Προς το περιεχόμενο

Καινούρια σύνδεση


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 65
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

18 minutes ago, vairass said:

IMG_20190508_113138.jpg

IMG_20190508_113442.jpg

Λοιπόν.. Στα 200 μέτρα από το σπίτι βρήκα αυτήν την περίφραξη με αυτά μεσα.  Είναι από ΟΤΕ λέτε; 

ουτε το ενα ουτε το αλλο.το πρωτο ειναι ασχετο ετσι και αλλιως.το β.θα μπορουσε να εμοιαζε αλλα αμα ηταν οτε θα εγραφε οτε και θα ειχε αλλο χερουλι που ανοιγει η πορτα. σαν χερουλι απο Rack.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, poulinos είπε

ουτε το ενα ουτε το αλλο.το πρωτο ειναι ασχετο ετσι και αλλιως.το β.θα μπορουσε να εμοιαζε αλλα αμα ηταν οτε θα εγραφε οτε και θα ειχε αλλο χερουλι που ανοιγει η πορτα. σαν χερουλι απο Rack.

Παντως μοιάζει του οτε το κουτί... Δεν μπορώ να μπω μέσα δυστηχως 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, vairass said:

Παντως μοιάζει του οτε το κουτί... Δεν μπορώ να μπω μέσα δυστηχως 

γενικως οι καμπινες μοιαζουν.απλα 

α.του οτε συνηθως γραφουν οτε.αντιστοιχα της wind γραφουν wind.της vodafone οσο ξερω δεν γραφουν.

β. οι πορτες συνηθως ανοιγουν με μακροστενα χερουλια.

 

rck.JPG

και επισης συνηθως αναγραφονται καποια νουμερα πανω πχ κκ 132

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, poulinos είπε

γενικως οι καμπινες μοιαζουν.απλα 

α.του οτε συνηθως γραφουν οτε.αντιστοιχα της wind γραφουν wind.της vodafone οσο ξερω δεν γραφουν.

β. οι πορτες συνηθως ανοιγουν με μακροστενα χερουλια.

rck.JPG

και επισης συνηθως αναγραφονται καποια νουμερα πανω πχ κκ 132

ξερω πως ειναι οι καμπινες...αυτη η καμπινα ομως ειναι σε πριβε χωρο ..

ισως ειναι vodafone γιατι μονο η vodafone μου δινει στην περιοχη μου vdsl σιγορα 30αρι..

οι αλλοι δινουν απο 30 εως 50 .

Η ισως ειναι και κατι αλλο....αν δει καποιος την φωτο και γνωριζει πιθανον να μας πει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α.αμα μπουν καμπινες απο οτε θα αλλαχτουν τα παλια καφαο με τα νεα.

β.αν μπουν καμπινες απο vodafone τοτε θα ειναι διπλα σε κοντινη αποσταση απο τα καφαο του οτε.

εκτος αν εισαι σε χωριο με ενα καφαο μονο και με μια καμπινα απο αλλο παροχο.αν ειχαν αλλαχτει τα καφαο ή ειχε βαλει αλλος παροχος τοτε θα επρεπε να ειχες και διαθεσιμοτητα για 50αρι και παραπανω.και της vodafone να γινει εγκατασταση ο οτε θα δωσει vdsl 50ari ,100,200 αρι απο το kv της vodafone.ο ενας παροχος δηλαδη παιρνει απο τον αλλον. και συνηθως τα kv δεν βρισκονται σε ιδιωτικο χωρο.  καμπινες υπαρχουν για τα φαναρια μεχρι δεν ξερω τι.

σε καποια χωρια με λιγους κατοικους υπαρχουν Mini dslam σε καμπινες αλλα εκει δεν το κοβω οτι θα παει η vodafone να στησει kv για vdsl.εκει συνηθως ειναι rural απο οτε.

επισης στην επαρχια επειδη δεν υπαρχει φυσικη συνεγκατασταση στο αστικο κεντρο ο παροχος βαζει καμπινα για να δωσει adsl/vdsl.αλλα δεν ειναι καμπινα που αντικαθιστα τα καφαο του οτε.ειναι απλα μια καμπινα σαν να ηταν αστικο κεντρο.απλα δεν ειναι μεσα στο αστικο κεντρο. απο εκει ενωνεται με το αστικο κεντρο του οτε και μετα παει στα καφαο 

δεν ξερω σε ποια περιοχη εισαι εσυ.

19 minutes ago, vairass said:

ξερω πως ειναι οι καμπινες...αυτη η καμπινα ομως ειναι σε πριβε χωρο ..

ισως ειναι vodafone γιατι μονο η vodafone μου δινει στην περιοχη μου vdsl σιγορα 30αρι..

οι αλλοι δινουν απο 30 εως 50 .

