Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, nikosgiann78 είπε

Αν και έχω ασχοληθεί κατά βάση με το Aliexpress, αυτός ο τύπος tracking number είναι unregistered από Yanwen logistics!!! Σίγουρα το δέμα σου θα πάρει νέο tracking number από κάποιο post. Αν δεν έχουν αλλάξει το σύστημα τους (ώστε να δέχεται τον IOSS number), λογικά θα 'φας' το τελωνείο στο 'κεφάλι', άσχετα αν έχεις ήδη προπληρώσει τον ΦΠΑ!!! Και αυτό, γιατί μέχρι πριν μερικούς μήνες, το σύστημα της Yanwen είχε σοβαρό πρόβλημα με τον IOSS number (δεν τον δεχόταν, οπότε τα δέματα διπλοπλήρωναν ΦΠΑ). Πάντως, αν θέλεις φίλε, ενημέρωσε μας όταν το πάρεις    ;)

Για να προλαβω παντως τα unregistred της Yanwen τελειωναν σε ΑΕ και οχι YP οπως το δικο μου και του φιλου απο πανω.

Εμενα εχει ηδη παρει tracking number απο Γενικη Ταχυδρομικη. Αν προκυψει κατι αλλο θα ενημερωσω. Απλα για να μη τρομοκρατουμε το κοσμο αδικα.

Δεν ξερω αν εχει αλλαξει κατι το τελευταιο καιρο γιατι εχει πολλους μηνες να παραγγειλω, αλλα ισχυει οτι αυτα της μορφης... UX....AE τα έπαιρναν απο Uzbekistan Post, Emirates Post, Belgium Post κλπ κλπ και πραγματι ηταν unregistred.

Ο καιρος γαρ εγγυς δεδομενου οτι μιλαμε για αντικειμενο αξιας 50 ευρω και περιμενα να το στειλουν με Speedpak.

dddd.png

Επεξ/σία από teol20
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, hulkie είπε

1 ΠΡΟΒΛΕΨΗ ΕΣΤΩ,ΕΛΕΟΣ !

Είχα αντίστοιχη περίπτωση πέρσι. Ζήτησα refund και έγινε αμέσως αποδεκτό το αίτημα. Λίγες μέρες αργότερα ήρθε και το πακέτο! Έκανε περίπου 1,5 μήνα να έρθει χωρίς tracking number. Περίμενε λίγες μέρες ακόμη και μετά ζήτα refund.

Επεξ/σία από lektikos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, teol20 είπε

Για να προλαβω παντως τα unregistred της Yanwen τελειωναν σε ΑΕ και οχι YP οπως το δικο μου και του φιλου απο πανω.

Εμενα εχει ηδη παρει tracking number απο Γενικη Ταχυδρομικη. Αν προκυψει κατι αλλο θα ενημερωσω. Απλα για να μη τρομοκρατουμε το κοσμο αδικα.

Δεν ξερω αν εχει αλλαξει κατι το τελευταιο καιρο γιατι εχει πολλους μηνες να παραγγειλω, αλλα ισχυει οτι αυτα της μορφης... UX....AE τα έπαιρναν απο Uzbekistan Post, Emirates Post, Belgium Post κλπ κλπ και πραγματι ηταν unregistred.

Ο καιρος γαρ εγγυς δεδομενου οτι μιλαμε για αντικειμενο αξιας 50 ευρω και περιμενα να το στειλουν με Speedpak.

dddd.png

Για αυτό και πάντα λέω 'δώσε tracking number' να δούμε..... Σημείωση-τα συστημένα της Yanwen, είχαν το R στο δεύτερο γράμμα-αν θυμάμαι καλά ξεκινούσαν από VR (αλλά όλα αυτά παλιότερα)

Λοιπόν, εδώ φίλος φαίνεται ότι έχει χρησιμοποιηθεί αυτό που λέγεται 'Yanwen SPECIAL WAY'. Είναι ο 'είδικος' τρόπος αποστολής της Yanwen που χρησιμοποιεί μια ενδιάμεση transit χώρα στην Ευρώπη, η οποία ταυτόχρονα κάνει και τον εκτελωνισμό (Μπορεί να είναι η Βουλγαρία-το κάνει η Sunyou logistics αυτό-. Θα το καταλάβεις σίγουρα όταν το πάρεις στα χέρια σου, καθώς λογικά θα φαίνεται αποστολέας από κάποια άλλη Ευρωπαϊκή χώρα), και μετά το δίνουν σε κάποιον ελληνικό courier κατευθείαν.

