Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

36 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Αλλες οι αποστολές, μετα 100 μερες τα τρακ ληγουν και εκει λήγει και η ολη ιστορία. Refund και τέλος

Και ακόμη δεν έχεις παραλάβει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Nnoutas είπε

Όταν λες δεν παραλαμβάνεις, τί εννοείς; Από πότε περιμένεις παραγγελίες και με ποιά μέθοδο στα έχουν στείλει

 

Επεξ/σία από KostasH3
Λάθος απάντηση
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν ένα δέμα το Ali σου το στέλνει γρήγορα εκτός Κίνας για Ευρώπη, τη δουλειά του την έκανε σωστά. Μετά είναι θέμα των εκάστοτε ταχυδρομείων και εταιριών μεταφορών για το πόσο γρήγορα θα έρθει σπίτι σου σε συνάρτηση με το πόσο χρόνο θα κάτσει στο τελωνείο. Έχω λάθος;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1/9 έκανα μια παραγγελία από το Amazon.co.uk, ένα ζευγάρι παπούτσια που (απ' όσο κατάλαβα) θα έρχονταν στην Ελλάδα από την Ιταλία.

Ημερομηνία παράδοσης ήταν η 07/09 και ο πωλητής δε μου έδωσε κάποιο Tracking number κατά την αγορά. 

Αφού δεν ήρθε το δέμα στις 07, έστειλα ένα mail στον πωλητή ώστε να τον ενημερώσω και να ζητήσω tracking number.

Πράγματι μου το έστειλε και μου είπε ότι θα έρθει με Swiss Royal Post. Στην αντίστοιχη σελίδα το TN δεν υπάρχει. Αντίθετα στο trackitonline μου δίνει την επισυναπτόμενη εικόνα. 

Αφού δεν ήρθε ούτε σήμερα, πήρα στα ΕΛΤΑ και μου είπαν θα έρθει με απλό ταχυδρόμο των ΕΛΤΑ αλλά το δέμα δεν έχει φύγει από τη χώρα αποστολής άρα δεν ξέρουν πότε θα το παραδώσουν.

Από την άλλη, στο Track Package του Amazon, γράφει "We’re very sorry your delivery is late. We apologise for the inconvenience. Contact DHL"

Στης DHL το Site δε βρίσκει το TN.

😂😂😂

Έχει κάποιος καμιά ιδέα;

Screenshot 2020-09-10 at 13.55.19.png

Επεξ/σία από katergaris79
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, katergaris79 είπε

1/9 έκανα μια παραγγελία από το Amazon.co.uk, ένα ζευγάρι παπούτσια που (απ' όσο κατάλαβα) θα έρχονταν στην Ελλάδα από την Ιταλία.

Ημερομηνία παράδοσης ήταν η 07/09 και ο πωλητής δε μου έδωσε κάποιο Tracking number κατά την αγορά. 

Αφού δεν ήρθε το δέμα στις 07, έστειλα ένα mail στον πωλητή ώστε να τον ενημερώσω και να ζητήσω tracking number.

Πράγματι μου το έστειλε και μου είπε ότι θα έρθει με Swiss Royal Post. Στην αντίστοιχη σελίδα το TN δεν υπάρχει. Αντίθετα στο trackitonline μου δίνει την επισυναπτόμενη εικόνα. 

Αφού δεν ήρθε ούτε σήμερα, πήρα στα ΕΛΤΑ και μου είπαν θα έρθει με απλό ταχυδρόμο των ΕΛΤΑ αλλά το δέμα δεν έχει φύγει από τη χώρα αποστολής άρα δεν ξέρουν πότε θα το παραδώσουν.

Από την άλλη, στο Track Package του Amazon, γράφει "We’re very sorry your delivery is late. We apologise for the inconvenience. Contact DHL"

Στης DHL το Site δε βρίσκει το TN.

😂😂😂

Έχει κάποιος καμιά ιδέα;

Screenshot 2020-09-10 at 13.55.19.png

Το amazon αν έχει καθυστέρηση η παράδοση, σου κάνει refund. Σε μία δική μου παραγγελία ήρθε στην ώρα της αλλά δεν την έφερε ο courier και για αυτή την ταλαιπωρία όπως είπαν και αυτοί, μου έκαναν full refund και πήρα και το δέμα μου!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 αποστολές με post lu από banggood. Και οι 2 φαινόντουσαν ότι είχαν παραδοθεί χωρίς να έχουν φτάσει Ελλάδα. Η μία πιστώθηκε η άλλη ξανασταλθηκε.

