Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όχι, δεν γίνεται παραλαβή και δεν μένει στο κοντινό υποκατάστημα. Γυρίζει μαζί με την αίτηση επανεξέτασης στο τελωνείο  (να πιάσουν τόπο τα 12 ευρώ της αίτησης :p)

Επεξ/σία από soterman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

εχω την εντυπωση οτι τα δεματα απο iherb τα θεωρουν πλεον δεματα απο αμερικη μιας και το κουτι γραφει iherb και οχι δεματα Γερμανίας δλδ εντός ευρωπαϊκής ενωσης εξου και ολα τα περνανε απο τελωνειο. Αυτο το λέω γιατί αλλα δεματα που ερχονται τριγωνικα δεν αντιμετωπίζουν το ίδιο προβλημα. 

Στις 10/2/2022 στις 3:48 ΜΜ, hulkie είπε

9999/03/5288449

δεν ειναι το tracking number αυτο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επιβεβαιωνω για i herb 91 ευρώ πακέτο ..το κοστολογησαν 80 στο κίτρινο αυτοκολλητο απ έξω αν και έστειλα το invoice μαζι με την υπευθυνη δήλωση και μου ήρθε τελωνείο  29,30 ευρώ , το πλήρωσα  στα ΕΛΤ, γύρισα σπίτι και τους ζήτησα επιστροφή του ποσου που πλήρωσα, αμέσως μου είπαν οκ  (επειδη είχα πληρώσει με χρεωστική της εθνικής  θέλει 7-30  μέρες )

Μου ζήτησαν συγγνώμη για την ταλαιπωρία μπλα μπλα... 

InkedIMG_20220211_153205_LIννννν.jpg

Επεξ/σία από geo1985geo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, geo1985geo είπε

Επιβεβαιωνω για i herb 91 ευρώ πακέτο ..το κοστολογησαν 80 στο κίτρινο αυτοκολλητο απ έξω αν και έστειλα το invoice μαζι με την υπευθυνη δήλωση και μου ήρθε τελωνείο  29,30 ευρώ , το πλήρωσα  στα ΕΛΤ, γύρισα σπίτι και τους ζήτησα επιστροφή του ποσου που πλήρωσα, αμέσως μου είπαν οκ  (επειδη είχα πληρώσει με χρεωστική της εθνικής  θέλει 7-30  μέρες )

Μου ζήτησαν συγγνώμη για την ταλαιπωρία μπλα μπλα... 

InkedIMG_20220211_153205_LIννννν.jpg

 τα δέματα έρχονται από US και στο τελωνείο έχουν την αντίστοιχη αντιμετώπιση της τρίτης χώρας https://iherb.co/CeSyHXy

Επεξ/σία από radiotv
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα σε όλους. 
Μια βοήθεια θα χρειαστώ. Παραγγελία από eBay κι ενώ έλεγε ότι θα στείλει από Γερμανία η αποστολη έγινε από Βουλγαρία με Bulgarian post. Το tacking number είναι της μορφής UA….BG. Επειδή δεν έβγαζε καθόλου ενημέρωση στο site της bg post, έστειλα μήνυμα στον πωλητή ότι δεν εμφανίζει πληροφορίες. Εκείνος απάντησε ότι είναι η οικονομική μέθοδος αποστολης χωρίς έλεγχο. 
Μετα από 4-5 μέρες εμφανίστηκε  στα ΕΛΤΑ αλλά έχει κολλήσει στο συγκεκριμένο σημείο… 
Η ερώτηση μου είναι, περιμενω αλλη ανανέωση στο tracking ή από εδώ και περα δεν έχω έλεγχο καθόλου και θα έρθει ξαφνικά για παραλαβή; 

12B03D82-B302-406E-807C-B17D7950BB1A.jpeg

Επεξ/σία από ppmarkos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, geo1985geo είπε

Επιβεβαιωνω για i herb 91 ευρώ πακέτο ..το κοστολογησαν 80 στο κίτρινο αυτοκολλητο απ έξω αν και έστειλα το invoice μαζι με την υπευθυνη δήλωση και μου ήρθε τελωνείο  29,30 ευρώ , το πλήρωσα  στα ΕΛΤ, γύρισα σπίτι και τους ζήτησα επιστροφή του ποσου που πλήρωσα, αμέσως μου είπαν οκ  (επειδη είχα πληρώσει με χρεωστική της εθνικής  θέλει 7-30  μέρες )

Μου ζήτησαν συγγνώμη για την ταλαιπωρία μπλα μπλα... 