Κατά πάσα πιθανότητα δεν θα έχεις ΚΑΝΕΝΑ απολύτως πρόβλημα με τελωνείο και ΦΠΑ!

Πάντως, κάνε μια ενημέρωση όταν το πάρεις ;)

Σημείωση.... εκείνα τα unregistered της Yanwen που έλεγες ότι χρησιμοποιούσαν το Emirates post (με AE στο τέλος τα 'next tracking number), ήταν αυτά που είχαν αρχικό tracking number S00000........

Επεξ/σία από nikosgiann78
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, nikosgiann78 είπε

Για αυτό και πάντα λέω 'δώσε tracking number' να δούμε..... Σημείωση-τα συστημένα της Yanwen, είχαν το R στο δεύτερο γράμμα-αν θυμάμαι καλά ξεκινούσαν από VR (αλλά όλα αυτά παλιότερα)

Λοιπόν, εδώ φίλος φαίνεται ότι έχει χρησιμοποιηθεί αυτό που λέγεται 'Yanwen SPECIAL WAY'. Είναι ο 'είδικος' τρόπος αποστολής της Yanwen που χρησιμοποιεί μια ενδιάμεση transit χώρα στην Ευρώπη, η οποία ταυτόχρονα κάνει και τον εκτελωνισμό (Μπορεί να είναι η Βουλγαρία-το κάνει η Sunyou logistics αυτό-. Θα το καταλάβεις σίγουρα όταν το πάρεις στα χέρια σου, καθώς λογικά θα φαίνεται αποστολέας από κάποια άλλη Ευρωπαϊκή χώρα), και μετά το δίνουν σε κάποιον ελληνικό courier κατευθείαν.

Κατά πάσα πιθανότητα δεν θα έχεις ΚΑΝΕΝΑ απολύτως πρόβλημα με τελωνείο και ΦΠΑ!

Πάντως, κάνε μια ενημέρωση όταν το πάρεις ;)

Σημείωση.... εκείνα τα unregistered της Yanwen που έλεγες ότι χρησιμοποιούσαν το Emirates post (με AE στο τέλος τα 'next tracking number), ήταν αυτά που είχαν αρχικό tracking number S00000........

Και εγω επαθα μια φρικη οταν ειδα Yanwen γιατι θυμαμαι περιπτωσεις που κατεληγαν απο Uzbekistan Post, Emirates Post ή Belgium Post. Συνηθως αυτα τα ΑΕ εχεις απολυτο δικιο στην πλειονοτητα τους ηταν φθηνες αποστολες απο AliExpress που ξεκινησαν απο S00000 και τα επαιρνες... καλό δίμηνο :P

Απλα μου εκανε εντυπωση γιατι δεν ηταν κανενας μικρος seller στο ebay, αλλα το official store της Baseus για φορτιστη αξιας 50 ευρω. Και θυμαμαι 99% αυτοι στελνανε με Speedpak (Economy) και σε 20-35 μερες ερχοταν. Ειδα Yanwen και λεω παει... τον φαγαμε. Αλλα μετα στο tracking φαινεται οτι θα το παρει η Γενικη και ηρθε η ανακουφιση :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, teol20 είπε

Και εγω επαθα μια φρικη οταν ειδα Yanwen γιατι θυμαμαι περιπτωσεις που κατεληγαν απο Uzbekistan Post, Emirates Post ή Belgium Post. Συνηθως αυτα τα ΑΕ εχεις απολυτο δικιο στην πλειονοτητα τους ηταν φθηνες αποστολες απο AliExpress που ξεκινησαν απο S00000 και τα επαιρνες... καλό δίμηνο :P

