Προς το περιεχόμενο

Πέντε νέα fitness smartwatches Forerunner ανακοίνωσε η Garmin με τιμές από $199,99


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις! Δεν με βλέπω να το γλυτώνω το 800αρι γιατί μου χει καρφωθεί το 5x+.

10 ώρες πριν, gdriver είπε

ναι έχεις δίκιο. νομίζω το tri κάνει για 3 αθλήματα, αλλά από την άλλη βγάζει και τη swim που είναι ανεξάρτητη. Θεωρώ πως κάτι έχει να κάνει με τη χρήση λογισμικού στη συσκευή του ρολογιού. Δηλαδή να μπορεί να συγχρονίζει μόνο σε triathlon mode στο ρολόϊ και όχι μόνο σε προπόνηση κολύμβησης η σκέτο κολύμβηση. Θεωρώ πάντα. Μπορεί να είμαι και λάθος, αλλά δεν καταλαβαίνω το λόγο ύπαρξης της swim ζώνης αν υπάρχει η tri που θεωρητικά το καλύπτει. 

Ένα παράδειγμα. Στο fenix 3 hr δε μπορούσες να ενεργοποιήσεις το hr του ρολογιού στο κολύμπι. Εν τούτοις όμως αν έφτιαχνες ξεχωριστό προφίλ αθλήματος , κολύμβησης το ενεργοποιούσες κανονικά.

Η swim απ΄ όσο έχω διαβάσει δεν δίνει κάποια διαφορετική μέτρηση από την tri. Η διαφορά τους είναι ότι η swim είναι κατασκευασμένη από  υλικό που την βοηθά να μένει στην θέση της σταθερότερα όταν κολυμπάς, ενώ η tri μπορεί λόγω του νερού να κουνιέται και να μην σου δίνει σωστές μετρήσεις, αν δεν φοράς ολόσωμη στολή. 

4 ώρες πριν, infamousjohn είπε

Ξέρω τι γράφω αδερφέ. Όπως επίσης ξέρω ότι αν σου τα πληρώνουν όλα οι γονείς σου, λογικό είναι να βγάζεις γούστα με ακριβά παιχνίδια. Εγώ πάντως τρέχω σαν τον σκύλο (και καλύτερα) χωρίς smartwatch. Το πάω τάπα. Συχνά πυκνά περνάω αέρα τους άλλους που δήθεν τρέχουν/κολυμπούν/κοιτάνε κολους (ουπς) με εμφανή αποτελέσματα.

Τέτοιο smartwatch απλά είναι σκουπίδι για έναν αθλητή. Ξαναλέω ότι ένα usb MP3 κάνει βία 10 ευρακια

Προφανώς και δεν ξέρεις τι γράφεις, γι' αυτό και δεν απαντάς στο σχόλιο με επιχειρήματα σχετικά με το ρολόι, αντιθέτως μας διαφημίζεις πόσο γαμάτος αθλητής είσαι. Τώρα τι κάνει ο καθένας με τα λεφτά του είναι δικό του θέμα. Κανείς μας δεν ξέρει τα οικονομικά του άλλου, αν τα πληρώνει ο μπαμπάς του, αν τα βγάζει και του περισσεύουν, αν θα το πάρει με δόσεις ή μεταχειρισμένο κ.τ.λ. Και στην τελική δεν μας αφορά! Συνέχισε λοιπόν καλύτερα το τρέξιμο στο οποίο είσαι καλός και σταμάτα το κράξιμο γιατί εκτίθεσαι.  

Επεξ/σία από xenos.p
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 36
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 ώρες πριν, xenos.p είπε

Η swim απ΄ όσο έχω διαβάσει δεν δίνει κάποια διαφορετική μέτρηση από την tri. Η διαφορά τους είναι ότι η swim είναι κατασκευασμένη από  υλικό που την βοηθά να μένει στην θέση της σταθερότερα όταν κολυμπάς, ενώ η tri μπορεί λόγω του νερού να κουνιέται και να μην σου δίνει σωστές μετρήσεις, αν δεν φοράς ολόσωμη στολή. 

Νομίζω ότι η swim μετράει μόνο κολύμβηση, ενώ η tri τρέξιμο,ποδήλατο και κολύμβηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 ώρες πριν, sifakos1973 είπε

Tο εχεις χρησιμοποιησει σε κολυμπι ?

Ναι σε θάλασσα, δουλεύει μια χαρά. Είχες κάποια δυσκολία εσύ όταν το έβαλες;

Επεξ/σία από apollotonkosmo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, apollotonkosmo είπε

Ναι σε θάλασσα, δουλεύει μια χαρά. Είχες κάποια δυσκολία εσύ όταν το έβαλες;

Σκεφτομαι να το παρω, για να αντικαταστησω ενα SUUNTO που εχω, γι αυτο ρωταω γιατι ασχολουμαι με κολυμβηση , πισινα και θάλασσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, infamousjohn είπε

Ξέρω τι γράφω αδερφέ. Όπως επίσης ξέρω ότι αν σου τα πληρώνουν όλα οι γονείς σου, λογικό είναι να βγάζεις γούστα με ακριβά παιχνίδια. Εγώ πάντως τρέχω σαν τον σκύλο (και καλύτερα) χωρίς smartwatch. Το πάω τάπα. Συχνά πυκνά περνάω αέρα τους άλλους που δήθεν τρέχουν/κολυμπούν/κοιτάνε κολους (ουπς) με εμφανή αποτελέσματα.

Τέτοιο smartwatch απλά είναι σκουπίδι για έναν αθλητή. Ξαναλέω ότι ένα usb MP3 κάνει βία 10 ευρακια

Δεν θα το συνεχίσω, γιατί δεν ξέρεις καν με ποιον μιλάς. Και ούτε για τι μιλάς. Δεν γνωρίζεις ούτε ότι τα Garmin δεν θεωρούνται smartwatches και το συγκρίνεις με ένα... mp3. 
Μπράβο που τρέχεις σαν τον σκύλο. Προτιμώ να τρέχω σαν άνθρωπος.
Καλή συνέχεια και προσοχή στις φόλες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/5/2019 στις 8:54 ΠΜ, sifakos1973 είπε

Σκεφτομαι να το παρω, για να αντικαταστησω ενα SUUNTO που εχω, γι αυτο ρωταω γιατι ασχολουμαι με κολυμβηση , πισινα και θάλασσα

Δεν νομίζω να απογοητευτεις τότε, άλλωστε για τριάθλο είναι σχεδιασμένο οπότε και για πισίνα θάλασσα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...