Προς το περιεχόμενο

Καινούρια σύνδεση


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έκανα την αίτηση το Σάββατο οπότε προς τα τέλη του μήνα θα έρθουν μου είπε.  Ισως και πιο γρήγορα. Θα ενημερώσω για τυχόν προβλήματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 65
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

On 08/05/2019 at 15:24, vairass said:

Βασικά από την wind μου είπαν ότι θα στείλουν άτομο δωρεάν... Θα τον βάλω να κανει την αγγαρεία αυτή :)

Αν δεν το κάνει θα το ψάξω.. Όπως σου είπα έχω ένα πριζακι... :) λογικά το ένα πριζακι είναι το ιδανικό αλλά υπάρχει μείον ότι θα παίζω με WiFi μέσα στο δωμάτιο.. Εκτός αν πάρω πρίζες μεταφοράς ίντερνετ. 

Τι προτείνεις; 

Δες καταρχην αν πιανει το ασυρματο μεχρι μεσα.αν δεν πιανει ειτε πας 

repeater = λιγο χαλια λυση ειδικα στα φτηνα repeater  εκτος αν παρεις κατι πιο ακριβο όπως και αντιστοιχο Modem-router.

powerline με wifi ή χωρις που ειναι μια καλη λυση.αν παρεις χωρις Wifi και εχεις καποιο παλιο adsl modem router μπορεις να το βαλεις σαν access point στο powerline.

και τελευταια λυση καλωδιο ethernet.το πιο καλο το πιο φτηνο.

τυπικα ας τσεκαρει στο κεντρικο πριζακι οτι εχεις μονο ενα ζευγαρι.αν και δεν ξερω αν θα το κανει.3 λεπτα δουλεια ειναι να το κανεις και εσυ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, poulinos είπε

Δες καταρχην αν πιανει το ασυρματο μεχρι μεσα.αν δεν πιανει ειτε πας 

repeater = λιγο χαλια λυση ειδικα στα φτηνα repeater  εκτος αν παρεις κατι πιο ακριβο όπως και αντιστοιχο Modem-router.

powerline με wifi ή χωρις που ειναι μια καλη λυση.αν παρεις χωρις Wifi και εχεις καποιο παλιο adsl modem router μπορεις να το βαλεις σαν access point στο powerline.

και τελευταια λυση καλωδιο ethernet.το πιο καλο το πιο φτηνο.

τυπικα ας τσεκαρει στο κεντρικο πριζακι οτι εχεις μονο ενα ζευγαρι.αν και δεν ξερω αν θα το κανει.3 λεπτα δουλεια ειναι να το κανεις και εσυ.

Θα το κάνει αν είμαι εκεί σίγουρα... Πάω για λύση καλώδιο γυρω στα 4 μέτρα... 

Να πάρω καλό καλώδιο χοντρό για τυχόν απώλειες; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, vairass said:

Θα το κάνει αν είμαι εκεί σίγουρα... Πάω για λύση καλώδιο γυρω στα 4 μέτρα... 

Να πάρω καλό καλώδιο χοντρό για τυχόν απώλειες; 

Θα αφησεις το ρουτερ διπλα στο πριζακι και θα ριξεις 4 μετρα ethernet.ενα απλο cat5e ethernet. δεν υπαρχει λογος να φερεις το ρουτερ πιο κοντα. αν θες να το κανεις τοτε αντι για 4 μετρα τηλεφωνικο θα βαλεις 4 μετρα Utp και σε ενα ζευγαρι απο αυτα θα βαλεις rj11 clips. και να μην το κανει οπως σου ειπα σε 3 λεπτα το εχεις κανει και εσυ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε 4 ημέρες με σύνδεσε η wind... Απίστευτο 

Κλείδωσα μου είπε στα 50...

Δεν πήγα ακόμα σπίτι μέσω τηλεφώνου έμαθα. 

