Προς το περιεχόμενο

Πόσο κοστίζει η ζωή στη πιο φθηνή γκαρσονιέρα με πολλές περικοπές σε έξοδα?


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτός που άνοιξε το θέμα δεν μας ενημέρωσε για το μπάτζετ του, τις απαιτήσεις του και έστω αν δέχεται να μείνει σε υπόγειο. Ποσό ξοδεύει τώρα? Γιατί αν θέλει ένα χώρο απόδρασης όταν θα μαλώνει με τη συγκάτοικο (κοπέλα του, γνωστή του, είναι ο ίδιος γυναίκα, δεν ξεκαθαρίζει) τότε αυτό που χρειάζεται είναι ενοίκιο+κοινόχρηστα, ΔΕΗ, ΕΥΔΑΠ κοντά στις βασικές χρεώσεις. Ίντερνετ από το κινητό για τα βασικά και για download ας πάει σε ανοικτά WiFi να βρει λύσεις ή κλάψα στον παππού που μένει στον 1ο για sharing  του WiFi key. Δηλαδή 200-250€ έξτρα το μήνα το λιγότερο στα ήδη υπάρχοντα έξοδα. Όλα τα αλλά ούτως ή άλλως τα πληρώνει και τώρα. Εκτός κι αν η συγκάτοικος είναι η μητέρα του :)

 

Εντωμεταξυ γενικόλογες ερωτήσεις τύπου «ποιο είναι το πιο φτηνό αυτοκίνητο που υπάρχει» κτλ σαν το θέμα που ξεκίνησες πριν 2 βδομάδας εδώ για να καταλήξεις τελικά ότι το μπατζετ σου είναι: 

Αναφορά σε κείμενο

Για αγορά μάλλον όχι πάνω από 3000. 10000 είναι μάλλον πολλά για τώρα. για νοίκιασμα θα έλεγα 2-3ε τη μέρα.

Εκτός κι αν ήθελες το αμάξι αντί γκαρσονιέρας. Τι να πω, ειδικά η ενοικίαση με 2-3€ την ημέρα καταδεικνύει τον πλήρη ρεαλισμό του ερωτήματος.

Ρε μαν τώρα είδα ότι έψαχνες αμάξι για 

Αναφορά σε κείμενο

Για μετακινίσεις στο κέντρο (Αθηνών) ή στη παραλιακή. Γενικά για βόλτες και εξόδους το θέλω, όχι για ταξίδια ή εργασία, για αυτό άλωστε δε θέλω να δώσω τόσο πολλά. Δε νομίζω να το χρησιμοποιούσα ποτέ για διακοπές σε μακρινή περιοχή ή κάτι τέτοιο, θα προτιμούσα κάποιον πολύ πιο έμπειρο για αυτή τη δουλειά. 

Ρε φίλε, λέγε τα αυτά λίγο πιο νωρίς, οι άλλοι πιο πάνω πιαστήκανε σχεδόν για το αν θα τη βγάζεις με 200 300 ή 500 το μήνα, ο άλλος έλεγε ότι πρέπει να αυξήσεις τον προϋπολογισμο για καθαριστικά, άλλος σου έφτιαξε μενού με κρέατα, σαλάτα με κουνουπίδι, άλλος μακαρόνι και ρεβίθι από το Lidl. 

Επεξ/σία από mourouzis2005
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 181
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, mourouzis2005 είπε

Αυτός που άνοιξε το θέμα δεν μας ενημέρωσε για το μπάτζετ του, τις απαιτήσεις του και έστω αν δέχεται να μείνει σε υπόγειο. Ποσό ξοδεύει τώρα? Γιατί αν θέλει ένα χώρο απόδρασης όταν θα μαλώνει με τη συγκάτοικο (κοπέλα του, γνωστή του, είναι ο ίδιος γυναίκα, δεν ξεκαθαρίζει) τότε αυτό που χρειάζεται είναι ενοίκιο+κοινόχρηστα, ΔΕΗ, ΕΥΔΑΠ κοντά στις βασικές χρεώσεις. Ίντερνετ από το κινητό για τα βασικά και για download ας πάει σε ανοικτά WiFi να βρει λύσεις ή κλάψα στον παππού που μένει στον 1ο για sharing  του WiFi key. Δηλαδή 200-250€ έξτρα το μήνα το λιγότερο στα ήδη υπάρχοντα έξοδα. Όλα τα αλλά ούτως ή άλλως τα πληρώνει και τώρα. Εκτός κι αν η συγκάτοικος είναι η μητέρα του :)

