Προς το περιεχόμενο

AMD RX 5000 Series (RDNA/Navi)


billeiros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 10k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Απλα αφηστε να κανει η καρτα τα δικα της . Ειδικα η sapphire που εχουμε οι περισσοτεροι εδω μεσα , εχει το καλυτερο balance μεταξυ θερμοκρασιων και rpm/θορυβου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, noFEARgr είπε

Απλα αφηστε να κανει η καρτα τα δικα της . Ειδικα η sapphire που εχουμε οι περισσοτεροι εδω μεσα , εχει το καλυτερο balance μεταξυ θερμοκρασιων και rpm/θορυβου

Εμένα στοκ φτάνει memory 96..με αγχωνει να την αφήσω στοκ.. σίγουρα κάτι ξέρουν από εμένα καλύτερα αλλά γιατί να μην έχουμε ένα προφίλ καλοκαιρινό πιο δροσερό?

Επεξ/σία από silenoz66
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειδικά αν παίζεις με ακουστικά βάζεις τα fanάκια να λυσσάνε :P έχεις και καλύτερο boost clock. Βέβαια εγώ παίζω με AC οπότε η διαφορά από τον Χειμώνα είναι 4-5 βαθμοί..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, silenoz66 είπε

Εμένα στοκ φτάνει memory 96..με αγχωνει να την αφήσω στοκ.. σίγουρα κάτι ξέρουν από εμένα καλύτερα αλλά γιατί να μην έχουμε ένα προφίλ καλοκαιρινό πιο δροσερό?

Tην nitro+ εχεις ; Δεν εξηγειται το 96 στην μνημη. Ακομα και σε stress με το οcct , χωρις AC και φτανει μεχρι 70c 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, noFEARgr είπε

Tην nitro+ εχεις ; Δεν εξηγειται το 96 στην μνημη. Ακομα και σε stress με το οcct , χωρις AC και φτανει μεχρι 70c 

Pulse έχω... Έστειλα και μήνυμα στην sapphire και μου είπαν είναι κομπλέ... Τώρα πόσο κομπλέ είναι το 96ρι στην μνήμη δεν ξέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, silenoz66 είπε

Pulse έχω... Έστειλα και μήνυμα στην sapphire και μου είπαν είναι κομπλέ... Τώρα πόσο κομπλέ είναι το 96ρι στην μνήμη δεν ξέρω.

Μου φαινεται παρα πολυ αλλα εφοσον σου ειπαν οτι ειναι οκ εχεις το κεφαλι σου ησυχο. Μηπως μπερδεψες τον αισθητηρα με το hotspot στην gpu ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

96 είναι όντως πολύ για μνήμη. Στα 84 85 την έχω δει να maxarei στην reference. Και το Hotspot πάνω από 87 δεν το έχω δει από όταν έριξα ρεύμα στα 1.01. Με stock 1.20 ρεύμα τερμάτιζε 106 βαθμούς junction και 86 core. 

Επεξ/σία από Arkin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι παιδιά δεν το μπέρδεψα με τίποτα . Και μάλιστα βλέπω ότι για αυτό φταίει τα πολύ χαμηλα rpm που τρέχει σε στοκ (1500)

Εμένα με το που ανεβάζω τα rpm βλέπω τεράστιες αλλαγές σε memory + vrm.. με τον πυρήνα δεν είχα ποτέ θέμα..έχω αρκετά καλό airflow.

Δεν ξέρω τι να κάνω?? Να στείλω μήνυμα στο πλαίσιο?για αλλαγή??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, silenoz66 είπε

Όχι παιδιά δεν το μπέρδεψα με τίποτα . Και μάλιστα βλέπω ότι για αυτό φταίει τα πολύ χαμηλα rpm που τρέχει σε στοκ (1500)

Εμένα με το που ανεβάζω τα rpm βλέπω τεράστιες αλλαγές σε memory + vrm.. με τον πυρήνα δεν είχα ποτέ θέμα..έχω αρκετά καλό airflow.

Δεν ξέρω τι να κάνω?? Να στείλω μήνυμα στο πλαίσιο?για αλλαγή??