Για πείτε αν θέλω να τραβήξω καλώδιο ethernet πιο να πάρω; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, infin1tyGR είπε

Αν παίρνεις από Α/Κ και όχι από καμπίνα, είναι 50/10 η σύνδεση.

Αστικό κέντρο είμαι ναι. 

Απλά στo wifi mobile μου βγάζει το down 22.5 όχι παραπάνω. Τι μπορεί να παίζει; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συσκευές χρησιμοποιούν ήδη μέρος της σύνδεσης,δεν είναι τπτ από αυτά αξιόπιστα λόγω των σέρβερ που συνδέονται+παίρνεις μέτρηση μέσω wifi.."πραγματικό" έχεις αυτό που αναγράφεται στο ρουτερ ή κλείσε wifi,σύνδεσε Η/Υ ενσύρματα,κλείσε ότι μπορεί να τρέχει στο pc στο παρασκήνιο και τραβάει πόρους από internet και κατέβασε 2-3 αρχεία από κάποιον ftp server(ftp ote/ntua etc).λογικά στα 5-5.2MBps(40-42 από τα 50) θα είσαι και η οποιαδήποτε απώλεια dl θα οφείλεται και στο χαλκό που πατάει το "vdsl"...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, geod30 είπε

συσκευές χρησιμοποιούν ήδη μέρος της σύνδεσης,δεν είναι τπτ από αυτά αξιόπιστα λόγω των σέρβερ που συνδέονται+παίρνεις μέτρηση μέσω wifi.."πραγματικό" έχεις αυτό που αναγράφεται στο ρουτερ ή κλείσε wifi,σύνδεσε Η/Υ ενσύρματα,κλείσε ότι μπορεί να τρέχει στο pc στο παρασκήνιο και τραβάει πόρους από internet και κατέβασε 2-3 αρχεία από κάποιον ftp server(ftp ote/ntua etc).λογικά στα 5-5.2MBps(40-42 από τα 50) θα είσαι και η οποιαδήποτε απώλεια dl θα οφείλεται και στο χαλκό που πατάει το "vdsl"...

Κατάλαβα. Δεν έχω πισι ακόμα και σε εκεινο το σπίτι... Από βδομάδα θα μετακομίσω εκεί κ θα τους πάρω τηλέφωνο. 

Παντως η γραμμή μου είπε ο τεχνικός είναι άψογη. 

Δεν περίμενα με wind να πιάνω 50/10... 

Νόμιζα ο ΟΤΕ Δεν δίνει όλο το γκάζι για άλλες εταιρίες. 

Στις 13/5/2019 στις 12:02 ΜΜ, poulinos είπε

Θα αφησεις το ρουτερ διπλα στο πριζακι και θα ριξεις 4 μετρα ethernet.ενα απλο cat5e ethernet. δεν υπαρχει λογος να φερεις το ρουτερ πιο κοντα. αν θες να το κανεις τοτε αντι για 4 μετρα τηλεφωνικο θα βαλεις 4 μετρα Utp και σε ενα ζευγαρι απο αυτα θα βαλεις rj11 clips. και να μην το κανει οπως σου ειπα σε 3 λεπτα το εχεις κανει και εσυ

Σκέφτομαι να ρίξω καλώδιο τηλεφωνικό μέχρι το δωμάτιο... Η Τεσπα στο χωλ.. Από εκεί να πάρω ethernet γύρω στα 2-3 μέτρα... 

Αυτά τα cat5 κλπ παίζουν ρόλο σε απόδοση; 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το γκάζι ,όπως είπες, το δίνουν οι εταιρίες(και η wind δεν φημίζεται και για την καλύτερη πραγματική απόδοση ....),ο οτέ απλά παρέχει το δρόμο,δεν το νοιάζει αν είναι επαρχιακός ή ταχείας κυκλοφορίας αρκεί να πηγαίνει στο προορισμό και να είναι εντός κάποιων τιμών ;) γνώμη μου για 4 μέτρα είτε τηλεφωνικό είτε cat5 με rj11 στο ένα ζευγάρι δεν θα κάνει τη διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, geod30 είπε