InkedIMG_20220211_153205_LIννννν.jpg

Για δωσε πληροφοριες που πας στο iherb και το λες επειδη δεν ξερω καλα αγγλικα μπορεις περιπου τι να γράψω αμα θες και σε πμ πεσμου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ppmarkos είπε

Καλημέρα σε όλους. 
Μια βοήθεια θα χρειαστώ. Παραγγελία από eBay κι ενώ έλεγε ότι θα στείλει από Γερμανία η αποστολη έγινε από Βουλγαρία με Bulgarian post. Το tacking number είναι της μορφής UA….BG. Επειδή δεν έβγαζε καθόλου ενημέρωση στο site της bg post, έστειλα μήνυμα στον πωλητή ότι δεν εμφανίζει πληροφορίες. Εκείνος απάντησε ότι είναι η οικονομική μέθοδος αποστολης χωρίς έλεγχο. 
Μετα από 4-5 μέρες εξαφανίστηκε στα ΕΛΤΑ αλλά έχει κολλήσει στο συγκεκριμένο σημείο… 
Η ερώτηση μου είναι, περιμενω αλλη ανανέωση στο tracking ή από εδώ και περα δεν έχω έλεγχο καθόλου και θα έρθει ξαφνικά για παραλαβή; 

12B03D82-B302-406E-807C-B17D7950BB1A.jpeg

Όχι αυτή είναι η τελευταία ενημέρωση. Θα το δεις κάποια μέρα στην πόρτα σου. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/2/2022 στις 7:20 ΜΜ, johnmadgr είπε

ευτυχως, εμενα ξεκολλησε, μετα απο καταγγελια που εκανα, δεν ξερω αν επαιξε ρολο.

 

8/2/2022, 18:55 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ
8/2/2022, 17:08 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.)
8/2/2022, 16:48 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΕΞΟΔΟΣ ΑΠΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ
5/2/2022, 09:48 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΠΡΟΣ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟ
30/12/2021, 08:35 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ
5/12/2021, 08:10 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ
20/11/2021, 17:14 ΧΙΛΗ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ
20/11/2021, 17:04 ΧΙΛΗ ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ

Tι εννοείς καταγγελία; Τι έκανες ακριβώς

Μου έστειλε συγγενικό πρόσωπο από Αγγλία ένα αντικείμενο που είχα ξεχάσει εκεί. Πέραν ότι έκανε μήνες να έρθει, τα ΕΛΤΑ ζητάνε 5,...€ ΦΠΑ και 2.5€ τέλη

Τι μπορώ να κάνω; 

Τα ΕΛΤΑ διαβάζω οτι όταν κάτι είναι από ιδιώτη με αξία έως 45€ δεν περνάει τελωνείο 

Μπορείς να πληρώσεις 12€ και να κάνεις αίτηση επαναξιολόγησης. Ξέρει κανείς πόσο καιρό παίρνει; Τι δικαιολογητικά μπορώ να καταθέσω; Αποζημίωση λόγω καθυστέρησης παράδοσης εφόσον έκαναν λάθος; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, μπαρμπαγιωργος είπε

Tι εννοείς καταγγελία; Τι έκανες ακριβώς

Μου έστειλε συγγενικό πρόσωπο από Αγγλία ένα αντικείμενο που είχα ξεχάσει εκεί. Πέραν ότι έκανε μήνες να έρθει, τα ΕΛΤΑ ζητάνε 5,...€ ΦΠΑ και 2.5€ τέλη

Τι μπορώ να κάνω; 