Εντωμεταξυ γενικόλογες ερωτήσεις τύπου «ποιο είναι το πιο φτηνό αυτοκίνητο που υπάρχει» κτλ σαν το θέμα που ξεκίνησες πριν 2 βδομάδας εδώ για να καταλήξεις τελικά ότι το μπατζετ σου είναι: 

Εκτός κι αν ήθελες το αμάξι αντί γκαρσονιέρας. Τι να πω, ειδικά η ενοικίαση με 2-3€ την ημέρα καταδεικνύει τον πλήρη ρεαλισμό του ερωτήματος.

Ρε μαν τώρα είδα ότι έψαχνες αμάξι για 

Ρε φίλε, λέγε τα αυτά λίγο πιο νωρίς, οι άλλοι πιο πάνω πιαστήκανε σχεδόν για το αν θα τη βγάζεις με 200 300 ή 500 το μήνα, ο άλλος έλεγε ότι πρέπει να αυξήσεις τον προϋπολογισμο για καθαριστικά, άλλος σου έφτιαξε μενού με κρέατα, σαλάτα με κουνουπίδι, άλλος μακαρόνι και ρεβίθι από το Lidl. 

δεν το λεγε απτην αρχη ...και μας επιασε πικρα και συμπονια... που τραβαμε τα ιδια 700 ευρω παιρνουμε…. 400 για παγια εξοδα και μετα  τα υπολοιπα για gadget  px  pc hardware ..και νηστικοι για ένα μηνα να περναμε εξω από μαγαζια με φαι να μυριζουμε  και να φευγει δακρυ πηγαινοντας σπιτη να φαμε μακαρονια από το μεσημερι  απ το ψυγειο χωρις τυρι με μπολικο αλατι αχααχχαχαχαχχα :)…. ρε φιλε μας δουλευεις? :)

Επεξ/σία από kiriakos500
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, mourouzis2005 είπε

Αυτός που άνοιξε το θέμα δεν μας ενημέρωσε για το μπάτζετ του, τις απαιτήσεις του και έστω αν δέχεται να μείνει σε υπόγειο. Ποσό ξοδεύει τώρα? Γιατί αν θέλει ένα χώρο απόδρασης όταν θα μαλώνει με τη συγκάτοικο (κοπέλα του, γνωστή του, είναι ο ίδιος γυναίκα, δεν ξεκαθαρίζει) τότε αυτό που χρειάζεται είναι ενοίκιο+κοινόχρηστα, ΔΕΗ, ΕΥΔΑΠ κοντά στις βασικές χρεώσεις. Ίντερνετ από το κινητό για τα βασικά και για download ας πάει σε ανοικτά WiFi να βρει λύσεις ή κλάψα στον παππού που μένει στον 1ο για sharing  του WiFi key. Δηλαδή 200-250€ έξτρα το μήνα το λιγότερο στα ήδη υπάρχοντα έξοδα. Όλα τα αλλά ούτως ή άλλως τα πληρώνει και τώρα. Εκτός κι αν η συγκάτοικος είναι η μητέρα του :)

Εντωμεταξυ γενικόλογες ερωτήσεις τύπου «ποιο είναι το πιο φτηνό αυτοκίνητο που υπάρχει» κτλ σαν το θέμα που ξεκίνησες πριν 2 βδομάδας εδώ για να καταλήξεις τελικά ότι το μπατζετ σου είναι: 

Εκτός κι αν ήθελες το αμάξι αντί γκαρσονιέρας. Τι να πω, ειδικά η ενοικίαση με 2-3€ την ημέρα καταδεικνύει τον πλήρη ρεαλισμό του ερωτήματος.

