Προς το περιεχόμενο

AMD RX 5000 Series (RDNA/Navi)


billeiros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

El Capitan Supercomputer Detailed: AMD CPUs & GPUs To Drive 2 Exaflops of Compute

H El Captitan το Lisaki δεν εχει αφησει supercomputer για supercomputer.

Tωρα φαινονται οι καρποι απο την αγορα της ATI.H intel εχει μεινει πισω στα cpu και σε gpu, αν την φτασει ποτε θα ειναι στο πολυ μακρινο μελλον και η nvidia ενω φαινομενικα εχει δυνατοτερες καρτες δεν βρισκεται σε κανεναν exascale supercomputer.To  all in one package θα δωσει πολυ μεγαλο boost στο αμεσο μελλον σε enterprise και servers . 

Επεξ/σία από noFEARgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, noFEARgr είπε

elpaso1 κατα τον Δεκεμβρη αγορασε μια απο τις νεες κονσολες και ασε τα custom pc . Φιλικη συμβουλη. 

 

5 λεπτά πριν, Arkin είπε

Οντως κουρασε ο elpaso εχω σταματησει να μπαινω συχνα στο συγκεκριμενο θεμα. Πηγαινε σε καποια κονσολα να ηρεμησεις. Η παρε καποια nvidia και γραφε στα θεματα των nvidia. 

σε κονσόλα δεν θα πάει είναι pro e-sports gamer κλπ ακόμα να απαντήσει τι παιχνίδια παίζει και φυσικά στα πρώτα ποστ που είχε ξεκινήσει έλεγε έχει να παίξει κάτι χρόνια παιχνίδια άντε βγάλε άκρη. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 minutes ago, Lezantas26 said:

σου απαντησα φριζ και ρεσταρτ. δεν ειναι θεματα καρτας αυτα και απ οταν κατεβασα λιγο επεξεργαστη δεν ειχα θεματα.

τα στρες τεστ δεν εβγαζαν προβληματα και ετρεχαν για ωρες χωρις θεμα, ενω η καθημερινη χρηση τα ΔΙΕΨΕΥΔΕ. θα καταλαβαινα τη χρησιμοτητα τους αμα ηταν πιο αξιοπιστα απο τη καθημερινη χρηση, αλλα ειναι ΛΙΓΟΤΕΡΟ. δε μπορω να το τονισω αρκετα. αμα πηγαινα με το τι θεωρουν τα στρες τεστ σταθερο τοτε μερα παρα μερα θα ειχα και απο ενα φριζ/ρεσταρτ.

επισης δεν ειναι θεμα βαρεμαρας, οσο κοιμομουν τα αφηνα να κανουν δουλεια. το προβλημα ειναι οτι τζαμπα ρευμα και εχανα και υπομονη να ψαχνω να βρισκω στρες τεστ και γιατι να μην ειναι σταθερο ενω περασε 6-8-10 ωρες ποσους κυκλους. τα παρατησα και το εκανα μονος μου και οποτε ετρωγε σκαλωμα το κατεβαζα. με καθημερινη χρηση κατεβασα 200mhz σε σχεση με οτι λεγανε τα στρες τεστ, και αυτο τοτε που το πισι ετρωγε μπουκαλα!! και αλλα 200mhz τωρα που δε τρωει. μιλαμε για αξιοπιστια οχι παιξε γελασε 😂

με τη μονη μεθοδο που ξερεις τι εχει προβλημα ειναι να τα βαλεις ολα στοκ να δεις αμα λειτουργει καλα και μετα ενα ενα να τα επιστρεφεις εκει που τα ειχες. οποτε αρχισουν τα προβληματα αυτο εχει θεματα και πρεπει να το κατεβασεις. επισης εξαρταται και απο τα προβληματα που συναντας, συνηθως σου δινουν μια ιδεα που να κινηθεις

συμφωνω. οπως και συμφωνω οτι κατα 99.999999% (αφηνω και μια μικρη πιθανοτητα μπας και..) οι μαυρες οθονες ειναι καρτα γραφικων. παρ ολα αυτα δεν συμφωνω οτι εχεις σταθερο συστημα απ τη στιγμη που αλλαζεις καποιο βασικο κομματι γιατι πολυ απλα ειναι πλεον αλλο συνολο και δε θα "παιζει" το ιδιο.

αυτο θελω να μου εξηγησεις πως το φανταζεσαι..

Οκ, δεν το είχα δει το ποστ. Αν ήταν για freeze και restart και εγώ θα κοίταζα oc. Δεν θα ήταν η πρώτη μου σκέψη όμως για black screens που είναι ακριβώς και το πρόβλημα στο οποίο αναφέρθηκα.

Το ξέρω ότι τα stress test δεν είναι 100%. Γι αυτό και έγραψα ότι πρέπει να το κοιτάζεις περαιτέρω για προβλήματα. Απλά είναι πιο consistent από το gaming που αλλάζει από game σε game και από patch σε patch.

