Προς το περιεχόμενο

AMD επεξεργαστές & AM4 socket (The End Game Part4)


nikos5800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

1-0

1-1

2-1

Όπως καταλαβαίνετε, κοιτάζω να μαζέψω γνώμες για το αν θα ασχοληθώ σε σχέση με το combo 1.0.0.1 που είμαι τώρα.

Αυτά που περιγράφεις και παραπάνω, είναι μάλλον κλασσικά εικονογραφημένα της ASRock...αρκετά από αυτά, τα βλέπω κι εγώ με τη δική μου.

Περισσότερο με νοιάζει το AGESA, ειδικά ως προς RAM oc (αν και πρέπει να αποδεχτώ ότι ο IMC μου θα μου πηγαίνει κόντρα ότι και να βάλω), αφού από τότε που έχω το σύστημα, με κάθε νέο AGESA παίρνει κάτι λίγα, τσιμπάει εδώ κι εκεί, οπότε η οποιαδήποτε τέτοια βελτίωση είναι ευπρόσδεκτη.

Α ξέχασα να πω ότι δεν χαμπαριάζει η δική μου καθόλου από underclock, undervolt πια... Καθόλου όμως... Τι 3.0ghz δοκίμασα με 1.1volt τι 2.9 τι 2.8.... Τίποτα απολύτως... Σαν να παίζει default είναι λες και δεν πείραξα τίποτα ρε!!! Δεν έχω καταλάβει τι ανώμαλη λειτουργία έχει πια...Τι σκ@τ@ χαλάσανε και αυτά που παίζανε με την πρώτη σειρά με αυτά τα bios;;; 😂 Default τον έχω αφήσει τον παππού τον 1600 μου και έχω ησυχάσει...σταδιαλα

Επεξ/σία από dimoskoutr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
24 minutes ago, Πέτρος said:

1-0

1-1

2-1

Όπως καταλαβαίνετε, κοιτάζω να μαζέψω γνώμες για το αν θα ασχοληθώ σε σχέση με το combo 1.0.0.1 που είμαι τώρα.

Αυτά που περιγράφεις και παραπάνω, είναι μάλλον κλασσικά εικονογραφημένα της ASRock...αρκετά από αυτά, τα βλέπω κι εγώ με τη δική μου.

Περισσότερο με νοιάζει το AGESA, ειδικά ως προς RAM oc (αν και πρέπει να αποδεχτώ ότι ο IMC μου θα μου πηγαίνει κόντρα ότι και να βάλω), αφού από τότε που έχω το σύστημα, με κάθε νέο AGESA παίρνει κάτι λίγα, τσιμπάει εδώ κι εκεί, οπότε η οποιαδήποτε τέτοια βελτίωση είναι ευπρόσδεκτη.

Πάντως εμένα η b450m pro4 παίζει τις ραμ εμφανέστατα καλύτερα σε σχέση με το 1.0.0.1

Τυπου απο 3200 έπαιξαν 3400 με τα ίδια σχεδόν subtimings.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, GeorgeMan είπε

Πάντως εμένα η b450m pro4 παίζει τις ραμ εμφανέστατα καλύτερα σε σχέση με το 1.0.0.1

Τυπου απο 3200 έπαιξαν 3400 με τα ίδια σχεδόν subtimings.

Αυτά γράφεις, και θα την κάνω την αναβάθμιση στο ΑΒΒ και θα τρέχω μετά να μαζέψω τα ασυμμάζευτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Πέτρος είπε

Αυτά γράφεις, και θα την κάνω την αναβάθμιση στο ΑΒΒ και θα τρέχω μετά να μαζέψω τα ασυμμάζευτα.

Την έκανα, και σιγά-σιγά ξαναστήνω.

Φαίνεται να λειτουργεί, μέχρι τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι ο μόνος είχε νέο BIOS και γύρισα με τη hackιά BIOS flash σε παλιό pre-3000 BIOS?

Μακριά από μένα τα νέα. 1-3% καλύτερη απόδοση ο R5 2600 στα παιχνίδια. Τσεκαρισμένο με πολλά runs σε SOTTR και ACO.

Χαμηλότερο RAM Latency και ελαφρώς καλύτερο Geekbench σκορ.

Βελτίωση με το ComboAM4 1.0.0.1 δεν είδα σε τίποτα. CPU και RAM overclock ακριβώς το ίδιο, οπότε δεν το κουνάω από το παλιό AGESA 1.0.0.6.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, mpokwsths είπε

Είμαι ο μόνος είχε νέο BIOS και γύρισα με τη hackιά BIOS flash σε παλιό pre-3000 BIOS?

Μακριά από μένα τα νέα. 1-3% καλύτερη απόδοση ο R5 2600 στα παιχνίδια. Τσεκαρισμένο με πολλά runs σε SOTTR και ACO.

Χαμηλότερο RAM Latency και ελαφρώς καλύτερο Geekbench σκορ.

Βελτίωση με το ComboAM4 1.0.0.1 δεν είδα σε τίποτα. CPU και RAM overclock ακριβώς το ίδιο, οπότε δεν το κουνάω από το παλιό AGESA 1.0.0.6.

Αν πιστέψουμε τον Ουκρανό, για R1/R2 δεν υπάρχει κανένας λόγος για κάτι παραπάνω από το 1003 (το παλιό, όχι το τωρινό).

Σε εμένα, βέβαια, για να δω στις τότε μνήμες μου ονομαστικές ταχύτητες (3000/15) έπρεπε να φτάσει το 1006. Αρκετοί άλλοι, επίσης, αναφέρουν πως με τα νεότερα έχουν βελτίωση στις μνήμες (τουλάχιστον).

