Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 26/8/2021 στις 11:29 ΜΜ, xSlade είπε

Δηλαδή και ενα κουτί παπουτσιών είναι, δεν δεν θα το παραδώσουν, σωστά;

Εγώ θα πω ότι είναι καθαρά θέμα ταχυδρόμου,ο δικός μου τις τελευταίες φορές μου έφερε δέματα που είχαν όγκο σαν κουτί παπουτσιού.... κάτι αλλά φακελάκια βέβαια που είναι στο delivery station αγνοούνται από αρχές Αυγούστου 🤣🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Έχει τύχει σε κάποιον από εσάς προσωπικά ή σε δικό σας άτομο, να χρειαστεί να επιστρέψετε κινητό τηλέφωνο στην Κίνα(Banggood) σχετικά πρόσφατα?
Αν ναι με ποια μεταφορική?
Ρωτώ επειδή η μπαταρία είναι ενσωματωμένη και απαγορεύεται να μπει σε αεροπλάνο!
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, captnemo είπε

Έχει τύχει σε κάποιον από εσάς προσωπικά ή σε δικό σας άτομο, να χρειαστεί να επιστρέψετε κινητό τηλέφωνο στην Κίνα(Banggood) σχετικά πρόσφατα?
Αν ναι με ποια μεταφορική?
Ρωτώ επειδή η μπαταρία είναι ενσωματωμένη και απαγορεύεται να μπει σε αεροπλάνο!
 

Έχω στείλει πριν δύο χρόνια. Με ελτά συστημενο το έστειλα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ΠΑιδια μια ερωτηση. Για παραγγελια απο bangood και αποστολη απο ευρωπαική αποθήκη (Τσεχία) έχει κάποια από τις μεθόδους αποστολής (eu priority mail/eu priority line ) τελωνείο ή άλλου είδους τέλη? Αν όχι ποια η διαφορά τους;

Επεξ/σία από louben
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, louben είπε

ΠΑιδια μια ερωτηση. Για παραγγελια απο bangood και αποστολη απο ευρωπαική αποθήκη (Τσεχία) έχει κάποια από τις μεθόδους αποστολής (eu priority mail/eu priority line ) τελωνείο ή άλλου είδους τέλη? Αν όχι ποια η διαφορά τους;

Αγορές ανάμεσα σε χώρες της ΕΕ δεν έχουν κανένα Τελωνείο. Τέλος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Nnoutas είπε

Έχω στείλει πριν δύο χρόνια. Με ελτά συστημενο το έστειλα. 

Πλέον δεν νομίζω να γίνεται, όταν σκαναριστεί στο αεροδρόμιο θα δουν ότι περιέχει μπαταρία και θα το ακυρώσουν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, louben είπε

ΠΑιδια μια ερωτηση. Για παραγγελια απο bangood και αποστολη απο ευρωπαική αποθήκη (Τσεχία) έχει κάποια από τις μεθόδους αποστολής (eu priority mail/eu priority line ) τελωνείο ή άλλου είδους τέλη? Αν όχι ποια η διαφορά τους;

Η διαφορά είναι στις μεταφορικές. Καμία έξτρα χρέωση. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, louben είπε

ΠΑιδια μια ερωτηση. Για παραγγελια απο bangood και αποστολη απο ευρωπαική αποθήκη (Τσεχία) έχει κάποια από τις μεθόδους αποστολής (eu priority mail/eu priority line ) τελωνείο ή άλλου είδους τέλη? Αν όχι ποια η διαφορά τους;

Δεν μου εχει τυχει τελωνειο σε καποιο απο αυτα τα δυο και παντα επελεγα το φθηνοτερο. Ορισμενες φορες απο Τσεχια μου βγαζει επιλογη και για Priority Direct την οποια επελεγα και ερχοταν ακομα φθηνοτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπείτε και κράξτε ελεύθερα! 🤣

Επεξ/σία από darkmatinee
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, vasilispas είπε

Παιδες καλημερα...εχει κανενας κανενα trackingσε αναμονη να μπει χωρα κ να περασει ελεγχο τελωνειο;να δουμε ποσο πισω ειμαστε σε ημερες...

από 16/7   U .....CN σε αναμονή τελωνειακής εκκαθάρισης, καλά Χριστούγεννα το βλέπω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναζητώ ένα μικρό φορητό ραδιόφωνο (με όσο το δυνατό περισσότερες επιπρόσθετες λειτουργίες, τύπου mp3 κλπ) κι έχω εντοπίσει ένα Retekess (τώρα τι brand είναι αυτό...) στα €20 (περίπου) από AliExpress, ενώ σε ένα εγχώριο e-shop το έχει στα €35 (μάλλον θα πρέπει να συνυπολογιστούν και τα έξοδα μεταφοράς).