Απλα μου εκανε εντυπωση γιατι δεν ηταν κανενας μικρος seller στο ebay, αλλα το official store της Baseus για φορτιστη αξιας 50 ευρω. Και θυμαμαι 99% αυτοι στελνανε με Speedpak (Economy) και σε 20-35 μερες ερχοταν. Ειδα Yanwen και λεω παει... τον φαγαμε. Αλλα μετα στο tracking φαινεται οτι θα το παρει η Γενικη και ηρθε η ανακουφιση :P

το δικό μου τελικά έβγαλε next tracking number τύπου UAxxxxxxxxxAE  από ότι έχω δει παραπάνω μάλλον θα φάει τελωνείο,θα ενημερώσω όταν φτάσει

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, teol20 είπε

Και εγω επαθα μια φρικη οταν ειδα Yanwen γιατι θυμαμαι περιπτωσεις που κατεληγαν απο Uzbekistan Post, Emirates Post ή Belgium Post. Συνηθως αυτα τα ΑΕ εχεις απολυτο δικιο στην πλειονοτητα τους ηταν φθηνες αποστολες απο AliExpress που ξεκινησαν απο S00000 και τα επαιρνες... καλό δίμηνο :P

Απλα μου εκανε εντυπωση γιατι δεν ηταν κανενας μικρος seller στο ebay, αλλα το official store της Baseus για φορτιστη αξιας 50 ευρω. Και θυμαμαι 99% αυτοι στελνανε με Speedpak (Economy) και σε 20-35 μερες ερχοταν. Ειδα Yanwen και λεω παει... τον φαγαμε. Αλλα μετα στο tracking φαινεται οτι θα το παρει η Γενικη και ηρθε η ανακουφιση :P

Θα σου πω απλά τον γενικό κανόνα...

Η Yanwen logistics είναι απλά μια εταιρία logistics. Κάνει συμφωνίες με διάφορες εταιρίες (post companies, courier), ώστε που θα πηγαίνει το δέμα ανάλογα με τον συγκεκριμένο τρόπο αποστολής που θα επιλέξει κάποιος από την ίδια την Yanwen logistics. Αυτό που κάνουν είναι να διαχειρίζονται τα δέματα σε δικά τους κέντρα διαλογής (Yanwen sorting center), και μετά να τα 'δίνουν' σε διάφορα post (ταχυδρομεία) ή και courier. Απλά, το βασικό πρόβλημα που είχαν (δεν ξέρω αν ισχύει ακόμα), είναι, το σύστημα τους να μην δέχεται τον IOSS number, οπότε ακόμα και αν πλήρωνες ΦΠΑ, τον 'ξαναέτρωγες' στο κεφάλι. Αυτό είναι το βασικό....αν έχει αλλάξει το σύστημα τους δέχεται πλέον κανονικά τον IOSS number.

Πάντα αυτές οι εταιρίες, είχαν στο 'οπλοστάσιο τους' αυτό που λέμε 'Special way' (και πριν την 1η Ιουλίου 2021!). Δηλ. το δέμα το έστελναν με έναν τρόπο όπου στο έφερνε courier στο σπίτι, και δεν είχες ποτέ 'μπλεξίματα' με το τελωνείο. Απλά, επειδή αυτά αλλάζουν τακτικά (εξαρτάται τι συνεργασίες κάνουν ανά διαστήματα)....καλό είναι όταν κάποιος έχει τέτοιες αποστολές να τις βλέπουμε για να δούμε τι συμβαίνει ;)

