Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 λεπτά πριν, gogkroj είπε

και τα δεματα που ειναι χαμηλότερης αξιας των 22 ευρω, γιατι τα περνανε απο εκτελωνισμο? 

Ετσι προβλέπεται στη νομοθεσία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 13/2/2022 στις 10:18 ΠΜ, Nnoutas είπε

Όχι αυτή είναι η τελευταία ενημέρωση. Θα το δεις κάποια μέρα στην πόρτα σου. 

Καλησπερα. Ακόμα και σήμερα δεν έχω παραλάβει τπτ. Να ανησυχώ; Από Βουλγαρία υποτίθεται είναι. Όχι από Κίνα.. Να στείλω στον πωλητή μήνυμα; Να το φάγανε;

Στις 13/2/2022 στις 8:03 ΠΜ, ppmarkos είπε

Καλημέρα σε όλους. 
Μια βοήθεια θα χρειαστώ. Παραγγελία από eBay κι ενώ έλεγε ότι θα στείλει από Γερμανία η αποστολη έγινε από Βουλγαρία με Bulgarian post. Το tacking number είναι της μορφής UA….BG. Επειδή δεν έβγαζε καθόλου ενημέρωση στο site της bg post, έστειλα μήνυμα στον πωλητή ότι δεν εμφανίζει πληροφορίες. Εκείνος απάντησε ότι είναι η οικονομική μέθοδος αποστολης χωρίς έλεγχο. 
Μετα από 4-5 μέρες εμφανίστηκε  στα ΕΛΤΑ αλλά έχει κολλήσει στο συγκεκριμένο σημείο… 
Η ερώτηση μου είναι, περιμενω αλλη ανανέωση στο tracking ή από εδώ και περα δεν έχω έλεγχο καθόλου και θα έρθει ξαφνικά για παραλαβή; 

12B03D82-B302-406E-807C-B17D7950BB1A.jpeg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, ppmarkos είπε

Καλησπερα. Ακόμα και σήμερα δεν έχω παραλάβει τπτ. Να ανησυχώ; Από Βουλγαρία υποτίθεται είναι. Όχι από Κίνα.. Να στείλω στον πωλητή μήνυμα; Να το φάγανε;

 

Εγώ δεν θα ανησυχούσα. Είναι μη συστημένο. Μπορεί να πάρει αρκετές μέρες να παραδοθεί. Δεν έχει σημασία αν είναι από Βουλγαρία η Κίνα. Αφότου φτάσει Ελλάδα και παραδοθεί στα ελτα ο χρόνος αναμονής είναι ο ίδιος. 

Επεξ/σία από Nnoutas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Nnoutas είπε

Εγώ δεν θα ανησυχούσα. Είναι μη συστημένο. Μπορεί να πάρει αρκετές μέρες να παραδοθεί. Δεν έχει σημασία αν είναι από Βουλγαρία η Κίνα. Αφότου φτάσει Ελλάδα και παραδοθεί στα ελτα ο χρόνος αναμονής είναι ο ίδιος. 

Α οκ φίλε μου. Δεν έχω εμπειρία από μη συστημένα. Σε ευχαριστώ για την απάντηση. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αγορά από iherb συμπληρώματος διατροφής αξίας 35 ευρώ μου γράφει ελλειπή στοιχεία και με χρεώνουν να πληρώσω επειδή μπήκε τελωνείο 7.5 ευρώ. Η αποστολή έγινε μέσω Γερμανίας γιατί το tracking γράφει στο τέλος DE.

 

Θα κάνω καταγγελία στο iherb και θα ζητήσω το έξτρα κόστος πίσω διότι αναφέρουν στην σελίδα πως είναι γραμμένοι στο ηλεκτρονικό σύστημα και ως εκ τούτου δεν έπρεπε να μπει τελωνείο το δέμα ούτε να έχει ελλειπή στοιχεία το αντικείμενο.

 

Και κάτι επιπλέον παράξενο. Αγοράζω χρόνια το ίδιο συμπλήρωμα και κάθε φορά μου ζητάνε να στείλω την υπεύθυνη δήλωση στο ΓΕΤΑ. Αυτή τη φορά είναι στο ταχυδρομείο χωρίς να μου ζητήσουν υπεύθυνη δήλωση.

 

Άλλαξε κάτι στην διαδικασία σχετικά με την υπεύθυνη δήλωση των συμπληρωμάτων διατροφής;

Επεξ/σία από FarCry
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/2/2022 στις 2:04 ΜΜ, FarCry είπε

Αγορά από iherb συμπληρώματος διατροφής αξίας 35 ευρώ μου γράφει ελλειπή στοιχεία και με χρεώνουν να πληρώσω επειδή μπήκε τελωνείο 7.5 ευρώ. Η αποστολή έγινε μέσω Γερμανίας γιατί το tracking γράφει στο τέλος DE.

 

Θα κάνω καταγγελία στο iherb και θα ζητήσω το έξτρα κόστος πίσω διότι αναφέρουν στην σελίδα πως είναι γραμμένοι στο ηλεκτρονικό σύστημα και ως εκ τούτου δεν έπρεπε να μπει τελωνείο το δέμα ούτε να έχει ελλειπή στοιχεία το αντικείμενο.

 

Και κάτι επιπλέον παράξενο. Αγοράζω χρόνια το ίδιο συμπλήρωμα και κάθε φορά μου ζητάνε να στείλω την υπεύθυνη δήλωση στο ΓΕΤΑ. Αυτή τη φορά είναι στο ταχυδρομείο χωρίς να μου ζητήσουν υπεύθυνη δήλωση.