Οι απορίες μου έχουν να κάνουν ως επί το πλείστον, από που θα ήταν ωφελιμότερο να προβώ στην αγορά, δεδομένου της απρόσμενης πιθανότητας για εγγύηση αν χρειαστεί. Επίσης, αν αγοράζοντας το μέσω AliExpress, θα προστεθούν λοιπά έξοδα εκτελωνισμού, δασμοί κλπ;

Στο εγχώριο ηλεκτρονικό κατάστημα αναφέρει μεν παράδοση 1-3 ημέρες, αλλά με άσχημη εμπειρία από ένα άλλο επίσης εγχώριο ηλεκτρονικό κατάστημα όπου έθεσα παραγγελία για το συγκεκριμένο προϊόν τέλος Ιουλίου 2021 (συνέτρεχε επιπρόσθετο όφελος η τιμή στα €30 και ότι ήταν παραδόξως στο δήμο μου αυτό, οπότε θα το παραλάμβανα από εκεί), χθες και κατόπιν δικής μου προτροπής να ενημερωθώ γιατί καθυστερεί τόσο πολύ η παράδοση, μου στέλνει ένα ξερό "αγενές" email σε greeklish ότι η τιμή (ξαφνικά) είναι €45 και ότι θα καθυστερήσει επιπλέον ένα μήνα τουλάχιστον!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gousias είπε

Αναζητώ ένα μικρό φορητό ραδιόφωνο (με όσο το δυνατό περισσότερες επιπρόσθετες λειτουργίες, τύπου mp3 κλπ) κι έχω εντοπίσει ένα Retekess (τώρα τι brand είναι αυτό...) στα €20 (περίπου) από AliExpress, ενώ σε ένα εγχώριο e-shop το έχει στα €35 (μάλλον θα πρέπει να συνυπολογιστούν και τα έξοδα μεταφοράς).

Οι απορίες μου έχουν να κάνουν ως επί το πλείστον, από που θα ήταν ωφελιμότερο να προβώ στην αγορά, δεδομένου της απρόσμενης πιθανότητας για εγγύηση αν χρειαστεί. Επίσης, αν αγοράζοντας το μέσω AliExpress, θα προστεθούν λοιπά έξοδα εκτελωνισμού, δασμοί κλπ;

Στο εγχώριο ηλεκτρονικό κατάστημα αναφέρει μεν παράδοση 1-3 ημέρες, αλλά με άσχημη εμπειρία από ένα άλλο επίσης εγχώριο ηλεκτρονικό κατάστημα όπου έθεσα παραγγελία για το συγκεκριμένο προϊόν τέλος Ιουλίου 2021 (συνέτρεχε επιπρόσθετο όφελος η τιμή στα €30 και ότι ήταν παραδόξως στο δήμο μου αυτό, οπότε θα το παραλάμβανα από εκεί), χθες και κατόπιν δικής μου προτροπής να ενημερωθώ γιατί καθυστερεί τόσο πολύ η παράδοση, μου στέλνει ένα ξερό "αγενές" email σε greeklish ότι η τιμή (ξαφνικά) είναι €45 και ότι θα καθυστερήσει επιπλέον ένα μήνα τουλάχιστον!!!

Κατά την ταπεινή μου γνώμη, μία η άλλη είναι. Και στα εγχώρια καταστήματα από πού νομίζεις ότι τα παίρνουν; Από κινέζικες αγορές παραγγέλνουν κι αυτοί (συχνά και πιο οικονομικά απ’ ότι εμείς γιατί τα παίρνουν χοντρική) και μετά προσθέτουν στην τιμή άλλο τόσο κέρδος, και σου χρεώνουν πολλές φορές και €3-5 μεταφορικά εντός της ίδιας πόλης. Γι’ αυτό καθυστέρησε κι αυτουνού προφανώς, γιατί θα του έχουν κολλήσει κι εκείνου στο τελωνείο. Οπότε ουσιαστικά δεν κερδίζεις κάτι να τα πάρεις από εδώ, πέρα από το ότι αν το έχουν ήδη σε απόθεμα θα το πάρεις πιο γρήγορα (πράγμα που δεν ισχύει στην παλιά περίπτωσή σου απ’ ότι φαίνεται). Από το αλί θεωρητικά άπαξ και πληρώσεις φπα κατά την αγορά υποτίθεται δεν ξαναχρεώνεσαι τίποτα εδώ. Πρακτικά, γίνονται και λάθη και μπορεί να σε ξαναχρεώσουν, αλλά και να σε ξαναχρεώσουν λογικά τα τέλη δε θα ξεπερνούν τα 5-8 ευρώ (€2,50 τέλη εκτελωνισμού και ΦΠΑ), λιγότερα από τα €15 ή και παραπάνω που ψάχνουν να βγάλουν κέρδος οι εγχώριοι πωλητές.

Θα σου πρότεινα να δεις τι reviews έχει ο πωλητής του αλί, αν είναι αξιόπιστος με αρκετές πωλήσεις, να πάρεις τηλέφωνο και στο εγχώριο μαγαζί να ρωτήσεις αν το έχουν ήδη σε απόθεμα και μπορούν να το στείλουν άμεσα άπαξ και το παραγγείλεις, και ανάλογα να ζυγίσεις τις επιλογές σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ, απλώς η μόνη επιφύλαξη είναι μεν για τυχόν χρέωση δασμών κλπ, όπως δε και για (αχρείαστο να είναι) χρήση εγγύησης, δεδομένου ότι αν το πάρω από Ali θα πρέπει να καταβάλω έξοδα αποστολής όσο και επιστροφής, ενώ από το εγχώριο κατάστημα λογικά θα πρέπει να τα χρεωθεί αυτό, σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...