Και 15 μέρες μετά..... Ήρθε σήμερα ενημέρωση ότι είναι Ελλάδα και Δευτέρα λογικά προς παραδοση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παίδες που κολλάει το Βέλγιο με την Ολλανδία; Σε άλλα tracking sites δεν μου εμφάνιζε το Βέλγιο καθόλου και σε άλλα το εμφάνιζε. Λογικά έρχεται το δέμα μέσω Ολλανδίας. Αλλά 2 φορές παραλαβή από πελάτη στο εξωτερικό στην Ολλανδία; Τι παίζει;

Screenshot_2020-09-12-07-49-44-367_com.android.chrome.jpg

Επεξ/σία από tsanakalykos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, tsanakalykos είπε

Παίδες που κολλάει το Βέλγιο με την Ολλανδία; Σε άλλα tracking sites δεν μου εμφάνιζε το Βέλγιο καθόλου και σε άλλα το εμφάνιζε. Λογικά έρχεται το δέμα μέσω Ολλανδίας. Αλλά 2 φορές παραλαβή από πελάτη στο εξωτερικό στην Ολλανδία; Τι παίζει;

Screenshot_2020-09-12-07-49-44-367_com.android.chrome.jpg

Και σε εμένα στα δέματα από aliexpress με nl post τα ίδια δείχνει. Δεν μπορώ να βγάλω άκρη για την πορεία του δεματος. Υποθέτω ότι εμπλέκονται πολλές μεταφορικές μέχρι να φτάσει τελικά να φύγει για τον τελικό προορισμό με nl post. 

Επεξ/σία από zananiro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/9/2020 στις 11:01 ΠΜ, fingolfingr είπε

2 αποστολές με post lu από banggood. Και οι 2 φαινόντουσαν ότι είχαν παραδοθεί χωρίς να έχουν φτάσει Ελλάδα. Η μία πιστώθηκε η άλλη ξανασταλθηκε.

Και 15 μέρες μετά..... Ήρθε σήμερα ενημέρωση ότι είναι Ελλάδα και Δευτέρα λογικά προς παραδοση

Ισως το προβλημα να ειναι στα μηνυματα του εκει ταχυδρομειου και τη μεταφραση. Μπορει με το final delivery να εννοει πως εφυγε πλεον απο τη χωρα αποστολης. Ποιος ξερει.

Μακαρι να μην εμφανιστει ξανα το προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/9/2020 στις 3:01 ΜΜ, kosutasu22 είπε

Ισως το προβλημα να ειναι στα μηνυματα του εκει ταχυδρομειου και τη μεταφραση. Μπορει με το final delivery να εννοει πως εφυγε πλεον απο τη χωρα αποστολης. Ποιος ξερει.

Μακαρι να μην εμφανιστει ξανα το προβλημα.

Δεν ξέρω. Αυτό που ξέρω είναι ότι όταν εγραψε το final delivery, μου ήρθε μήνυμα από το banggood ότι παραδόθηκε. Και αυτό έβλεπαν παντού. Πήρε μερικές μέρες να τους πείσω ότι δεν έχω λάβει τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δικό μου ενώ έπρεπε να είναι από την προηγούμενη εβδομάδα εδώ, βρίσκεται μεταξύ Ελβετίας και Γερμανίας (ενώ έρχεται από Ιταλία). 

Τι σκατά γίνεται με τις αποστολές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω αγορασει 3 πραγματα απο aliexpress και σταλθηκαν με nl post. Απο 17 αυγουστου το 1ο και 25 αυγουστου το 2ο πακετο εχουν σαν  τελευταια ενημερωση : εκφορτωση απο μεταφορικο μεσο,ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ).τι φαση εχει γινει??? πρωτη φορα το κανει αυτο συνηθως σε 3 μερες απο αυτην την ενημερωση ερχοταν θεσσαλονικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 Καλησπέρα παραγγελία από banggood  εχει γίνει πριν από 52 μέρες μέχρι στιγμής δεν βλέπω να προχωράει το tracking ειναι από 24 Ιουνίου shipped  out.....Στις πόσες μέρες ανοίγω dispute  στο PayPal; Η αποστολή ειναι με postnl

Επεξ/σία από pankot1979
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...