Προς το περιεχόμενο

Πόσο κοστίζει η ζωή στη πιο φθηνή γκαρσονιέρα με πολλές περικοπές σε έξοδα?


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

΄Ενα σπίτι πολύ λίγα τετραγωνικά μέτρα (όσο πιο λίγα γίνεται για να ζήσει ένας άνθρωπος) χωρίς ψυγείο ή φούρνο ή λάμπες και με πολύ χαμηλή χρήση του θερμοσίφωνα ή του νερού, πόσο μπορεί να κοστίζει το μήνα? τα βασικά έξοδα δεής μόνο από χρήση PC.

Γενικά αμά το πας για όσο πιο frugal γίνεται, πόσα πρέπει να βγάζεις το μήνα για να ζήσεις μόνος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 181
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Το πρόβλημα δεν είναι η κατανάλωση όταν είσαι μόνος. Τα πάγια είναι που σε σκοτώνουν. ΔΕΗ μου ήρθε 180 ευρώ εξοφλητικος, με τα 150 να είναι υπέρ δημοσίου και δήμων. Πραγματική κατανάλωση 30 ευρώ. Όσο frugal και να είσαι θα έρχονται στιγμές που θα έχεις τρελά έξοδα. 

Για να ζήσεις μόνος σου εντελώς σπαρτιατικα θες ένα 700αρι τον μήνα. 

  • Like 5
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιζουν πολλα ρολο, τι θα τρως τι θα κανεις γενικα, μεταφορικα μεσα το ενα το αλλο...βρισκεις γκαρσονιερα με 150Ε αλλα θα ειναι προς το χρεπι οπως καταλαβαινεις αναλογος σε τι πeριοχη θα εισαι...αντε πες και 10Ε τα κοινοχρηστα τον μηνα...βαλε και 80Ε το 2μηνο σε ρευμα το λιγοτερo, ποιο κατω δεν γινεται...επισης ιντερνετ 20Ε το μηνα.οποτε μονο για να μενεις καπου θελεις το μηνα 220Ε. απο οτι καταλαβα θες να πας καπου μονος, και να πηγαινεις ξερω γω να τρως σε γονεις και τα σχετικα..αλλα τουλαχιστον να αραζεις σπιτι μονος....γινεται παντως...απλα μην περιμενεις να εχεις καμια large καθημερινοτητα, σπιτι ολη μερα θα την βγαζεις...εκτος και αν κανεις και πραγματα εξω αλλα χωρις χρηματα...ολα γινονται φιλε!πες μας ομως και το σκεπτικο σου...πολλοι απο εδω μεσα το εχουμε ζησει αυτο παλιοτερα, δηλαδη την εργενικη-φοιτιτικη ζωη, οποτε μπορουμε να σου πουμε πανω κατω...

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, aizensama24 είπε

΄Ενα σπίτι πολύ λίγα τετραγωνικά μέτρα (όσο πιο λίγα γίνεται για να ζήσει ένας άνθρωπος) χωρίς ψυγείο ή φούρνο ή λάμπες και με πολύ χαμηλή χρήση του θερμοσίφωνα ή του νερού, πόσο μπορεί να κοστίζει το μήνα? τα βασικά έξοδα δεής μόνο από χρήση PC.

Γενικά αμά το πας για όσο πιο frugal γίνεται, πόσα πρέπει να βγάζεις το μήνα για να ζήσεις μόνος?

Ενα 30τμ στο κεντρο Αθηνας με 150 ευρω, κι επειδη θελεις να ζεις σαν ανθρωπος μαζι με ψυγειακι μικρο, φουρνακι, λαμπες κλπ ΔΕΗ γυρω στο 60-70 ευρω το 2μηνο και νερο 9-10 ευρω το 3μηνο. Κοινοχρηστα παιζουν αναλογα.

Υπολογιζε το φαγητο σου, αν τρως απ' εξω η αν μαγειρευεις μονος, μεταφορες με ΜΜΜ, καμια εξοδο για καφε η ποτο που και που.

