Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 ώρες πριν, vasilispas είπε

Κοστος εκτελωνισμου. .εφοσον πληρωσες φπα πληρωνεις κ τελωνει

τα τελωνιακα εξοδα ειναι περισσότερα. Απλα το 15αρι έφερε πολλες αντιδράσεις την τελευταία φορα και κοιτάνε τα τσιμπολογησουν κατι μπας και κλείσουνε καμια τρυπα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ρε μαγκες οι UPS μεταφορικη στελνει με αεροπλανο η οδικως στην Ευρωπη. ΠΑρειγειλα απο το επισημο site GoPro και εφυγε απο Ευρωπαικη Αποθηκη χθες απο Ολλανδια μεσω UPS. Συγκεκριμενα 2.35 Σημερα ξημερωματα αναχωρηση απο Αιντχοφεν. Γενικα στη σελιδα οταν κανεις την αγορα σου λεει 2-3 εργασιμες. Επειδη φευγω τελος βδομαδας για ταξιδι εχω χεστει πανω μου μη δεν εχει ερθει ως τοτε. Εχει κανεις εμπειρια να μου πει?

Το Tracking παντως που εβαλα σε εφαρμογη μυο λεει 9 μερες με εκτιμωμενη αφιξη 30 Σεπτεμβρη και εχω κλασει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, therock είπε

Ρε μαγκες οι UPS μεταφορικη στελνει με αεροπλανο η οδικως στην Ευρωπη. ΠΑρειγειλα απο το επισημο site GoPro και εφυγε απο Ευρωπαικη Αποθηκη χθες απο Ολλανδια μεσω UPS. Συγκεκριμενα 2.35 Σημερα ξημερωματα αναχωρηση απο Αιντχοφεν. Γενικα στη σελιδα οταν κανεις την αγορα σου λεει 2-3 εργασιμες. Επειδη φευγω τελος βδομαδας για ταξιδι εχω χεστει πανω μου μη δεν εχει ερθει ως τοτε. Εχει κανεις εμπειρια να μου πει?

Το Tracking παντως που εβαλα σε εφαρμογη μυο λεει 9 μερες με εκτιμωμενη αφιξη 30 Σεπτεμβρη και εχω κλασει..

Επικοινώνησε με την UPS να ενημερώσεις, έτσι ώστε αν αργήσει να το παραλαβεις αφού επιστρέψεις, δεν γνωρίζω αν γίνεται αλλά καλό θα ήταν να ρωτήσεις. Αν και πιστεύω θα τηρηθεί ο χρόνος 2-3 εργάσιμες γιατί παραγγέλνω ηλεκτρονικά εξαρτήματα για πλακέτες από εταιρία στην Αμερική και έρχονται σε 2 μέρες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα το θεμα δεν ειναι ποιος θα μου το κρατησει αλλα να τηρηθει το υποςχομενο χρονοδιαγραμμα ωστε να παραλαβω στην ωρα μου για να το χω στο ταξιδι

Αν οπως λες εσενα κανει 2 Μερες απο Αμερικη φανταζομαι αντιστοιχα γρηγορα θα παραλαβω και απο Ευρωπη. Απλα δε θυμαμαι προσφατα να εχω παραλαβει απο UPS και θελω να ξερω γενικα τι παιζει απο θεμα χρονου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/9/2021 στις 12:31 ΜΜ, grfurby είπε

Αυτα τα 2.5 € τι είναι παλι

Δεν υπηρχε απαλλαγη εως 150€?

1. 2.5 Αμοιβή για την εργασία του εκτελωνισμού

2. 150€ είναι απαλλαγή για τους δασμούς (πράγμα διαφορετικό από το ΦΠΑ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, therock είπε

Μα το θεμα δεν ειναι ποιος θα μου το κρατησει αλλα να τηρηθει το υποςχομενο χρονοδιαγραμμα ωστε να παραλαβω στην ωρα μου για να το χω στο ταξιδι

Αν οπως λες εσενα κανει 2 Μερες απο Αμερικη φανταζομαι αντιστοιχα γρηγορα θα παραλαβω και απο Ευρωπη. Απλα δε θυμαμαι προσφατα να εχω παραλαβει απο UPS και θελω να ξερω γενικα τι παιζει απο θεμα χρονου.

