Προς το περιεχόμενο

Πόσο κοστίζει η ζωή στη πιο φθηνή γκαρσονιέρα με πολλές περικοπές σε έξοδα?


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

επισης φιλε που ανοιξες το θεμα, τα λες ολα καπως...δεν εισαι δηλαδη κατατοπιστικος, πρεπει να πεις ακριβως πως και τι...γιατι στο τελος θα σου πουμε ολοι γνωμες αλλα εσυ ακομα θα εισαι μπερδεμενος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 181
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δεν έχω ιδέα πως γράφονται κάποια πράγματα εδώ μέσα, 200 και 300 ευρώ τον μήνα για να μένεις μόνος με ενοίκια, λογαριασμούς και σούπερ μάρκετ μέσα.

Ένα σακουλάκι πατατάκια να τρως κάθε μέρα και να μένεις σε τρώγλη των 30 τετραγωνικών χωρίς θέρμανση, δεν βγαίνουν αυτά τα ποσά.

Οδοντόκρεμα δεν θα πάρετε; Κανά καθαριστικό; Κανά σαμπουάν, σφουγγάρι; Καλαμάκια για τον καφέ; ΚΑΦΕ;

Πως λέτε ότι βγαίνουν αυτά τα ποσά, νοικιάζω την τελευταία τρύπα που θα βρω, κάθομαι μέσα σε 4 άδειους τοίχους και τρώω ένα πιάτο φαί στην φοιτητική λέσχη, ενώ τα πάντα

είναι μέσα στην βρώμα;

Κάτω από 700 ευρώ δεν βγαίνει με την καμία όμως, και πάλι μιλάμε για τρελή οικονομία να κάνεις, όχι μεγαλεία.

  • Like 13
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρες μια πολυ μικρη γκαρσονιερα των 20 τ.μ. με 150 το μηνα μαξ ΜΕ ΚΟΥΖΙΝΑ ΚΑΙ ΨΥΓΕΙΟ (θα σου βγει πιο φθηνα, αν δεν εχει κουζινα, παρε ενα ηλεκτρικο ματι για να βραζεις τα φαγητα σου)

Υπολογισε αλλα 80 ευρω για λοιπους λογαριασμους σπιτιου και ιντερνετ 

Αλλα 120 ευρω το μηνα για σουπερ μαρκετ, αν μαγειρευεις εσυ (που το συνιστω οπωσδηποτε αν δε θες να παθει η υγεια σου απο τα ετοιμα φαγητα)

Συνολο 350-400 ευρω για πολυ οριακη διαβιωση χωρις εξτρα εξοδα.

Με 500 ευρω θα εισαι και σχετικα ανετος για κανα απροβλεπτο μικροεξοδο

 

  • Like 2
  • Confused 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Baator είπε

Δεν έχω ιδέα πως γράφονται κάποια πράγματα εδώ μέσα, 200 και 300 ευρώ τον μήνα για να μένεις μόνος με ενοίκια, λογαριασμούς και σούπερ μάρκετ μέσα.

Ένα σακουλάκι πατατάκια να τρως κάθε μέρα και να μένεις σε τρώγλη των 30 τετραγωνικών χωρίς θέρμανση, δεν βγαίνουν αυτά τα ποσά.

Οδοντόκρεμα δεν θα πάρετε; Κανά καθαριστικό; Κανά σαμπουάν, σφουγγάρι; Καλαμάκια για τον καφέ; ΚΑΦΕ;

Πως λέτε ότι βγαίνουν αυτά τα ποσά, νοικιάζω την τελευταία τρύπα που θα βρω, κάθομαι μέσα σε 4 άδειους τοίχους και τρώω ένα πιάτο φαί στην φοιτητική λέσχη, ενώ τα πάντα

είναι μέσα στην βρώμα;

Κάτω από 700 ευρώ δεν βγαίνει με την καμία όμως, και πάλι μιλάμε για τρελή οικονομία να κάνεις, όχι μεγαλεία.

Τόσο μικρό σπίτι δε νόμιζω ότι θέλει καμία σοβαρή καθαριότητα και τα υπόλοιπα δεν είναι πρόβλημα. Προσωπικά με σαπούνι κάνω μπάνιο γιατί έχω αλλεργία σε χημικά, με πιάνει η ρινίτιδα με τις μοιρωδιές. Άντε το πολύ κανά πακέτο σανεξ το οποίο κρατάει άπειρο. Δε καπνίζω ούτε πίνω καφέ, ούτε καν χημό. Πραγματικά ζω σε πολύ μεγάλο σπίτι τώρα όπου μπένει άπειρη σκόνη μέσα και τα έξοδα για καθαριστικά δεν είναι κάτι τρομερό. 