20 λεπτά πριν, ikaruga24 είπε

Το πρόβλημα δεν είναι η κατανάλωση όταν είσαι μόνος. Τα πάγια είναι που σε σκοτώνουν. ΔΕΗ μου ήρθε 180 ευρώ εξοφλητικος, με τα 150 να είναι υπέρ δημοσίου και δήμων. Πραγματική κατανάλωση 30 ευρώ. Όσο frugal και να είσαι θα έρχονται στιγμές που θα έχεις τρελά έξοδα. 

Για να ζήσεις μόνος σου εντελώς σπαρτιατικα θες ένα 700αρι τον μήνα. 

Δεν ξερω τι ακριβως συμβαινει αλλα τα ποσα που γραφεις ειναι παραλογα και δεν αποτελουν σε καμια περιπτωση το συνηθες. Προκειται για εξαιρεση. 

Αν εσυ με 700 ζεις σπαρτιατικα τοτε μαλλον εισαι κακομαθημενος, υπαρχουν ανθρωποι που τη βγαζουν με τα μισα

  • Like 17
  • Thanks 5
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ' αρχας αυτή την περίοδο οι τιμές ενοικίασης έχουν ανέβει. Αλλά και φθηνό να βρεις θα είναι στην καλύτερη περίπτωση υπόγειο, σε μέτρια ως κακή περιοχή. Επίσης αν δεν έχεις ψυγείο και φούρνο θα έχεις ακόμα μεγαλύτερα έξοδα γιατί θα τρως έξω κτλ. εκτός και αν σου στέλνουν φαί οι γονείς σου αλλά και πάλι κάπου θα πρέπει να το βάζεις...

Η καλύτερη λύση συγκάτοικος για μοίρασμα εξόδων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, markoliaz είπε

παιζουν πολλα ρολο, τι θα τρως τι θα κανεις γενικα, μεταφορικα μεσα το ενα το αλλο...βρισκεις γκαρσονιερα με 150Ε αλλα θα ειναι προς το χρεπι οπως καταλαβαινεις αναλογος σε τι πeριοχη θα εισαι...αντε πες και 10Ε τα κοινοχρηστα τον μηνα...βαλε και 80Ε το 2μηνο σε ρευμα το λιγοτερo, ποιο κατω δεν γινεται...επισης ιντερνετ 20Ε το μηνα.οποτε μονο για να μενεις καπου θελεις το μηνα 220Ε. απο οτι καταλαβα θες να πας καπου μονος, και να πηγαινεις ξερω γω να τρως σε γονεις και τα σχετικα..αλλα τουλαχιστον να αραζεις σπιτι μονος....γινεται παντως...απλα μην περιμενεις να εχεις καμια large καθημερινοτητα, σπιτι ολη μερα θα την βγαζεις...εκτος και αν κανεις και πραγματα εξω αλλα χωρις χρηματα...ολα γινονται φιλε!πες μας ομως και το σκεπτικο σου...πολλοι απο εδω μεσα το εχουμε ζησει αυτο παλιοτερα, δηλαδη την εργενικη-φοιτιτικη ζωη, οποτε μπορουμε να σου πουμε πανω κατω...

Ακούγεται καλό συγκριτικά με τα 700ε που είπε το παιδί πιο πάνω. Αλλά τώρα είμαι μπερδεμένος, τι ισχύει από τα δύο? Γενικά δε πολυβγένω οπότε σίγουρα τα έξοδα μου από εκεί είναι ανύπαρκτα. Τη χρειάζομαι για να δραπετεύω για μεγάλα διαστήματα όταν τα πάω άσχημα με τη συγκατοικό μου. Δεν είμαι σίγουρος για το φαγητό αλλά κάτι θα υπάρχει που δεν θα χρειάζεται φούρνο και ψυγείο. Θέλω γενικά να είμαι ευέλικτος για να μη πληρώνω και μεταφορικά έξοδα ή έξοδα εγκατάστασης.

Κάτι κοντά σε αμπελοκήπους θέλω να βρω. Να έχει κοντά μετρό και netcafe.