Η ισως ειναι και κατι αλλο....αν δει καποιος την φωτο και γνωριζει πιθανον να μας πει.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, poulinos είπε

α.αμα μπουν καμπινες απο οτε θα αλλαχτουν τα παλια καφαο με τα νεα.

β.αν μπουν καμπινες απο vodafone τοτε θα ειναι διπλα σε κοντινη αποσταση απο τα καφαο του οτε.

εκτος αν εισαι σε χωριο με ενα καφαο μονο και με μια καμπινα απο αλλο παροχο.αν ειχαν αλλαχτει τα καφαο ή ειχε βαλει αλλος παροχος τοτε θα επρεπε να ειχες και διαθεσιμοτητα για 50αρι και παραπανω.και της vodafone να γινει εγκατασταση ο οτε θα δωσει vdsl 50ari ,100,200 αρι απο το kv της vodafone.ο ενας παροχος δηλαδη παιρνει απο τον αλλον. και συνηθως τα kv δεν βρισκονται σε ιδιωτικο χωρο.  καμπινες υπαρχουν για τα φαναρια μεχρι δεν ξερω τι.

σε καποια χωρια με λιγους κατοικους υπαρχουν Mini dslam σε καμπινες αλλα εκει δεν το κοβω οτι θα παει η vodafone να στησει kv για vdsl.εκει συνηθως ειναι rural απο οτε.

επισης στην επαρχια επειδη δεν υπαρχει φυσικη συνεγκατασταση στο αστικο κεντρο ο παροχος βαζει καμπινα για να δωσει adsl/vdsl.αλλα δεν ειναι καμπινα που αντικαθιστα τα καφαο του οτε.ειναι απλα μια καμπινα σαν να ηταν αστικο κεντρο.απλα δεν ειναι μεσα στο αστικο κεντρο. απο εκει ενωνεται με το αστικο κεντρο του οτε και μετα παει στα καφαο 

δεν ξερω σε ποια περιοχη εισαι εσυ.

Άγιο Φανούριο είμαι κάτω Τούμπα. 

Τελικά στο πιο κάτω στενό έχω μικρή καμπίνα παλιά... 

 

Άρα από εκεί παίρνω vdsl; 

Επεξ/σία από vairass
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 minutes ago, vairass said:

Άγιο Φανούριο είμαι κάτω Τούμπα. 

Τελικά στο πιο κάτω στενό έχω μικρή καμπίνα παλιά... 

Άρα από εκεί παίρνω vdsl; 

η τουμπα οσο ξερω παιζει κανονικα με αστικο κεντρο και η διευθυνση ειναι Παπάφη 128

β.εφοσον μιλαμε για μεγαλη περιοχη και οχι για χωριο με 50 κατοικους τοτε θα πρεπει να δεις αυτο που εγραψα πιο πανω.ανα ενα δυο τετραγωνα βλεπεις καφαο που εχουν και αριθμους πανω. θα βγουν και θα μπουν Kv απο οτε ή θα μπουν εκει κοντα απο αλλο παροχο. αν δεν εχει γινει τιποτα απο αυτα εσυ παιρνεις vdsl απο το αστικο κεντρο και εισαι σχετικα κοντα στο αστικο κεντρο(Max Κανα χιλιομετρο)για να σου δινουν vdsl εστω και 30.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, poulinos είπε

η τουμπα οσο ξερω παιζει κανονικα με αστικο κεντρο και η διευθυνση ειναι Παπάφη 128

β.εφοσον μιλαμε για μεγαλη περιοχη και οχι για χωριο με 50 κατοικους τοτε θα πρεπει να δεις αυτο που εγραψα πιο πανω.ανα ενα δυο τετραγωνα βλεπεις καφαο που εχουν και αριθμους πανω. θα βγουν και θα μπουν Kv απο οτε ή θα μπουν εκει κοντα απο αλλο παροχο. αν δεν εχει γινει τιποτα απο αυτα εσυ παιρνεις vdsl απο το αστικο κεντρο και εισαι σχετικα κοντα στο αστικο κεντρο(Max Κανα χιλιομετρο)για να σου δινουν vdsl εστω και 30.  

Είμαι με το αυτοκίνητο μέτρηση 350 μέτρα μέχρι την πόρτα μου. 

Όπως σου έγραψα έχω παλιό Καφαο στο πιο κάτω στενό... 

Λοιπόν πήγα στον Γερμανό και βρήκα έναν τύπο που μένει απέναντι μου ακριβώς... 

Με ΟΤΕ πιάνει max 45mbs.. Πιστεύω αξίζει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, vairass said:

Είμαι με το αυτοκίνητο μέτρηση 350 μέτρα μέχρι την πόρτα μου. 

Όπως σου έγραψα έχω παλιό Καφαο στο πιο κάτω στενό... 

Λοιπόν πήγα στον Γερμανό και βρήκα έναν τύπο που μένει απέναντι μου ακριβώς... 

