Προς το περιεχόμενο

AMD RX 5000 Series (RDNA/Navi)


billeiros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

59 minutes ago, _Theo_ said:

Το Linux το έχω δουλέψει και ξέρω ότι ΔΕΝ είναι για απλούς χρήστες και σίγουρα ΔΕΝ είναι φιλικό προς το χρήστη. Γι αυτό έχει 1% μερίδιο αγοράς. Σχετικά με τους drivers ναι όντως μπορεί η AMD να είναι καλύτερη εκεί αλλά αν κρίνω από τα Windows αμφιβάλλω.

Εγώ δεν καταλαβαίνω πως έκανες όλους αυτους τους συνειρμούς... εν το μεταξύ το βλέπω συχνά σε αυτο το τοπικ και απο άλλους (τύπου βγαίνουν όπου να ναι οι drivers, έχει καιρό να χιονίσει στην Αθήνα) :P

Δηλαδή ότι έχω προβλήματα με το Linux ενώ έγραψα το αντίθετο, ότι είμαι "απλός χρήστης" ενώ ασχολούμαι με Linux απο το '99 (SuSe 6.2) και είναι το main μου λειτουργικό για πάνω απο 10 χρόνια, ότι η Nvidia είναι καλύτερη απο AMD σε Linux χωρίς να έχεις χρησιμοποιήσει και τις δύο σε Linux.... τεσπά πολύ off topic.. peace 😛

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, _Theo_ είπε

Το Linux το έχω δουλέψει και ξέρω ότι ΔΕΝ είναι για απλούς χρήστες και σίγουρα ΔΕΝ είναι φιλικό προς το χρήστη. Γι αυτό έχει 1% μερίδιο αγοράς. Σχετικά με τους drivers ναι όντως μπορεί η AMD να είναι καλύτερη εκεί αλλά αν κρίνω από τα Windows αμφιβάλλω.

Είναι καλύτερη μέχρι η Nvidia να πάρει στα σοβαρά το Linux 😀

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, noFEARgr είπε

Η amd ειναι ετη φωτος μπροστα απο nvidia στο linux...

Δεν είναι ακριβές αυτό. Η nvidia δεν υποστηρίζει διάφορα APIs του Linux (πχ xrandr, modesetting, GBM για wayland και άλλα). Αυτό φυσικά το κάνει από επιλογή και όχι από ανικανότητα - πχ για το Wayland τελικά κατάφερε και επέβαλε τη χρήση EGLStreams για το δικό της hardware. Επίσης δεν υποστηρίζει (τουλάχιστον επίσημα) τα laptop που έχουν nvidia graphics μέσω του igpu της Intel (Nvidia optimus). Επιπλέον οι drivers της είναι closed source και σε κάθε νέο Linux kernel θέλουν adaptation. Από αυτή την άποψη λοιπόν ναι είναι χειρότεροι.

Όμως, η απόδοση του hardware της τόσο σε Vulkan/OpenGL, όσο και το nvenc/nvdec κομμάτι για video transcoding (όπου επίσης αγνοεί το "επίσημο" va-api και χρησιμοποιεί τα δικά της) αλλά και το compute (cuda) κομμάτι δουλεύει άψογα στο Linux, το ίδιο καλά με τα Windows και σε κάποιες περιπτώσεις ακόμα καλύτερα στο Linux. Η nvidia στο Linux δε νοιάζεται για τον end user αλλά για το datacenter, και ότι αφορά τη χρήση σε datacenter δουλεύει ΑΨΟΓΑ. Ακόμα και οι drivers για OpenCL compute (παρ' όλο που η nvidia προωθεί το cuda) είναι άψογοι σε Linux, ενώ πχ της AMD οι compute drivers για Navi ακόμα αναμένονται στο Linux. Η χρήση σε desktop είναι by-product της χρήσης στο datacenter και σε γενικές γραμμές δουλεύει απροβλημάτιστα.

Δε θα έλεγα το ίδιο για την AMD που για να χρησιμοποιήσεις πρόσφατο hardware (πχ Navi) πρέπει να είσαι σε bleeding edge distro.

Επεξ/σία από malakudi
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

4 hours ago, malakudi said:

Δε θα έλεγα το ίδιο για την AMD που για να χρησιμοποιήσεις πρόσφατο hardware (πχ Navi) πρέπει να είσαι σε bleeding edge distro.

Για το ότι χρησιμοποιείτε διανομές με προβλήματα δεν νομίζω ότι φταίει η AMD... το ότι το Ubuntu π.χ πρέπει να περιμένει 6 μήνες για να πάει σε συγχρονο kernel και mesa είναι αστείο. Απο εκεί και πέρα ίσως ναι να μην υποστηρίζεται το OpenCL ακόμα (δεν έχω δοκιμάσει), αλλά εμείς είμαστε users, δεν είμαστε datacenter, οπότε δεν ξέρω αν είναι και ΤΟΣΟ σοβαρό πρόβλημα. Απο όσο έχω καταλάβει πάντως και το OpenCL είναι σχεδόν νεκρό πλέον και δεν βλέπω μέλλον για αυτό. Για μένα 100 φορές AMD σε Linux ακόμα και με τα προβλήματα αυτά.

 

Επεξ/σία από Luciddream
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 minutes ago, noFEARgr said:

Οι navi παντως βγηκαν καθαρα για gaming ( και οτιδηποτε με rdna ) , το gcn θα συνεχισει να υπαρχει για compute task. 