Ρε μαν τώρα είδα ότι έψαχνες αμάξι για 

Ρε φίλε, λέγε τα αυτά λίγο πιο νωρίς, οι άλλοι πιο πάνω πιαστήκανε σχεδόν για το αν θα τη βγάζεις με 200 300 ή 500 το μήνα, ο άλλος έλεγε ότι πρέπει να αυξήσεις τον προϋπολογισμο για καθαριστικά, άλλος σου έφτιαξε μενού με κρέατα, σαλάτα με κουνουπίδι, άλλος μακαρόνι και ρεβίθι από το Lidl. 

Ουδεμία σχέση το αμάξι με το σπίτι. Το σπίτι είναι μία πιο σοβαρή περίπτωση. Το μπάτζετ μου δεν είναι 300ε αλλά πρέπει να ξέρω το μίνιμουμ που απαιτεί η επιβίωση για να κάνω διαχείρηση για απρόβλεπτες καταστάσεις.  Ότι διαβάζω γενικά μου μοιάζει θετικό.

Επεξ/σία από aizensama24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ritchie77 είπε

Βλαμενος εισαι? Ανοιξες δευτερο λογαριασμο για να πετας μαλ@κιες? Εκανες quote κατι που εγραψα που δεν αναφερει πουθενα αυτο που γραφεις. 

Οσο για τις πιπες που γραφεις σε αυτο που σου εκανα παραθεση ειναι στη φαντασια σου, δεν ανεφερα τιποτα τετοιο.

δεν πας στο διαολο που θα με πεις βλαμμενο εσυ ;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

200 λέει ο άλλος για φαγητό 300 λέει ο άλλος 🙈🙉🙊

Εγώ φίλε με διατροφή που κάνω χαλάω σε φαγητό και σούπερ γενικότερα 200~ ευρώ το μήνα συν τη λαική μέσα (20 ευρώ ανά 2 εβδομάδες) για δύο άτομα! Τώρα άμα από σούπερ παίρνεις κρασί ροζέ, κοκα κόλες, πατατάκια , σοκολάτες και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο θα χαλάς σίγουρα όσα λένε παραπάνω. 

Νερό 12 ευρώ το 3μηνο δίνω εγώ. 

ΔΕΗ δεν είμαι κατάλληλος να σου πω γιατί έχω θέρμανση μέσω ρεύματος και πάω στο 100+ το μήνα το χειμώνα 

Τηλέφωνο 36 με nova sports pack και 24αρα. 

Voda κινητό άλλα 20. 

Μετά είναι τα διάφορα έξοδα. 

 

  • Like 1
  • Confused 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, pacahontas III milagros είπε

γκομενες εσεις δεν έχετε? ψιλοδιακοπες? κινητα? 

Το παιδί θέλει να υπολογίσει πόσο είναι το minimum για ένα σπιτι.. Τώρα το τι χαλάει σε κινητό... Αν πηγαίνει διακοπές... Η αν γαμαει νομίζω είναι δικό του θέμα... Εκείνος ξέρει το συνολικό του budget.. Να του υπολογίσουμε λιπαντικά, κάποτες και δώρο επέτειου? 

9 λεπτά πριν, vgeovai είπε

Ο TS ζητάει για όσο πιο frugal γίνετε, και ο ένας βάζει στην εξίσωση σωστή διατροφή τον 300+ euro για ένα άτομο, ο άλλος πετάει και ένα VDSL... Ότι να ναι... Μην ξεχάσουμε να του βάλουμε και ένα air condition, μια 70 oled μέσα, κάνα PS4 μην πάει και απάτη  70άρα...