Εξαρτάται από τον άνθρωπο και το lifestyle του. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, markoliaz είπε

παιζουν πολλα ρολο, τι θα τρως τι θα κανεις γενικα, μεταφορικα μεσα το ενα το αλλο...βρισκεις γκαρσονιερα με 150Ε αλλα θα ειναι προς το χρεπι οπως καταλαβαινεις αναλογος σε τι πeριοχη θα εισαι...αντε πες και 10Ε τα κοινοχρηστα τον μηνα...βαλε και 80Ε το 2μηνο σε ρευμα το λιγοτερo, ποιο κατω δεν γινεται...επισης ιντερνετ 20Ε το μηνα.οποτε μονο για να μενεις καπου θελεις το μηνα 220Ε. απο οτι καταλαβα θες να πας καπου μονος, και να πηγαινεις ξερω γω να τρως σε γονεις και τα σχετικα..αλλα τουλαχιστον να αραζεις σπιτι μονος....γινεται παντως...απλα μην περιμενεις να εχεις καμια large καθημερινοτητα, σπιτι ολη μερα θα την βγαζεις...εκτος και αν κανεις και πραγματα εξω αλλα χωρις χρηματα...ολα γινονται φιλε!πες μας ομως και το σκεπτικο σου...πολλοι απο εδω μεσα το εχουμε ζησει αυτο παλιοτερα, δηλαδη την εργενικη-φοιτιτικη ζωη, οποτε μπορουμε να σου πουμε πανω κατω...

Ξεχνας την θερμανση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε, χωρίς ψυγείο και φούρνο από το σισιτιο του Δήμου θα τρώτε; σοβαρευτειτε. 

Δε λέμε να τρως σουτζουκάκια κάθε μέρα αλλά μη πάμε και στο άλλο άκρο 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, aizensama24 είπε

΄Ενα σπίτι πολύ λίγα τετραγωνικά μέτρα (όσο πιο λίγα γίνεται για να ζήσει ένας άνθρωπος) χωρίς ψυγείο ή φούρνο ή λάμπες και με πολύ χαμηλή χρήση του θερμοσίφωνα ή του νερού, πόσο μπορεί να κοστίζει το μήνα? τα βασικά έξοδα δεής μόνο από χρήση PC.

Γενικά αμά το πας για όσο πιο frugal γίνεται, πόσα πρέπει να βγάζεις το μήνα για να ζήσεις μόνος?

http://www.crystalblue.gr/el/imidiamoni

απλά και εχέμυθα 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

1 ώρα πριν, aizensama24 είπε

Φούρνο σίγουρα όχι, ψυγειάκη μπορεί. Δε το έχω ψάξει πολύ το θέμα με το φαί, δε ξέρω αν υπάρχουν έξυπνες επιλογές για αγορά έτοιμου φαγητού. Με κουράζει πολύ η δουλειά μου και βαριέμε να πλένω και να μαγειρεύω. Προφανώς δε θέλω να τη βγάλω με κονσέρβες και τοστ αλλά δε ξέρω τι υπάρχει.

οικονομικό φαγητό, χωρίς να μαγειρεύεις δεν γίνεται!

Υπάρχουν και κάποια φθηνά μαγειρεία για να μην τρώς πιτόγυρα κάθε μέρα. Αλλά πάλι κάνενα 10 ευρώ τη μέρα δεν θα σου βγαίνει; Δηλαδή +300/μήνα. Μετά υπάρχει και το πλύσιμο ρούχων, πάλι θα πρέπει να τα πηγαίνεις σε καθαριστήριο

Εκτός και αν τρως σε καμιά φοιτητική λέσχη τζάμπα (δεν ξέρω αν ελέγχουν τώρα...) ή αν τρως σε συγγενείς.

Για τα είδη υγιεινης σε μικρό σπίτι  και για ένα άτομο δεν είναι πολλά. Μια χλωρίνη να έχεις και ένα καθαριστικό σπρέι. Προφανώς κάποια σαμπουάν αλλά αυτά δεν είναι και πολύ ακριβά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ikaruga24 είπε

Ρε παιδιά μας δουλεύετε; Τι τα 200 είναι πολλά; Εσείς υπολογίζετε στα 200 μόνο το φαΐ; Είδη σπιτιού όπως καθαριστικά και προσωπικά είδη όπως προϊόντα προσώπου, μαλλιών, μπάνιου, τουαλέτας, απορυπαντικα δεν τα χρειάζεστε;

Τι διάολο, όλοι τις μάνες σας φέρατε και σας καθάριζε ή τα αφήνατε μέσα στη βρώμα τα σπίτια; Σοβαρευτείτε λίγο, όταν λέμε ζω μόνος δεν εννοούμε ότι θα ζω σαν φοιτητής, μιλάμε για κανονική διαβίωση. 