Με ΟΤΕ πιάνει max 45mbs.. Πιστεύω αξίζει. 

Και 30 να πιασεις ειναι πολυ καλυτερα απο μια adsl.αλλο τοσο οτι θα εχεις και 5mbit upload οταν ειναι 50 αρι το πακετο.στο 30 αρι νομιζω το upload ειναι 2,5 ή 3.

επισης φτιαξε την καλωδιωση σωστα συμφωνα με το pdf της cyta

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, poulinos είπε

Και 30 να πιασεις ειναι πολυ καλυτερα απο μια adsl.αλλο τοσο οτι θα εχεις και 5mbit upload οταν ειναι 50 αρι το πακετο.στο 30 αρι νομιζω το upload ειναι 2,5 ή 3.

επισης φτιαξε την καλωδιωση σωστα συμφωνα με το pdf της cyta

Όταν λες να φτιάξω ; μπορώ μόνος η θέλει ηλεκτρολόγο; 

Το pdf που το βρίσκω; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, vairass said:

Όταν λες να φτιάξω ; μπορώ μόνος η θέλει ηλεκτρολόγο; 

Το pdf που το βρίσκω; 

το αν μπορεις να την φτιαξεις εσυ ή οχι εξαρτατε απο το ποσο πιανουν τα χερια σου οπως και απο το πως ειναι η καλωδιωση στο σπιτι σου τωρα.μπορει να ειναι 5 λεπτα δουλεια επειδη εχεις πχ 2 πριζακια μπορει να ειναι 5 ωρες δουλεια γιατι εχεις 10 πριζακια και γινεται πανικος μπορει να ειναι και 0 λεπτα δουλειας επειδη εχεις μονο ενα πριζακι.

https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, poulinos είπε

το αν μπορεις να την φτιαξεις εσυ ή οχι εξαρτατε απο το ποσο πιανουν τα χερια σου οπως και απο το πως ειναι η καλωδιωση στο σπιτι σου τωρα.μπορει να ειναι 5 λεπτα δουλεια επειδη εχεις πχ 2 πριζακια μπορει να ειναι 5 ωρες δουλεια γιατι εχεις 10 πριζακια και γινεται πανικος μπορει να ειναι και 0 λεπτα δουλειας επειδη εχεις μονο ενα πριζακι.

https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf

Ένα πριζακι έχουμε :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, vairass said:

Ένα πριζακι έχουμε :)

αν εχεις ενα το ανοιγεις και σιγουρευεις οτι πισω απο αυτο υπαρχει μονο ενα ζευγαρι καλωδια(μπλε,κοκκινο) λογικα.αν εχει δυο συνδεδεμενα ή εχεις και αλλο πριζακι καπου αλλου ή ειναι το αναπληρωματικο που παει στον κατανεμητη/χωνευτη που το αποσυνδεεις γιατι δεν το χρειαζομαστε. αν εχεις ηδη adsl τοτε το σωστο ζευγαρι ειναι αυτο που θα σου φερει τον σωστο συγχρονισμο στο ρουτερ.αυτο σε περιπτωση που εχεις παραπανω απο ενα ζευγαρια συνδεδεμενα.επισης το πριζακι να μην εχει λογοτυπο οτε και να μην ειναι αντικεραυνικο διοτι εχουν πυκνωτες και κανουν θεματα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, poulinos είπε

αν εχεις ενα το ανοιγεις και σιγουρευεις οτι πισω απο αυτο υπαρχει μονο ενα ζευγαρι καλωδια(μπλε,κοκκινο) λογικα.αν εχει δυο συνδεδεμενα ή εχεις και αλλο πριζακι καπου αλλου ή ειναι το αναπληρωματικο που παει στον κατανεμητη/χωνευτη που το αποσυνδεεις γιατι δεν το χρειαζομαστε. αν εχεις ηδη adsl τοτε το σωστο ζευγαρι ειναι αυτο που θα σου φερει τον σωστο συγχρονισμο στο ρουτερ.αυτο σε περιπτωση που εχεις παραπανω απο ενα ζευγαρια συνδεδεμενα.επισης το πριζακι να μην εχει λογοτυπο οτε και να μην ειναι αντικεραυνικο διοτι εχουν πυκνωτες και κανουν θεματα.

Βασικά από την wind μου είπαν ότι θα στείλουν άτομο δωρεάν... Θα τον βάλω να κανει την αγγαρεία αυτή :)

 

Αν δεν το κάνει θα το ψάξω.. Όπως σου είπα έχω ένα πριζακι... :) λογικά το ένα πριζακι είναι το ιδανικό αλλά υπάρχει μείον ότι θα παίζω με WiFi μέσα στο δωμάτιο.. Εκτός αν πάρω πρίζες μεταφοράς ίντερνετ. 

Τι προτείνεις; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...