Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 ώρες πριν, parts είπε

εχω αγορασει 3 πραγματα απο aliexpress και σταλθηκαν με nl post. Απο 17 αυγουστου το 1ο και 25 αυγουστου το 2ο πακετο εχουν σαν  τελευταια ενημερωση : εκφορτωση απο μεταφορικο μεσο,ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ).τι φαση εχει γινει??? πρωτη φορα το κανει αυτο συνηθως σε 3 μερες απο αυτην την ενημερωση ερχοταν θεσσαλονικη

Εδώ και ένα εξάμηνο, μην πω περισσότερο, η αναμονή στο αεροδρόμιο και στο τελωνείο είναι ένας με ενάμισης μήνας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παλιά έφευγαν κάπως νωρίς τα δέματα από τελωνείο Ελλάδας. Έχουν φύγει και σε 2 μέρες και σε 3 μέρες και σε 10 μέρες δέματα μου. Τώρα μάλλον έχουν πολλαπλασιατεί οι παραγγελίες! 

Επεξ/σία από tsanakalykos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ξέρετε αν μπορώ να αγοράσω ένα κινητό από Amazon de αποφορολογημενο?

Να μην πληρώσω ΦΠΑ δλδ. Έχω επαγγελματικό ΑΦΜ. Όπως γίνεται με τα μαγαζιά στην Ελλάδα, να κοπεί τιμολόγιο..

Επεξ/σία από NightMare26
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/9/2020 στις 3:22 ΜΜ, NightMare26 είπε

Ξέρετε αν μπορώ να αγοράσω ένα κινητό από Amazon de αποφορολογημενο?

Να μην πληρώσω ΦΠΑ δλδ. Έχω επαγγελματικό ΑΦΜ. Όπως γίνεται με τα μαγαζιά στην Ελλάδα, να κοπεί τιμολόγιο..

Μπορείς μόνο κι εφόσον το εταιρικό σου Α.Φ.Μ. έχει δηλωθεί για ενδοκοινοτικές συναλλαγές στο VIES.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά γεια σας, κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη.

Αγόρασα πέρσι (ναι πέρσι) τον Οκτώβριο απο Αμερικάνικο κατάστημα μια μπλούζα για το γιο. Είχαμε αγοράσει και παλαιότερα απο το συγκεκριμένο κατάστημα και η τότε παραγγελία ήρθε μετά απο 4μήνες.

Η δεύτερη παραγγελία δεν ήρθε ποτέ. Επισυνάπτω τι μου εμφανίζει στο tracking number που μου έστειλαν, αλλά και τι μου βγάζει η μεταφορική όταν το βάζω.

Τους έχω στείλει email και δεν έχω λάβει καμία απάντηση.

 

Clipboard01.jpg

Clipboard02.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από τόσο μεγάλο χρονικό διάστημα δεν ξέρω τι μπορείς να κάνεις.
Το tracking code μπορεί να σβήνεται μετά από χ χρονικό διάστημα από την εταιρία.
Ακόμα και το paypal -αν έχεις πληρώσει έτσι, δεν το λες, λέω εγώ, μπας και- δεν θα ανοίξει case μετά από τόσο χρόνο.

Ίσως, αν έχεις όρεξη να το κυνηγήσεις, να τους ψάξεις και σε άλλα κανάλια επικοινωνίας, πχ Facebook.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση, είχα πληρώσει μέσω χρεωστικής κάρτας. Θα κάνω στην τράπεζά μου αίτηση αμφισβήτησης συναλλαγής, με όλη την αλληλογραφία μπας και.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα,

θελω να κανω μια αγορα απο Κινα (alibaba) και επειδη το πακετο ειναι παρα πολυ ογκωδες λογω μεγαλης ποσοτητας , υπαρχει η δυνατοτητα αποστολης με τρενο ...

Εχει κανει καποιος αγορα και να του ερθουν με τρενο , και τι παιζει σε αυτη τη περιπτωση με το τελωνειο ?

Ευχαριστω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, alextg50 είπε

καλησπερα,

θελω να κανω μια αγορα απο Κινα (alibaba) και επειδη το πακετο ειναι παρα πολυ ογκωδες λογω μεγαλης ποσοτητας , υπαρχει η δυνατοτητα αποστολης με τρενο ...

Εχει κανει καποιος αγορα και να του ερθουν με τρενο , και τι παιζει σε αυτη τη περιπτωση με το τελωνειο ?

Ευχαριστω 

Δε ξερω τι γίνεται με τα τρένα, αλλα η ερωτηση σου περί τελωνείου νομιζω ειναι περιττή, δεν νομιζω να πιστεύεις οτι εχεις εστω και μια πιθανότητα στο ένα δις να μην πληρώσεις τα έξοδα εκτελωνισμου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, NikosKallithea said:

Δε ξερω τι γίνεται με τα τρένα, αλλα η ερωτηση σου περί τελωνείου νομιζω ειναι περιττή, δεν νομιζω να πιστεύεις οτι εχεις εστω και μια πιθανότητα στο ένα δις να μην πληρώσεις τα έξοδα εκτελωνισμου

Δεν ειναι το θεμα μου τοσο το αν γλυτωσω τα τελη εκτελωνισμου ... αλλα ειναι διαφορετικο να σου εκτελωνισουν κατι τα ΕΛΤΑ , και αλλο η UPS,FEDEX και δεν ξερω και εγω ... αυτο ειναι που θελω να μαθω περισσοτερο ... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, alextg50 είπε

καλησπερα,

θελω να κανω μια αγορα απο Κινα (alibaba) και επειδη το πακετο ειναι παρα πολυ ογκωδες λογω μεγαλης ποσοτητας , υπαρχει η δυνατοτητα αποστολης με τρενο ...

Εχει κανει καποιος αγορα και να του ερθουν με τρενο , και τι παιζει σε αυτη τη περιπτωση με το τελωνειο ?

Ευχαριστω 

Ο πωλητής θα σου πει με τι μέθοδο αποστολής (κούριερ ή απλό ταχυδρομείο) το στέλνει. Εμείς που να ξέρουμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτομαι να αγοράσω πληκτρολόγιο από kbdfans.com. Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι το κατάστημα αυτό βρίσκεται στην Κίνα(δεν έχω αγοράσει ποτέ από eshop εκτός ΕΕ) Στο checkout στο site τους μου γράφει ότι η παραγγελία θα κοστήσει 200 ευρώ περίπου μαζί με τα εξόδα αποστολής. Υπάρχει περίπτωση να πληρώσω επιπλέον γαμ***@τικα(δηλαδή φόρους, τελωνείο, δασμούς κτλ);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Αϊνστάιν Ρόζεν είπε

Σκέφτομαι να αγοράσω πληκτρολόγιο από kbdfans.com. Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι το κατάστημα αυτό βρίσκεται στην Κίνα(δεν έχω αγοράσει ποτέ από eshop εκτός ΕΕ) Στο checkout στο site τους μου γράφει ότι η παραγγελία θα κοστήσει 200 ευρώ περίπου μαζί με τα εξόδα αποστολής. Υπάρχει περίπτωση να πληρώσω επιπλέον γαμ***@τικα(δηλαδή φόρους, τελωνείο, δασμούς κτλ);

Ναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...