 

Άλλαξε κάτι στην διαδικασία σχετικά με την υπεύθυνη δήλωση των συμπληρωμάτων διατροφής;

Την υπεύθυνη δηλωση την ζητανε οταν ειναι πάνω απο τρια τεμαχια μεσα στο κουτι. Τα 7.5ευρω δεν πρόκειται να τα παρεις απο το iherb διοτι είναι τελη εκτελωνισμου, αμα οι δικοι μας σε χρεωνανε εξτρα φπα τοτε ναι το iherb σου δινει τα λεφτα πισω. 

Υ. Γ βεβαια κανονικά ουτε τελη εκτελωνισμου έπρεπε να μας χρεωνουν συμφωνα με την εγκύκλιο αλλα αντε βγαλε ακρη μονο με μαζικες καταγγελίες πιστευω κατι θα καταφέρουμε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, έχει κανείς τώρα τελευταία εμπειρία από eBay; φακελάκι σταλμένο με Yanwen του τύπου UDχχχχχχχχχYP ,τι παίζει με το τελωνείο; το ΦΠΑ είναι πληρωμένο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, radiotv είπε

Καλημέρα, έχει κανείς τώρα τελευταία εμπειρία από eBay; φακελάκι σταλμένο με Yanwen του τύπου UDχχχχχχχχχYP ,τι παίζει με το τελωνείο; το ΦΠΑ είναι πληρωμένο

Υποθετω ισχυει οτι και σε μενα, θα το αναλαβει η γενικη ταχυδρομικη οταν φτασει ελλαδα. UGxxxxxxxxYP ειναι εμενα και αν ψαξεις https://parcelsapp.com/ βγαζει και αριθμο γενικης ταχυδρομικης.

Επειδη εχει μερικες μερες που παραγγειλα και δεν δειχνει να κουνιεται. Εχει καιρο που παραγγειλες; Υποθετω θα κανει κατω απο μηνα αλλα just in case.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 λεπτά πριν, teol20 είπε

Υποθετω ισχυει οτι και σε μενα, θα το αναλαβει η γενικη ταχυδρομικη οταν φτασει ελλαδα. UGxxxxxxxxYP ειναι εμενα και αν ψαξεις https://parcelsapp.com/ βγαζει και αριθμο γενικης ταχυδρομικης.

Επειδη εχει μερικες μερες που παραγγειλα και δεν δειχνει να κουνιεται. Εχει καιρο που παραγγειλες; Υποθετω θα κανει κατω απο μηνα αλλα just in case.

Χθες το παρήγγειλα, είχα ένα χρόνο να αγοράσω από eBay, τότε έρχονταν με ΕΛΤΑ, ευχαριστώ για την απάντηση

Επεξ/σία από radiotv
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, radiotv είπε

Καλημέρα, έχει κανείς τώρα τελευταία εμπειρία από eBay; φακελάκι σταλμένο με Yanwen του τύπου UDχχχχχχχχχYP ,τι παίζει με το τελωνείο; το ΦΠΑ είναι πληρωμένο

Αν και έχω ασχοληθεί κατά βάση με το Aliexpress, αυτός ο τύπος tracking number είναι unregistered από Yanwen logistics!!! Σίγουρα το δέμα σου θα πάρει νέο tracking number από κάποιο post. Αν δεν έχουν αλλάξει το σύστημα τους (ώστε να δέχεται τον IOSS number), λογικά θα 'φας' το τελωνείο στο 'κεφάλι', άσχετα αν έχεις ήδη προπληρώσει τον ΦΠΑ!!! Και αυτό, γιατί μέχρι πριν μερικούς μήνες, το σύστημα της Yanwen είχε σοβαρό πρόβλημα με τον IOSS number (δεν τον δεχόταν, οπότε τα δέματα διπλοπλήρωναν ΦΠΑ). Πάντως, αν θέλεις φίλε, ενημέρωσε μας όταν το πάρεις    ;)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί κανείς να μου υπολογίσει πάνω κάτω πόσο θα πληρώσω για εκτελωνισμο ενός δέματος;Στάλθηκε από Κίνα μέσω SFEXPRESS και έχει αξία αγοράς γραμμένη στο πακέτο $190

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, ILiDAN είπε

Μπορεί κανείς να μου υπολογίσει πάνω κάτω πόσο θα πληρώσω για εκτελωνισμο ενός δέματος;Στάλθηκε από Κίνα μέσω SFEXPRESS και έχει αξία αγοράς γραμμένη στο πακέτο $190

Αν έρθει με ΕΛΤΑ δες στον σύνδεσμο που γράφει εκτελωνισμος,αν έρθει με courier είναι άλλες οι τιμές,πολύ μεγαλύτερες, ανάλογα με την εταιρεία https://www.elta.gr/el-gr/ιδιώτες/αλληλογραφίαδέματα/εκτελωνισμός.aspx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, hulkie είπε

1 ΠΡΟΒΛΕΨΗ ΕΣΤΩ,ΕΛΕΟΣ !

Φίλε μου τι απάντηση περιμένεις να πάρεις; Μας λες ότι δεν έχει tracking number. Κάνεις δεν ξέρει αυτή τη στιγμή που βρίσκεται. Είναι πολλές μέρες για αποστολη από Γερμανία. Αν έχουν περάσει οι ημέρες που σου δίνουν για παράδοση μιλά με το μαγαζί και ζητά Refund. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...