Προς το περιεχόμενο

AMD επεξεργαστές & AM4 socket (The End Game Part4)


nikos5800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, ilos είπε

Από την εμπειρία μου με 1600, x370 και τις ίδιες aegis, μαυρές οθόνες μετά από handbrake ή πολύωρο gaming = unstable. Αφού κιόλας σταμάτησαν, όταν μεγάλωσες το vsoc είναι 99.9% σίγουρο.

Με αυτά τα timings θα είσαι υπερ stable.

Capture.jpg&key=fe13462b09a4208b95e74a9c

Μπορεί να παίξουν και 3066/3200 με περισσότερο ρεύμα/loose timings.

Ναι auto όλα εκτός vsoc 1.100v και vdram 1.36v έχω βάλει καρφωτά.

Btw 1.28v για 3.6 είναι μπόλικο ρεύμα, ο δικός μου θέλει μόνο 1.2v για τα 3.6. Μάλλον σου έχει κάτσει πατάτα...

Ωραια τα εβαλα και τρεχω tm5! Να ρωτησω κατι ενεργοποιω coolnquiet??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Dragonitelvl100 είπε

Ωραια τα εβαλα και τρεχω tm5! Να ρωτησω κατι ενεργοποιω coolnquiet??

Λογικά είναι κλειστό με το που δίνεις καρφί τάση (έτσι πρέπει τουλάχιστον).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, ilos είπε

Λογικά είναι κλειστό με το που δίνεις καρφί τάση (έτσι πρέπει τουλάχιστον).

Καλα εχω κανει με offset το oc. Δεν με πειραζει πολυ. Αλλα νταξει θα θελα να πεφτει λιγο ακομα σε idle η ταση.  Παντως με τα timings σου εχω 8 γυρους tm5 σε 33 λεπτα. Πρωτα μ κανε αρκετα παραπανω!

* δεν το κλεινει αμα κανω oc.εγω το κανω disable απο οτι εχω διαβασει στο τοπικ τ spartan.

Επεξ/σία από Dragonitelvl100
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Dragonitelvl100 είπε

επανερχομαι με το pc πλεον σταθερο . Αλλαξα τροφοδοτικο και ξανα εφαγα την μαυρη οθονη . Eκανα φορματ και καθαρισα και τους 2 σκληρους μ . Εβαλα τις μνημες στα 2933 με xmp. και με 3.6 ghz στα 1.275vcore και 1.15 vsoc το pc ειναι τερμα σταθερο . Σε 3 μερες με 38 ωρες σε λειτουργια ουτε τσαφ . θα κατεβασω λιγο το Vsoc μιας και νμζ οτι οι μνημες στα 3000 MT/s και κατι ξεχασμενο απο στον σκληρο ισως καποιο αρχειο windows να μ κανε την ζημια . Θελω να περασω τωρα τα timmings του ilos . αλλα εχω να ρωτησω κατι που ισως ακουστει χαζο . βαζω οτι μ εχεις βαλει και μετα ολα τα αλλα Auto ?

Θυμάσαι που στο είχα γράψει για το vsoc;

Αν διαβάσεςι και λίγο μετά, με το 1.0.0.3ΑΒ κατέβασα λίγο το vsoc από 1.15.

Αφού βρήκες σταθερές ρυθμίσεις, κράτα τες ως αναφορά και παίζε από εκεί με μικρά βήματα. Δοκίμασε και τις ρυθμίσεις παραπάνω, αν και εμένα 17άρια δεν.... Το vsoc μου το έχω σταθεροποιήσει σε 1.116, τις μνήμες σε 2933 με 1.36V, από εκεί και πέρα δεν ανεβάζω συχνότητα γιατί έχω παρατηρήσει ότι μετά θέλει ελάχιστα πάνω το vcore. 

Εμένα πάντως ο 1600 ακολουθεί την παρακάτω καμπύλη (δεν θυμάμαι την πηγή του γραφήματος) αλλά με λίγο - στην τάση, περίπου 20-40mv  τουλάχιστο μέχρι τα 3600 που έχω δοκιμάσει. Γιατί τον δουλεύω με offset και PBO on, άρα στα 3400 all core όπου έχω 1030mv

Για τον νέο chipset driver αν τον δοκίμασε κανείς με zen 1st gen ας γράψει...

 

0AFBlmr.png

Επεξ/σία από nicksoti
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, panatha1369 είπε

εχω ενα r5 1400..ποια μητρικη να κοιταξω που να μπορω να κανω αναβαθμιση ωστε και να παιρνει το cpu που εχω αλλα και επομενη γενια ryzen?

b450 tomahawk MAX βγαίνουν σε λίγες μέρες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, panatha1369 είπε

εχω ενα r5 1400..ποια μητρικη να κοιταξω που να μπορω να κανω αναβαθμιση ωστε και να παιρνει το cpu που εχω αλλα και επομενη γενια ryzen?

Αν το έχεις ήδη σε μητρική, γιατί από τώρα να την αλλάξεις και δεν την αλλάζεις όταν αναβαθμίσεις - και αν χρειαστεί, που μπορεί και όχι.

Εκτός κι αν εννοείς ότι έχει το τσιπ σκέτο και κάθεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, nicksoti είπε

Αν το έχεις ήδη σε μητρική, γιατί από τώρα να την αλλάξεις και δεν την αλλάζεις όταν αναβαθμίσεις - και αν χρειαστεί, που μπορεί και όχι.

Εκτός κι αν εννοείς ότι έχει το τσιπ σκέτο και κάθεται.

μονο το cpu εχω..οποτε παω σε νεο συστημα απο την αρχη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...