το γκάζι ,όπως είπες, το δίνουν οι εταιρίες(και η wind δεν φημίζεται και για την καλύτερη πραγματική απόδοση ....),ο οτέ απλά παρέχει το δρόμο,δεν το νοιάζει αν είναι επαρχιακός ή ταχείας κυκλοφορίας αρκεί να πηγαίνει στο προορισμό και να είναι εντός κάποιων τιμών ;) γνώμη μου για 4 μέτρα είτε τηλεφωνικό είτε cat5 με rj11 στο ένα ζευγάρι δεν θα κάνει τη διαφορά.

Επειδη το ρουτερ έχει αδύναμο wifi σκέφτομαι να το πάρω από το σημείο που είναι το πριζακι... Ένα έχει όλο το σπίτι δυστυχώς. Οπότε λογικά θα τραβήξω καλώδιο τηλεφώνου μέχρι το σημείο που θέλω και μετά θα βάλω ethernet για σύνδεση ρουτερ με υπολογιστή. 

Απώλειες όπως είπες θα υπάρχουν ελάχιστες και σίγουρα λιγότερες από το WiFi αν και έχω δυνατό WiFi adapter της tp link. 

Θα δούμε θα κάνω δοκιμές κ ότι βολέψει, πάντως το καλώδιο είναι καλύτερη λύση. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειτε αφηνεις το ρουτερ εκει που ειναι και τραβας Utp μεχρι το Pc ειτε φερνεις το ρουτερ στο δωματιο σου και μεχρι το τηλεφωνικο πριζακι ριχνεις Utp και απλα χρησιμοποιεις το ενα ζευγαρι ως τηλεφωνικο με Rj11.αποφευγουμε δηλαδη μεγαλα σε μηκος τηλεφωνικα καλωδια για διαφορους λογους και χρησιμοποιουμε το Utp ως τηλεφωνικο βαζοντας rj11 clips σε ενα ζευγαρι.

On 17/05/2019 at 23:38, vairass said:

Κατάλαβα. Δεν έχω πισι ακόμα και σε εκεινο το σπίτι... Από βδομάδα θα μετακομίσω εκεί κ θα τους πάρω τηλέφωνο. 

Παντως η γραμμή μου είπε ο τεχνικός είναι άψογη. 

Δεν περίμενα με wind να πιάνω 50/10... 

Νόμιζα ο ΟΤΕ Δεν δίνει όλο το γκάζι για άλλες εταιρίες. 

Σκέφτομαι να ρίξω καλώδιο τηλεφωνικό μέχρι το δωμάτιο... Η Τεσπα στο χωλ.. Από εκεί να πάρω ethernet γύρω στα 2-3 μέτρα... 

Αυτά τα cat5 κλπ παίζουν ρόλο σε απόδοση; 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, poulinos είπε

ειτε αφηνεις το ρουτερ εκει που ειναι και τραβας Utp μεχρι το Pc ειτε φερνεις το ρουτερ στο δωματιο σου και μεχρι το τηλεφωνικο πριζακι ριχνεις Utp και απλα χρησιμοποιεις το ενα ζευγαρι ως τηλεφωνικο με Rj11.αποφευγουμε δηλαδη μεγαλα σε μηκος τηλεφωνικα καλωδια για διαφορους λογους και χρησιμοποιουμε το Utp ως τηλεφωνικο βαζοντας rj11 clips σε ενα ζευγαρι.

Εικόνα από αυτά μπορώ να έχω; να ξέρω τι να αγοράσω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, vairass said:

Εικόνα από αυτά μπορώ να έχω; να ξέρω τι να αγοράσω 

καλωδιο Utp cat5e και ζητα να σου βαλουν σε ενα ζευγαρι rj11 clips. γιατι αλλιως πρεπει να παρεις rj11 tool και rj11 clips εσυ.

αν αφησεις το ρουτερ στο σαλονι απλα αγοραζεις x μετρα Utp cat5e οπου χ τα μετρα που θες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...