Με το 1003ΑΒΒ που έβαλα, μπορώ να πω πως ίσως είμαι λίγο καλύτερα από το 1001 που είχα μέχρι τώρα (βέβαια, ο μλκς ξέχασα να πάρω backup τις ρυθμίσεις στα διάφορα προφίλ, και τώρα στήνω από την αρχή τα πάντα...ίσως και για καλό), σε θέματα lat κλπ.

Θα δείξει, κατά περίπτωση πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
57 minutes ago, mpokwsths said:

Είμαι ο μόνος είχε νέο BIOS και γύρισα με τη hackιά BIOS flash σε παλιό pre-3000 BIOS?

Μακριά από μένα τα νέα. 1-3% καλύτερη απόδοση ο R5 2600 στα παιχνίδια. Τσεκαρισμένο με πολλά runs σε SOTTR και ACO.

Χαμηλότερο RAM Latency και ελαφρώς καλύτερο Geekbench σκορ.

Βελτίωση με το ComboAM4 1.0.0.1 δεν είδα σε τίποτα. CPU και RAM overclock ακριβώς το ίδιο, οπότε δεν το κουνάω από το παλιό AGESA 1.0.0.6.

Πάντως τώρα δοκιμάζω τις γνωστές DR 32GB 3200/15 σε 3600/16 και φαίνεται να παίζουν επιτέλους. Παίζουν και 3600/14 αλλά δίνουν errors. Πρέπει να κάτσω να βρω το μέγιστο σταθερό FCLK μου και μάλλον θα τις βάλω όπου αντέχει αυτό ή αυτές, δηλαδή κάτι σε 3600/16, 3666/16, 3733/16. 
Ή 3400-3466-3533/14. Δεν ξέρω αν θα αντέξω να το ξαναψάξω για 14ρι CL μόλις κατασταλλάξω πού φτάνει με 16ρι.

Με τον 2600 πάνω από 3400 δεν πήγαιναν. Στην ίδια μητρική. Καλά στην Taichi ούτε 3333/14 δεν έπαιζαν με τίποτα.

Επεξ/σία από GeorgeMan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Tegosg είπε

Καλησπέρα.Το νέο Agesa έχει καμία βελτίωση σε zen+ Η είναι μόνο για τους 3000;Αν είναι να μείνω με το 1006.Μια χαρά πάει.

Μείνε με το 1006 εκτός κι αν θες να βάλεις Zen 2.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, malakudi είπε

Μείνε με το 1006 εκτός κι αν θες να βάλεις Zen 2.

Όχι προς το παρόν δεν βάζω 3000.Απλα εβαλα κανα 2 αναβαθμίσεις πάνω από 1006 στο νέο 1003 κι ήταν πολύ ασταθές το Μηχανημα..Βέβαια είδα έχουν βγάλει κι αλλά bios.Αλλα δεν αναβαθμιζω.Με την 1006 είναι μια χαρά πετάει.Το αφήνω όπως είναι.μεχρι να αλλάξω CPU.Ευχαριστω πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Tegosg είπε

Όχι προς το παρόν δεν βάζω 3000.Απλα εβαλα κανα 2 αναβαθμίσεις πάνω από 1006 στο νέο 1003 κι ήταν πολύ ασταθές το Μηχανημα..Βέβαια είδα έχουν βγάλει κι αλλά bios.Αλλα δεν αναβαθμιζω.Με την 1006 είναι μια χαρά πετάει.Το αφήνω όπως είναι.μεχρι να αλλάξω CPU.Ευχαριστω πολύ.

Πως κατάφερες και γύρισες πίσω από ComboAM4 στο παλιό, τι μητρική έχεις; Σε κάποιες δε γίνεται παρά μόνο με flash από eeprom programmer.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παίδες καλημέρα.

Το safe soc voltage για τα APU (2400G) ποιο είναι, ξέρει κανείς ;

Εκατσα στο HTPC να κάνω ρύθμιση των μνημών, μιας και ενώ παίρνει τα XMP, αν το κλείσω και το επανεκκινήσω την επόμενη ημέρα, ξεκινά τις λούπες στην εκκίνηση και επανέρχεται στις default ρυθμίσεις.

Κατέβασα το dram calc... κ.λ.π. και μου δίνει τα παρακάτω για τις μνήμες .

Τα πέρασα  με  +0,144v στις μνήμες και +0,002V στο SOC .

Το αποτέλεσμα είναι παρακάτω. Το θέμα μου είναι πως το RYZEN MASTER διαβάζει 1,1V Vsoc , πράγμα που το θεωρώ πολύ για την αύξηση που έδωσα.

 

 

 

dram calc.png

ryzen master 2400 vsoc.png

Επεξ/σία από adtakhs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, adtakhs είπε

Παίδες καλημέρα.

Το safe soc voltage για τα APU (2400G) ποιο είναι, ξέρει κανείς ;

Εκατσα στο HTPC να κάνω ρύθμιση των μνημών, μιας και ενώ παίρνει τα XMP, αν το κλείσω και το επανεκκινήσω την επόμενη ημέρα, ξεκινά τις λούπες στην εκκίνηση και επανέρχεται στις default ρυθμίσεις.

Κατέβασα το dram calc... κ.λ.π. και μου δίνει τα παρακάτω για τις μνήμες .

Τα πέρασα  με  +0,144v στις μνήμες και +0,002V στο SOC .

Το αποτέλεσμα είναι παρακάτω. Το θέμα μου είναι πως το RYZEN MASTER διαβάζει 1,1V Vsoc , πράγμα που το θεωρώ πολύ για την αύξηση που έδωσα.

dram calc.png

ryzen master 2400 vsoc.png

Δες το hwinfo ,το ryzen master εκτος απο τις x570 σε ολες τις παλαιοτερες οτι και να βαλεις 1.1V διαβαζει στο soc

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...