Και για να γίνω πιο συγκεκριμένος, παλιότερα χρησιμοποιούσαν τα tracking number S00000...... για να στέλνουν τα 'κοινά' προιόντα, και τα tracking number U?.........YP για να στέλνουν τα λεγόμενα 'special goods ('ειδικά προιόντα'-σκόνες,υγρά κτλ.) με unregistered τρόπο αποστολής. Αυτός ήταν ο γενικός κανόνας. Πολλές φορές αυτο το U?.........YP, είχε το Bpost σαν 'next tracking number' (άλλοτε ήταν και το Μαλαισιανό ταχυδρομείο!-tracking number που τελείωνε σε MY). Απλά αυτό που κατάλαβα ήταν ότι όταν έστελνες 'special goods' τα έπαιρνε κέντρο διαλογής που πρακτικά έκανε τα 'στραβά μάτια' ότί ήταν υγρά-σκόνες κτλ. μέσα στο δέμα!!! Και αυτό γιατί ΚΑΝΟΝΙΚΑ το Bpost ΔΕΝ δέχεται 'special goods'!! Γινόταν κανονικά η αποστολή όμως, γιατί όλη η 'ιστορία' ήταν το δέμα να 'περάσει' το κέντρο διαλογής της Yanwen!!!!To Bpost που ήταν ουσιαστικά το 'next country post', ΠΟΤΕ δεν έκανε έλεγχο τι ήταν μέσα, οπότε να κάνει rejection το ίδιο το Bpost στο Βέλγιο!!!!! ;) 

Επεξ/σία από nikosgiann78
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα. Πρωτη φορα μου ερχεται μηνυμα για υπευθυνη δηλωση για παραγγελια απο Iherb και εχω κανει πανω απο 50. Τι ακριβως γραφω στην υπευθυνη δηλωση;

Επεξ/σία από Witcher1st
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Witcher1st είπε

Καλησπερα. Πρωτη φορα μου ερχεται μηνυμα για υπευθυνη δηλωση για παραγγελια απο Iherb και εχω κανει πανω απο 50. Τι ακριβως γραφω στην υπευθυνη δηλωση;

Οτι τα αντικείμενα/προιόντα ειναι αυστηρά για προσωπική χρήση. Παλιότερα γραφαμε και: οτι αναλαμβανω την ευθύνη για ότι προκύψει. Δεν ξερω αν χρειάζεται αυτο ακόμα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Witcher1st είπε

Καλησπερα. Πρωτη φορα μου ερχεται μηνυμα για υπευθυνη δηλωση για παραγγελια απο Iherb και εχω κανει πανω απο 50. Τι ακριβως γραφω στην υπευθυνη δηλωση;

Αμα ειναι στο κουτι πανω απο 3 τεμαχια στο ζηταει αυτό το χαρτί και καλα οτι προοριζονται για προσωπική χρήση και οχι για πούλημα, υπάρχει σχετικό αμα το ψάξεις άρθρο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mparaxir είπε

Αμα ειναι στο κουτι πανω απο 3 τεμαχια στο ζηταει αυτό το χαρτί και καλα οτι προοριζονται για προσωπική χρήση και οχι για πούλημα, υπάρχει σχετικό αμα το ψάξεις άρθρο 

Οποτε το θυμηθουν το κανουν. Σου λεω εχω κανει πανω απο 50 παραγγελιες ολα αυτα τα χρονια με 5-15 τεμαχια. Πρωτη φορα ζητανε υπευθυνη δηλωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

αν πραγματοποιήσω παραγγελία μέσω ebay από Ιαπωνία με τρόπο αποστολής "EMS (standard)", o εκτελωνισμός θα γίνει από τα ΕΛΤΑ? Αν όχι, υπάρχει κάποιος τρόπος αποστολής με τον οποίο να εξασφαλίζω τον χειρισμό/εκτελωνισμό του πακέτου από ΕΛΤΑ και όχι από κάποια ιδιωτική μεταφορική πχ FedEx? 

Ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η EMS συνεργαζεται με ελτα κουριερ.