Πάνω σε αυτό, έπαιζα προχτές DOOM που ειναι σε Vulkan και έβλεπα το compute σε περίπου 28% - εκεί τι παίζει ξέρει κανείς? Είναι άλλο compute API?

edit: βρήκα μια ατάκα που τα εξηγεί κάπως

Quote

The point of Vulkan’s compute pipeline is to provide compute facilities for rendering operations. Despite the ridiculous tagline, Vulkan is not trying to compete with OpenCL. Use OpenCL for compute tasks. Use Vulkan’s compute shaders when you need to do computations that feed rendering processes.

 

Επεξ/σία από Luciddream
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Aruil είπε

Δεν έχουν freesync οι οθόνες μου, είναι αρκετά παλιές. Οπότε, δυστυχώς δεν μπορώ να το τεστάρω αυτό.

Με τι καλώδια είναι συνδεδεμένες ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, billpall13 είπε

Με manual timings και voltage, τελειως σειφ, σχεδον ιδια με του xmp, και 2000 core 1200mv, δυο ωρες pubg και αλλη μιση cod χωρις μαυρη καταρα.. αυριο περισσοτερο τεστινγκ.

Γύρισε τα όλα στοκ, cpu ram Και ότι άλλο έχεις κάνει OC. Αν στο ξανά κάνει τότε 100% φταίει κάτι με τη κάρτα, τώρα είσαι στο 99,9%   

Χρησιμοποιείς MSI afterburner? 

2 λεπτά πριν, Aruil είπε

Displayport η μία και η άλλη Displayport to DVI-D.

Έχεις δοκιμάσει να δουλέψεις μονο με 1 για να δεις αν στο κάνει ? 

Επεξ/σία από leros2004
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, leros2004 said:

Γύρισε τα όλα στοκ, cpu ram Και ότι άλλο έχεις κάνει OC. Αν στο ξανά κάνει τότε 100% φταίει κάτι με τη κάρτα, τώρα είσαι στο 99,9%   

Έχεις δοκιμάσει να δουλέψεις μονο με 1 για να δεις αν στο κάνει ? 

Σκόπευα να το κάνω αλλά επειδή χθες έκανα format, περιμένω να δω αν θα συνεχίσει να το κάνει πρώτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Aruil είπε

Σκόπευα να το κάνω αλλά επειδή χθες έκανα format, περιμένω να δω αν θα συνεχίσει να το κάνει πρώτα.

Γενικά το dual monitor είναι περίεργο .. Εχθές έπαιζα στη μια και ενεργοποίησα και τη 2η και μου γύρισε τη 1η στα 60hz απο 144hz.  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, leros2004 είπε

Γύρισε τα όλα στοκ, cpu ram Και ότι άλλο έχεις κάνει OC. Αν στο ξανά κάνει τότε 100% φταίει κάτι με τη κάρτα, τώρα είσαι στο 99,9%   

Χρησιμοποιείς MSI afterburner? 

Έχεις δοκιμάσει να δουλέψεις μονο με 1 για να δεις αν στο κάνει ? 

Οχι τιποτα.. προχτες εκανα φορματ ξανα, ειναι ολα οσο πιο clean γινεται..

Χτες για 2 ωρες δεν εκανε κατι, θα το δω μετα την δουλεια.. και αν το ξανακανει θα τα ριξω ολα, αν και το θεωρω περιεργο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
17 ώρες πριν, Aruil είπε

Ε λογικό δεν είναι αν λειτουργούσε μια χαρά πριν την αλλαγή κάρτας? Ο ορισμός του απορρίπτω αιτίες είναι αυτό. Συν ότι δεν έχω ακούσει ποτέ μαύρισμα οθονών λόγω αποτυχημένουν overclock μνήμης. Ακόμα και όταν είχε κάνει fail το δικό μου crashes είχα όχι μαύρισμα οθόνης.

Οχι. Ημουν "σταθερος" με την 780 τοσα χρονια, οταν αλλαξα σε 5700 και κουνηθηκε λιγο το υπολοιπο συστημα μ αλλαξε τα φωτα στα προβληματα. Κατεβασα ρολογια και εφτιαξε χωρις να πειραξω τη καρτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, Lezantas26 said:

Οχι. Ημουν "σταθερος" με την 780 τοσα χρονια, οταν αλλαξα σε 5700 και κουνηθηκε λιγο το υπολοιπο συστημα μ αλλαξε τα φωτα στα προβληματα. Κατεβασα ρολογια και εφτιαξε χωρις να πειραξω τη καρτα

Όταν κάποιος λέει ότι το σύστημα του ήταν τέρμα stable με κάποια ρολόγια, θεωρώ ότι εννοεί ότι έχει τρέξει ότι test για stress μπορεί. Αν ισχύει αυτό για τη μνήμη ξέρω γω, και ξαφνικά εκεί που δεν έχει κανένα θέμα αλλάζει κάρτα και έχει θέμα είναι το λιγότερο περίεργο να φταίει η μνήμη. Δεν είναι σαν να αλλάξεις CPU που έχεις διαφορετικό IMC.

Τι προβλήματα είχες? Και επίσης τι ρολόγια κατέβασες? Και το κυριότερο πόσο είχες κάνει stress test τα overclocks σου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...