Τι εννοείς με την τελευταία ερώτηση? Όλα τα oc φθείρουν, και προφανώς όσο περισσότερο τόσο το χειρότερο. Αν μπορείς να κρατήσεις τις θερμοκρασίες ακριβώς στο ίδιο παίζει και να μην αλλάζει κάτι, αλλά με αντίστοιχη ψύξη χωρίς oc θα υπήρχε ακόμα διαφορά. Θα μου πεις ζουν τόσο πολύ που δεν έχει σημασία πρακτικά, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.

Επεξ/σία από Aruil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα φυγω offtopic, αλλα θα εχει πλακα να εχει τα ιδια θεματα με nvidia καρτα επειδη ισως το τροφοδοτικο να μην τραβαει πλεον

 

Επεξ/σία από overpower
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Aruil είπε

Οκ, δεν το είχα δει το ποστ. Αν ήταν για freeze και restart και εγώ θα κοίταζα oc. Δεν θα ήταν η πρώτη μου σκέψη όμως για black screens που είναι ακριβώς και το πρόβλημα σοτ οποίο αναφέρθηκα.

Το ξέρω ότι τα stress test δεν είναι 100%. Γι αυτό και έγραψα ότι πρέπει να το κοιτάζεις περαιτέρω για προβλήματα. Απλά είναι πιο consistent από το gaming που αλλάζει από game σε game και από patch σε patch.

Τι εννοείς με την τελευταία ερώτηση? Όλα τα oc φθείρουν, και προφανώς όσο περισσότερο τόσο το χειρότερο. Αν μπορείς να κρατήσεις τις θερμοκρασίες ακριβώς στο ίδιο παίζει και να μην αλλάζει κάτι, αλλά με αντίστοιχη ψήξη χωρίς oc θα υπήρχε ακόμα διαφορά. Θα μου πεις ζουν τόσο πολύ που δεν έχει σημασία πρακτικά, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.

α οκ τωρα καταλαβα τι εννοεις.

αυτο ειναι το "καλο" με το gaming και με τη γενικη χρηση του πισι, εχει ποικιλια και δοκιμαζει σε οσο το δυνατον περισσοτερα. να μαι εγω τοσο γκαντεμης που τα παιχνιδια που παιζω να ειναι τοσο διαφορετικα απο τα στρες τεστ? στρατηγικης και 4X παιζω συνηθως με argp και κανα ψευτοshooter (φαση borderlands). δε νομιζω οτι ειναι και τοσο "περιεργα" παιχνιδια 😂

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, Lezantas26 said:

α οκ τωρα καταλαβα τι εννοεις.

αυτο ειναι το "καλο" με το gaming και με τη γενικη χρηση του πισι, εχει ποικιλια και δοκιμαζει σε οσο το δυνατον περισσοτερα. να μαι εγω τοσο γκαντεμης που τα παιχνιδια που παιζω να ειναι τοσο διαφορετικα απο τα στρες τεστ? στρατηγικης και 4X παιζω συνηθως με argp και κανα ψευτοshooter (φαση borderlands). δε νομιζω οτι ειναι και τοσο "περιεργα" παιχνιδια 😂

Για παράδειγμα τι εννοώ. Όταν βγήκε το Iceborne είχα crashes που κάναν μπαμ για πρόβλημα oc και καθώς δεν έχω και πολύ εμπιστοσύνη στη μνήμη μου αυτό σκέφτηκα αρχικά. Αλλά τελικά ήταν bug του παιχνιδιού που το φτιάξαν μετά απο λίγες μέρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
5 λεπτά πριν, Aruil είπε

Για παράδειγμα τι εννοώ. Όταν βγήκε το Iceborne είχα crashes που κάναν μπαμ για πρόβλημα oc και καθώς δεν έχω και πολύ εμπιστοσύνη στη μνήμη μου αυτό σκέφτηκα αρχικά. Αλλά τελικά ήταν bug του παιχνιδιού που το φτιάξαν μετά απο λίγες μέρες.

μπα απο παιχνιδια μονο το division κρασαρει γιατι τα παιδια ειναι για το Π&*%&%& και δεν εχουν φτιαξει ακομα το dx12 (χωρις dx12 με αυτον τον επεξεργαστη το ξεχναω το παιχνιδακι, ουτε 60fps δε βασταει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, overpower είπε

Θα φυγω offtopic, αλλα θα εχει πλακα να εχει τα ιδια θεματα με nvidia καρτα επειδη ισως το τροφοδοτικο να μην τραβαει πλεον

κάνει ένα τσακ με την gtx θέμα που ήταν του 2017 και το ίδιο το 2019 wtf 😂😂😂 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, LIGHT1NG said:

τι παιχνίδια παίζεις? 

Απο τον Αυγουστο ξεκινησα να παιζω ξανα, λιγο Wow, Lol και τωρα CS:GO. Δλδ οχι απαιτητικα παιχνιδια, για αυτο και λεω οτι μπορω να περιμενω και το καλοκαιρι για αγορα καινουριας καρτας! Αλλα καταλαβαινεις οτι να παιζω esports και να τρωω restarts, δεν ειναι και ο,τι καλυτερο. Ειδικα οταν ο λογαριασμος κινδυνευει με ban.