Συμφωνα με τον καταλογο τους
"2. Τέλος Διαχείρισης Δασμών και λοιπών Επιβαρύνσεων, 14,88 € (12€ πλέον ΦΠΑ 24%) για κάθε δέμα EMS (από χώρες
εκτός ΕΕ) που συνοδεύεται απότελωνειακή διασάφηση και επιβαρύνεται με δασμούς ή άλλες χρεώσεις υπέρ τρίτων."
https://www.elta-courier.gr/static/pdf/ems-analytiki-01.06.2019.pdf

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπον σχετικα με το Iherb. σημερα ηρθε και ενα γραμμα απο τα ΕΛΤΑ με οδηγιες για την υπευθυνη δηλωση, οποτε αυτη που εστειλα εχθες μαλλον ειναι ακυρη. Θα την ξαναστειλω σημερα. Αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι αυτο που γραφει σχετικα με τις ποσοτητες στην παρακατω φωτογραφια.. Τι εννοει εκει που λεει << Δυο συσκευασια για μεχρι πεντε φαρμακα ανα μικροδεμα για φαρμακα >> ;;

 

IMG_20220225_125007.jpg.320dc5adeecd3569c028fb340b117d7b.jpg

 

Και μετα λεει αν οι ποσοτητες ειναι παραπανω απο το επιτρεπτο θελει και εγκριση απο τον ΕΟΦ. 

Για να καταλαβω, τυχαια γινεται αυτος ο ελεγχος; Γιατι οπως ειπα και πιο πανω κανω παραγγελιες ανα διμηνο.. 

Λογικα παραγγελιες με DHL δεν περνανε τετοιο ελεγχο, σωστα;

Επεξ/σία από Witcher1st
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Witcher1st είπε

Λοιπον σχετικα με το Iherb. σημερα ηρθε και ενα γραμμα απο τα ΕΛΤΑ με οδηγιες για την υπευθυνη δηλωση, οποτε αυτη που εστειλα εχθες μαλλον ειναι ακυρη. Θα την ξαναστειλω σημερα. Αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι αυτο που γραφει σχετικα με τις ποσοτητες στην παρακατω φωτογραφια.. Τι εννοει εκει που λεει << Δυο συσκευασια για μεχρι πεντε φαρμακα ανα μικροδεμα για φαρμακα >> ;;

 

IMG_20220225_125007.jpg.320dc5adeecd3569c028fb340b117d7b.jpg

 

Και μετα λεει αν οι ποσοτητες ειναι παραπανω απο το επιτρεπτο θελει και εγκριση απο τον ΕΟΦ. 

Για να καταλαβω, τυχαια γινεται αυτος ο ελεγχος; Γιατι οπως ειπα και πιο πανω κανω παραγγελιες ανα διμηνο.. 

Λογικα παραγγελιες με DHL δεν περνανε τετοιο ελεγχο, σωστα;

Εμενα παντός οταν εχω πανω απο 3 τεμαχια παντα μου το ζητάνε. Ψωνίζω απο το iherb εδω και 18 χρόνια βέβαια παλια δεν γινόταν αυτό με το χαρτί. Νομίζω καμια 5ετια μπορει και παραπανω εχει αλλαξει αυτο να σου ζητανε χαρτι και να το στέλνεις. 

Οπως και να εχει παλι απο iherb θα ψωνιζω βιταμινες και βοτανα με αυτες τις τιμές και την ποικιλία πουθενά αλλου δεν θα βρεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mparaxir είπε

Εμενα παντός οταν εχω πανω απο 3 τεμαχια παντα μου το ζητάνε. Ψωνίζω απο το iherb εδω και 18 χρόνια βέβαια παλια δεν γινόταν αυτό με το χαρτί. Νομίζω καμια 5ετια μπορει και παραπανω εχει αλλαξει αυτο να σου ζητανε χαρτι και να το στέλνεις. 

Οπως και να εχει παλι απο iherb θα ψωνιζω βιταμινες και βοτανα με αυτες τις τιμές και την ποικιλία πουθενά αλλου δεν θα βρεις 

Εμενα ειναι η 2η φορα εδω και 10+ χρονια.. Οποτε μαλλον ειναι ψιλοτυχαιο.

Αν και νομιζω οι παραγγελιες ειναι με DHL δεν εχουν τετοια κολπα.

Τι ακριβως θεωρουν φαρμακο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...