200€ το μήνα σούπερ μάρκετ είναι πολλά αν δεν αγοράζεις βλακείες τύπου αναψυκτικά, σοκολάτες και τέτοια. 

Είναι σχεδόν 7€ τη μέρα. Για ένα άτομο υπεραρκετά για φαγητό συν φρούτα, λαχανικά κτλ. Τα καθαριστικά και τα είδη προσωπικής υγιεινής είναι φτηνά, κάτω από 20€ το μήνα.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αμα θες να δραπετευεις φθηνα για 5-7 μέρες το μήνα πάνε στο athens camping. 

 

οσο για τα λεφτα σε σπίτι. εκτος απο το ενοίκιο θες κανα 250άρι λογαριασμοί+φαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, zio10 είπε

200€ το μήνα σούπερ μάρκετ είναι πολλά αν δεν αγοράζεις βλακείες τύπου αναψυκτικά, σοκολάτες και τέτοια. 

Είναι σχεδόν 7€ τη μέρα. Για ένα άτομο υπεραρκετά για φαγητό συν φρούτα, λαχανικά κτλ. Τα καθαριστικά και τα είδη προσωπικής υγιεινής είναι φτηνά, κάτω από 20€ το μήνα.

Τίποτα από βλακειουλες. Τα σωστά βασικά μιλάω για να τρως κανονικά και να τα φτιάχνεις μόνος σου. Φρούτα, λαχανικά, τυριά και λοιπά χώρια τα υπόλοιπα άσχετα της διατροφής μια χαρά σου βγαίνουν 2 κατοστάρικα. Σε άλλους θα κοστίσει και παραπάνω όπως εμένα που για σωστή διατροφή έχω μέλια, ξηροκαρπια και τέτοια. Με δική μου ετοιμασία για όλη μέρα το φαγητό μου μόνο του βγαίνει μεταξύ 6-8 ευρώ. 

Ξέρω κόσμο που πήζει στο μακαρόνι και στο κατεψυγμένο τυροπιτακι αλλά προφανώς αυτό δεν είναι σωστή διατροφή. 

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, ikaruga24 είπε

Τίποτα από βλακειουλες. Τα σωστά βασικά μιλάω για να τρως κανονικά και να τα φτιάχνεις μόνος σου. Φρούτα, λαχανικά, τυριά και λοιπά χώρια τα υπόλοιπα άσχετα της διατροφής μια χαρά σου βγαίνουν 2 κατοστάρικα. Σε άλλους θα κοστίσει και παραπάνω όπως εμένα που για σωστή διατροφή έχω μέλια, ξηροκαρπια και τέτοια. Με δική μου ετοιμασία για όλη μέρα το φαγητό μου μόνο του βγαίνει μεταξύ 6-8 ευρώ. 

Ξέρω κόσμο που πήζει στο μακαρόνι και στο κατεψυγμένο τυροπιτακι αλλά προφανώς αυτό δεν είναι σωστή διατροφή. 

βασικα η "σωστη" διατροφη πιο πολυ λαχανικα και δημητριακα εχει, τα υπολοιπα ειναι σε μικρες ποσοτητες σα "συμπληρωμα" οχι να χορτασεις μ αυτα

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, aizensama24 είπε

΄Ενα σπίτι πολύ λίγα τετραγωνικά μέτρα (όσο πιο λίγα γίνεται για να ζήσει ένας άνθρωπος) χωρίς ψυγείο ή φούρνο ή λάμπες και με πολύ χαμηλή χρήση του θερμοσίφωνα ή του νερού, πόσο μπορεί να κοστίζει το μήνα? τα βασικά έξοδα δεής μόνο από χρήση PC.

Γενικά αμά το πας για όσο πιο frugal γίνεται, πόσα πρέπει να βγάζεις το μήνα για να ζήσεις μόνος?

Μόνο τα έξοδα της κηδείας υπολόγισε και είσαι μέσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σπίτι μέχρι 30m2 150€

ΔΕΗ 40€ το μήνα

ΕΥΔΑΠ 10€ το μήνα

Ίντερνετ 20€ το μήνα

Κοινόχρηστα 20€ το μήνα μεσοσταθμικα χωρίς θέρμανση 

30€ Καθαριστικα, οδοντόκρεμες κλπ κλπ

Τροφή ~ εφόσον μαγειρεύεις μόνος και τρως και σωστά και όχι μόνο αηδίες, θες 300€ το μήνα. 

Σύνολο 570€ χωρίς να έχουμε υπολογίσει έξοδα ντυσίματος, πιθανές εξόδους, ΜΜΜ κλπ. 

Ίσως θα έπρεπε να σκεφτείς και μείνεις με συγκάτοικο. Σε όλο τον κόσμο το κάνουν για να μειωθούν τα έξοδα

Επεξ/σία από sphinxgr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...