Μπορείς να επιβιώσεις με 700 euro? Ναι μπορείς. Aλλοι επιβιώνουν με το minimum wage τον 500 με οικογένειες κάνοντας θυσίες, εάν ένα άτομο δεν την βγάζει με 700... Εξαρτάται καθαρά από το τι είσαι διαθέσιμος να θυσιάσεις.

Καλά η vdsl με τερμάτισε χάχαχαχχα α πως θα ζήσει το παιδί! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάτσε να καταλάβω,  θέλεις σπίτι για να φεύγεις όταν μαλώνεις με τη συγκάτοικο σου; Καλά δε σου έχουν πει ότι ο γάμος και ο χωρισμός είναι μόνο για αυτούς που τα έχουν; Οι υπόλοιποι αγκαλίτσα. Και εγώ τώρα αν έλεγα πως θα χωρίσω θέλω +45% πάνω για να πληρώνω τα πάντα.  Δε βγαίνω,  δε χωρίζω. 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, giotis1982 είπε

Κάτσε να καταλάβω,  θέλεις σπίτι για να φεύγεις όταν μαλώνεις με τη συγκάτοικο σου; Καλά δε σου έχουν πει ότι ο γάμος και ο χωρισμός είναι μόνο για αυτούς που τα έχουν; Οι υπόλοιποι αγκαλίτσα. Και εγώ τώρα αν έλεγα πως θα χωρίσω θέλω +45% πάνω για να πληρώνω τα πάντα.  Δε βγαίνω,  δε χωρίζω. 

Μερακλής

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ μένω σε σπίτι  25 τετραγωνικά πληρώνω για ενοίκιο 200 ευρώ  και 100 ευρώ έρχονται οι υπόλοιποι λογαριασμοί οπότε υπολόγισε πάγια έχεις 300 ευρώ το μήνα.Από κει και πέρα είναι το τι θα φάς και αν θα βγείς.Το φαγητό μαζί με τα υπόλοιπα τα του σπιτιού θες κατά μέσο όρο 200-300 ευρώ το λιγότερο άρα  με 500-600 ευρώ το μήνα την παλεύεις οικονομικά.Αυτά!

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, aizensama24 είπε

Ακούγεται καλό συγκριτικά με τα 700ε που είπε το παιδί πιο πάνω. Αλλά τώρα είμαι μπερδεμένος, τι ισχύει από τα δύο? Γενικά δε πολυβγένω οπότε σίγουρα τα έξοδα μου από εκεί είναι ανύπαρκτα. Τη χρειάζομαι για να δραπετεύω για μεγάλα διαστήματα όταν τα πάω άσχημα με τη συγκατοικό μου. Δεν είμαι σίγουρος για το φαγητό αλλά κάτι θα υπάρχει που δεν θα χρειάζεται φούρνο και ψυγείο. Θέλω γενικά να είμαι ευέλικτος για να μη πληρώνω και μεταφορικά έξοδα ή έξοδα εγκατάστασης.

Κάτι κοντά σε αμπελοκήπους θέλω να βρω. Να έχει κοντά μετρό και netcafe.

Φίλε μου το 700ρι παρόλο που παίζει σαν τιμή, δεν είναι το " σπαρτιατικό". Νοίκι βρίσκεις με 250 αξιοπρεπές σπιτι. Κάνα 100ρι το μήνα για λογαριασμους αν είσαι και λίγο χαλαρός, να αναβεις κάνα κλιματιστικό αν έχεις, και κάνα θερμοσίφωνο. Σουπερμάρκετ 200 περίπου... Όλα αυτά για να Ζεις μόνος σου. Αν τώρα παίρνεις φαι από τους γονεις, δεν καις ρεύμα, κλπ, σου βγαίνει και λιγότερο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, ikaruga24 είπε

Το πρόβλημα δεν είναι η κατανάλωση όταν είσαι μόνος. Τα πάγια είναι που σε σκοτώνουν. ΔΕΗ μου ήρθε 180 ευρώ εξοφλητικος, με τα 150 να είναι υπέρ δημοσίου και δήμων. Πραγματική κατανάλωση 30 ευρώ. Όσο frugal και να είσαι θα έρχονται στιγμές που θα έχεις τρελά έξοδα. 