Σίγουρα δεν θα κάνει καλή επαφή με την ψυκτρα και πιάνει τέτοιες θερμοκρασίες. Εφόσον είσαι στην εγγύηση και η sapphire σε είπε όλα κομπλέ μην κάνεις τίποτα. Και εφόσον δουλεύουν όλα ρολόι χωρίς stutter απλά κοίτα να χαρείς την κάρτα και μην κοιτάς θερμοκρασίες. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση ρε παιδιά γιατί δεν έχω εμπειρία από AMD και με έχει χαζέψει λιγουλάκι η καρτούλα. Έχω εδώ και 2 μήνες μια Saphpire pulse 5600xt, και ενώ είχα ακούσει για το BSOD που τρώνε κάποιες φορές, δεν το φοβήθηκα γιατί διάβασα κιόλας ότι όσο περνάει ο καιρός τόσο καλύτερη υποστήριξη έχουν σε drivers. Η αλήθεια είναι ότι τερμάτισα το metro exodus, gears 5 χωρίς BSOD αλλά πάντα έτρωγα κάτι άκυρα BSOD όταν πήγαινα να δω video youtube ή να κάνω browse. Τώρα παίζω το football manager 2020 και τα BSOD έχουν γίνει ανηπόφορα, μπορεί στην μια ώρα να μου κάνει και 4 αλλά μπορεί και να μην μου κάνει και κανένα. Έχω βάλει σκέτους χωρίς το adrenalin τους τελευταίους προτεινόμενους οδηγούς 20.4.2. και ενώ για κανά δυό-τρεις ημέρες τα πράγματα ήταν υποφερτά (1 ή και κανένα BSOD πάνω στην μια ώρα παιχνιδιού) χθες μου ξαναέκανε 3-4 BSOD μέσα στην μια ώρα. Υπάρχει λύση για αυτό; Έψαξα στο youtube και δοκίμασα αυτά που πρότειναν δηλαδή το amd clenaup tool και ddu και μετά μόνο σκέτους τους drivers, αλλά η κατάσταση δεν διορθώνεται. Είναι θέμα game; Αν ναι, γιατί μου το κάνει και στο browsing ή στο youtube...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, argimeg είπε

Μια ερώτηση ρε παιδιά γιατί δεν έχω εμπειρία από AMD και με έχει χαζέψει λιγουλάκι η καρτούλα. Έχω εδώ και 2 μήνες μια Saphpire pulse 5600xt, και ενώ είχα ακούσει για το BSOD που τρώνε κάποιες φορές, δεν το φοβήθηκα γιατί διάβασα κιόλας ότι όσο περνάει ο καιρός τόσο καλύτερη υποστήριξη έχουν σε drivers. Η αλήθεια είναι ότι τερμάτισα το metro exodus, gears 5 χωρίς BSOD αλλά πάντα έτρωγα κάτι άκυρα BSOD όταν πήγαινα να δω video youtube ή να κάνω browse. Τώρα παίζω το football manager 2020 και τα BSOD έχουν γίνει ανηπόφορα, μπορεί στην μια ώρα να μου κάνει και 4 αλλά μπορεί και να μην μου κάνει και κανένα. Έχω βάλει σκέτους χωρίς το adrenalin τους τελευταίους προτεινόμενους οδηγούς 20.4.2. και ενώ για κανά δυό-τρεις ημέρες τα πράγματα ήταν υποφερτά (1 ή και κανένα BSOD πάνω στην μια ώρα παιχνιδιού) χθες μου ξαναέκανε 3-4 BSOD μέσα στην μια ώρα. Υπάρχει λύση για αυτό; Έψαξα στο youtube και δοκίμασα αυτά που πρότειναν δηλαδή το amd clenaup tool και ddu και μετά μόνο σκέτους τους drivers, αλλά η κατάσταση δεν διορθώνεται. Είναι θέμα game; Αν ναι, γιατί μου το κάνει και στο browsing ή στο youtube...

Kανε ddu και περνα κανονικα τους drivers απο το site της amd χωρις αλχημειες. Περνα τους τελευταιους optional. Αν συνεχισει να στο κανει κλεισε το hardware acceleration απο τον chrome ( η discord) . Το τελευταιο εχει φτιαξει μηνες τωρα αλλα δεν χανεις να δοκιμασεις. Επισης αν τρως οντως blue screen of death και οχι black screen τοτε φταιει κατι αλλο και οχι η καρτα. Δες τις ram σου. 

Επεξ/σία από noFEARgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. BSOD atikmdag.sys έτρωγα αν θυμάμαι καλά όταν είχα περασμένο το adrenalin και τώρα που έχω μόνο τους drivers τρώω atikmpag.sys. Από όσα έχω διαβάσει πάντως δεν λέει κανείς για RAM με BSOD.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ποιος ζήτησε προφιλ για Pulse? 

ΙΔΟΥ

σταθερό και σχετικά ήσυχο για 5700XT PULSE

stock fans configuration

unknown.png

 

Επεξ/σία από 7nisiotis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...