Επεξ/σία από aizensama24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, ritchie77 είπε

Δεν ξερω τι ακριβως συμβαινει αλλα τα ποσα που γραφεις ειναι παραλογα και δεν αποτελουν σε καμια περιπτωση το συνηθες. Προκειται για εξαιρεση. 

Αν εσυ με 700 ζεις σπαρτιατικα τοτε μαλλον εισαι κακομαθημενος, υπαρχουν ανθρωποι που τη βγαζουν με τα μισα

Δεν είπα ότι θα είναι συνέχεια έτσι αλλά ότι θα συμβαίνει σε κάποιες φορές μέσα στο έτος οπότε θα πρέπει να είναι προετοιμασμενος. Επίσης, τι κακομαθημένος μιλάς; 

250 περίπου σπίτι με όλα του τα έξοδα (ρεύμα, νερό, κοινόχρηστα, ίντερνετ) για πολύ τρογλη όμως. 200 μίνιμουμ σούπερ μάρκετ για ένα άτομο τον μήνα μόνο για τα βασικά. Σου μένουν μετά 250 για μετακινήσεις, αμάξι, ίσως κάποια έξοδο, κάποια ρούχα ή άλλα είδη προσωπικά.

Που ακριβώς το είδες το κακομαθημένο; Σαν τι μπορείς να κάνεις με 250 ευρώ τον μήνα; Δεν μιλάω να σου βγει και κάνα θέμα υγείας ή τσεκ απ ή άλλο. Καλή ώρα τα έξοδα για τα δόντια μου βγήκαν 500 ευρώ και έχω έξτρα ακόμα 1300 για βιδωτο δόντι. Πες μου τώρα πάλι ότι τα 700 σε φτάνουν. 

  • Like 6
  • Thanks 1
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, ikaruga24 είπε

Που ακριβώς το είδες το κακομαθημένο; 

 

22 λεπτά πριν, ikaruga24 είπε

250 περίπου σπίτι με όλα του τα έξοδα (ρεύμα, νερό, κοινόχρηστα, ίντερνετ) για πολύ τρογλη όμως. 200 μίνιμουμ σούπερ μάρκετ για ένα άτομο τον μήνα μόνο για τα βασικά. Σου μένουν μετά 250 για μετακινήσεις, αμάξι, ίσως κάποια έξοδο, κάποια ρούχα ή άλλα είδη προσωπικά.

 Καλή ώρα τα έξοδα για τα δόντια μου βγήκαν 500 ευρώ και έχω έξτρα ακόμα 1300 για βιδωτο δόντι. Πες μου τώρα πάλι ότι τα 700 σε φτάνουν. 

 

 

Επεξ/σία από ritchie77
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, ikaruga24 είπε

Δεν είπα ότι θα είναι συνέχεια έτσι αλλά ότι θα συμβαίνει σε κάποιες φορές μέσα στο έτος οπότε θα πρέπει να είναι προετοιμασμενος. Επίσης, τι κακομαθημένος μιλάς; 

250 περίπου σπίτι με όλα του τα έξοδα (ρεύμα, νερό, κοινόχρηστα, ίντερνετ) για πολύ τρογλη όμως. 200 μίνιμουμ σούπερ μάρκετ για ένα άτομο τον μήνα μόνο για τα βασικά. Σου μένουν μετά 250 για μετακινήσεις, αμάξι, ίσως κάποια έξοδο, κάποια ρούχα ή άλλα είδη προσωπικά.

Που ακριβώς το είδες το κακομαθημένο; Σαν τι μπορείς να κάνεις με 250 ευρώ τον μήνα; Δεν μιλάω να σου βγει και κάνα θέμα υγείας ή τσεκ απ ή άλλο. Καλή ώρα τα έξοδα για τα δόντια μου βγήκαν 500 ευρώ και έχω έξτρα ακόμα 1300 για βιδωτο δόντι. Πες μου τώρα πάλι ότι τα 700 σε φτάνουν. 