Για να ζήσεις μόνος σου εντελώς σπαρτιατικα θες ένα 700αρι τον μήνα. 

700 ενοίκιο και λιγο φάει - χωρις αλλα εξοδα 

48 λεπτά πριν, hmmy92 είπε

Ζούσα με 400 σε γκαρσονιέρα, τα πλήρωνα ολα

τι μισθο ειχες? 

3 ώρες πριν, Paraskeyh είπε

Εγώ μένω σε σπίτι  25 τετραγωνικά πληρώνω για ενοίκιο 200 ευρώ  και 100 ευρώ έρχονται οι υπόλοιποι λογαριασμοί οπότε υπολόγισε πάγια έχεις 300 ευρώ το μήνα.Από κει και πέρα είναι το τι θα φάς και αν θα βγείς.Το φαγητό μαζί με τα υπόλοιπα τα του σπιτιού θες κατά μέσο όρο 200-300 ευρώ το λιγότερο άρα  με 500-600 ευρώ το μήνα την παλεύεις οικονομικά.Αυτά!

πως την παλευιεις να δινεις300 καθε μηνα? τι μισθο εχεις εαν επιτρέπεται

17 ώρες πριν, Baator είπε

Δεν έχω ιδέα πως γράφονται κάποια πράγματα εδώ μέσα, 200 και 300 ευρώ τον μήνα για να μένεις μόνος με ενοίκια, λογαριασμούς και σούπερ μάρκετ μέσα.

Ένα σακουλάκι πατατάκια να τρως κάθε μέρα και να μένεις σε τρώγλη των 30 τετραγωνικών χωρίς θέρμανση, δεν βγαίνουν αυτά τα ποσά.

Οδοντόκρεμα δεν θα πάρετε; Κανά καθαριστικό; Κανά σαμπουάν, σφουγγάρι; Καλαμάκια για τον καφέ; ΚΑΦΕ;

Πως λέτε ότι βγαίνουν αυτά τα ποσά, νοικιάζω την τελευταία τρύπα που θα βρω, κάθομαι μέσα σε 4 άδειους τοίχους και τρώω ένα πιάτο φαί στην φοιτητική λέσχη, ενώ τα πάντα

είναι μέσα στην βρώμα;

Κάτω από 700 ευρώ δεν βγαίνει με την καμία όμως, και πάλι μιλάμε για τρελή οικονομία να κάνεις, όχι μεγαλεία.

επιτελους ενας εξυπνος εδω μεσα

14 ώρες πριν, sphinxgr είπε

Σπίτι μέχρι 30m2 150€

ΔΕΗ 40€ το μήνα

ΕΥΔΑΠ 10€ το μήνα

Ίντερνετ 20€ το μήνα

Κοινόχρηστα 20€ το μήνα μεσοσταθμικα χωρίς θέρμανση 

30€ Καθαριστικα, οδοντόκρεμες κλπ κλπ

Τροφή ~ εφόσον μαγειρεύεις μόνος και τρως και σωστά και όχι μόνο αηδίες, θες 300€ το μήνα. 

Σύνολο 570€ χωρίς να έχουμε υπολογίσει έξοδα ντυσίματος, πιθανές εξόδους, ΜΜΜ κλπ. 

Ίσως θα έπρεπε να σκεφτείς και μείνεις με συγκάτοικο. Σε όλο τον κόσμο το κάνουν για να μειωθούν τα έξοδα

για να ζησεις οκ Αθηνα μονος θες μινιμουμ 1500 εαν δεν μαγιρευις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσοι καλομαθημένοι υπάρχουν; 700€ για να μείνεις μόνος σου και μόνο με τα βασικά; LOL

Φακές δεν τρώτε; Φασόλια; Ρεβύθια; Παξιμάδια; Από λαϊκές δεν ψωνίζετε; 

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...