλαισιο ε?

ξεκαθαρα γραφεις οτι να ναι φιλε μου.

και με το σκεπτικο σας με τις επιδοσεις που το ιδιο εγραψε κι ο billeiros, σε μια 6ετια η 5080ti που θα ειναι 4πλασια απο την 2080ti  και θα πιανει ανετα 4κ θα αξιζει ανετα 2500-3000, ισως και παραπανω σωστα?

 

Επεξ/σία από rofl
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, rofl είπε

και με το σκεπτικο σας με τις επιδοσεις που το ιδιο εγραψε κι ο billeiros, σε μια 6ετια η 5080ti που θα ειναι 4πλασια απο την 2080ti  και θα πιανει ανετα 4κ θα αξιζει ανετα 2500-3000, ισως και παραπανω σωστα?

Μάλλον δεν έχεις πιάσει το σκεπτικό μου, λόγω ηλικίας ;) 

Για να γίνει ευθεία σύγκριση μεταξύ 2 καρτών όσον αφορά την τιμή θα πρέπει να γίνει σύγκριση 2 καρτών που βγάζουν παραπλήσιες επιδόσεις στα games της κάθε γενιάς. Η 2060 λοιπόν βγάζει 2.5 φορές παραπάνω fps στο farcry 5 από ότι έβγαζε η 760 στο farcry 3. Τυχαίο παράδειγμα, πάντως το ίδιο συμβαίνει και στα υπόλοιπα games. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Ryzenlake είπε

Μάλλον δεν έχεις πιάσει το σκεπτικό μου, λόγω ηλικίας ;) 

Για να γίνει ευθεία σύγκριση μεταξύ 2 καρτών όσον αφορά την τιμή θα πρέπει να γίνει σύγκριση 2 καρτών που βγάζουν παραπλήσιες επιδόσεις στα games της κάθε γενιάς. Η 2060 λοιπόν βγάζει 2.5 φορές παραπάνω fps στο farcry 5 από ότι έβγαζε η 760 στο farcry 3. Τυχαίο παράδειγμα, πάντως το ίδιο συμβαίνει και στα υπόλοιπα games. 

καλα νταξει κακως ασχοληθηκα, γερα μυαλα για παντα ευχομαι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, rofl είπε

εκανα εντιτ παραπαραπανω... τα επιχειρηματα αυτα ειναι αστεια... η 780 ti ειχε  7 κατοσταρικα και η 760 βρισκονταν ευκολα στο 200αρι...

Όταν βγήκε η 760 είχε 250. Η Ti τότε δεν υπήρχε, αργότερα βγήκε και έσπρωξε τις τιμές προς τα κάτω προφανώς. Η 780 είχε 750 στο launch. Όταν βγήκε η Ti και έκανε 200 που λές η 760 έτρωγε σανό στα games. 

Αλλά δεν έχει σημασία η τιμή, μη κολλάς εκεί. Σου δείχνω το φεγγάρι και κοιτάς το δάχτυλο. Αυτό που σου εξηγώ είναι οτι είναι άκυρο να συγκρίνεις βάση ονοματολογίας. Η 2060 είναι 2 φορές πιο γρήγορη στα σημερινά games από ότι ήταν η 760 στα τότε games, άρα λογικό να κοστίζει παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Συγνωμη αλλα απο το παραπανω γραφημα εσυ βλεπεις να πιεζεται πολυ η nvidia?Η μηπως πιστευεις οτι και η ιδια περιμενε τις τρελες πωλησεις απο τις RTX καρτες?

Δεν βγαζει νοημα αυτο που γραφεις,οχι γιατι το λεω εγω,αλλα γιατι το λενε τα νουμερα.

Μονο στις φθηνοτερες καρτες πιεζεται πραγματικα,που και παλι πουλαει πολυ περισσοτερο.

Δεν ειδες και απο την Radeon 7 τι ''πιεση''που ενιωσε....

Η Nvidia πιέζεται πολύ από την AMD , αλλά όχι στον τομέα των desktop καρτών. Γενικά οι απλοί χρήστες δεν μπορούν να αντιληφθούν όλα όσα συμβαίνουν. 

Η AMD έχει επιλέξει άλλη στρατηγική για τις κάρτες, αυτή του σχεδιαστή που θα παρέχει σε όλους τα γραφικά που επιθυμούν. Από Google, Microsoft, Sony, Samsung, Intel. Για όλους φτιάχνει και σε όλους πουλάει τεχνολογία - τεχνογνωσία. Πάει να το παίξει υπο/υπέρ-κατασκευαστής παρέχοντας την τεχνολογία για τα τελικά προιόντα και όχι το τελικό προιόν.

Τα προιόντα που βλέπουμε εμείς στο desktop είναι συνάρτηση των απαιτήσεων των πελατών της σε άλλες πλατφόρμες . Μας πασάρει δηλαδή στο desktop ότι έχει αναπτύξει για άλλους. Δεν επενδύει εξτρά χρήματα για ένα διαφορετικό προιόν. 

Η Nvidia πιέζεται γιατί πολύ απλά χάνει όλες τις παραπάνω αγορές, ενώ οι αγορές αυτές θα βρίσκονται εντός μια εννοιαίας πλατφόρμας όπου θα απαιτούνται λιγότεροι πόροι ανάπτυξης και προσαρμογής αφαρμογών κ.λ.π. Αρα εμμέσως η AMD κερδίζει στην επιβολή των Standards που θα κινείται και θα αναπτύσσεται η αγορά ... 

Επεξ/σία από adtakhs
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...