40 minutes ago, Lezantas26 said:

προφανως αμα εχεις προβλημα καλα κανεις και το λες και rma να κανεις και απ ολα. τη καρτα τη δευτερη γιατι δεν την ανοιξες να τη δοκιμασεις? αφου σου κανανε τη πρωτη που ειχε ανοιχτει λες στη δευτερη να σου λεγανε οχι? εγω απορω πως δε σου ειπαν οχι επειδη ακριβως ηταν κλειστη (σε φαση δε τη δοκιμασες καν, δοκιμασε και μετα ζητα rma)

Η πρωτη καρτα ειχε προβλημα με τον ανεμιστηρα, για αυτο μου την αλλαξαν.

25 minutes ago, overpower said:

Θα φυγω offtopic, αλλα θα εχει πλακα να εχει τα ιδια θεματα με nvidia καρτα επειδη ισως το τροφοδοτικο να μην τραβαει πλεον

Ισως, θα το μαθουμε στο μελλον αυτΟ!

Επεξ/σία από elpaso1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, elpaso1 είπε

Απο τον Αυγουστο ξεκινησα να παιζω ξανα, λιγο Wow, Lol και τωρα CS:GO. Δλδ οχι απαιτητικα παιχνιδια, για αυτο και λεω οτι μπορω να περιμενω και το καλοκαιρι για αγορα καινουριας καρτας! Αλλα καταλαβαινεις οτι να παιζω esports και να τρωω restarts, δεν ειναι και ο,τι καλυτερο. Ειδικα οταν ο λογαριασμος κινδυνευει με ban.

Η πρωτη καρτα ειχε προβλημα με τον ανεμιστηρα, για αυτο μου την αλλαξαν.

Ισως, θα το μαθουμε στο μελλον αυτΟ!

τσαφ τσουφ Τόμας το τρενάκι κάνει το τροφοδοτικό σου και ρίχνεις blame στην amd 😉 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, LIGHT1NG said:

τσαφ τσουφ Τόμας το τρενάκι κάνει το τροφοδοτικό σου και ρίχνεις blame στην amd 😉 

Θα το ξαναπω για πολλοστη φορα οτι η gtx 770 ειναι πιο απαιτητικη απο την 5600xt.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, elpaso1 είπε

Θα το ξαναπω για πολλοστη φορα οτι η gtx 770 ειναι πιο απαιτητικη απο την 5600xt.

Αυτό δεν πάει να πει ότι το 500αρι τροφοδοτικό που θα έχει γίνει 400αρι και 2070 σούπερ να βάλεις θα τα φας αυτά :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό θα ήταν να ''καθαρίσει'' ο αρμόδιος mod το νήμα από τις τελευταίες αναρτήσεις.

@elpaso1 Εφόσον αποφάσισες να πας σε Nvidia, δεν έχεις καμία απολύτως δικαιολογία να συνεχίζεις το off topic.

Εάν εξακολουθείς να αντιμετωπίζεις προβλήματα με το σύστημά σου, μπορείς να ξεκινήσεις νέο νήμα στην κατάλληλη ενότητα, ώστε να βοηθηθείς.

Το καταλάβαμε, η xt δεν ήθελε να συνεργαστεί μαζί σου, οι amd drivers είναι προβληματικοί και οι αντίστοιχοι της nvidia πιο σταθεροί κι από τον Τσακ Νόρις, όταν κάνει αποτρίχωση στο στέρνο με γυμνά χέρια.

Από τη στιγμή που έκανες την επιλογή σου και ησύχασες, τα υπόλοιπα περιττεύουν και κουράζουν.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, DEADLAZARUS said:

Καλό θα ήταν να ''καθαρίσει'' ο αρμόδιος mod το νήμα από τις τελευταίες αναρτήσεις.

@elpaso1 Εφόσον αποφάσισες να πας σε Nvidia, δεν έχεις καμία απολύτως δικαιολογία να συνεχίζεις το off topic.

Εάν εξακολουθείς να αντιμετωπίζεις προβλήματα με το σύστημά σου, μπορείς να ξεκινήσεις νέο νήμα στην κατάλληλη ενότητα, ώστε να βοηθηθείς.

Το καταλάβαμε, η xt δεν ήθελε να συνεργαστεί μαζί σου, οι amd drivers είναι προβληματικοί και οι αντίστοιχοι της nvidia πιο σταθεροί κι από τον Τσακ Νόρις, όταν κάνει αποτρίχωση στο στέρνο με γυμνά χέρια.

Από τη στιγμή που έκανες την επιλογή σου και ησύχασες, τα υπόλοιπα περιττεύουν και κουράζουν.

Οταν σταματησετε τα quotes, τοτε θα σταματησω να γραφω και εγω. Απλα θελω να ειμαι ευγενικος και να απανταω σε ολα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...