Τα ΕΛΤΑ διαβάζω οτι όταν κάτι είναι από ιδιώτη με αξία έως 45€ δεν περνάει τελωνείο 

Μπορείς να πληρώσεις 12€ και να κάνεις αίτηση επαναξιολόγησης. Ξέρει κανείς πόσο καιρό παίρνει; Τι δικαιολογητικά μπορώ να καταθέσω; Αποζημίωση λόγω καθυστέρησης παράδοσης εφόσον έκαναν λάθος; 

δεν εκανα αιτηση επαναξιολογησης απλα ειχε κολλησει στο τελωνειο 1 μηνα https://www.gov.gr/ipiresies/polites-kai-kathemerinoteta/dieuthunse-katoikias-kai-epikoinonias/kataggelia-parapona-gia-takhudromikes-uperesies

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, johnmadgr είπε

δεν εκανα αιτηση επαναξιολογησης απλα ειχε κολλησει στο τελωνειο 1 μηνα https://www.gov.gr/ipiresies/polites-kai-kathemerinoteta/dieuthunse-katoikias-kai-epikoinonias/kataggelia-parapona-gia-takhudromikes-uperesies

"Πριν απευθυνθείτε στην ΕΕΤΤ, βεβαιωθείτε ότι έχετε ήδη καταθέσει το ερώτημα, το αίτημα ή την καταγγελία σας στον πάροχο, ο οποίος οφείλει να σας απαντήσει μέσα σε 20 ημέρες ή σε 40 ημέρες, σε περίπτωση που ζητήσει επιπρόσθετα στοιχεία."

Πώς να επικοινωνήσω με ΕΛΤΑ ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, μπαρμπαγιωργος είπε

"Πριν απευθυνθείτε στην ΕΕΤΤ, βεβαιωθείτε ότι έχετε ήδη καταθέσει το ερώτημα, το αίτημα ή την καταγγελία σας στον πάροχο, ο οποίος οφείλει να σας απαντήσει μέσα σε 20 ημέρες ή σε 40 ημέρες, σε περίπτωση που ζητήσει επιπρόσθετα στοιχεία."

Πώς να επικοινωνήσω με ΕΛΤΑ ;

για παραπονα [email protected] και τηλεφωνο 2120000800 από κινητό ή 8001182000 σταθερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, johnmadgr είπε

για παραπονα [email protected] και τηλεφωνο 2120000800 από κινητό ή 8001182000 σταθερο

Δεν βγάζεις άκρη. Εκεί σου λενε πάρε στο ΓΕΤΑ που δεν σηκώνει τηλέφωνο

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα δεματα του iherb ερχονται μεσω Γερμανίας αλλα οι τελωνειακοι βλεπωντας  τις ετικετες τα περνανε σαν να έρχονται απο Αμερική ετσι γιατι γουστάρουν . Επίσης τα δεματα γραφουν τον κωδικο που αντιστοιχει ότι εχει πληρωθεί φορος αλλα ουτε και αυτο τους κανει.Θελουν μαζική καταγγελία γιατι το κανουν αυθαίρετα

  • Thanks 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντος που εστηλα εμαιλ στα γετα για ποιο λογο με χρεωσατε εξτρα φπα ενω το iherb ανοικει στο συστημα ioss και ειναι προπληρωμενοι οι φόροι.

τους ζητησα να μου εξηγησουν αμα λειπει κανενα παραστατικό ωστε να πω στο μαγαζί παιδιά βάλτε και αυτο.  Με γραψανε στα @@ τους, μονο ξέρουν να ζητανε στηλτε προσωπική ευθηνη σε χαρτι για τα συμπληρωματα και οταν τους στέλνεις σου απαντάνε οκ θα αποδευμευτει το δεμα σας τωρα που το στηλατε.

Οποτε απο εκει βλέπεται οπως εχω πει πολλες φορες ειναι μαφια εκεί οπως τα διπλώματα σκασε χρημα και θα το παρεις δεν σκας δεν πρόκειται 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...