 

εχω την εντυπωση πως οι courier το αεροπλανο το χρησιμοποιουν πιο πολύ για μεταφορες απο usa σε ευρωπη και τουμπαλιν. απο ευρωπη τις πιο πολλες φορες τα πανε σε καποιο hub τους με αεροπλανο και μετα οδικως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γω αυτο φοβαμαι. Ε χαιρετισματα τοτε, 10 μερες θα κανεις, οπως και απο Banggood που μου ηρθαν 2 παραγγελιες απο Τσεχια Οδικως. Το 2-3 εργασιμες τοτε πως τους ηρθε στην GoPro

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η UPS εχει δικη της εταιρεια με αεροπλανα η οποια (οπως και η fedex airlines) στην ευρωπη εχει κεντρο το αεροδρομιο
https://en.wikipedia.org/wiki/Cologne_Bonn_Airport#Cargo

απο το οποιο βαση του wiki δεν πεταει ελλαδα αρα για ελλαδα νταλικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, therock είπε

Και γω αυτο φοβαμαι. Ε χαιρετισματα τοτε, 10 μερες θα κανεις, οπως και απο Banggood που μου ηρθαν 2 παραγγελιες απο Τσεχια Οδικως. Το 2-3 εργασιμες τοτε πως τους ηρθε στην GoPro

Απο Ιταλια συστημενο με αεροπλανο ηρθε σε 8 ημερες(και ΣΚ μεσα)

Επεξ/σία από vasilispas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, ghostrider είπε

εχω την εντυπωση πως οι courier το αεροπλανο το χρησιμοποιουν πιο πολύ για μεταφορες απο usa σε ευρωπη και τουμπαλιν. απο ευρωπη τις πιο πολλες φορες τα πανε σε καποιο hub τους με αεροπλανο και μετα οδικως.

Αγορές που κάνουμε από ΗΠΑ για Ελλάδα μέσω GSP (ebay) πάνε αεροπορικώς έως Άμστερνταμ και μετά οδικώς έως UPS Γερμανίας. Από εκεί και πέρα πάλι οδικώς ή απευθείας Ελλάδα ή με ενδιάμεσο σταθμό Ιταλία.

Το οδικώς το στηρίζω στο γεγονός ότι παίρνει ανεξαιρέτως από 3 έως 5 ημέρες η μεταφορά (μέσω tracking monitoring) από την μία ΕΕ χώρα στην άλλη χώρα μέλος.

Θεωρώ πως ισχύει το ίδιο για αγορές από ΗΠΑ μέσω άλλων πλατφορμών όταν εμπλέκεται η UPS ως courier (διορθώστε με αν κάνω λάθος)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδια παντως μου ρθε ενημερωση οτι εφυγε απο Ιταλια. Δεν νομιζω σε μια μερα να πηγε οδικως απο Ολλανδια Ιταλια, οποτε μαλλον θα πεταξε προς τα κει. Τωρα απο Ιταλια ελπιζω να μου ρθει μεχρι Παρασκευη αλλιως σκεφτομαι να αναβαλλω το ταξιδι μου.

Απο ιταλια τωρα πως ερχεται. Οδικως η μπαινει και καραβι

edit: Εφυγε μεσανυκτα απο Καπρι που ειναι παρακτια ζωνη

 

Επεξ/σία από therock
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, therock είπε

Παιδια παντως μου ρθε ενημερωση οτι εφυγε απο Ιταλια. Δεν νομιζω σε μια μερα να πηγε οδικως απο Ολλανδια Ιταλια, οποτε μαλλον θα πεταξε προς τα κει. Τωρα απο Ιταλια ελπιζω να μου ρθει μεχρι Παρασκευη αλλιως σκεφτομαι να αναβαλλω το ταξιδι μου.

Απο ιταλια τωρα πως ερχεται. Οδικως η μπαινει καο καραβι

Εμενα απο Ιταλια ηρθε αερολιμενα Κατ...κ εκανε μπες βγες  μεχρι να ερθει στα χερια μου 2 εργασιμες ημερες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, therock είπε

Βασικα Καρπι λεει οχι Καπρι, που ειναι πανω ψηλα. Νομιζω ειμαι οριακα, παραδοση Σαββατου Βλεπω..

Βρες το κέντρο διανομης της περιοχης σου κ κανονισε να το παρεις απο εκει..πριν παει στα ελτα της περιοχης σου..θα γλιτωσεις 1+ημερες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...