Για να κρατήσεις τη ψυχή και το σώμα σε καλή κατάσταση ναι θες τόσα, δε διαφώνω. Προσωπικά έχω ζήσει και με 80ε το μήνα σε σούπερ μάρκετ και δε μου έληψε τίποτα,, κάθε μέρα είχα κρέας ή ψάρι αλλά δε μπορούσα έτσι και αλλιώς να φάω πολύ γιατί είχα πρόβλημα με το στομάχι μου. (κοτόπουλο και παγκάσιους έτρωγα) Από έξοδα σε ρούχα, μετακινίσεις κτλ πάλι δεν είναι αναγκαίο ανάλογα και τη περίπτωση, τέλος τα δόντια ή άλλα θέματα υγείας εξαρτάται πάλι. Έτυχε να χάσω τρία δόντια στα οποία δε μπορούσα να πάω σε γιατρό, βέβαια τώρα πρέπει να δίνω κάμποσα για να τα ξαναβάλω. 

Δε λέω ότι είναι κάτι καλό αλλά όπως το κόβω και με 350ε ή και 300 ίσως το μήνα μπορεί να βγεί. 

Επεξ/σία από aizensama24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βασικό έξοδο είναι ενοίκιο-κοινόχρηστα-ιντερνετ-κινητό. Το ζήτημα είναι πόσο φθηνό σπίτι μπορείς να βρεις στην περιοχή σου. Αυτό πρέπει να το ψάξεις μόνος σου.

Ενα ισόγειο/υπόγειο χωρίς θέρμανση μάλλον θα έχει μηδενικά κοινόχρηστα.

Για το φαγητό 200/μήνα θεωρώ ότι είναι πολλά, αν μιλάμε για σουπερμαρκετ.  Αναφέρθηκε όμως ότι θέλεις σπίτι χωρίς φούρνο/ψυγείο, οπότε το φαγητό θα είναι αγοραστό ή σε άλλο σπίτι;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, The_Judas είπε

Το βασικό έξοδο είναι ενοίκιο-κοινόχρηστα-ιντερνετ-κινητό. Το ζήτημα είναι πόσο φθηνό σπίτι μπορείς να βρεις στην περιοχή σου. Αυτό πρέπει να το ψάξεις μόνος σου.

Ενα ισόγειο/υπόγειο χωρίς θέρμανση μάλλον θα έχει μηδενικά κοινόχρηστα.

Για το φαγητό 200/μήνα θεωρώ ότι είναι πολλά, αν μιλάμε για σουπερμαρκετ.  Αναφέρθηκε όμως ότι θέλεις σπίτι χωρίς φούρνο/ψυγείο, οπότε το φαγητό θα είναι αγοραστό ή σε άλλο σπίτι;

Φούρνο σίγουρα όχι, ψυγειάκη μπορεί. Δε το έχω ψάξει πολύ το θέμα με το φαί, δε ξέρω αν υπάρχουν έξυπνες επιλογές για αγορά έτοιμου φαγητού. Με κουράζει πολύ η δουλειά μου και βαριέμε να πλένω και να μαγειρεύω. Προφανώς δε θέλω να τη βγάλω με κονσέρβες και τοστ αλλά δε ξέρω τι υπάρχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως αν είναι να βρεις σπίτι στους Αμπελοκήπους ψάξε από τώρα για φοιτητές που τελειώνουν και φεύγουν γιατί αν αργήσεις θα στα κλείσουν οι νέοι φοιτητές που ερχονται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά μας δουλεύετε; Τι τα 200 είναι πολλά; Εσείς υπολογίζετε στα 200 μόνο το φαΐ; Είδη σπιτιού όπως καθαριστικά και προσωπικά είδη όπως προϊόντα προσώπου, μαλλιών, μπάνιου, τουαλέτας, απορυπαντικα δεν τα χρειάζεστε;

Τι διάολο, όλοι τις μάνες σας φέρατε και σας καθάριζε ή τα αφήνατε μέσα στη βρώμα τα σπίτια; Σοβαρευτείτε λίγο, όταν λέμε ζω μόνος δεν εννοούμε ότι θα ζω σαν φοιτητής, μιλάμε για κανονική διαβίωση. 

  • Like 19
  • Thanks 3
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...